Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
Podoba mi się te środowisko ze względu na szybkość działania jednak wygląd aplikacji już nie za bardzo. Chodzi mi o rozmiar czcionki. Używam menadżera pakietów Pcmanfm i tutaj jest masakra, wszystko jest bardzo małe i zlewa mi się w oczach. Trudno się poruszać po interfejsie. Ale także i inne aplikacje mają podobnie.
Znalazłem objaśnienie tego problemu na stronie morfik`a
https://morfikov.github.io/post/zmiana-dpi-w-openbo … nitora-hidpi/
lecz u mnie się nie sprawdza. Obliczyłem faktyczne DPI dla startx, które dla mojego monitora wynosi ~ 157 ja ustawiłem wartość 144 dopisując w pliku /etc/X11/xinit/xserverrc parametr -dpi 144. W jakiś niezrozumiały sposób xserver nie przyjął tej zmiany gdyż po restarcie systemu sprawdziłem w /var/log/Xorg.0.log i dalej jest tam 96x96
$ egrep DPI /var/log/Xorg.0.log [ 5.862] (==) modeset(0): DPI set to (96, 96) [ 6.098] (==) modeset(G0): DPI set to (96, 96)
Pewnie czegoś nie uwzględniłem a może to mój błąd?
Offline
Zainstaluj sobie taki program jeżeli go nie masz:
apt install synaptic
Jest to graficzny menadżer pakietów. Ułatwi ci poznanie bogactwa oprogramowania dostępnego w Debianie.
Zainstaluj, jeżeli nie masz czcionkę i pakiety:
apt install fonts-cantarell obconf obconf-qt obmenu
Po instalacji i restarcie środowiska kliknij prawym klawiszem myszy na pulpicie i powinna pojawić się zakładka obconf.
Po uruchomieniu obconf, wybierz zakładkę Wygląd i ustaw wszędzie czcionkę cantarell regular o odpowiednim rozmiarze itp. Sprawdź inne opcje itp. Restart środowiska.
Offline
Z pakietów, które polecasz zainstalowałem tylko fonts-cantarell obconf-qt, resztę już miałem. Dalej poczyniłem jak wskazałeś i bez efektu. Wygląd interfejsu pcmanfm jest bez zmiany, wszystko małe i trudno czytelne.
A tak to wygląda na zrzucie:
https://zapodaj.net/49b8b2a2829af.png.html
Teraz dodałem opcję w ~/.config/openbox/autostart
xrandr --dpi 144/eDP
po restarcie wygląd się zmienił. Pcmanfm wyświetla się poprawnie i czytelnie tak jak chciałem. Problem natomiast jest z terminalem. Polecenie
cat ~/.config/openbox/autostart
pokazuje zawartość pliku jednak ostatnia linia kończy się nazwą hosta, tak:
xrandr --dpi 144/eDPmarek@751lx:~$
Manipulacja wielkością okna tzn. powiększenie i odwrotnie powoduje zniknięcie ostatniej linii pliku. Również pozycje okienek conky`ego na pulpicie się zmieniły, przynajmniej z jednym trzeba korekty. Nie wiem może to wskazana przeze mnie wartość DPI jest zbyt duża. Kierowałem się artykułem morfika (pierwszy post).
Offline
Sprawdź jeszcze ustawienia:
/usr/bin/obconf-qt
Jakie masz jeszcze zainstalowane środowiska graficzne?
Offline
fnmirk napisał(-a):
Sprawdź jeszcze ustawienia:
Kod:
/usr/bin/obconf-qtJakie masz jeszcze zainstalowane środowiska graficzne?
Już sprawdzałem. Startowałem z XFCE i ono jest bazą ale korzystam z openbox.
Aplikacje teraz wyświetlają się dobrze. Jedyne do czego mam zastrzeżenia to terminal. Zaznaczyłem tam w preferencjach czcionkę systemową. Użycie innej np. cantarell zakłóca działanie w ten sposób, że okno robi się mniejsze lub czcionka zupełnie nieczytelna. Nie mam pojęcia dlaczego akurat terminal w taki sposób reaguje skoro inne aplikacje eksponują prawidłowo?
Zmniejszyłem jeszcze wartość DPI na 120 w:
/etc/X11/xinit/xserverrc ~/.config/openbox/autostart
Ostatnio edytowany przez mark (2021-08-06 22:24:46)
Offline
Skoro zaczynałeś od xfce to dlaczego nie używasz Thunara, tylko zainstalowałeś Pcmanfm?
Pcmanfm jest powiązany z lxde i jego odmiana z jakimś środowiskiem LXQt. Wymaga swojego konfiguratora, z tego co pamiętam lub ręcznego szukania ustawień. Nie bawiłem się tym.
Czcionka cantarell nie jest czcionką terminalową. W terminalu najlepiej ustawić czcionkę z rodziny monospace (o stałej szerokości).
Jakiego emulatora terminala używasz?
Offline
Do terminala polecam terminus albo inconsolata (jeśli masz możliwość to windowsowy consolas, ale toto ma jakąś podejrzaną licencję)
Offline
@ fnmirk
Ależ używam thunar, a pcmanfm zainstalowałem wcześniej gdyż mylnie sądziłem iż zmiana menadżera coś pomoże w kwestii wyglądu interfejsu. Poszukując rozwiązania natknąłem się na tekst morfika, w którym on dokładnie wyjaśnia co jest przyczyną mało czytelnego interfejsu aplikacji w Openbox. Zacytuję jego fragment ponieważ on w moim przypadku zmienił na korzyść wygląd interfejsów z wyłączeniem terminala:
"DPI w Openbox
Jeśli chodzi zaś o samego Openbox'a, to tutaj zbytnio nie konfiguruje się DPI, bo wszystkie ustawienia powinny być dziedziczone od Xserver'a, jeśli tylko oczywiście określiliśmy mu parametr -dpi . Możemy za to, określić DPI dla konkretnego monitora dopisując w pliku autostartu ~/.config/openbox/autostart tę poniższą linijkę:
xrandr --dpi 108/LVDS
Jeśli zaś chodzi o LVDS , to wyciągamy tę wartość z wyjścia xrandr :
$ xrandr | grep connected"
Ja wrzuciłem do autostartu openboxa w ten sposób: xrandr --dpi 120/eDP
Mój monitor ma kswkę eDP a wyliczony dpi = 157 tutaj podałem wartość mniejszą 120.
Jeśli chodzi o terminale to mam zainstalowane- terminator, xfce4-terminal, UXterm, xterm
Sprawdziłem te dziwne zachowanie, które zauważyłem podczas wyświetlania wyniku polecenia: cat ~/.config/openbox/autostart
już to wcześniej opisywałem, ale jeszcze raz, zawartość pliku ostatnia linia znika po zmaksymalizowania okna do pełnego ekranu a powrót do mniejszego okna już jej nie przywraca. Może sugerować jakby jej w ogóle nie było.
@ morfik
~$ cat /etc/X11/xinit/xserverrc #!/bin/sh exec /usr/bin/X -nolisten tcp -dpi 120 "$@"
Offline
A nie masz tam czasem pliku ~/.xinitrc albo ~/.xserverrc? Zakładając, że startujesz sesje graficzną via startx manualnie z terminala po zalogowaniu się na TTY.
Ostatnio edytowany przez morfik (2021-08-07 22:44:41)
Offline
Doinstaluj:
apt install lxappearance arandr
I sprawdź ustawienia:
/usr/bin/lxappearance
Dodatkowo pobierz sobie taką dystrybucję livecd:
https://sourceforge.net/projects/linnix/files/
wget -c https://sourceforge.net/projects/linnix/files/star-3.1.0-spock_2021.03-openbox_amd64.iso
i porównaj własne ustawienia.
Przejrzyj plik w katalogu domowym livcd .Xresources. Ewentualnie po modyfikacjach przekopiuj do swojego systemu.
Ostatnio edytowany przez fnmirk (2021-08-08 14:54:43)
Offline
@ morfik
~$ locate ~/.xinitrc marek@751lx:~$ marek@751lx:~$ locate ~/.xserverrc marek@751lx:~$ marek@751lx:~$ locate xserverrc /etc/X11/xinit/xserverrc marek@751lx:~$ locate xinitrc /etc/X11/xinit/xinitrc /snap/core/11316/etc/X11/xinit/xinitrc.d /snap/core/11420/etc/X11/xinit/xinitrc.d
Są lecz nie w miejscu spodziewanym, o które pytałeś.
@ fnmirk
Pakiet lxappearance mam zainstalowany a xappearance nie znajduje w repo. Dodałem tylko arandr.
Plik .Xresources przeniosłem z live-iso do swojego kat.dom. Tego sprytnego konfiguratora prostych terminali nie miałem w systemie. W sumie niczego w działaniu, o którym mowa w poprzednich postach, to nie zmieniło.
Przywróciłem prawidłowe wyświetlanie w terminalach (różnych) dopiero kiedy # pozycję w pliku ~/.config/openbox/autostart
#xrandr --dpi 120/eDP
Niestety po restarcie systemu wygląd interfejsu aplikacji zmienił się na mało-czytelny czyli wróciło stare.
Ostatnio edytowany przez mark (2021-08-08 13:00:46)
Offline
Przepraszam literówka z mojej strony miało być: lxappearance.
Załóż konto nowego użytkownika, zaloguj się na nie i ustaw wyświetlanie czcionek z pomocą poleceń wydanych w emulatorze terminala:
/usr/bin/lxappearance /usr/bin/obconf /usr/bin/obconf-qt
W programie lxappearance możesz ustawić wiele parametrów czcionek ekranowych: wygładzanie, piksele itp.
Możesz też wykonać polecenia jako administrator:
dpkg-reconfigure fontconfig fontconfig-config
Zapisz sobie początkową konfigurację, aby do niej wrócić, bo zmiany są dla całego systemu. Masz możliwość wykonania wielu kombinacji ustawień. Zapisuj sobie każdą kombinację. Oczywiście restart środowiska po każdej zmianie.
Na nowym użytkowniku możesz wypróbować mój plik .Xresources, tylko musisz doinstalować czcionkę terminus. Plik dotyczy tylko xterma bo jego tylko używam.
dpkg -l | grep terminus ii xfonts-terminus 4.40-2 all Fixed-width fonts for fast reading ii xfonts-terminus-oblique 4.40-2 all Oblique version of the Terminus font
.Xresources napisał(-a):
Kod:
*VT100*foreground: white *VT100*background: black *VT100*cursorColor: red !XTerm*VT100*reverseVideo: true !XTerm*VT100*boldMode: false !XTerm*VT100*scrollBar: true !XTerm*VT100*eightBitInput: true !Xterm*VT100*metaSendsEscape: true XTerm*VT100*font: -xos4-terminus-bold-r-normal-*-18-180-72-72-c-100-iso10646-1 XTerm*VT100*geometry: 90x30 XTerm*VT100*saveLines: 1000 !UXTerm*VT100*reverseVideo: true !UXTerm*VT100*boldMode: false !UXTerm*VT100*scrollBar: true !UXTerm*VT100*eightBitInput: true !UXterm*VT100*metaSendsEscape: true UXTerm*VT100*font: -xos4-terminus-bold-r-normal-*-18-180-72-72-c-100-iso10646-1 UXTerm*VT100*geometry: 90x30 UXTerm*VT100*saveLines: 1000
Offline
morfik napisał(-a):
Czyli rozumiem, że nie masz plików ~/.xinitrc ani ~/.xserverrc ?
Jak odpalasz graficzną sesje?
Tak tych plików nie mam a sesję odpalam przez startx. Uruchamia się środowisko LXDE.
Offline
fnmirk napisał(-a):
Załóż konto nowego użytkownika, zaloguj się na nie i ustaw wyświetlanie czcionek z pomocą poleceń wydanych w emulatorze terminala:
Kod:
/usr/bin/lxappearance /usr/bin/obconf /usr/bin/obconf-qtW programie lxappearance możesz ustawić wiele parametrów czcionek ekranowych: wygładzanie, piksele itp.
Na nowym użytkowniku otworzył się czysty Openbox narazie bez pliku konfiguracyjnego w ~/.config.
Tutaj wyświetlanie interfejsów jest prawidłowe oraz nie występuje błąd z terminalem. Wydaje się być wszystko w porządku.
Co mam zrobić chcąc uporządkować swoje konto? Czy usunąć plik ~/.config/openbox i od nowa konfigurować środowisko?
Offline
Moim zdaniem to przedobrzyłeś próbując ustawiać rzeczy niewymagające tego.
Wykonaj kopię katalogu domowego użytkownika i usuń całą jego zawartość. Po restarcie i zalogowaniu powinny się odtworzyć domyślne ustawienia. Ustaw programy uruchamiając je. W niektórych wypadkach wystarczy przekopiować niektóre konfiguracje z kopii zapasowej.
Przejrzyj konfigurację na livecd i porównuj z tym nowym użytkownikiem, ustawiając właściwe konto.
Ostatnio edytowany przez fnmirk (2021-08-08 19:38:34)
Offline
mark napisał(-a):
Tak tych plików nie mam a sesję odpalam przez startx. Uruchamia się środowisko LXDE.
No to jak ci się uruchamia LXDE, to nie uruchamia ci się openbox, co najwyzej lxde moze go potem sobie uruchomić. W ten sposób to nie dziwne, że ignoruje ci ustawienia, które wrzucasz do /etc/X11/xinit/xserverrc . Więc musisz sobie zobaczyć jak LXDE podnosi proces Xserver'a i tam dopisać ten parametr od dpi.
Offline
morfik napisał(-a):
mark napisał(-a):
Tak tych plików nie mam a sesję odpalam przez startx. Uruchamia się środowisko LXDE.
Więc musisz sobie zobaczyć jak LXDE podnosi proces Xserver'a i tam dopisać ten parametr od dpi.
Jak to zrobić, nie wiem?
Offline
U mnie w systemie wszystko się zaczyna od pliku /etc/X11/Xsession.d/50x11-common_determine-startup , który ma na celu ustalić jaką sesję graficzną podnieść. Ja nie mam żadnego środowiska graficznego, które by sobie zgłaszało chęć uruchomienia oraz nie korzystam z żadnego menadżera logowania (jedynie odpalam TTY i loguje się tam i uruchamiam startx automatycznie jeśli numer terminala się zgadza). Według tego skryptu wyżej, system ma problemy ustalić jaką sesję uruchomić i ustawia sobie /usr/bin/x-session-manager , który z kolei jest konfigurowany przez system alternatyw:
# ls -al /usr/bin/x-session-manager lrwxrwxrwx 1 root root 35 2018-02-18 00:23:39 /usr/bin/x-session-manager -> /etc/alternatives/x-session-manager* # ls -al /etc/alternatives/x-session-manager lrwxrwxrwx 1 root root 24 2018-02-18 00:23:39 /etc/alternatives/x-session-manager -> /usr/bin/openbox-session*
Czyli:
# update-alternatives --config x-session-manager There is only one alternative in link group x-session-manager (providing /usr/bin/x-session-manager): /usr/bin/openbox-session Nothing to configure.
No i dodatkowo mam ustawiony też przez system alternatyw menadżer okien:
# update-alternatives --config x-window-manager There are 2 choices for the alternative x-window-manager (providing /usr/bin/x-window-manager). Selection Path Priority Status ------------------------------------------------------------ * 0 /usr/bin/openbox 90 auto mode 1 /usr/bin/enlightenment_start 90 manual mode 2 /usr/bin/openbox 90 manual mode Press <enter> to keep the current choice[*], or type selection number:
No i u mnie to tak działa. xD
Offline
OK dzięki, zmieniłem.
było:
ls -al /etc/alternatives/x-session-manager lrwxrwxrwx 1 root root 18 maj 22 18:16 /etc/alternatives/x-session-manager -> /usr/bin/startlxde # update-alternatives --config x-session-manager Są 3 dostępne alternatywy dla x-session-manager (dostarczającego /usr/bin/x-session-manager). Wybór Ścieżka Priorytet Status ------------------------------------------------------------ * 0 /usr/bin/startlxde 50 tryb auto 1 /usr/bin/lxsession 49 tryb ręczny 2 /usr/bin/openbox-session 40 tryb ręczny 3 /usr/bin/startlxde 50 tryb ręczny
obecnie:
ls -al /etc/alternatives/x-session-manager lrwxrwxrwx 1 root root 24 sie 8 21:56 /etc/alternatives/x-session-manager -> /usr/bin/openbox-session # update-alternatives --config x-window-manager Są 2 dostępne alternatywy dla x-window-manager (dostarczającego /usr/bin/x-window-manager). Wybór Ścieżka Priorytet Status ------------------------------------------------------------ * 0 /usr/bin/openbox 90 tryb auto 1 /usr/bin/openbox 90 tryb ręczny 2 /usr/bin/xfwm4 60 tryb ręczny
Offline
mark zrób porządek.
Profilaktycznie wykonaj kopie plików jako użytkownik:
cp ~/.xinitrc ~/kopia.xinitrc cp ~/.xserverrc ~/kopia.xserverrc
Następnie jako użytkownik:
cp /etc/X11/xinit/xinitrc ~/.xinitrc cp /etc/X11/xinit/xserverrc ~/.xserverrc
Jako użytkownik dodaj do pliku xinitrc wpis:
echo "exec openbox-session" >> ~/.xinitrc
Jako administrator (root) wykonaj (profilaktycznie) wybierając openbox:
update-alternatives --config x-window-manager
Gdyby emulatory terminala nie działały poprawnie to dodaj plik .Xdefaults jako kopię pliku .Xresources
cp ~/.Xresources ~/.Xdefaults
Offline
Z tego co Mark mówił, to nie ma plików ~/.xinitrc ani ~/.xserverrc , więc po co ma kopiować systemowe pliki konfiguracyjne do katalogu usera, skoro będą robić dokładnie to samo?
Dodawanie "exec openbox-session" do pliku ~/.xinitrc też nie ma najmniejszego sensu, bo cała konfiguracja środowiska jest dokonywana via skrypt /etc/X11/Xsession (będzie wołany przez ~/.xinitrc), który z kolei woła pliki z katalogu /etc/X11/Xsession.d/, w którym to z kolei masz plik /etc/X11/Xsession.d/50x11-common_determine-startup (ten, o którym była mowa wyżej) , który konfiguruje sesje w oparciu o natywny Debianowy system alternatyw. Zatem by wymusić sobie jakieś konkretne środowisko to albo potrzebny jest menadżer logowania, który ustawi wszystkie stosowne zmienne albo wystarczy wybrać określoną alternatywę (sposób dla osób bez DM) i to wszystko co na Debianie trzeba zrobić.
Offline
morfik, czy aby sprawdzić działanie systemu to należy go zepsuć globalnie? Globalna zmiana konfiguracji systemu to ostateczność. Lepiej eksperymentować na koncie użytkownika. Efekt ten sam.
Offline