Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#26  2013-03-04 21:18:37

  Bitels - Użytkownik

Bitels
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-31

Re: 224624

canonial i jego buntu jest ok puki dalej mamy wybór, ktoś powie że bez sensu robią to samo ale z drugiej strony to jest właśnie piękne i to się właśnie nazywa wolność. Xorg poooowoli odchodzi do lamusa to dobrze, że powstaje więcej niż jeden projekt, konkurencja jeszcze nikomu nie zaszkodziła :D wystarczy popatrzeć na openoffice i jak wiele dobrego zrobiło powstanie LO

Offline

 

#27  2013-03-04 21:30:15

  radziojedi - Gambini

radziojedi
Gambini
Skąd: Śrem
Zarejestrowany: 2008-08-08

Re: 224624

yossarian napisał(-a):

Canonical to taka krowa, która dużo ryczy…

Canonical to taka krowa, której mleka już niewielu chce


"Given enough eyeballs, all bugs are shallow"
Eric Raymond, The Cathedral and the Bazaar: Musings on Linux and Open Source by an Accidental Revolutionary

Offline

 

#28  2013-03-05 11:02:43

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: 224624

radziojedi napisał(-a):

yossarian napisał(-a):

Canonical to taka krowa, która dużo ryczy…

Canonical to taka krowa, której mleka już niewielu chce

To swoją drogą :)

Offline

 

#29  2013-03-05 19:24:38

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: 224624

Według mnie Wayland jest skazany na porażkę, a przede wszystkim Panowie z X.org powinni poprawić jakość kodu (mam nadzieję, że to robią) i wywalić zbędny kod. Waylandowi sporo brakuje do jakiejkolwiek szansy na walkę z Xorgiem (ale kto go tam wie)

Fervi

Offline

 

#30  2013-03-05 20:12:03

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: 224624

fervi napisał(-a):

Według mnie Wayland jest skazany na porażkę, a przede wszystkim Panowie z X.org powinni poprawić jakość kodu (mam nadzieję, że to robią) i wywalić zbędny kod. Waylandowi sporo brakuje do jakiejkolwiek szansy na walkę z Xorgiem (ale kto go tam wie)

Fervi

Problem polega na tym, że coraz więcej developerów Xorga zaczyna pomagać w rozwoju Waylanda.

Xorg przez 26 lat ogarniał wszystkie sterowniki i urządzenia, ma setki różnych, od dawna nie używanych sposobów komunikacyjnych, i tony kodu, którego nikt już nie rozumie, i nie wie dokładnie, co ten czy tamten kawałek robi.

Z resztą jak ktoś chce widzieć, co robi Xorg, to niech sobie np włączy w terminalu polecenie

Kod:

strace gedit

i zobaczy, jak wygląda uruchamianie prostego programu w Xach.

Najlepszym dowodem jest fakt, że Wayland jest hostowany na stronach Freedesktop, a nie Sourceforge czy Githubie.

Do ustabilizowania Waylanda trzeba jeszcze opracować implementację pełnego OpenGL (WaylandGL) sieciowej wersji Westona, a w kernelu zrobić poprawkę, żeby Weston mógł działać z uprawnieniami użytkownika, a nie roota, bo na razie nie ma dostępu do urządzeń w /dev.
Taka poprawka, to praktycznie drobiazg, np w /dev/input z root:root trzeba zmienić domyślne uprawnienia na root:video.

I czy Fervi wierzy, czy nie wierzy, to prędzej, czy później zobaczymy Waylanda w Linuxie, tego jestem pewien.

Zobaczymy dlatego, że łatwiej jest napisać nowy serwer obrazu, niż poprawiać Xorga.
Tu jest conieco wyjaśnione, co i dlaczego:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wayland_%28serwer_wy%C5%9Bwietlania%29
http://wayland.freedesktop.org/

Pozdrawiam
;-)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2013-03-05 23:49:19)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#31  2013-03-05 20:39:55

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: 224624

Wszystko zależy od ludzi - Nvidia umywa rączki od Waylanda, chętnie bym przetestował go, ale mam w pełni sprawne środowisko.

Szkoda tylko, że maluczcy będą musieli gonić wielkich, bo fajnie, że geje z RH się cieszą za jakąś kosmiczną technologią, a taki Xfce4 to pod górkę zapewne

Fervi

Offline

 

#32  2013-03-05 20:43:50

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: 224624

A widzisz gdzieś normalnie działającego i domyślnie używanego Waylanda w jakiejś dystrybucji?

Jak będzie gotowy to wtedy się tym martw.
Testować już można. Pomagać w tworzeniu też ;)

Ostatnio edytowany przez yossarian (2013-03-05 20:47:55)

Offline

 

#33  2013-03-05 20:48:19

  dominbik - Członek DUG

dominbik
Członek DUG
Zarejestrowany: 2011-07-25

Re: 224624

"geje z RH" - nie no dziecinada stary. Jak już krytykować RedHat, to jakoś konstruktywnie może? Patrząc na suche fakty nigdy nie pojmę, dlaczego niektórzy tak nie trawią tej firmy.

tak wracając do tematu;
-rozumiem, że przy Waylandzie będzie nadal wybór środowisk i menadżerów okien?


http://img34.imageshack.us/img34/5092/zw9m.png http://img29.imageshack.us/img29/219/pibw.png

Offline

 

#34  2013-03-05 21:30:09

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: 224624

Gnome3 będzie (Gtk ma suport Waylanda), KDE od wersji 4.7 podobno jest zgodny z Waylandem, QT5 ma być zgodny z Waylandem, także tragedii nie ma.
Ciekawe, co będzie z Mate i Xfce, czy jedyną opcją będzie Xwayland, czy przerobią Gtk2 na Waylanda.
W Openboxie czy Fluxboxie sprawa jest o tyle prosta, ze tam nie ma zbyt wiele roboty z przeróbką. ;)

Trochę paniki będzie z z Operą,  Skypem i Flashem, te programy na pewno nie będą gotowe na przeprowadzkę, nawet za 2500 lat, Firefox i Chrome będą miały jakiśtam obsów.
Playery przeprowadzą sie w ciągu kilku dni, już np chodzą  Mplayer i Vlc na Androidzie, więc na Waylandzie nie będzie chyba problemu.

Nvidia i AMD?
Najnowsze stery przeportują po kilku miesiącach, ale starsze stery będą musiały poczekać, o ile w ogóle się doczekają.
Intel? współpracuje przy tworzeniu Waylanda, stery Intela są w jaju, korzystają z KMS, także problemów brak.
Libva trzeba będzie przygotować, ale to chyba nie jest jakiś znaczny kłopot.

Także przeprowadzka będzie raczej bezstresowa.
W dodatku, jeśli Nvidia i Ati nie będą chciały, to myślę, ze  w Waylandzie można dodać obsługę tych sterowników, choć to trochę tak, jakby ktoś chciał się podrapać prawą piętą za lewym uchem, jednak wykonalne.

Pozdrawiam
;-)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2014-03-16 07:37:35)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#35  2013-03-05 21:38:48

  Minio - Użyszkodnik

Minio
Użyszkodnik
Skąd: Poznań, Polska
Zarejestrowany: 2007-12-22
Serwis

Re: 224624

fervi napisał(-a):

geje z RH

Licz się ze słowami. DUG jest miejscem, gdzie chcemy spędzić czas w miłej i przyjaznej atmosferze; zdarza się, że bywa mniej miło, wszyscy jesteśmy ludźmi i czasem puszczają nam nerwy. Ale to jeszcze nie powód, aby rzucać wyzwiskami. I nie, nie wmówisz mi że „geje” w tym kontekście nie ma negatywnych konotacji.

Offline

 

#36  2013-03-06 14:43:18

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: 224624

Jeszcze dojdzie do tego, że albo przerzucisz się na Waylanda, albo najlepiej nie programuj w ogóle - i tak pewnie trzeba uczynić, zamiast marnować czas. I tak uczynią wielkie firmy, bo zgadywać co będzie popularne za 2 lata nie będą

Pewnie Wayland będzie jak reszta super nowoczesnych produktow
Dźwięk ci nie działa? Usuń Pulseaudio
Internet ci nie działa? Usuń Network Manager
Nic ci się nie wyświetla na monitorze? Usuń Wayland

Fervi

Offline

 

#37  2013-03-06 16:15:16

  dominbik - Członek DUG

dominbik
Członek DUG
Zarejestrowany: 2011-07-25

Re: 224624

właśnie włączyłem tego Waylanda na Intelu. Miałem już ten pakiet w systemie wystarczyło, że doinstalowałem westona. Działa to całkiem fajnie - jedyne co udało mi się zaobserwować;
Na Xorg jak odpalę zdjęcie a warstwę nad np. okno terminala i zaczynam tym oknem terminala ruszać (na tle tego zdjęcia) to przy krawędziach okna widać brzydkie przerysowania. Na Waylandzie tego nie ma.


http://img34.imageshack.us/img34/5092/zw9m.png http://img29.imageshack.us/img29/219/pibw.png

Offline

 

#38  2013-03-06 16:25:38

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: 224624

@fervi:

Masz jakieś konkretne zastrzeżenia? Przeprowadzałeś jakieś testy?

Czy tylko tak wypisujesz swoje, jakże interesujące, wizje?

Offline

 

#39  2013-03-06 16:34:16

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: 224624

U mnie na razie Weston strajkuje, poczekam na następną wersję:

Kod:

env XDG_RUNTIME_DIR="/var/tmp/$USER" weston-launch

Kończy się:

Kod:

[16:27:55.362] OS: Linux, 3.8.2-gr1, #3 SMP PREEMPT Tue Mar 5 11:24:37 CET 2013, x86_64
[16:27:55.362] fatal: environment variable XDG_RUNTIME_DIR is not set.
Refer to your distribution on how to get it, or
http://www.freedesktop.org/wiki/Specifications/basedir-spec
on how to implement it.

Ale za to, specjalnie dla Waylanda, skompilowałem jajo z Nouveau, i widzę, że milowe kroki zostały poczynione, na Nouveau już nawet pograć w Yamag-Quake2 i OpenArenę można, choć procek się trochę grzeje.
Kiedyś to było nie do pomyślenia.
Wynik w glxgears mniej więcej Nividia/Nouveau  ~  3/1 z ilością klatek, w każdym razie jakaś akceleracja już działa.
Tylko jeszcze nie wyczaiłem, jak wymusić rozdziałkę w konsoli, bo na Nouveau literki są jak mrówki. ;P

Pozdrawiam
;-)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2013-03-06 19:16:20)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#40  2013-03-06 17:23:44

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: 224624

Mi żal, że całe 25 lat historii pójdzie w ...

@yossarian
W zasadzie nie wiem, śledzę prasę nt. Waylanda i różowo to nie jest

Nvidia zapowiedziała, że nawet kijem nie tknie Waylanda - to zamierzają zrobić Panowie od Waylanda to nie wiem
Xwayland można nazwać coś w stylu "Xine" - X11 Is Not an Emulator, jednakże jeśli X11 jest beee, to po co wsparcie?

Ja osobiście czuję w moczu, że będą problemy

Fervi

Offline

 

#41  2013-03-06 17:30:33

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: 224624

Jak Linux się przesiądzie (za jakiś czas) to nvidia i amd wydadzą sterowniki. W sumie wyjścia nie mają bo na co komu wtedy obecne stery? Zresztą one teraz i tak w większości są wspólne z wersją windowsową i za dużo z tym roboty chyba nie będą mieli.

Zawsze jest też opcja z palcem Linusa ;)

W zasadzie nie wiem, śledzę prasę nt. Waylanda i różowo to nie jest

Szczególnie wśród marketingowców Ubuntu. Ale to nędzne źródło informacji, więc się za bardzo nie przejmuj ;)

Offline

 

#42  2013-03-06 17:39:57

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: 224624

Jakie są szanse na kompatybilność Waylanda z Mir? Podwójne przenoszenie?

Fervi

Offline

 

#43  2013-03-06 17:42:59

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: 224624

Pewnie takie jak Unity z resztą Linuksa.

Teoretycznie się da, ale jest napisane w taki sposób, żeby było zupełną egzotyką.

Offline

 

#44  2013-03-06 17:48:03

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: 224624

Czas pokaże, obym się mylił

Fervi

Offline

 

#45  2013-03-06 17:48:36

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: 224624

Mir?

Offline

 

#46  2013-03-06 18:02:14

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: 224624

@ArnVaker
http://www.ubuntu-pomoc.org/canonical-zapowiedzialo … wyswietlania/

Ja się nie dziwię, że główni Linuksowi programiści psioczą :P

Fervi

Offline

 

#47  2013-03-06 18:09:54

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: 224624

To tylko dlatego, że dostali kopa w zad od głównego programisty Compiza i zostali z niczym.
http://www.h-online.com/open/news/item/Lead-develop … -1779245.html
Teraz robią ładną minę do złej gry, a prawda jest taka, że muszą zaczynać wszystko od początku ze swoimi Unitami ;)

Za dużo propagandy :)

Offline

 

#48  2013-03-06 18:50:28

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: 224624

fervi napisał(-a):

Mi żal, że całe 25 lat historii pójdzie w ...

@yossarian
W zasadzie nie wiem, śledzę prasę nt. Waylanda i różowo to nie jest

Nvidia zapowiedziała, że nawet kijem nie tknie Waylanda - to zamierzają zrobić Panowie od Waylanda to nie wiem
Xwayland można nazwać coś w stylu "Xine" - X11 Is Not an Emulator, jednakże jeśli X11 jest beee, to po co wsparcie?

Ja osobiście czuję w moczu, że będą problemy

Fervi

Nvidia obiecała również, że nawet palcem nie kiwnie, żeby w Linuxie działał Optimus, jak natomiast zobaczyli palec, od razu im dooopa zmiękła, starczyło jedno kiwnięcie palcem, żeby się wzięli do roboty.
Z Waylandem natomiast sprawa jest banalnie prosta, wystarczy puścić całą komunikację ze sterownikiem przez interfejs DRI2, który jest od dawna w Linuxie,  i nawet biblioteki glx nie będą potrzebne.
Natomiast  nikt nie zabrania istnienia /dev/nvidia*, i w sterownikach Vdpau, CUDA i OpenCL nic w ogóle zmieniać nie trzeba.

Przy okazji jest realna możliwość, żeby ten sterownik zajmował 6 mega a nie 12.
Kłopot tylko w tym, żeby podobne rozwiązanie pojawiło się w *BSD, bo nierealne jest robienie osobnego sterownika do *BSD z Xorgiem i osobnego do Waylanda w Linuxie.
Główna zaleta polega na tym, ze Wayland jest ze 20 razy prostszy od Xorga, co kolosalnie ułatwia prace zarówno dla developerów aplikacji, jak i developerów sterowników.
Poczytajcie sobie, co o Waylandzie pisze twórca Compiza.

Xwayland? zawsze będzie trochę oprogramowania, które powstało wcześniej i potrzebuje Xserwera, więc mają tryb zgodności zapewniony.
Tylko że Wayland bazuje na komunikacji między procesami (IPC), także dla każdego programu będzie osobny proces Xwayland, i skończy się bajzel pozwalający na działanie np keyloggerów.
Z wydajnością też nie będzie wielkiego problemu, jeśli np Skype, Opera i Chrome pójdą przez Xwaylanda, a reszta systemu, wszystko na Gtk, Qt i Xfce, poleci bezpośrednio przez Waylanda.
Jakoś nie słyszę lamentu developerów QT, Kde, Gtk i Gnome czy Xfce.
Oczywiście jeszcze trzeba poczekać na implementację OpenGL, - WaylandGL,
i trochę pomniejszych rzeczy.
Mam tylko nadzieję, że zanim Wayland trafi pod strzechy, Gtk3 osiągnie taką jakość i elastyczność i narzędzia konfiguracyjne, jak Gtk2.

Pozdrawiam
;-)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2014-03-16 07:40:49)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#49  2013-03-06 21:11:35

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: 224624

Ja się obawiam czegoś innego - zrobię projekt (np. OpenDave), będzie działać na X11 i Xwayland, a potem panowie stwierdzą - Xwayland porzucamy, nie jest nam potrzebny już - i koniec, praca pójdzie w ...

Fervi

Offline

 

#50  2013-03-06 21:24:00

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: 224624

Jak jest otwarty kod, to on jest.
Jak się boisz, to po prostu przygotuj się na Waylanda, to jeszcze co najmniej rok-dwa, zanim będzie waylandowy OpenGL,w tym czasie każdy może się bawić w portowanie aplikacji na Waylanda, a po wprowadzeniu Waylanda i tak przez kilka lat będzie aktualny Xwayland.
Także po malutku, powolutku trzeba zacząć portować to i tamto na Waylanda.
Oczywiście Cannonical zaczyna się chwalić, że ma coś lepszego, jakiegoś Mira.
Albo pokaże coś o działa lepiej od Waylanda i Westona, albo uznam, ze wysiłek tych trzech gości, którzy przy tym mirze dłubią, jest tylko krecią robotą.

W każdym razie, jeśli QT,Gtk i  XFCE albo już obsługują, albo w następnych, wydanych w najbliższym czasie  wersjach będą  obsługiwać Waylanda, to chyba nie ma czego się obawiać,  przerabiając kod.
W ogóle najbezpieczniej obsługę serwera wyświetlania wywalić (o ile to możliwe) do zewnętrznej biblioteki, wtedy w zależności od serwera można includować taką bibliotekę, jaka aktualnie jest potrzebna.

EDYTA:

@Fervi
Mam dla Ciebie absolutnie straszną wiadomość.... ;)

Pozdrawiam
;-)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2013-03-06 21:29:36)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)