Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2012-08-06 20:33:18

  remi - amputować akrobatów

remi
amputować akrobatów
Zarejestrowany: 2011-05-27

Adobe porzuca wtyczkę Flash w wersji 11.ej dla Linuksa.

Serwus. Ostatnio w jednym z artykułów pan Joey Sneddon wystąpił z tezą, że twórczość tej miary i tej płodności jakim jest Flash, przestanie być dostępna dla Linuksa. Ten postulat w takiej formie i w taki sposób, określił, że ostatnią wersją będzie 11.2. [źródło]. Trudniej zgodzić się z tym, że nowe wersje dostępne będą w przeglądarce www Chrome, która de facto ma wbudowanego Flasha. Według mojej oceny, jest to w pewnym sensie, czysta forma demagogii. Patrząc na to myślę o zdziwieniu, jakiego doznałem, kiedy uświadomiłem sobie, że Linuks posiada otwarte rozwiązania dot. Flasha, prawda? Potrzebne jest jednak szybsze rozwijanie GNU gnash, bowiem za jakiś czas mogą wystąpić problemy z różnymi serwisami np. oferującymi filmy etc.

Wydano Skype 4.0 dla Linuksa [źródło], [źródło]. Wprowadzono kilka zmian, jak np. Conversations View, gdzie użytkownicy z łatwością mogą śledzić wszystkie swoje rozmowy. Zastosowano zupełnie nowy widok połączeń. Wdrożono kilka zmian w zakresie poprawy jakości dźwięku etc. Ale wystrzegam się przesadnego optymizmu. Doszedłem do takiego wniosku; skoro wersja 2 działa, nie widzę powodu, aby to zmienić. Tymczasem oba te newsy wydały mi się na tyle interesujące, że w sumie tworzą malowniczą całość. Postanowiłem, więc poświęcić 5. minut.

Ostatnio edytowany przez remi (2014-05-06 21:30:37)


Łam ZAsady! wYjąTkÓw jest wIęcej.

Offline

 

#2  2012-08-06 20:58:39

  BlackEvo - Driver

BlackEvo
Driver
Skąd: Polska
Zarejestrowany: 2006-05-20

Re: Adobe porzuca wtyczkę Flash w wersji 11.ej dla Linuksa.

Ostatnio w jednym z artykułów pan Joey Sneddon wystąpił z tezą, że twórczość tej miary i tej płodności jakim jest Flash, przestanie być dostępna dla Linuksa. Ten postulat w takiej formie i w taki sposób, określił, że ostatnią wersją będzie 11.2

Suchar.

Patrząc na to myślę o zdziwieniu, jakiego doznałem, kiedy uświadomiłem sobie, że Linuks posiada otwarte rozwiązania dot. Flasha, prawda? Potrzebne jest jednak szybsze rozwijanie GNU gnash, bowiem za jakiś czas mogą wystąpić problemy z różnymi serwisami np. oferującymi filmy etc

Za dużo chyba rozmyślasz... Poza tym, skoro tak Cię natchnęło to napisz do developerów projektu Gnash i podziel się odkryciem.

Wdrożono kilka zmian w zakresie poprawy jakości dźwięku etc. Ale wystrzegam się przesadnego optymizmu. Doszedłem do takiego wniosku; skoro wersja 2 działa, nie widzę powodu, aby to zmienić

Powodów jest pewnie więcej, załatane dziury, problemy ze stabilnością [ bo były ] itd... Nie podoba się, to nie uaktualniaj.

Wg mnie takie sztuczne nabijanie postów -  albo się chwalisz, albo się żalisz...

Offline

 

#3  2012-08-06 22:15:08

  dominbik - Członek DUG

dominbik
Członek DUG
Zarejestrowany: 2011-07-25

Re: Adobe porzuca wtyczkę Flash w wersji 11.ej dla Linuksa.

Luźne rozmówki.akurat o Skype to miłe zaskoczenie dla mnie :D


http://img34.imageshack.us/img34/5092/zw9m.png http://img29.imageshack.us/img29/219/pibw.png

Offline

 

#4  2012-08-06 22:26:40

  raawek - Nowy użytkownik

raawek
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2012-05-30

Re: Adobe porzuca wtyczkę Flash w wersji 11.ej dla Linuksa.

remi napisał(-a):

Wydano Skype 4.0 dla Linuksa [źródło], [źródło]. Wprowadzono kilka zmian, jak np. Conversations View, gdzie użytkownicy z łatwością mogą śledzić wszystkie swoje rozmowy. Zastosowano zupełnie nowy widok połączeń. Wdrożono kilka zmian w zakresie poprawy jakości dźwięku etc. Ale wystrzegam się przesadnego optymizmu. Doszedłem do takiego wniosku; skoro wersja 2 działa, nie widzę powodu, aby to zmienić.

Wiesz, warto zmienić skypa na czwórkę, wiem, że dwójka działa ok, ale 4 jeszcze lepiej, jakość dźwięku, inteligentna samoregulacja głośności, lepsza jakoś obrazu kamery, no i..nie jest to po raz pierwszy beta.

Offline

 

#5  2012-08-06 23:54:16

  Graffi - Użytkownik

Graffi
Użytkownik
Skąd: Sulejówek
Zarejestrowany: 2005-10-03
Serwis

Re: Adobe porzuca wtyczkę Flash w wersji 11.ej dla Linuksa.

co z tego że jest wersja 4 jak nadal nie ma wersji 64bitowej :P

Offline

 

#6  2012-08-07 01:09:23

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Adobe porzuca wtyczkę Flash w wersji 11.ej dla Linuksa.

Graffi napisał(-a):

co z tego że jest wersja 4 jak nadal nie ma wersji 64bitowej :P

A po co Ci wersja 64?

Offline

 

#7  2012-08-07 02:01:21

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Adobe porzuca wtyczkę Flash w wersji 11.ej dla Linuksa.

U mnie Skype 4.0 chodzi dobrze, jak praktycznie wszystkie poprzednie wersje.
Natomiast to pierwsza wersja wydana przez Microsoft, więc radzę się jej dokładnie przyjrzeć, pod kątem tego, co robi w systemie, gdzie  i do jakich plików zagląda.

Można do tego użyć np osobnego konta użyszkodnika, chroota, jaila, modułu Apparmora, Selinuxa, ACL Grsecurity, itp, itd.

MS ma pewne doświadczenie w  tworzeniu bardzo "ciekawskich" rozwiązaniach technicznych.
przykładowo u mnie ma specjalnego użytkownika o następujących uprawnieniach systemowych:

Kod:

id voip
uid=964(voip) gid=964(voip) grupy=964(voip),18(audio)

Sposób:
http://ubuntu.pl/forum/viewtopic.php?f=213&t=140161#p811338

Pozdrawiam
;-)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2012-08-07 02:12:58)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#8  2012-08-07 10:15:26

  Graffi - Użytkownik

Graffi
Użytkownik
Skąd: Sulejówek
Zarejestrowany: 2005-10-03
Serwis

Re: Adobe porzuca wtyczkę Flash w wersji 11.ej dla Linuksa.

yossarian napisał(-a):

Graffi napisał(-a):

co z tego że jest wersja 4 jak nadal nie ma wersji 64bitowej :P

A po co Ci wersja 64?

bo dlaczego dla pewnych programów (Skype) mam specjalnie trzymać multilib?
prawda jest taka że go nie potrzebuję (Skypa znaczy się) jednak może ktoś mając system 64bit chciałby mieć Skype i nie musi go kręcić trzymanie bibliotek 32bit dla samego Skypa, tak więc skoro wszystko sprzedawane procki są 64bit i mamy systemu 64bit i mamy programy 64bit to Skype mógłby po wielu latach trwania w zatwardziałej 32bitowej erze się nareszcie rozwinąć

Offline

 

#9  2012-08-07 10:54:25

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Adobe porzuca wtyczkę Flash w wersji 11.ej dla Linuksa.

Użytkownicy Windowsa mają tak od lat i nikomu to nie przeszkadza.
I tak naprawdę z tego to wynika. Windows dyktuje warunki.
Zawsze znajdzie się jakiś program czy gierka 32-bitowa i sie przed tym nie ucieknie.
Ale multiarch jest całkiem wygodny i praktycznie nie trzeba nic przy tym robić.
Miejsca na dysku też rzadko komu brakuje.
To raczej takie narzekanie jak użytkowników gnomów na biblioteki qt/kde itp.

Offline

 

#10  2012-08-07 12:28:51

  remi - amputować akrobatów

remi
amputować akrobatów
Zarejestrowany: 2011-05-27

Re: Adobe porzuca wtyczkę Flash w wersji 11.ej dla Linuksa.

BlackEvo napisał(-a):

(...) Za dużo chyba rozmyślasz. (...) Wg mnie takie sztuczne nabijanie postów -  albo się chwalisz, albo się żalisz...

Witaj BlackEvo. Nie cierpię odpowiadać na tego typu posty. Toteż wydaje się, że warto czasem wziąć pod uwagę również i tę możliwość. Napisałem ten temat wyłącznie w celu informacyjnym! Oczywiście, pozwoliłem sobie na dodanie mojej własnej opinii do czego mam absolutne prawo.

Gdyby umiano widzieć motywy tam, gdzie dostrzega się zwykle "nabijanie postów", łatwiej byłoby znosić uszczypliwości. Ale ponieważ istnieją osoby tak zdeprawowane, że nie mogą nie widzieć wyłącznie motywów małostkowych, chciałbym przypomnieć, że wiele osób korzysta z technologi Flash i Skype. Niektórzy - wydaje się - uznają tylko motywy personalne. Tak więc BlackEvo, najbezpieczniej pisać jest o pogodzie? Pogoda bowiem w przeciwieństwie do ludzi pozbawiona jest nieuleczalnego fałszu.

Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za Twoją opinię.

Ostatnio edytowany przez remi (2012-08-26 17:00:28)


Łam ZAsady! wYjąTkÓw jest wIęcej.

Offline

 

#11  2012-08-07 20:15:11

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: Adobe porzuca wtyczkę Flash w wersji 11.ej dla Linuksa.

4 skype mam już ze 3 tyg  ]:->
szybki jesteś nie ma co.

Offline

 

#12  2012-08-07 20:53:57

  bns - unknown

bns
unknown
Zarejestrowany: 2005-12-25
Serwis

Re: Adobe porzuca wtyczkę Flash w wersji 11.ej dla Linuksa.

Graffi napisał(-a):

co z tego że jest wersja 4 jak nadal nie ma wersji 64bitowej :P

Jak nie ma jak jest http://www.skype.com/intl/pl/get-skype/on-your-comp … ding.debian64 :)


Pozdrawiam,
bns

Offline

 

#13  2012-08-07 20:57:39

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Adobe porzuca wtyczkę Flash w wersji 11.ej dla Linuksa.

Ta niby 64-bitowa wersja ma ia32-libs w zależnościach. ;) W Wheezym amd64 można instalować pakiet dla i386 via multiarch.

Offline

 

#14  2012-08-07 23:21:32

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Adobe porzuca wtyczkę Flash w wersji 11.ej dla Linuksa.

ArnVaker napisał(-a):

Ta niby 64-bitowa wersja ma ia32-libs w zależnościach. ;) W Wheezym amd64 można instalować pakiet dla i386 via multiarch.

A jak ma nie mieć ia32* w zależnościach?

Kod:

file /opt/skype/skype
/opt/skype/skype: ELF 32-bit LSB executable, Intel 80386, version 1 (SYSV), dynamically linked (uses shared libs), for GNU/Linux 2.6.18, BuildID[sha1]=0x7a4deba9ddce5e96b1d8f7b87a5d6b48a530f0cf, stripped

Dla porównania:

Kod:

file `which mplayer`
/usr/bin/mplayer: ELF 64-bit LSB shared object, x86-64, version 1 (GNU/Linux), dynamically linked (uses shared libs), for GNU/Linux 2.6.9, not stripped

Pozdrawiam
;-)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#15  2012-08-08 05:44:17

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Adobe porzuca wtyczkę Flash w wersji 11.ej dla Linuksa.

Jacekalex: kpisz? Oczywiście, że to wersja 32-bitowa… O to właśnie chodziło w mojej wypowiedzi.

Offline

 

#16  2012-08-08 06:22:50

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Adobe porzuca wtyczkę Flash w wersji 11.ej dla Linuksa.

Pewne że kpię.
Do twojej wypowiedzi dodałem naoczny dowód rzeczowy, tak, jak lubię, żeby każdy mógł sam sprawdzić na własne oczy, nawet, jak sam nie wie, jak to zrobić.


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#17  2012-08-08 13:37:54

  bns - unknown

bns
unknown
Zarejestrowany: 2005-12-25
Serwis

Re: Adobe porzuca wtyczkę Flash w wersji 11.ej dla Linuksa.

Przyznam, że nie sprawdzałem paczki x86_64 ze Skypem :) Zasugerowałem się tym co producent napisał.


Pozdrawiam,
bns

Offline

 

#18  2012-08-08 16:21:04

  Graffi - Użytkownik

Graffi
Użytkownik
Skąd: Sulejówek
Zarejestrowany: 2005-10-03
Serwis

Re: Adobe porzuca wtyczkę Flash w wersji 11.ej dla Linuksa.

zostałem uświadomiony że mutiarch w windows jest i ok i to super sprawa, niech tak będzie, może u nich to super sprawa, ale to kierunek rozwoju bez sensu, dzięki takiemu rozwiązaniu są firmy gdzie do dziś pracownicy działają na programach DOSowych, w pewnym momencie trzeba kupić nowy komputer i... i ooo zonk, bo na Win7 ten program nie chce dobrze pracować, a kupili nowiutkie laptopy a sprzęt w nich zawarty nie posiada sterowników pod XP więc cofnięcie się do XP nie wchodzi w grę... itd... jakby porzucono wsparcie dla DOS wraz z rozwojem linii Windowsów NT do dziś wszyscy przesiedliby się na programy nowsze i owe kwiatki nie miałyby miejsca :)

więc brnięcie w nieunowocześnianie produktów w imię tego że jest multiarch to żadna droga :P

nie jestem użytkownikiem Macintoshów ale o uszy mi się obiło od klientów w serwisie że "któraśtam wersja" ichniego systemu przestała być kompatybilna z poprzednią i tyle, trzeba było programy mieć nowe i super. porzucili stare bo było stare

a pewne systemu zachowają kompatybilność z rzeczami z przed 20 lat i pytanie: "po co?" :P
a że użytkownicy uważają że to jest dobrze bo im program z przed 20 at działa to inna sprawa, zawsze jest "coś" w imię "czegoś" :)

Offline

 

#19  2012-08-08 18:25:09

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Adobe porzuca wtyczkę Flash w wersji 11.ej dla Linuksa.

Graffi napisał(-a):

zostałem uświadomiony że mutiarch w windows jest i ok i to super sprawa, niech tak będzie, może u nich to super sprawa, ale to kierunek rozwoju bez sensu, dzięki takiemu rozwiązaniu są firmy gdzie do dziś pracownicy działają na programach DOSowych, w pewnym momencie trzeba kupić nowy komputer i... i ooo zonk, bo na Win7 ten program nie chce dobrze pracować, a kupili nowiutkie laptopy a sprzęt w nich zawarty nie posiada sterowników pod XP więc cofnięcie się do XP nie wchodzi w grę... itd... jakby porzucono wsparcie dla DOS wraz z rozwojem linii Windowsów NT do dziś wszyscy przesiedliby się na programy nowsze i owe kwiatki nie miałyby miejsca :)

więc brnięcie w nieunowocześnianie produktów w imię tego że jest multiarch to żadna droga :P

nie jestem użytkownikiem Macintoshów ale o uszy mi się obiło od klientów w serwisie że "któraśtam wersja" ichniego systemu przestała być kompatybilna z poprzednią i tyle, trzeba było programy mieć nowe i super. porzucili stare bo było stare

a pewne systemu zachowają kompatybilność z rzeczami z przed 20 lat i pytanie: "po co?" :P
a że użytkownicy uważają że to jest dobrze bo im program z przed 20 at działa to inna sprawa, zawsze jest "coś" w imię "czegoś" :)

Mi chodziło o to, że "świat windowsa" ma decydujący wpływ na to, że aplikacje są ciągle tylko 32-bitowe. To sam MS musi odciąć tą pępowinę.
Dopóki to się nie zmieni w Windowsie, dopóty będziemy na to skazani również w Linuksie. Zauważ, że dotyczy to głównie programów zamkniętych, mających jakieś związki z windowsem.
A dzięki multiarch można to całkiem znośnie przetrwać ;)

Offline

 

#20  2012-08-08 19:44:16

  dominbik - Członek DUG

dominbik
Członek DUG
Zarejestrowany: 2011-07-25

Re: Adobe porzuca wtyczkę Flash w wersji 11.ej dla Linuksa.

z drugiej strony po co Windows 7, Core i5, system+aplikacje 64bit do liczenia obecności w robocie czy cheeseburgerów w McDonaldzie. toż to marnotrawstwo zasobów ;D


http://img34.imageshack.us/img34/5092/zw9m.png http://img29.imageshack.us/img29/219/pibw.png

Offline

 

#21  2012-08-08 20:23:41

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Adobe porzuca wtyczkę Flash w wersji 11.ej dla Linuksa.

Debianowe multiarch to jednak coś więcej niż uruchamianie aplikacji 32-bitowych na systemie 64-bitowym, do tego to starczało ia32-libs.

Offline

 

#22  2012-08-08 21:52:42

  Graffi - Użytkownik

Graffi
Użytkownik
Skąd: Sulejówek
Zarejestrowany: 2005-10-03
Serwis

Re: Adobe porzuca wtyczkę Flash w wersji 11.ej dla Linuksa.

rozumiem kto jest zacofany mentalnie i boi się o zmiany, tak na prawdę drastyczny ruch i "odcięcie pępowiny" to same plusy, ale cóż... widzimy co mamy na Windowsach, nawet szlagierowy produkt M$ pod nazwą Office nie jest 64bit :P

ok. kończę "świętą krucjatę" w tym wątku :)
Skype przeszedł pod M$ więc wersji 64bit nie spodziewam się w ciągu kilku lat :P

Offline

 

#23  2012-08-14 16:12:00

  hornet - Maruda

hornet
Maruda
Zarejestrowany: 2006-12-19

Re: Adobe porzuca wtyczkę Flash w wersji 11.ej dla Linuksa.

Ależ office 2010 jest w wersji 64bit. :P


Jestem artystą. Tworzę rzeźbę. Rzeźbę swojego życia - dosłownie i w przenośni.

Offline

 

#24  2012-08-20 14:26:15

  remi - amputować akrobatów

remi
amputować akrobatów
Zarejestrowany: 2011-05-27

Re: Adobe porzuca wtyczkę Flash w wersji 11.ej dla Linuksa.

Cześć! Skoro już mowa o Flash'u, to proszę pamiętajcie, że kilka dni temu Adobe wydało aktualizację (bezpieczeństwa) dla programu Flash Player 11.3.300.270 i wcześniejszych wersji dla systemów Windows, Macintosh i Linux; CVE-2012-1535. Adobe klasyfikuje każdą aktualizację, wykorzystując 3. stopniową skalę (źródło). W tym przypadku priorytet dla Linuksa wyniósł 2, oznaczający m.in. brak znanych exploitów etc. Wersję player'a można sprawdzić np. w tym miejscu. Obecnie aktualnym wydaniem (Mozilla, Firefox, SeaMonkey) jest: 11,2,202,238.

Jak wynika z informacji zawartej na stronie, de facto odnoszącej się do tego tematu, Adobe będzie nadal dostarczać aktualizacje zabezpieczeń: "Flash Player 11.2 is the last supported Flash Player version for Linux. Adobe will continue to provide security updates".


Łam ZAsady! wYjąTkÓw jest wIęcej.

Offline

 

#25  2012-08-20 14:47:35

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Adobe porzuca wtyczkę Flash w wersji 11.ej dla Linuksa.

5 lat wsparcia flasha wystarczy, żeby Gnash, Lightspark i inne odtwarzacze  zastąpiły go całkowicie.
A i Firefox w tej chwili nie obsługuje tego nowego interfesju wtyczek, zrobioneogo przez Google, ale ta chwila i wyrażone zamiary dotyczące omijania ppapi przez Mozillę, też nie są zapisane w Konstytucji, żeby sztywno obowiązywały przez 5 lat.

O ile w ogóle za 5 lat ktoś jeszcze do czegoś będzie potrzebował  flasha ;) -  bo na to w ogóle się nie zanosi.


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)