Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2020-10-14 17:29:20

  mark - Użytkownik

mark
Użytkownik
Zarejestrowany: 2020-09-09

Qemu-sieć nieaktywna

Próbuję zainstalować system na wirtualu QEMU / /KVM i nie mogę ukończyć instalacji z powodu niaktywnej sieci.
W oknie "Wirtualny interfejs sieciowy" pozycja: źródło sieci mam do wyboru 3 pozycje
- sieć wirtualna default: NAT (nieaktywna)
- urządzenie mostka
- urządzenie macvtap...
wybierając pozycję któregoś z urządzeń należy podać jego nazwę, domyślnie jej nie podpowiada nazwy więc co?

Testowałem już VirtualBox Oracle, Gnome-boxes i w obu nie było najmniejszego problemu z połączeniami sieciowymi. Qemu jest bardziej "konfigurowalne", zaawansowane pod względem konfiguracji i brakuje mi wiedzy na ten temat... Jak skonfigurować połączenia sieciowe qemu?

Offline

 

#2  2020-10-14 17:52:39

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Qemu-sieć nieaktywna

Przejrzyj sobie ten artykuł, tam jest kawałek rozdziału o konfiguracji sieci.

Offline

 

#3  2020-10-14 18:00:47

  mark - Użytkownik

mark
Użytkownik
Zarejestrowany: 2020-09-09

Re: Qemu-sieć nieaktywna

morfik napisał(-a):

Przejrzyj sobie ten artykuł, tam jest kawałek rozdziału o konfiguracji sieci.

Znam ten artykuł. Napisałeś tam :
" By połączenie było realizowane za pomocą NAT, potrzebny będzie wirtualny interfejs mostka, którym to libvirt będzie zarządzał. Potrzebne są zatem stosowne narzędzia dostępne w pakiecie bridge-utils . Każda maszyna wirtualna otrzyma swój adres IP za pomocą protokołu DHCP, i do tego celu potrzebny będzie nam serwer DHCP, w roli którego wystąpi dnsmasq dostępny w Debianie w pakiecie dnsmasq-base . By komunikacja maszyn wirtualnych ze światem zewnętrznym przez sieci była możliwa, potrzebny będzie filtr pakietów iptables oraz odpowiednia jego konfiguracja."

Mam zainstalowane wymagane pakiety problem jednak z konfiguracją sieci. Jak mam ustawić ten filtr pakietów iptables z poziomu instalatora systemu wirtualnego?
nftables u mnie nieaktywny:

Kod:

# systemctl status nftables.service
Unit nftables.service could not be found.

Ostatnio edytowany przez mark (2020-10-14 18:05:28)

Offline

 

#4  2020-10-14 18:48:38

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: Qemu-sieć nieaktywna

Ja ns swoje potrzeby nie używam virtmanagera.
Najprostsza instalacja debiana na qemu/kvm

https://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?pid=326451#p326451


Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Polski portal Debiana

Offline

 

#5  2020-10-14 19:34:10

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Qemu-sieć nieaktywna

@mark, jak nie używasz nftables, to powinno ci działać z iptables. Popatrz czy ci dodaje poprawnie reguły do filtra. Jeśli tak, to może nie ma ustawionego forwardingu w kernelu i temu ci nie lata. Da radę ping'ować maszyny? W sensie,  czy da radę z hosta ping'nąć gościa i vice versa? Działa net po IP z gościa, czy może tylko domeny leżą?

Offline

 

#6  2020-10-14 20:48:17

  mark - Użytkownik

mark
Użytkownik
Zarejestrowany: 2020-09-09

Re: Qemu-sieć nieaktywna

morfik napisał(-a):

Da radę ping'ować maszyny? W sensie,  czy da radę z hosta ping'nąć gościa i vice versa? Działa net po IP z gościa, czy może tylko domeny leżą?

W tej chwili buduję system metodą pisaną terminalem wdł.sposobu  ilin`a i jak narazie idzie gładko, sieć znalazło pakiety pobiera. Pingować gościa nie mogę póki nie zainstaluję w wirtualu a jak pisałem GUI qemu wywala mi proces instalacji przez brak połączenia sieciowego. Qemu zdaje się nie lubić gui stworzony dla "pisarzy". :)

Offline

 

#7  2020-10-14 21:00:17

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Qemu-sieć nieaktywna

A nie da rady pominąć pobierania pakietów z sieci?

Offline

 

#8  2020-10-14 21:05:16

  mark - Użytkownik

mark
Użytkownik
Zarejestrowany: 2020-09-09

Re: Qemu-sieć nieaktywna

morfik napisał(-a):

A nie da rady pominąć pobierania pakietów z sieci?

Nie zrozumiałeś mnie. Problemy powstają podczas instalowania w Qemu GUI. Jak na razie budowanie za pomocą linii poleceń działa dobrze. Musiałem zmienić tylko dwie opcje z powodu przestarzałości.

Kod:

warning: '-soundhw ac97' is deprecated, please use '-device AC97' instead
warning: 'ide-drive' is deprecated, please use 'ide-hd' or 'ide-cd' instead

Z terminala sieć działa ad-hoc.

Oto całe polecenie:

Kod:

/usr/bin/qemu-system-x86_64 -machine accel=kvm -drive id=disk,file=/home/marek/qemu/kali.qcow2,if=none -device ahci,id=ahci -device ide-hd,drive=disk,bus=ahci.0 -device AC97 -k pl -vga none -device qxl-vga,vgamem_mb=64 -m 1536 -net nic -net user -rtc base=localtime -cpu host  -smp 2,sockets=2,cores=1,threads=1 -cdrom '/home/marek/Wideo/kali-linux-2020.3-installer-netinst-amd64.iso'  -boot d

Ostatnio edytowany przez mark (2020-10-14 21:07:31)

Offline

 

#9  2020-10-21 16:47:45

  hi - Zbanowany

hi
Zbanowany
Zarejestrowany: 2016-03-24

Re: Qemu-sieć nieaktywna

mark napisał(-a):

Jak skonfigurować połączenia sieciowe qemu

https://wiki.qemu.org/Documentation/Networking

btw. virt-manager jest ok ale po co na jakieś swoje projekty stosować typowo korporacyjny kombajn, ja tam korzystam z frontEndU aqemu dla ułatwienia pewnych spraw (przykładowo na desktopie jest mi o wiele wygodniej i szybciej wyklikać parametry nowej maszyny) ale równie dobrze można wszystko ogarniać z CLI jak wspomniał ilin

Ostatnio edytowany przez hi (2020-10-21 16:54:40)


"Są drogi, którymi nie należy podążać, armie, których nie należy atakować, fortece, których nie należy oblegać, terytoria, o które nie należy walczyć, zarządzenia, których nie należy wykonywać" Sun Tzu

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)