Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
Próbuję zainstalować system na wirtualu QEMU / /KVM i nie mogę ukończyć instalacji z powodu niaktywnej sieci.
W oknie "Wirtualny interfejs sieciowy" pozycja: źródło sieci mam do wyboru 3 pozycje
- sieć wirtualna default: NAT (nieaktywna)
- urządzenie mostka
- urządzenie macvtap...
wybierając pozycję któregoś z urządzeń należy podać jego nazwę, domyślnie jej nie podpowiada nazwy więc co?
Testowałem już VirtualBox Oracle, Gnome-boxes i w obu nie było najmniejszego problemu z połączeniami sieciowymi. Qemu jest bardziej "konfigurowalne", zaawansowane pod względem konfiguracji i brakuje mi wiedzy na ten temat... Jak skonfigurować połączenia sieciowe qemu?
Offline
Przejrzyj sobie ten artykuł, tam jest kawałek rozdziału o konfiguracji sieci.
Offline
morfik napisał(-a):
Przejrzyj sobie ten artykuł, tam jest kawałek rozdziału o konfiguracji sieci.
Znam ten artykuł. Napisałeś tam :
" By połączenie było realizowane za pomocą NAT, potrzebny będzie wirtualny interfejs mostka, którym to libvirt będzie zarządzał. Potrzebne są zatem stosowne narzędzia dostępne w pakiecie bridge-utils . Każda maszyna wirtualna otrzyma swój adres IP za pomocą protokołu DHCP, i do tego celu potrzebny będzie nam serwer DHCP, w roli którego wystąpi dnsmasq dostępny w Debianie w pakiecie dnsmasq-base . By komunikacja maszyn wirtualnych ze światem zewnętrznym przez sieci była możliwa, potrzebny będzie filtr pakietów iptables oraz odpowiednia jego konfiguracja."
Mam zainstalowane wymagane pakiety problem jednak z konfiguracją sieci. Jak mam ustawić ten filtr pakietów iptables z poziomu instalatora systemu wirtualnego?
nftables u mnie nieaktywny:
# systemctl status nftables.service Unit nftables.service could not be found.
Ostatnio edytowany przez mark (2020-10-14 18:05:28)
Offline
Ja ns swoje potrzeby nie używam virtmanagera.
Najprostsza instalacja debiana na qemu/kvm
https://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?pid=326451#p326451
Offline
@mark, jak nie używasz nftables, to powinno ci działać z iptables. Popatrz czy ci dodaje poprawnie reguły do filtra. Jeśli tak, to może nie ma ustawionego forwardingu w kernelu i temu ci nie lata. Da radę ping'ować maszyny? W sensie, czy da radę z hosta ping'nąć gościa i vice versa? Działa net po IP z gościa, czy może tylko domeny leżą?
Offline
morfik napisał(-a):
Da radę ping'ować maszyny? W sensie, czy da radę z hosta ping'nąć gościa i vice versa? Działa net po IP z gościa, czy może tylko domeny leżą?
W tej chwili buduję system metodą pisaną terminalem wdł.sposobu ilin`a i jak narazie idzie gładko, sieć znalazło pakiety pobiera. Pingować gościa nie mogę póki nie zainstaluję w wirtualu a jak pisałem GUI qemu wywala mi proces instalacji przez brak połączenia sieciowego. Qemu zdaje się nie lubić gui stworzony dla "pisarzy". :)
Offline
morfik napisał(-a):
A nie da rady pominąć pobierania pakietów z sieci?
Nie zrozumiałeś mnie. Problemy powstają podczas instalowania w Qemu GUI. Jak na razie budowanie za pomocą linii poleceń działa dobrze. Musiałem zmienić tylko dwie opcje z powodu przestarzałości.
warning: '-soundhw ac97' is deprecated, please use '-device AC97' instead warning: 'ide-drive' is deprecated, please use 'ide-hd' or 'ide-cd' instead
Z terminala sieć działa ad-hoc.
Oto całe polecenie:
/usr/bin/qemu-system-x86_64 -machine accel=kvm -drive id=disk,file=/home/marek/qemu/kali.qcow2,if=none -device ahci,id=ahci -device ide-hd,drive=disk,bus=ahci.0 -device AC97 -k pl -vga none -device qxl-vga,vgamem_mb=64 -m 1536 -net nic -net user -rtc base=localtime -cpu host -smp 2,sockets=2,cores=1,threads=1 -cdrom '/home/marek/Wideo/kali-linux-2020.3-installer-netinst-amd64.iso' -boot d
Ostatnio edytowany przez mark (2020-10-14 21:07:31)
Offline
mark napisał(-a):
Jak skonfigurować połączenia sieciowe qemu
https://wiki.qemu.org/Documentation/Networking
btw. virt-manager jest ok ale po co na jakieś swoje projekty stosować typowo korporacyjny kombajn, ja tam korzystam z frontEndU aqemu dla ułatwienia pewnych spraw (przykładowo na desktopie jest mi o wiele wygodniej i szybciej wyklikać parametry nowej maszyny) ale równie dobrze można wszystko ogarniać z CLI jak wspomniał ilin
Ostatnio edytowany przez hi (2020-10-21 16:54:40)
Offline