Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
Cześć. Chciałbym zadać pytanie odnośnie Facebook'a, który stara się zbierać informacje o aktywności użytkowników online za pośrednictwem usługi Facebook Connect. Szczerze mówiąc ja nie korzystam z tego - powiedzmy - serwisu, nie mam konta etc., ale jednocześnie wiem również, że wiele osób, używa tego portalu społecznościowego. Oczywiście nie jest, to żaden zarzut z mojej strony! Generalnie ten wątek powstał w celu uświadomienia (tak wiem, z pewnością wielu z Was, posiada wiedzę w tym temacie), że Facebook stara się zbierać informacje, wszelkie dane odnośnie aktywności online użytkowników oraz z zamiarem uzmysłowienia istnienia możliwości powstrzymania, utrudniania, czy ograniczenia takiego, nazwijmy to, postępowania.
Przechodząc do sedna sprawy. Jaka według Was metoda, pozwalająca w jakimś stopniu ograniczyć w/w problem jest odpowiedniejsza, bardziej skuteczna etc? Czy wystarczy zastosować wtyczkę AdblockPlus z filtrem zawierającym reguły (przykład dot. m.in. prywatności: Facebook Privacy List), które - z założenia - zapobiegają identyfikacji użytkownika przez tzw. third-party websites (źródło. Automatyczna subskrypcja filtra następuje po kliknięciu na Facebook Connect Opt-Out. Licencja BSD)?
||facebook.com$third-party ||facebook.net$domain=~facebook.com,third-party ||fbcdn.com$domain=~facebook.com,third-party ||fbcdn.net$domain=~facebook.com,third-party
Czy lepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie dodatku Facebook Disconnect (dostępny dla przeglądarek: Firefox, Safari, Opera oraz Google Chrome), który także blokuje cały ruch pochodzący z tzw. third-party websites, co utrudnia gromadzenie danych na temat aktywności użytkownika. Inaczej mówiąc, dodatek blokuje witryny internetowe, raportujące informacje z powrotem do serwerów Facebook'a za pomocą wspomnianej usługi Facebook Connect. A może, po prostu nie ma różnicy pomiędzy obiema metodami?
Pozdrawiam serdecznie.
Ostatnio edytowany przez remi (2013-09-12 01:50:41)
Offline
Ciężkie pytanie -> Opensource'owy Disconnect (disconnect.me), wydaje się ok, ale dużo rzeczy nie mówi, a Ghostery i owszem :P
Fervi
Offline
194
Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 00:39:25)
Offline
Firefox - tryb prywatny, Ghostery, Request-Policy, Noscript, Browser Protect.
Jeśli tryb prywatny będzie dzłałał na nerwy, to zablokować zapisywanie cache na dysk, nie FF trzyma wsio w ramie, po restarcie żadnych śladów nie ma.
Ciasteczka albo tylko z domeny docelowej, albo zablokować całkowicie, a pozwolić tylko na poszczególnych stronach.
W Operze większość tych rzeczy można zrobić, na Chrome teoretycznie też, ale należy pamiętać, że Chrome produkuje Google. ;)
Pozdro
;-)
Offline
Serwus. Jeśli chodzi o Firefox'a, to od jakiegoś czasu wykorzystanie trybu prywatnego, sprowadza się do zaznaczenia odpowiedniej opcji [1], więc to - w jakimś sensie - jest już załatwione. Wprowadzona została, także funkcja zatrzymania śledzenia przez strony internetowe, co odnosi się do poinformowania witryn, że użytkownik nie chce, by jego zachowania były śledzone [2]. Ghostery, NoScript, RequestPolicy - tak, to wydają się być oczywistości. Privoxy wymaga instalacji tzw. Tor Browser Bundle, prawda?
Niemniej, cieszy, że dostępnych jest kilka sposobów na zbieranie etc. informacji, w tym przypadku przez portal Facebook, które każdy użytkownik może zastosować. Myślę, że jest to bardzo ważne - mieć możliwość i wybór. Jacku, bardzo słuszna uwaga: "Chrome produkuje Google". Podtekst kryjący się w tym zdaniu, jest doprawdy morderczo trafny. Oczywiście, że należy pamiętać o tym, co napisałeś.
Pozdrawiam.
[1] Zawsze używaj trybu prywatnego.
[2] Informuj witryny, że użytkownik nie chce być śledzony.
Offline
Zadam, więc pytanie co z Chromium? Jest to produkt open sourceowy i z tego co wiem Google mocno na nim łapy nie trzyma. Co uważacie o tej przeglądarce?
Offline
caro_cenzura napisał(-a):
Zadam, więc pytanie co z Chromium? Jest to produkt open sourceowy i z tego co wiem Google mocno na nim łapy nie trzyma. Co uważacie o tej przeglądarce?
W Chromium masz dostępny kod źródłowy, wiec zostawienie różnych "niespodzianek" jest o wiele bardziej ryzykowne, - prędzej czy później ktoś coś zauważy.
W każdym razie, to w przeważającej części ciągle jest ten sam produkt.
Pozdro
;-)
Offline
facebook disconnect
do not track me
avg do not track
ghostery
Nie posioadać kontas tam
ustawić w przegląśdarce usuwanie cookies co wyłączenie
Offline
Cześć. Tak Yampress masz absolutną rację. Osobiście, najbardziej podoba mi się najprostsze rozwiązanie, które wymieniłeś: nie posiadanie konta na tym portalu.
Odnośnie pytania zadanego przez użytkownika caro_cenzura. Dokładnie, Jacek ma rację. W celu zwykłego zobaczenia kodu można np. przeglądnąć system kontroli wersji SVN albo skorzystać z "wyszukiwarki" Code Search for Chromium (ciekawe). Generalnie staram się unikać rzeczy związanych z google takich jak np. gmail, Chrome etc. Nawiązując do tematu, warto zauważyć, że dostępny jest również tzw. add-on: Google Disconnect: "blocks traffic from third-party sites to Google servers but still lets you access Google services."
Pozdrawiam.
Offline
remi napisał(-a):
Osobiście, najbardziej podoba mi się najprostsze rozwiązanie, które wymieniłeś: nie posiadanie konta na tym portalu.
To nie załatwia sprawy - skrypty FB na stronach i tak zbierają wtedy informacje.
Offline
Serwus brii. W sumie, po dokładniejszym przemyśleniu tego zagadnienia, można dojść do prostego wniosku dot. "prywatności" w internecie: stosowanie w/w wtyczek, osobny profil dla przeglądarki (odnośnie Facebook'a) etc. jest jak najbardziej wskazane. W przypadku ustawienia, jako strona startowa, google.pl/com korzystamy oczywiście z szyfrowanej wersji protokołu http, czyli https (o ile pamiętam, nie jest stosowany domyślnie, prawda?), którego ustawienie, de facto, jest bardzo proste. Wydaje się, że dobrym rozwiązaniem jest także - wspomniane wcześnej - rozszerzenie Google Disconnect, którego opis mówi wiele: "Stop Google from tracking the webpages you go to".
Pozdrawiam serdecznie.
Offline
@remi
Aby wymuszać https na stronach można skorzystać z fajnego addona: HTTPS Everywhere
Offline
caro_cenzura napisał(-a):
@remi
Aby wymuszać https na stronach można skorzystać z fajnego addona: HTTPS Everywhere
W zasadzie tak, pod warunkiem, że dana strona jest dostępna po https.
Np spróbuj wymusić ssl na dug.net.pl. :D
Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2013-09-16 21:29:18)
Offline
@Jacekalex
Oczywiście, że tak jest. Ale większość stron, które posiadają możliwość wyświetlania bezpiecznym protokołem nie ustawiają go jako domyślnego, za co właśnie odpowiada owy addon.
Offline
fervi napisał(-a):
Ciężkie pytanie -> Opensource'owy Disconnect (disconnect.me), wydaje się ok, ale dużo rzeczy nie mówi, a Ghostery i owszem :P
Fervi
Chyba nie jesteś na bierząco. Ghostery też zbiera informacje
Offline
Yampress napisał(-a):
fervi napisał(-a):
Ciężkie pytanie -> Opensource'owy Disconnect (disconnect.me), wydaje się ok, ale dużo rzeczy nie mówi, a Ghostery i owszem :P
FerviChyba nie jesteś na bierząco. Ghostery też zbiera informacje
W teorii anonimowo, jeśli się zgodzisz.
Problem w tym, że mając Ghostery możesz go skonfigurować, by blokował wszystkie FB itd. A mając Disconnect nie wiesz, bo masz kolorami zaznaczone i to zielonym i szarym - dafuq ... Nie mówiąc, że nie wiesz który to który kolor - nie wszystkie spyware są domyślnie zablokowane
Fervi
Offline
Serwus. caro_cenzura i Jacek, oczywiście oboje macie rację. Z mojego doświadczenia wynika jednak, że naprawdę jeszcze niewiele stron korzysta z HTTPS, ale te najważniejsze dla mnie, na szczęście, pomyślały o tym. HTTPS-Everywhere oferuje bardzo ciekawą opcję, "wymuszania" protokołu HTTPS na stronach internetowych. Nie pamiętam dokładnie, ale Firefox od któregoś wydania, umożliwia dokładnie, to co w/w rozszerzenie.
Pozdrawiam.
Offline
remi napisał(-a):
[2] Informuj witryny, że użytkownik nie chce być śledzony.
Pytanie, czy witryny to respektują?
Offline
Te które z tego żyją chyba niekoniecznie…
Offline
W Polsce nie, w USA i Kanadzie owszem.
Jeśli mimo zaznaczenia że nie chcę być śledzony, a potem się dowiem, że taki czy inny serwis internetowy zignorował moje "oświadczenie woli" to mogą iść do sądu po odszkodowanie.
Sądy w USA i Kanadzie pod względem odszkodowań mają bardzo ciekawe poczucie humoru, zupełnie inne, niż polskie.
Przekonał się o tym kiedyś serwis hulu.com. przyłapany na śledzeniu pacjentów przez Etagi.
http://en.wikipedia.org/wiki/HTTP_ETag
Offline
A mam prośbę do ludzi, którzy używają Adblock Plus
Ogólnie siedzę na Midori :D Tam też jest Adblock, ale nvm
Chodzi o to, że jak pierwszy raz instalujemy Adblock Plus to dostajemy zapytania czy chcemy dodać filtry antywirusowe i spyware'owe (ogólnie 3 są) - czy ktoś ma adresy tych filtrów, bym mógł wklepać do Adblocka?
Fervi
Offline
208
Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 00:39:42)
Offline
Serwus Fervi. Dawno nie korzystałem z przeglądarki Midori, ale czy nie wystarczą np. adresy filtrów/filtry znajdujące się na stronie easylist.adblock? Wydaje mi się, że Midori korzysta z tych samych, powiedzmy, list odnośnie AdBlock'a, których używa Firefox. Niemniej przykłady adresów dot. filtrów:
1. https://secure.fanboy.co.nz/fanboy-polish.txt
2. http://adblocklist.org/adblock-pxf-polish.txt
3. https://easylist-downloads.adblockplus.org/easylist.txt (chyba najbardziej popularny zestaw filtrów)
Generalnie, warto mieć pod ręką stronę zawierającą najczęściej zadawane pytania, odnośnie Midor: FAQ. Pozdrawiam.
Offline
@Remi
Siema
Tak, korzysta z tych samych filtrów - ale nie ma jakby pobierania ich (tzn. musisz ręcznie wklepać adres).
Chodziło mi o to, że przy instalacji pierwszy raz Adblock Plus, dostajemy okienko (czy raczej stronę całą), w której dodajemy "dodatkowe filtry" - których (chyba) nie ma na liście. Jeden broni przed wirusami (posiada listę stron uznanych za niebezpieczne), inny coś jeszcze i do blokady Facebooka.
Do blokady fejsbuka znalazłem filtr Fanboy, ale chyba bardziej psuje niż pomaga (tzn. pomaga dużo, ale niektóre strony [np. dug] dostają po kuprze)
Pobiorę może może Adblocka i zobaczę czy te filtry nie są w nim wpisane
Fervi
PS.
https://easylist-downloads.adblockplus.org/malwaredomains_full.txt
Do walki z wirusami
Druga wtyczka to Fanboy's Social, a 3 to Easyprivacy
Ostatnio edytowany przez fervi (2013-09-20 11:01:14)
Offline