Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
Witajcie!
Wiem, że może tutaj nie chcecie nic o Linuksie słyszeć :D Chciałbym się zapytać (ewentualnie może jakiś ruch oporu wprowadzimy :D)
Jak wiadomo - KDE jest oparte na QT (QT4 narazie), ale według mnie lepiej byłoby, gdyby całe KDE oprzeć o GTK, dawałoby to dużo (moim zdaniem) zalet, takich jak:
- Wolniejsze numerowanie wersji (tzn. GTK3) - Dzięki czemu nie będzie trzeba przepisywać całego środowiska tak szybko (wyszło QT5, a autorzy KDE nie chcą przepisywać go na nową wersję biblioteki, bo wiedzą co było)
- Integracja z innymi produktami / projektami (np. Gnome - aplikacje mogłyby tak samo świetnie wyglądać w obu środowiskach, teraz jest to niemożliwe)
- Jeśli ktoś jest zmuszony do używania jakiegoś programu pod QT - najlepiej jakby używał KDE [lub coś innego na bazie QT], bo mu inaczej cały ram zjedzie, no i dłużej się włączają
Według mnie takie ujednolicenie środowisk w Linuksie ma same zalety (no, ale zaprzestaje tutaj prawo 'do wolności' [Jeśli można tak powiedzieć] oprogramowania)
Myślę, że samo KDE w postaci QT dużo traci przez to, że jest strasznie ciężkie (mam 4 rdzeniowy komputer, niby działa nieźle KDE, ale wolę Unity2D), a jakby było pod GTK [KDE i jego aplikacje], nawet jakby było ciężkie (myślę, że mniej, ale ... [sprawdzone rozwiązania Compiz itd.]), to można by bez problemu łączyć z Gnomem i nie byłoby większej różnicy
A jak wy myślicie? Dobrze prawię, czy lecą farmazony? :D
Fervi
Offline
A może tak w drugą stronę?;)
Za dużo myślisz... dla mnie obecny stan obu środowisk/bibliotek jest bardzo dobry.
Ostatnio edytowany przez k4misiek (2011-07-10 21:41:03)
Offline
W drugą stronę - właśnie ciężej
Trzeba wszystko przepisywać i w ogóle .... masakra
A tak to głównie aplikacje w QT dostarcza KDE, a reszta to jakieś pojedyncze egzemplarze
Co z tego, że oba środowiska są dobre?
Czy Microsoft porzuciłby Linuksa, by wspierać nowy system, który osiągnie sukces za kilka lat? Liczy się tu i teraz, dlatego myślę, że GTK powinno być standardem.
Linux ma wady - np. brak standardów - niby ideologia, niby to, tamto, ale przez to traci. Kilkanaście systemów pakietowych (rpm, deb, txz, squashfs, tar czy inne) [oczywiście pewne są dość niepopularne itd. (wykorzystują inne technologia)] Ale gdyby nie to, że znam Linuksa od podstawówki (dosłownie) nie zrozumiałbym co robić. Pewnym brakiem standardów jest "podstawa Linuksa", gdyby np. pod podstawą krył się Debian, to powstałyby repozytoria tylko pod niego, a reszta dystrybucji (jak np. Ubuntu), by brała wszystko z Debiana [czyli podstawy] i byłaby drugą dystrybucją "z wadami linuksa ogólnie"
Ktoś przetestuje Fedorę, coś nie działa, a potem "Linux jest beee", a gdyby miał np. Ubuntu (oparte na Debianie jako głównym systemie [jedynym]), wiedziałby, że nic się nie da zrobić i dalej by było "Linux jest beee", ale Linuksiarze mieliby świadomość, że nic się nie da zrobić.
Windows jest idealny - bo jest jeden, dzięki czemu jak coś nie działa, to mogą poprawić (MS), i później będzie działał, a Linux - jedna dystrybucja ma jądro 3.0, druga 2.6, trzecia 2.6 (ale starszą wersję) itd. Całkowity syf
Gdyby Linux [jako podstawa (powiedzmy, że wychodzimy z Debiana)] był jedyny (a reszta podstawą), to byłoby o wiele lepiej [Debian ma w repozytoriach 30k pakietów ... Dużo? Cholernie mało! Spokojnie byłoby ze 100k!].
Fervi
Ostatnio edytowany przez fervi (2011-07-10 22:27:11)
Offline
Zły pomysł. Po pierwsze Qt jest bardziej stabilna od GTK, włączając w to API. Kilka razy naciąłem się że wywalili kawałek api z GTK i program się nie kompilował, a przecie nie było znaczących zmian numerka. A już wiele razy to się zdarza na zależnościach GTK - taki glib... api zmienia się co chwilka... W przypadku GTK jest problem, bo nowsza wersja często nie jest kompatybilna wstecz. W Qt raczej się to nie zdarza.
Poza tym... Mamy tylko dwie biblioteki w zasadzie Qt4 i GTK. Konkurencja zawsze jest dobra. Bo Qt4 jest lepsze tam gdzie GTK jest gorsze. I na odwrót. Więc zamiast wybierać, to ja bym radził zmerdżować obie. QTK :D
Ja bym jak już to optował za zastąpieniem GTK biblioteką Qt. Jest troszkę wolniejsze Qt, to zauważam, ale z mojego programistycznego punktu widzenia GTK poza szybkością nie ma plusów.
Qt5 ma oznaczać KDE5? Chyba nie. Zresztą chyba nie ma co przepisywać, bo API raczej dużo się nie zmieni. Ktoś ma więcej informacji na ten temat? W końcu Nokia już nie rozwija Qt tak bardzo.
Hmm... Opera jest pod GTK i Qt jednocześnie?
ls lib/opera/ gstreamer liboperagtk.so liboperakde4.so opera operaplugincleaner operapluginwrapper plugins
Tak samo Firefox. Ma interfejs w GTK, a wielu marzy by tworzony dla Qt był już skończony. Może zamiast zastępować to opracować wspólny interfejs jakiegoś rodzaju tak by można było dopisać kilka linijek i program działa pod Qt i GTK.
Offline
Qt5 ma oznaczać KDE5?
Zwykle tak było (w tym przypadku dalej by tak było, ale nikomu się już nie chce ;D)
No tak, ale zauważmy np:
- Ktoś dopisze kod do generowanie okienek w GTK
No i ktoś musi też zrobić coś w tym stylu dla QT4
Chodzi o to, że często funkcje się pokrywają.
Pozatym gdyby 2 wielkie teamy zrobiły jeden wspólny projekt - byłby doskonalszy
Może zamiast zastępować to opracować wspólny interfejs jakiegoś rodzaju tak by można było dopisać kilka linijek i program działa pod Qt i GTK.
Moim zdaniem prościej by było stworzyć (lub użyć) gotowego interfejsu i go rozwijać.
Taki trochę sam bezsens widzę w przeglądarkach - mamy setki przeglądarek, a gdyby zrobić parę "lepszych"?
Fervi
Offline
fervi napisał(-a):
aplikacje mogłyby tak samo świetnie wyglądać w obu środowiskach, teraz jest to niemożliwe
Nie ma z tym większego problemu, wygląd aplikacji można ujednolicić w obie strony.
fervi napisał(-a):
Jeśli ktoś jest zmuszony do używania jakiegoś programu pod QT - najlepiej jakby używał KDE [lub coś innego na bazie QT], bo mu inaczej cały ram zjedzie, no i dłużej się włączają
Może na kalkulatorze… Na przeciętnym kompie w sumie nie widzę różnicy, a używam zarówno aplikacji w Qt jak i w GTK.
fervi napisał(-a):
sprawdzone rozwiązania Compiz itd.
Nic nie stoi na przeszkodzie aby używać Compiza w KDE. :)
Offline
NIC napisał(-a):
Qt5 ma oznaczać KDE5? Chyba nie. Zresztą chyba nie ma co przepisywać, bo API raczej dużo się nie zmieni. Ktoś ma więcej informacji na ten temat? W końcu Nokia już nie rozwija Qt tak bardzo.
Raczej nie będzie powtórki z KDE4:
With Qt 5 we plan to make selected changes in the APIs and leave behind limitations from the past where required for the best of the future. For those of you that were with us for the transition of Qt 3 to Qt 4, we do not plan to repeat that difficult transition with Qt 5. To be explicit here – we believe we can keep source compatibility for the majority of cases, but we believe that breaking binary compatibility is needed. We will do everything to avoid breaking any fundamentals and to make it easy and very straightforward for the wide majority of applications to move from Qt 4 to Qt 5.
http://labs.qt.nokia.com/2011/05/09/thoughts-about-qt-5/
Ostatnio edytowany przez yossarian (2011-07-10 23:30:36)
Offline
Nie ma z tym większego problemu, wygląd aplikacji można ujednolicić w obie strony.
Aplikacje z QT działają (wygląd) nieźle, na odwrót - potwornie :D
Można dać aplikacjom GTK wygląd 'oxygen', ale tylko dla starych wersji (opartych na GTK2), te nowsze - trzeba czekać
Może na kalkulatorze… Na przeciętnym kompie w sumie nie widzę różnicy, a używam zarówno aplikacji w Qt jak i w GTK.
Zasadniczo to obojętnie, ale start (aplikacja KDE na Gnome) jest wolniejsza (wczytanie podstawowych bibliotek itd.). A mój kalkulator ma własny interface, chociaż fajnie by było jakiegoś Dooma tam posadzić
Nic nie stoi na przeszkodzie aby używać Compiza w KDE. :)
Ale to nie jest super rozwiązanie, są problemy, inne zachowania okien itd. Dlatego Kwin jest najlepszą alternatywą pod KDE (mimo, że kuleje)
Fervi
Bo to trochę jak sytuacja z Kadu. Jak ktoś ma KDE - to tylko kilka MB, jak ktoś ma Gnome - kilkaset (o ile nie ma bibliotek QT/KDE itd.)
Ujednolicenie pomogłoby zmniejszyć wykorzystanie ramu (wczytanie dodatkowych bibliotek) i zaoszczędzić parędziesiąt MegaBajtów (brak zbędnych bibliotek)
Ostatnio edytowany przez fervi (2011-07-10 23:32:00)
Offline
OK, załóżmy że nas przekonałeś. xD To jaki jest plan? Chcesz zacząć przepisywać KDE na GTK? :)
Offline
?? powariowali...
Offline
E tam powariowali, lepiej byś się przyłączył Panie Matematyk. :P
Offline
Tak (tzn. nie ja) :D
Konkretnie, średnio co nową wersję QT, wychodzi nowe KDE. Teraz programiści ogłosili, że im się nie chce przepisywać wszystkiego, ale przypuszczam, że kiedyś to zrobią. Jeśli tak, wystarczy ich przekonać do Winap ... ekhem, GTK (taką metodą jak wy :D) i jak się uda, to będzie jedyna słuszna droga dla Windo ... ekhem ... Linuksa.
Osobiście myślę, że QT ma wiele fajnych programów (a raczej są pod QT) jak np. Amarok czy VLC, odwrotnie też jest wiele fajnych (Chromium), zmiana "nawyków" jest trochę ... dziwna, nielubiana. A posiadanie całego systemu w GTK, umożliwiałaby używanie każdego produktu, ale dopasowanego do systemu (Bo na tym mniej więcej samym oparty).
Fervi
Offline
To ja mam mogę polecić ncucrses, niezależne od używanego środowiska, miłe dla oka, a zarazem szybkie. :P
Co do qt4 pod gtk+ uważam, że gtk ładnie to rozwiązało i programy napisane w qt ładnie się integrują z gtk i nie widać żadnej różnycy. qt jest szybkie i stabilne, nawet w środowisku gnome. Moim zdaniem nie trzeba nic zmieniać. Powiem inaczej... każda aktualizacja zmienia oprogramowanie na gorsze... Przykład? Gnome 2.3x -> 3.0.. nawet w Gentoo jeszcze nie ma Gnome 3.0... i chyba nugdy nie będzie, no chyba, że następne wersje.
Ostatnio edytowany przez hornet (2011-07-11 00:11:04)
Offline
Gnome 2.3x -> 3.0.. nawet w Gentoo jeszcze nie ma Gnome 3.0...
Przykład? Ubuntu 11.10, mimo, że 'Alpha 2', są lekkie problemy, ale działa bez zarzutu (oparty system o Gnome 3 z Unity)
Myślę, że po prostu pewna 'stabilizacja' jest potrzebna Linuksowi. Ubuntu niby ma trafić do nowych, jest pewną rewolucją w Linuksie i tyle - nic szczególnego, prawie nic nie wnosi do Linuksa. Chodzi o zrobienie takiego zestawu (mam zarys w głowie), by system trafił do wszystkich, a zarazem był 'spełnieniem podstawowych wartości'. Zauważyłem, że nie ma typowej dystrybucji 'internetowej', co jest nie do pomyślenia w XXI wieku (co prawda innego systemu też nie, ale zrobienie takiej dystrybucji może dać szanse nad konkurencją i przyczynić się do rozwoju pingwinka)
Fervi
Offline
fervi napisał(-a):
Tak (tzn. nie ja) :D
Sprytnie. ;)
Offline
fervi napisał(-a):
Tak (tzn. nie ja) :D
Mhm, weźmy zróbcie. ;)
Offline
@fervi
Poniżej kilka antywzorców projektowych ściśle związanych z twoją koncepcją.
Analysis paralysis, Vendor lock-in, Reinventing the square wheel, Bullshit Management...
A przede wszystkim antywzorzec Golden Hammer.
Offline
@Elder
Eeee tam ;)
To tak jakby ktoś kupował super komputer, 6 rdzeni, 8GB Ramu, najnowsza grafika wspierająca 3D, 4D, 5D, Cieniowanie, Pixelowanie :D, Antyaliasign, Zaginanie czasoprzestrzeni, Rysowanie tuneli czasoprzestrzennych i znaków M$ i Karta dźwiękowa z Bassem, Triblem (?), możliwością słuchania swojej ulubionej muzyki u sąsiadów itd.
Niestety, nie starczyło nam pieniędzy i siedzimy na 15" monochromatycznym ekranie i słuchawkach z Kaczora Donalda - Lekka paranoja :D
No dobra :D Widzę, że moja wizja nie ma sensu bytu w waszych mózgach, dlatego sam muszę się wziąść do roboty i zdobyć władzę nad światem!! Jeszcze zobaczycie kto tu się będzie śmiał ostatni (BUHAHAHAHA), a teraz wybaczcie - muszę skosztować mojej herbatki (Melisa, te sprawy :D)
Fervi
Offline
fervi napisał(-a):
Tak (tzn. nie ja) :D
Konkretnie, średnio co nową wersję QT, wychodzi nowe KDE. Teraz programiści ogłosili, że im się nie chce przepisywać wszystkiego, ale przypuszczam, że kiedyś to zrobią. Jeśli tak, wystarczy ich przekonać do Winap ... ekhem, GTK (taką metodą jak wy :D) i jak się uda, to będzie jedyna słuszna droga dla Windo ... ekhem ... Linuksa.
Osobiście myślę, że QT ma wiele fajnych programów (a raczej są pod QT) jak np. Amarok czy VLC, odwrotnie też jest wiele fajnych (Chromium), zmiana "nawyków" jest trochę ... dziwna, nielubiana. A posiadanie całego systemu w GTK, umożliwiałaby używanie każdego produktu, ale dopasowanego do systemu (Bo na tym mniej więcej samym oparty).
Fervi
No ale dlaczego nie wszystko w Qt? Bo Ubuntu jest na GTK więc wydaje się Tobie, że wszystko jest na nim? :)
Twórca jądra Linux używa np. KDE, bo stwierdził, że GNOME jest za toporny i nie daje takiej możliwości konfiguracji co KDE.
Offline
fervi napisał(-a):
... muszę skosztować mojej herbatki (Melisa, te sprawy :D)
Fervi
na uspokojenie, dobry pomysł. : )
Ostatnio edytowany przez Elder (2011-07-11 09:29:29)
Offline
Bo Ubuntu jest na GTK więc wydaje się Tobie, że wszystko jest na nim? :)
Używam Ubuntu, bo bije na głowę wszystkie inne dystrybucje, nie wiem czemu (lepiej wspiera mój sprzęt, zresztą każdy z jakim miałem do czynienia)
GTK po prostu wydaje się popularniejsze (Gnome, XFCE4, LXDE itd.).
Problem w tym, że są rewelacyjne aplikacje na GTK (np. Software-center) [Do zarządzania pakietami dla noobów, więc sam używam :D (Mimo, że się orientuję w Synapticu, nie szukam w nim nowych programów)], a pod QT nie ma dobrego odpowiednika (jest Kpackagekit, ale nie ma tylu możliwości)
I sytuacja jest odwrotna, ujednolicenie dałoby wybór (no i wspierałoby inne Desktopy) - Kpackagekit ssie, to wezmę Software-center, Rekonq ssie, wezmę Chromium, Totem ssie, wezmę VLC itd.
Fervi
Offline
Marudzisz Fervi, można także wymienić wiele aplikacji z biblioteką QT, które nie mają wystarczająco dobrych odpowiedników napisanych w GTK.
Moim zdaniem dobrze, że jest wybór, każdy może używać tego co mu odpowiada.
Poza tym to forum użytkowników, a nie projektantów tego czy tamtego środowiska, więc nie wiem czy swój apel kierujesz do właściwych osób ;)
Offline
Wiem, wiem, tylko czy moja wizja "jest realna"
Bo znam też taki projekt (Fofix), jest to mod do Frets on Fire, goście którzy robili parę modów do tej gry - zjednoczyli się i efekty - widać
Fervi
Ostatnio edytowany przez fervi (2011-07-11 10:18:44)
Offline
fervi napisał(-a):
Wiem, wiem, tylko czy moja wizja "jest realna"
Podrzuć pomysł deweloperom KDE i przekonaj się sam ;)
Uprzednio odpowiedz sobie na pytanie: skoro nie widzi im się portowanie na Qt5, to co będą myśleć o portowaniu na GTK+?
Offline
Wszystko fajnie, ale dyskusja jest bezprzedmiotowa. To o czym piszesz po prostu nie nastąpi. QT nie zamierza w najbliższym czasie zniknąć z powierzchni ziemi, GTK wraz z nową wersją dokonało największych przełomów od dobrych kilku lat (or so they say). Przed oboma projektami rysuje się świetlana przyszłość.
fervi napisał(-a):
Pozatym gdyby 2 wielkie teamy zrobiły jeden wspólny projekt - byłby doskonalszy
Nie wszystkie zadania mają charakter addytywny. Prosty przykład: pchanie samochodu. Trzy osoby zrobią to lepiej niż dwie osoby, ale sto osób wcale nie zrobi tego znacząco lepiej niż 5-6 osób. Wiele zadań ma pewien punkt nasycenia, po przekroczeniu którego dodawanie kolejnych jednostek nie będzie przekładało się pozytywnie na uzyskane wyniki. Istnieją też zadania, w których dodawanie kolejnych jednostek wpływa negatywnie, a nie pozytywnie, na efekty (np. wiele procesów decyzyjnych).
Do reszty Twoich wypowiedzi nie chce mi się odnosić.
Offline