Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#26  2018-01-05 02:20:27

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Poważny błąd w CPU Intela wymaga jego wymiany albo spowolnienia do 63%

Jasny gwint z tym Debianem, jak tam od razu w Gentusiu włączyłem co trzeba w jaju i za pół godziny Gentuś był załatany, a Developerzy Debiana się certolą z tymi łatkami jak matka z łobuzem.

Jednak podobnie, jak Debian jest lepszy niż wszystkie klony, tak czysty Linux jest lepszy niż wszystkie znane  dystrybucje.


Chociaż na jaju 4.14.11 musiałem przerobić ster Nvidii, nakładając dwie latki ręcznie, bo przez portage nie chciały działać za Chiny ludowe.

Pozdro


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#27  2018-01-05 04:06:32

  Renia - Użytkownik

Renia
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-08-29

Re: Poważny błąd w CPU Intela wymaga jego wymiany albo spowolnienia do 63%

Szybciej nałożyć samodzielnie tego patcha i skompilować kernel, właśnie to zrobiłam, bo Debian jak widać ma z tym problem. Co do wydajności to będę robić film i wtedy zobaczę jak sobie radzi CPU.

Offline

 

#28  2018-01-05 11:27:06

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Poważny błąd w CPU Intela wymaga jego wymiany albo spowolnienia do 63%

Jest bardzo proste i niedrogie obejście problemu:
https://twitter.com/WilliamLeara/status/949017867772661760/photo/1

xD


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#29  2018-01-05 12:33:00

  seler - Użytkownik

seler
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-05-15

Re: Poważny błąd w CPU Intela wymaga jego wymiany albo spowolnienia do 63%

Całe szczęście, że mam jeszcze gdzieś na strychu starego Optimusa - Pentium 120MHz, 40MB Ram. Ostatnia seria procków niedotknięta tą skazą, będzie teraz jak znalazł xD. Pozostaje tylko pytanie jaki linux pójdzie na 40MB ram?

Ostatnio edytowany przez seler (2018-01-05 12:33:49)


a to feler westchnął seler

Offline

 

#30  2018-01-05 13:06:58

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Poważny błąd w CPU Intela wymaga jego wymiany albo spowolnienia do 63%

To tylko kolejna, jedna z dziesiątek niezałatanych kluczowych dziur w sprzęcie i oprogramowaniu — niestety trzeba się przyzwyczajać.

Offline

 

#31  2018-01-05 13:37:50

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Poważny błąd w CPU Intela wymaga jego wymiany albo spowolnienia do 63%

Nie trzeba i nie powinno. xD

Tu jest kawałek ciekawego artykułu:

Na jakiej podstawie można ewentualnie pozywać – czy tylko za samą wadliwość procesora, na podstawie przepisów o rękojmi, gwarancji, czy również o odszkodowanie za wykradzione dane?

Rozwiązaniem problemu jest albo wymiana procesora, albo zainstalowanie odpowiedniej łatki w systemie operacyjnym. Jeżeli więc producent procesorów wiedział o istnieniu tej podatności i tej wiedzy nie ujawnił, przez co uniemożliwił załatanie dziury, to naraża się na odpowiedzialność. Na pewno w grę wchodzi potencjalnie rękojmia i niezgodność towaru z umową, a także ogólne przepisy o deliktach. Ale, jak już mówiłem, spraw sądowych raczej spodziewałbym się w USA, nie w Europie.

-- http://www.rp.pl/Dane-osobowe/301049931-Litwinski-P … -kazdego.html

Zebrać się razem w EU i puścić pozew zbiorowy. Może producenty smartfonów się w końcu opamiętają i zaczną łatać te podatności, a nie mieć je w dupie.

Offline

 

#32  2018-01-05 14:28:42

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Poważny błąd w CPU Intela wymaga jego wymiany albo spowolnienia do 63%

Nie ma szans. Procesory mają identyczną wydajność, więc Intel (i inni) zwyczajnie to oleje i w sądach nic konkretnego mu nie grozi.
Spowolnienie będzie wynikać z większego zapotrzebowania na wydajność ze strony systemów operacyjnych, a to już Intela nie będzie interesować bo tak było od zawsze.

To trochę jak aktualizacja jakiejś gry powodowała, że wydajność karty graficznej (co kluczowe: w tej grze) jest niższa. Sama karta fizycznie działa z identyczną wydajnością, ale gracz już się ślini myśląc o nowej karcie graficznej.
No i najważniejsza sprawa, to zbyt duża afera (zbyt kosztowna dla amerykańskich firm) by jakikolwiek sąd w USA coś chciał zrobić. A inni za bardzo nie podskoczą.
A takie przymusowe zakupy kosmicznych ilości nowych CPU to doskonały prezent dla pogrążonej w recesji amerykańskiej gospodarki, więc tym bardziej wszyscy będą zadowoleni takiego obroteu sprawy. Klient zapłaci.

Offline

 

#33  2018-01-05 14:34:19

  ciastek1981 - Użytkownik

ciastek1981
Użytkownik
Zarejestrowany: 2016-06-19

Re: Poważny błąd w CPU Intela wymaga jego wymiany albo spowolnienia do 63%

Dobry przykład to XP-ek i SP2 na SP3 u mnie sprzęt znacząco zwolnij. Pomimo, że był kupiony kilka miesięcy przed wydaniem SP3. Nie piszę tu o svchost.exe. Po prostu na czystej instalce z SP2 śmigał ja głupi, a po aktualizacji czystego systemu zwolnił mocno przy starcie.

Ostatnio edytowany przez ciastek1981 (2018-01-05 14:39:57)


Debian - there is no substitute!

Offline

 

#34  2018-01-05 14:45:50

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Poważny błąd w CPU Intela wymaga jego wymiany albo spowolnienia do 63%

Można to bardzo krótko podsumować:

Nie mamy pańskiego płaszcza i co pan nam zrobi?

;)

Offline

 

#35  2018-01-05 15:33:17

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Poważny błąd w CPU Intela wymaga jego wymiany albo spowolnienia do 63%

@yossarian && ciastek1981:

Jeżeli mowa o Meltdown to i tak i nie - tutaj jest o tyle ciekawie że problem znacznie bardziej dotyka wielkich graczy na rynku serwerowym, a tam spadek wydajności nawet o kilka procent to są realne pieniądze idące w miliony USD - jak Amazon, M$, Google i paru innych zażąda kasy bo ich centra cloudowe nagle zwolnią o 30% to różowo Intel miał nie będzie - to że spowolnienia wynikają ze zmian w sofcie dupska im nie chroni, skoro zmiany te wynikają z faktu że bez nich, na konkretnym sprzęcie może dojść do zagrożenia bezpieczeństwa (i zagrożenie to wynika nie z oprogramowania, a z wad w tym sprzęcie, które u konkurencji nie występują).

No i chyba zapominacie Panowie o tym:

https://en.wikipedia.org/wiki/Pentium_FDIV_bug

Wtedy też niewiele osób wierzyło że Intel się ugnie (tym bardziej że bug w porównaniou do tego co teraz był raczej mało dotkliwy dla 99% userów), a jednak się udało (fakt że późno i mało ALE...).

Najlepiej gdyby raz nasze wspaniałe unijne instytucje się na coś przydały i włączyły do tematu, na co IMHO szansa jest - jakby nie patrzeć mowa o firmie USA, a wiadomo jaką miłość ma UE do firm z USA (patrz przykład kar nałożonych na MS, Google itd.)

Mnie zastanawia bardziej Spectre - wychodzi na to że tego realnie załatać się nie da softowo, a nawet sprzętowe rozwiązanie to nie jest jakieś hup-siup... Ciekawe te nasze czasy się robią :/

Offline

 

#36  2018-01-05 15:46:25

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Poważny błąd w CPU Intela wymaga jego wymiany albo spowolnienia do 63%

Czas pokaże.

Co do Spectre, coś tam będą dłubać by zatrzeć fatalne wrażenie, ale załatanie tego to będzie ogromny problem.

Na razie Intel wypuścił jakieś poprawki do intel-microcode i Google do Chrome/Chromium (Strict Site Isolation).

Offline

 

#37  2018-01-05 15:53:00

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Poważny błąd w CPU Intela wymaga jego wymiany albo spowolnienia do 63%

Pół biedy jeśli faktycznie da radę to załatać ale ja mówię o smartfonach, w których prawie nikt nie ma zamiaru wydawać poprawki do tego błędu (i tych innych, które były w zeszłym roku). Dla przykładu, ja mam smartfon, który został wyprodukowany chyba w marcu zeszłego roku i już ma buga w BT, wifi, i procku. Producent nie ma zamiaru łatać żadnej z tych podatności. Gdybym ten telefon kupił i on by dalej był na gwarancji, to ja bym żądał wymiany na taki wolny od wad albo zwyczajnie poprosiłbym o zwrot kasy. Nie robię tego tylko dlatego, że ja ten telefon (jak i parę innych) dostałem do testów od tego producenta. Tak czy inaczej ja bym się kłócił, nawet jeśli bym przegrał to i tak bym to zrobił "w imię zasad". Bloga bym se założył i dokumentował przebieg procesu. Może z reklam by wystarczyło na zakup jakiegoś fona od google. xD

Offline

 

#38  2018-01-05 16:10:27

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Poważny błąd w CPU Intela wymaga jego wymiany albo spowolnienia do 63%

Z Intel Management Engine jest także ogromna wtopa Intela — najzwyklejszy backdoor w laptopach (szczególnie biznesowych) i Intel to zwyczajnie olał mimo iż dotyczyło to również wielkich korporacji.

Kod:

*** Intel(R) ME Information ***
Engine: Intel(R) Management Engine
Version: 8.1.0.1265
SVN: 0

*** Risk Assessment ***
Based on the analysis performed by this tool: This system is vulnerable.

To tyle na temat „zagrożeń bezpieczeństwa” ze strony Intela.

Offline

 

#39  2018-01-05 16:32:03

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Poważny błąd w CPU Intela wymaga jego wymiany albo spowolnienia do 63%

@yossarian:

Ze Spectre ponoć jest taki problem że to się da podłatać (w sensie utrudnić zrobienie apki która będzie w stanie ten exploit wykorzystać), ale nie załatać bez re-designu sprzętu... W zasadzie to tam producenci mogą powiedzieć 'it's not a bug, it's a feature!' i w sumie mieli by sporo racji - jak dziwnie by to nie wybrzmiało, bo mechanizm działa zgodnie z założeniami :D

Tez ciekaw jestem jak się to rozwinie...

Z Intel Management Engine jest także ogromna wtopa Intela — najzwyklejszy backdoor w laptopach (szczególnie biznesowych) i Intel to zwyczajnie olał mimo iż dotyczyło to również wielkich korporacji.

Hmm, a czy czasem nie wyglądało to tak że do części lapków wraz z producentami wydali update BIOS'u który te dziury łatał? Nie wiem czy dobrze kojarzę czy to o to chodziło, ale pamiętam że coś tam łatali - o ile lapek był wystarczająco nowy, of course... Inna sprawa że takiego cholerstwa w ogóle nie powinno tam być :/

@morfik:

Apple (czy ich się lubi czy nie) akurat tutaj świeci przykładem... Co prawda przy okazji obniżają Ci wydajność telefonów ('dla Twojego dobra' oczywiście :P) ale jeżeli chodzi o łatki bezpieczeństwa to chyba łatają nawet 5 letnie fony...

Nic się tutaj nie zmieni dopóki albo nie wyjdzie jakiś normalny system operacyjny na smartfona, albo dopóki Google nie złapie za jaja producentów sprzętu... Ja nie rozumiem, czy tutaj się rozchodzi o jakaś licencję (producenci sprzętu każą sobie bulić za kompilację sterów pod konkretną wersję kernela na Andku)? Czy tez w Andku Google tak grzebie że co wydanie zmienia na tyle API że trzeba trzeba cały sterownik przebudowywać? Serio nie jestem w stanie tego pojąć, patrząc jak działają stery Nvidii na Linuksie, to wielkich zmian pomiędzy kolejnym wersjami jajka Nvidia wprowadzać nie musi - jedynie prze zmianach w Xorg trochę się czasami męczą. A na Andku? Przejście z 4.0 na 4.4? 'U ni da się bo sterowników producent nie dostarcza'... DE FUK? To czemu te z 4.0 nie działają do wuja pana?

IMHO brakuje nam prawa które by mówiło że producent ma nakaz utrzymania telefonu (czytaj - aktualizacji bezpieczeństwa) co najmniej przez 2 lata od daty zakończenia produkcji, tak to podejrzewam możemy sobie pozywać a producent się wypnie.

Offline

 

#40  2018-01-05 16:32:39

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Poważny błąd w CPU Intela wymaga jego wymiany albo spowolnienia do 63%

Może najwyższy czas powiedzieć intelowi "sayonara"? xD

Ja i tak gdybym teraz rozglądał się za nowym lapkiem to raczej bym brał pod uwagę tylko procki AMD.

Tak czy inaczej, jak się nie wyciąga konsekwencji z działań takich korporacji jak intel, to co się dziwić, że mają nas gdzieś i robią co chcą? Choć Apple się ugiął jak ludzie zaczęli gadać o tym ich spowalnianiu starych iPhone'ów, tylko to na zachodzie, a w PL i tak ludzie zapłacą więcej za wymianę baterii, bo tu nikogo to nie obchodzi. xD Także widać, że zainteresowanie problemem i ewentualne wyciąganie konsekwencji ma znaczenie. Dlatego ja bym nie pozostawał obojętny.

Offline

 

#41  2018-01-05 16:39:51

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Poważny błąd w CPU Intela wymaga jego wymiany albo spowolnienia do 63%

A i jeszcze odnośnie adnroida i "normalnych systemów na telefon".

Niedawno pojawił się projekt Treble:
https://source.android.com/devices/architecture/treble

On ma za zadanie ułatwić aktualizację stock'owych ROM'ów i ewentualne budowanie alternatywnych ROM'ów dla smartfonów i każdy producent, który ma zamiar być certyfikowany przez gógla, będzie musiał ten mechanizm zaimplementować u siebie. Więc niedługo może coś w kwestii aktualizacji oprogramiania w telefonach się zmieni. Przynajmniej takie są oczekiwania, a jak będzie to się okaże. xD

Offline

 

#42  2018-01-05 16:52:24

  ciastek1981 - Użytkownik

ciastek1981
Użytkownik
Zarejestrowany: 2016-06-19

Re: Poważny błąd w CPU Intela wymaga jego wymiany albo spowolnienia do 63%

morfik napisał(-a):

Ja i tak gdybym teraz rozglądał się za nowym lapkiem to raczej bym brał pod uwagę tylko procki AMD.

Zamienić Shitela na Slajdeona wybór naprawdę zacny ;(

PS Co z procesorami Elbrus?

Ostatnio edytowany przez ciastek1981 (2018-01-05 16:55:16)


Debian - there is no substitute!

Offline

 

#43  2018-01-05 16:56:36

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Poważny błąd w CPU Intela wymaga jego wymiany albo spowolnienia do 63%

Raczej zmienić intela na AMD. xD Chodzi o podejście do klienta, a AMD zdaje się wyciągać rękę coraz bardziej ochodzo do linux'iarzy i taki gest powinien zostać doceniony przez tę społeczność. xD

Offline

 

#44  2018-01-05 17:01:41

  ciastek1981 - Użytkownik

ciastek1981
Użytkownik
Zarejestrowany: 2016-06-19

Re: Poważny błąd w CPU Intela wymaga jego wymiany albo spowolnienia do 63%

VIA ostatnio sprzedaje procki dla Lenovo w Chinach. No i jak wyżej Elbrus z g*wnolitu.

Ostatnio edytowany przez ciastek1981 (2018-01-05 17:02:10)


Debian - there is no substitute!

Offline

 

#45  2018-01-05 17:04:58

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Poważny błąd w CPU Intela wymaga jego wymiany albo spowolnienia do 63%

@Huk:
Coś tam niby łatali, przy okazji zablokowali działanie niezależnego narzędzia ME_cleaner (służącego do wyłączenia Intel Management Engine), więc ciężko powiedzieć w jakim stopniu to poprawiało sytuację. A o jakimkolwiek zaufaniu do Intela po tym kroku można zupełnie otwarcie zapomnieć.

ciastek1981 napisał(-a):

Zamienić Shitela na Slajdeona wybór naprawdę zacny ;(

Chyba przespałeś kilka ostatnich lat.

Offline

 

#46  2018-01-05 17:18:45

  ciastek1981 - Użytkownik

ciastek1981
Użytkownik
Zarejestrowany: 2016-06-19

Re: Poważny błąd w CPU Intela wymaga jego wymiany albo spowolnienia do 63%

No nie przespałem, testy w popularnych mediach pokazują nadal pewne braki (pewne funkcje rozwiną skrzydła w przyszłości) w Ryzenach. AMD miało pół roku żeby zdobyć rynek, ale Intel wprowadził Coffee Lake, a niedługo będą Ice Lake?.

Poza tym jeszcze nie wiemy o wpadkach AMD.

Później poszukam jakiś info o Elbrusie bo Samsung miał je u siebie robić w fabrykach.

Ostatnio edytowany przez ciastek1981 (2018-01-05 17:22:59)


Debian - there is no substitute!

Offline

 

#47  2018-01-05 17:24:59

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Poważny błąd w CPU Intela wymaga jego wymiany albo spowolnienia do 63%

Te testy to sobie można w dupę wsadzić.
Kilkuprocentowe różnice wydajności sprzętu, którego obciążenie podczas 99% czasu pracy to zaledwie ułamek jego maksymalnej wydajności, nie mają praktycznego znaczenia.

Znaczenia mają tego typu praktyki jak te poruszane w tym wątku i kilka innych. A to po prostu całkowity blamaż Intela.

Elbrusy też sobie można wsadzić…
One mają znaczenie tylko w sektorze militarnym i tylko dlatego sa rozwijane — kwestie (braku)bezpieczeństwa.

Offline

 

#48  2018-01-05 17:38:22

  ciastek1981 - Użytkownik

ciastek1981
Użytkownik
Zarejestrowany: 2016-06-19

Re: Poważny błąd w CPU Intela wymaga jego wymiany albo spowolnienia do 63%

Szanuję twoje zdanie, ale dla mnie Intel jest nadal o krok przed AMD. Że tak przytoczę cytat, który utkwił w mi w pamięci.

... a czasami obrywa od Core i3-6100 lub Pentium G4560

https://www.purepc.pl/procesory/test_procesora_amd_ … eni?page=0,41


Debian - there is no substitute!

Offline

 

#49  2018-01-05 17:47:15

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Poważny błąd w CPU Intela wymaga jego wymiany albo spowolnienia do 63%

Tu nie chodzi tylko o to co jest wydajniejsze czy też o "krok do przodu". Dla przykładu mój smartfon jest daleko z tyłu za flagowcami sony/samsugna ale gdy popatrzeć pod innym kątem, np. root czy też alternatywny soft (akurat nie w moim przypadku), to często lepiej wypadają te trzeciorzędowe marki. Może nie są one w stanie dać tej topowej funkcjonalności na poziomie hardware (czy też w wydajności) ale możliwość wgrania alternatywnego oprogramowania czy też zwykłej aktualizacji systemu sprawia, że można niektórym urządzeniom dać drugie życie, o czym we flagowcach niektóych producentów z pierwszej póki można zapomnieć, bo tam zwykle jest polityka typu "kup mnie jeszcze raz". xD

Ostatnio edytowany przez morfik (2018-01-05 17:48:11)

Offline

 

#50  2018-01-05 17:48:23

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Poważny błąd w CPU Intela wymaga jego wymiany albo spowolnienia do 63%

ciastek1981 napisał(-a):

Szanuję twoje zdanie, ale dla mnie Intel jest nadal o krok przed AMD. Że tak przytoczę cytat, który utkwił w mi w pamięci.

... a czasami obrywa od Core i3-6100 lub Pentium G4560

https://www.purepc.pl/procesory/test_procesora_amd_ … eni?page=0,41

Można skomentować to tak:

Kod:

load average: 0,16, 0,18, 0,14

A testami w kilku losowych windowsowych grach dla gimbusów bym się nie przejmował.

Zresztą twoje kuriozalne wnioski z tego typu testów wynikają albo ze złej woli (i chęci potrollowania), albo braku kompetencji by zabierać merytoryczny głos w dyskusji na takie tematy.
Ale czego się spodziewać po osobie piszącej  „Shitela”, „Slajdeona” i wyskakującej z Elbrusami…

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)