Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2022-01-21 12:55:44

  Karoll - Użytkownik

Karoll
Użytkownik
Zarejestrowany: 2019-08-12

Kontrola wentylatora chlodzenia na laptopie.

Uzywam laptop:
Acer Aspire 7740G
System operacyjny:
Debian 10.
Jest tylko jeden wentylator wylotowy. Laptop zaczol sie przegrzewac, Wyczyscilem suszarka - strumien zimnego powietrza, kratki wylotowe sa czyste.
Szukam  dobrego narzedzia do regulacji obrotow wiatraka.
Pisze "dobrego narzedzia" bo juz kiedys zzainstalowalem oprogramowanie ktore zmusilo mnie do reinstalu.


Tolerancja i apatia, to ostatnie cnoty umierającego społeczeństwa

Offline

 

#2  2022-01-21 14:49:20

  samu - Stały bywalec

samu
Stały bywalec
Skąd: ~/.linux/dug
Zarejestrowany: 2011-06-15

Re: Kontrola wentylatora chlodzenia na laptopie.

Pakiet: fancontrol.

PS
W biosie powinieneś mieć opcję zarządzania wiatrakami.

Edycja:

Nie doczytałem, przeoczyłem info, że to laptop. 😋 Raczej nie będzie sterowania 'fan control'. W zamian powinno być coś w stylu 'thermal modes' i możesz przerzucić z high performance na balance.

Ostatnio edytowany przez samu (2022-01-22 19:39:09)


https://www.debian.org/logos/button-mini.png

Offline

 

#3  2022-01-25 13:01:11

  Karoll - Użytkownik

Karoll
Użytkownik
Zarejestrowany: 2019-08-12

Re: Kontrola wentylatora chlodzenia na laptopie.

@samu
Niestety, nie ma sterowania "fan control" W BIOS'ie tez nie ma zadnej opcji sterowania obrotami wiatrakow. Jedyne co mi pozostaje to:
- zwiekszyc RAM do 8 GB
- zastosowac Linuxa ktory zuzywa malo zasobow.
- minimum dodatkow i rozszerzen.
Wiecej opcji nie widze.


Tolerancja i apatia, to ostatnie cnoty umierającego społeczeństwa

Offline

 

#4  2022-01-25 13:28:52

  arecki - Użytkownik

arecki
Użytkownik
Skąd: 44 Bronson Lane Hensonville
Zarejestrowany: 2016-03-03

Re: Kontrola wentylatora chlodzenia na laptopie.

Zacznij od przeglądu (czytaj: rozmontuj go) systemu chłodzenia i wymiany pasty/termopadów.

Offline

 

#5  2022-01-25 17:29:04

  samu - Stały bywalec

samu
Stały bywalec
Skąd: ~/.linux/dug
Zarejestrowany: 2011-06-15

Re: Kontrola wentylatora chlodzenia na laptopie.

@Karoll a opcja thermal modes?


https://www.debian.org/logos/button-mini.png

Offline

 

#6  2022-01-25 17:38:46

  Karoll - Użytkownik

Karoll
Użytkownik
Zarejestrowany: 2019-08-12

Re: Kontrola wentylatora chlodzenia na laptopie.

@arecki
Wymiana pasty, nie wiem czy warto, o ile stopni Celsjusza moge obnizyc temperature procesora jezeli wymienie paste ?
@samu
Mam BIOS , Phoenix 1.05.  Nie ma zadnej opcji "termal modes"


Tolerancja i apatia, to ostatnie cnoty umierającego społeczeństwa

Offline

 

#7  2022-01-25 18:42:14

  fnmirk - Redaktor

fnmirk
Redaktor
Zarejestrowany: 2008-02-19

Re: Kontrola wentylatora chlodzenia na laptopie.

Pastę warto zawsze wymienić. Stara pasta to brak kontaktu powierzchni radiatora z powierzchnią procesora. Jak jest starszy sprzęt to pastę należy wymienić bezwzględnie. Bo występuje duże prawdopodobieństwo przegrzania procesora i nawet jego uszkodzenie.

Pobierz jakąś wersję livecd i wykonaj test sprzętu.
https://www.system-rescue.org/Download/

Offline

 

#8  2022-01-25 19:45:05

  tomowariacina - Nowy użytkownik

tomowariacina
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2022-01-25

Re: Kontrola wentylatora chlodzenia na laptopie.

Zawsze warto wymienić pastę - nawet średnio co rok lub dwa lata przy jednym z czyszczeń kompa/laptopa - przynajmniej dla własnego spokoju.

Co do porobienia sobie memtestów i innych tego typu cudów, to możesz użyć Hirens boota.
https://www.hirensbootcd.org/download/

Offline

 

#9  2022-01-25 19:58:50

  fnmirk - Redaktor

fnmirk
Redaktor
Zarejestrowany: 2008-02-19

Re: Kontrola wentylatora chlodzenia na laptopie.

tomowariacina napisał(-a):

Co do porobienia sobie memtestów i innych tego typu cudów, to możesz użyć Hirens boota.

Zastanawiam się, czy znajdzie się ktoś na tym forum na tyle odważny, kto skorzysta z tego oprogramowania? Nie mając świadomości jakie to może wywołać skutki uboczne.

Offline

 

#10  2022-01-25 20:29:02

  tomowariacina - Nowy użytkownik

tomowariacina
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2022-01-25

Re: Kontrola wentylatora chlodzenia na laptopie.

fnmirk napisał(-a):

tomowariacina napisał(-a):

Co do porobienia sobie memtestów i innych tego typu cudów, to możesz użyć Hirens boota.

Zastanawiam się, czy znajdzie się ktoś na tym forum na tyle odważny, kto skorzysta z tego oprogramowania? Nie mając świadomości jakie to może wywołać skutki uboczne.

Ja jestem na tyle odważny i dotąd żadnych skutków ubocznych nie zaobserwowałem ;)

Offline

 

#11  2022-01-25 20:38:55

  fnmirk - Redaktor

fnmirk
Redaktor
Zarejestrowany: 2008-02-19

Re: Kontrola wentylatora chlodzenia na laptopie.

Dziwne, tylko w tym celu rejestrowałeś się na forum, aby o tym napisać?

Offline

 

#12  2022-01-25 20:50:15

  Karoll - Użytkownik

Karoll
Użytkownik
Zarejestrowany: 2019-08-12

Re: Kontrola wentylatora chlodzenia na laptopie.

Co do wymiany pasty to mnie przekonaliscie. W sobote mam dostac nowy RAM to przy tej okazji wymienie paste. Niedawno mi sie wylaczyl automatycznie przy 104 stopniach Celsjusza, a nic nie robilem.


Tolerancja i apatia, to ostatnie cnoty umierającego społeczeństwa

Offline

 

#13  2022-01-25 20:59:12

  tomowariacina - Nowy użytkownik

tomowariacina
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2022-01-25

Re: Kontrola wentylatora chlodzenia na laptopie.

fnmirk napisał(-a):

Dziwne, tylko w tym celu rejestrowałeś się na forum, aby o tym napisać?

Dokładnie tak, rozszyfrowałeś mnie!

Offline

 

#14  2022-01-25 21:16:24

  arecki - Użytkownik

arecki
Użytkownik
Skąd: 44 Bronson Lane Hensonville
Zarejestrowany: 2016-03-03

Re: Kontrola wentylatora chlodzenia na laptopie.

Karoll napisał(-a):

Co do wymiany pasty to mnie przekonaliscie. W sobote mam dostac nowy RAM to przy tej okazji wymienie paste. Niedawno mi sie wylaczyl automatycznie przy 104 stopniach Celsjusza, a nic nie robilem.

Obawiam się, że nie do końca zrozumiałeś to co napisałem.

tomowariacina napisał(-a):

Zawsze warto wymienić pastę - nawet średnio co rok lub dwa lata przy jednym z czyszczeń kompa/laptopa - przynajmniej dla własnego spokoju.
/

Wymiana pasty, na przeciętnym desktopie, co rok/dwa to raczej objaw paranoi lub uzasadniony interes :D.

Ostatnio edytowany przez arecki (2022-01-25 21:27:12)

Offline

 

#15  2022-01-26 20:24:39

  Karoll - Użytkownik

Karoll
Użytkownik
Zarejestrowany: 2019-08-12

Re: Kontrola wentylatora chlodzenia na laptopie.

Wymienilem HDD, zainstalowalem D11 i temperatura nie przekracza 75 stopni Celsjusza.
Zastanawiam sie czy sensory Conky beda wskazywaly wlasciwa temperature ?
Pasty nie wymienialem od 10 lat, wiec chyba juz bedzie pora, bo z laptopa jestem bardzo zadowolony.


Tolerancja i apatia, to ostatnie cnoty umierającego społeczeństwa

Offline

 

#16  2022-01-27 16:09:51

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Kontrola wentylatora chlodzenia na laptopie.

Ja tam pastę wymieniam tylko wtedy, gdy zdejmuję z procka radiator, bo np. jest tak zasyfiony kurzem, że trzeba go wyciągnąć i porządnie oczyścić. Zwykle podczas zdejmowania radiatora, cześć tego syfu ląduje na paście, która na procku się znajduje. Więc w takiej sytuacji po oczyszczeniu radiatora i okolic procka, pastę też wycieram, potem spirytem przecieram zarówno procek jak i radiator i nakładam świeżą pastę na tak wyczyszczone elementy.

Nigdy nie bawiłem się w sprawdzanie o ile stopni się uda zbić temperaturę wymieniając samą pastę (przy braku kurzu w obudowie) ale nie jest to duża wartość i technicznie rzecz biorąc to procek się nie spali jak pasty mieć nie będzie (zakładając, że ma radiator), natomiast bez radiatora (nawet z pastą) lepiej procesora nie uruchamiać. xD

Kiedyś dla testów ściągnąłem radiator z procesora i przycisnąłem do jego powierzchni palec, jednocześnie na obudowie kompa wcisnąłem przycisk power. Nawet 5s nie wytrzymałem z przystawionym palcem do powierzchni procka, bo ten skurwiel się tak rozgrzał, że mnie oparzył. xD Ten sam procek z radiatorem ale bez pasty miał chyba temp 28 stopni. Dlatego lepiej jest zadbać o przedmuchanie wszystkich otworów naszej maszyny, by ciepło z jej wnętrza mogło zostać odprowadzone na zewnątrz bez problemów, niż zawracać sobie głowę czy pastę wymienić czy nie.

Offline

 

#17  2022-01-28 06:28:36

  fnmirk - Redaktor

fnmirk
Redaktor
Zarejestrowany: 2008-02-19

Re: Kontrola wentylatora chlodzenia na laptopie.

morfik napisał(-a):

...niż zawracać sobie głowę czy pastę wymienić czy nie.

Pastę należy wymienić, ponieważ, z czasem zmienia swoje właściwości fizyczne. Mówiąc obrazowo „wysycha”. Do tego drgania wentylatora i ciepło wydzielane przez procesor „przesuwają” minimalnie radiator. W efekcie, zmienia się powierzchnia styku radiatora z powierzchnią procesora (właściwie z radiatorem procesora). Powierzchnie styku nie są idealne, dlatego stosuje się pastę jako wypełniacz niwelujący te niedoskonałości. Więc jej znaczenie jest istotne, dla właściwego chłodzenia.

Offline

 

#18  2022-01-28 07:06:13

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Kontrola wentylatora chlodzenia na laptopie.

W laptopach się nic nie przesuwa. xD Na desktopie (jak miałem), to tam ten fabryczny radiator Intela potrafił się ślizgać po procku jak foczka po lodzie. Tamten radiator od razu po zakupie kompa został wymieniony, bo studził procka do 50 stopni i przy tym wył niesamowicie. Ten dokupiony radiator był dość solidny i do tego przykręcany do płyty głównej na sztywno (tu jeszcze się fotka ostała) i ani drgnął (to ten co tak dość zajebiście chłodził proca bez pasty prawie do temp pokojowej).

Pasta może wysychać jak ma kontakt z powietrzem. Jak teraz masz dość mocno dociśnięty radiator to procka, to tam naprawdę zostaje bardzo cieniutka warstewka pasty i powietrza tam w zasadzie nie ma, bo po to jest ta pasta, by z tych mikro-szczelin to powietrze wypchnąć. Na ile to się przydaje, obstawiałbym kilka może kilkanaście procent. Wciąż przy 100 stopniach to by było tak szacunkowo 5-15 stopni w dół na procku, a ile dokładnie to chyba raczej nikt tego jakoś miarodajnie z wojskową precyzją nie zmierzył. xD

Offline

 

#19  2022-01-28 08:38:35

  arecki - Użytkownik

arecki
Użytkownik
Skąd: 44 Bronson Lane Hensonville
Zarejestrowany: 2016-03-03

Re: Kontrola wentylatora chlodzenia na laptopie.

https://www.intel.pl/content/www/pl/pl/gaming/resou … al-paste.html

Jak często należy wymieniać pastę termiczną?
W większości przypadków nie trzeba wymieniać pasty częściej niż raz na kilka lat, jednak należy to zrobić po każdorazowym wymontowaniu układu chłodzącego. Warto też rozważyć wymianę pasty termicznej, jeśli temperatura pracy procesora zacznie rosnąć.

W razie wątpliwości skonsultuj się z producentem pasty termicznej i postępuj zgodnie z jego zaleceniami.

Offline

 

#20  2022-01-28 08:45:17

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Kontrola wentylatora chlodzenia na laptopie.

Mówicie, że AMD grzeje ? Nieeee :)

processor    : 15
vendor_id    : AuthenticAMD
cpu family    : 23
model        : 113
model name    : AMD Ryzen 7 3700X 8-Core Processor
stepping    : 0
microcode    : 0x8701021
cpu MHz        : 2195.840
cache size    : 512 KB
physical id    : 0
siblings    : 16
core id        : 7
cpu cores    : 8
apicid        : 15
initial apicid    : 15
fpu        : yes
fpu_exception    : yes
cpuid level    : 16
wp        : yes
flags        : fpu vme de pse tsc msr pae mce cx8 apic sep mtrr pge mca cmov pat pse36 clflush mmx fxsr sse sse2 ht syscall nx mmxext fxsr_opt pdpe1gb rdtscp lm constant_tsc rep_good nopl nonstop_tsc cpuid extd_apicid aperfmperf pni pclmulqdq monitor ssse3 fma cx16 sse4_1 sse4_2 movbe popcnt aes xsave avx f16c rdrand lahf_lm cmp_legacy svm extapic cr8_legacy abm sse4a misalignsse 3dnowprefetch osvw ibs skinit wdt tce topoext perfctr_core perfctr_nb bpext perfctr_llc mwaitx cpb cat_l3 cdp_l3 hw_pstate sme ssbd mba sev ibpb stibp vmmcall sev_es fsgsbase bmi1 avx2 smep bmi2 cqm rdt_a rdseed adx smap clflushopt clwb sha_ni xsaveopt xsavec xgetbv1 xsaves cqm_llc cqm_occup_llc cqm_mbm_total cqm_mbm_local clzero irperf xsaveerptr rdpru wbnoinvd arat npt lbrv svm_lock nrip_save tsc_scale vmcb_clean flushbyasid decodeassists pausefilter pfthreshold avic v_vmsave_vmload vgif umip rdpid overflow_recov succor smca
bugs        : sysret_ss_attrs spectre_v1 spectre_v2 spec_store_bypass
bogomips    : 7186.76
TLB size    : 3072 4K pages
clflush size    : 64
cache_alignment    : 64
address sizes    : 43 bits physical, 48 bits virtual
power management: ts ttp tm hwpstate cpb eff_freq_ro [13] [14]

I temperatury:

k10temp-pci-00c3
Adapter: PCI adapter
Tctl:         +28.2°C 
Tdie:         +28.2°C 
Tccd1:        +29.0°C 

nvme-pci-0100
Adapter: PCI adapter
Composite:    +25.9°C  (low  = -273.1°C, high = +82.8°C)
                       (crit = +84.8°C)

iwlwifi_1-virtual-0
Adapter: Virtual device
temp1:        +30.0°C 

radeon-pci-0700
Adapter: PCI adapter
temp1:        +37.5°C  (crit = +120.0°C, hyst = +90.0°C)


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#21  2022-01-28 13:42:31

  Karoll - Użytkownik

Karoll
Użytkownik
Zarejestrowany: 2019-08-12

Re: Kontrola wentylatora chlodzenia na laptopie.

Ja mam chlodzenie za pomoca szyny, a to jest niestety malo wydajne.
https://imgur.com/am7Gxwq.png


Tolerancja i apatia, to ostatnie cnoty umierającego społeczeństwa

Offline

 

#22  2022-01-30 04:02:05

  skullman - Użytkownik

skullman
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-04-08

Re: Kontrola wentylatora chlodzenia na laptopie.

Pozwolę sobie się wtrącić, jak kontrola wiatraka w BIOS-ie nie daje rady schłodzić procesora do pożądanej temperatury to żadne programy do kontroli wiatraka nie pomogą. Jeśli masz pewność, że wcześniej laptop pod obciążeniem pracował w akceptowalnych temperaturach a dopiero od jakiegoś czasu zaczął się grzać to coś jest nie tak z układem chłodzenia. Po pierwsze, jak już wielokrotnie tu wspomniano, sprawdź, czy układ chłodzenia nie jest brudny, najlepiej go wymontuj i dobrze wyczyść a następnie zaaplikuj nową pastę a jeśli to nie pomoże, to sprawdź, czy wiatrak działa prawidłowo. Jeśli to jakiś biedalaptop i nie ma w czujnika to pozostaje tylko nasłuchiwanie wiatraczka i ocenianie na skórze jak mocno wiatraczek dmucha i czy na pewno gorącym powietrzem kiedy laptop jest dobrze rozgrzany. Byłbym zapomniał, sprawdź i ewentualnie wyczyść wszystkie otwory wlotowe powietrza pod spodem.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)