Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#26  2021-08-09 02:47:37

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Openbox i mało czytelny interfejs aplikacji

Linux na serwerze różni się znacząco niż linux na desktopie -- w tym pierwszym przypadku ogromną rolę odgrywają użytkownicy i za ich sprawą ograniczenie praw dostępu do części systemu. Na desktopie zaś zwykle masz jednego usera, który ma pełen dostęp do root'a. Operowanie na systemie w tych obu przypadkach różni się ogromnie. Jeśli instalujesz jakieś środowisko graficzne,  to skrypty dostarczane w pakietach odpowiednio konfigurują system globalnie -- bo po to właśnie takie środowisko się instaluje. W debianie masz system alternatyw i po zainstalowaniu czegoś (nie tylko środowiska graficznego), coś musi zostać ustawione jako domyślne, zwykle to co user zainstalował. Gdy user instaluje więcej rzeczy, to ma więcej alternatyw i je sobie ustawia przez ten mechanizm wedle uznania i to wszystko co jest wymagane od usera. Tworzenie pliku ~/.xinitrc ma sens jedynie wtedy, gdy konfiguracja Xorg'a dostarczana w pakietach nie podoba się użytkownikowi. Nie musi wtedy przepisywać całej globalnej konfiguracji, np. usuwać/zmieniać skryptów obecnych w /etc/X11/Xsession.d/ i może sam sobie wszystko poukładać. To twoje rozwiązanie, by przekopiować zawartość pliku /etc/X11/xinit/xinitrc do ~/.xinitrc jest pozbawione sensu w tej sytuacji. Gdyś sobie utworzył czysty plik i odpowiednio go uzupełnił, to by była inna bajka. Jeśli masz zamiar korzystać z pliku /etc/X11/xinit/xinitrc , to nie twórz go w ~/.xinitrc  , bo to nie tak ma działać, a dodatkowe nadpisywanie konfiguracji w kolejnych częściach sytemu komplikuje tylko cały proces jego startu, czego efektem mogą być późniejsze błędy i nieporozumienia, które mogą nie być oczywiste na pierwszy rzut oka. Dlatego powinno się upraszczać konfigurację tam gdzie jest to tylko możliwe. A w tym przypadku, system alternatyw jest drogą, którą powinno się podążać.

Offline

 

#27  2021-08-09 07:08:49

  fnmirk - Redaktor

fnmirk
Redaktor
Zarejestrowany: 2008-02-19

Re: Openbox i mało czytelny interfejs aplikacji

Zacząłem to czytać i przepraszam, nie mam zamiaru czytać całości. Jeżeli Ty patrzysz na system ze swojej perspektywy. Nie bierzesz pod uwagę tego, że nie każdy się zagłębia w system tak jak Ty.
Ty psując pliki systemowe globalne, poradzisz sobie. Inny użytkownik niekoniecznie.

PS Tak na marginesie, to długie teksty wygodniej się czyta kiedy są podzielone na akapity (paragrafy).

Offline

 

#28  2021-08-09 16:35:08

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Openbox i mało czytelny interfejs aplikacji

fnmirk napisał(-a):

Zacząłem to czytać i przepraszam, nie mam zamiaru czytać całości.

Jeśli nie masz zamiaru czytać, to po co odpowiadasz? xD

fnmirk napisał(-a):

Jeżeli Ty patrzysz na system ze swojej perspektywy.

Ja patrzę na swoje systemy zawsze ze swojej perspektywy. Na inne systemy staram się nie patrzeć w ogóle — mam za słabe nerwy. xD

fnmirk napisał(-a):

Nie bierzesz pod uwagę tego, że nie każdy się zagłębia w system tak jak Ty.

Ja biorę pod uwagę jedynie to, co ktoś pisze w danym wątku — jeśli ktoś chce uruchamiać xserver via startx i korzystać z openbox'a, to by nie zagłębiać się zbytnio w struktury systemu (i konfigurację z tym związaną) ma system alternatyw, który mu umożliwia w prosty i łatwy sposób konfigurację tego aspektu pracy systemu.

fnmirk napisał(-a):

Ty psując pliki systemowe globalne, poradzisz sobie. Inny użytkownik niekoniecznie.

Ja nic nie psuję. Gdybyś przeczytał to co napisałem wyżej, wiedziałbyś, że korzystanie z globalnej konfiguracji na systemie w którym jest jeden user nie różni się w zasadzie niczym od przeniesienia tej konfiguracji do katalogu domowego takiego usera, no za wyjątkiem braku ochrony konfiguracji przed przypadkowymi/nieświadomymi zmianami i problemami związanymi z przepisywaniem/nadpisywaniem ustawień w kilku dodatkowych miejscach, co gmatwa niesamowicie i czyni mniej przejrzystym cały proces konfiguracji.

fnmirk napisał(-a):

PS Tak na marginesie, to długie teksty wygodniej się czyta kiedy są podzielone na akapity (paragrafy).

Ja te teksty piszę dla siebie, a nie dla kogoś, głównie po to by spisać te ważniejsze rzeczy z riserczu, który sobie przeprowadzam zgłębiając dany temat. xD Takie zwyczajne morfikowe zapiski. W tych tekstach chodzi głównie o to, bym to ja mógł się w nich połapać i odszukać informacje, które sobie w nich zapisałem. A jak ktoś przy tym skorzysta to dobrze dla niego. xD

Offline

 

#29  2021-08-09 21:42:24

  mark - Użytkownik

mark
Użytkownik
Zarejestrowany: 2020-09-09

Re: Openbox i mało czytelny interfejs aplikacji

Głupio mi iż mój post-problem wywołał tę małą scysję. Od siebie dodam iż zawsze czytam Wasze teksty uważnie chociaż nie zawsze wszystkiego rozumiem. Cóż, brakuje mi tej wiedzy specjalistycznej, którą obaj reprezentujecie. Mimo wszystko takie "kłótnie" są inspirujące i poznawcze. Obaj bardzo mi pomogliście i za to dziękuję.

Temat uważam za rozwiązany!

Utworzyłem drugiego użytkownika a na nowym czystym koncie problem nie istniał. Poszedłem tropem tej wskazówki i pousuwałem w swoim /home pliki konfiguracyjne i uzyskałem taki efekt jak na tamtym koncie. Wygląd interfejsów, głównie thunar i pcmanfm, poprawił się jest bardziej czytelny. I o to chodziło by nie wytrzeszczać oczu próbując odczytywać nazwy katalogów czy plików. Jest dobrze.

Offline

 

#30  2021-08-09 22:27:11

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Openbox i mało czytelny interfejs aplikacji

mark napisał(-a):

Głupio mi iż mój post-problem wywołał tę małą scysję.

E tam, to norma. xD

Co do samego dpi, to w końcu w logu xorg'a masz ten dpi, który ustawiłeś?

Offline

 

#31  2021-08-09 23:27:14

  fnmirk - Redaktor

fnmirk
Redaktor
Zarejestrowany: 2008-02-19

Re: Openbox i mało czytelny interfejs aplikacji

morfik osłabiasz mnie. Skoro to napisałeś dla siebie to dobrze, że nie przeczytałem drugiego tekstu też, tylko ostatni akapit. Ale skoro coś publikujesz to bierz za to odpowiedzialność.
Skończyłem i dalsze Twoje teksty, dla siebie, mnie już nie interesują w tym temacie.

mark, mała uwaga, czytaj uważniej informacje znajdowane w internecie. Nie zawsze coś co działa u innych musi być dobrym rozwiązaniem w całości dla ciebie. Wszelkie próby znalezionych rozwiązań testuj na livecd lub virtualboksie.

Zainstaluj sobie program (wcześniej o nim poczytaj), który ułatwi zachować porządek w systemie (trochę rozleniwia bo zapomina się o prostych poleceniach):

Kod:

apt install bleachbit

Odnośnie livecd to masz tu dokumentację:
https://live-team.pages.debian.net/live-manual/html … l/toc.pl.html

Drugi odnośnik dotyczy wersji livecd z zamkniętymi sterownikami:
1. https://cdimage.debian.org/debian-cd/current-live/amd64/iso-hybrid/
2. https://cdimage.debian.org/images/unofficial/non-fr … 4/iso-hybrid/

Offline

 

#32  2021-08-10 04:27:22

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Openbox i mało czytelny interfejs aplikacji

fnmirk napisał(-a):

morfik osłabiasz mnie. Skoro to napisałeś dla siebie to dobrze, że nie przeczytałem drugiego tekstu też, tylko ostatni akapit. Ale skoro coś publikujesz to bierz za to odpowiedzialność.
Skończyłem i dalsze Twoje teksty, dla siebie, mnie już nie interesują w tym temacie.]

A bo ci chodziło o post #26 — nawet bym nie przypuszczał, że pijesz do tego kawałka tekstu. xD Myślałem, że chodzi ci o mój artykuł, który został podlinkowany w pierwszym wpisie. No to teraz przynajmniej wiem WTF, choć nadal tego nie rozumiem. xD Tak czy inaczej, jeśli nie potrafisz się pogodzić z faktem, że ktoś może mieć inne zdanie czy opinię na dany temat, to nie wchodź z kimś takim w dyskusję...

Offline

 

#33  2021-08-10 09:07:01

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Openbox i mało czytelny interfejs aplikacji

Panowie, panowie.... !!!!


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#34  2021-08-10 11:21:42

  fnmirk - Redaktor

fnmirk
Redaktor
Zarejestrowany: 2008-02-19

Re: Openbox i mało czytelny interfejs aplikacji

Bodzio, bez obaw, wszystko pod kontrolą z mojej strony. Napisałem o tym wcześniej.

Ostatnio edytowany przez fnmirk (2021-08-10 11:26:34)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)