Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2010-07-09 10:48:49

  chyl-o - Członek DUG

chyl-o
Członek DUG
Skąd: Lublin
Zarejestrowany: 2006-04-04
Serwis

Jaka karta AP do sieci szkolnej

Witojcie!
Przyszedł do mnie jakiś szanowny Pan i poprosił o zrobienie sieci bezprzewodowej w liceum. Jako, że do tej pory ciągnąłem tylko kable nie bardzo wiem czy router na Debianie z kartą AP pociągnie mi, tak do 100 podłączonych nastolatek - stąd moje pytanie, czy uda się coś takiego zrobić i jeśli tak, jaką sieciówkę polecacie, żeby mi to wytrzymała (z zapasem)? Cena nie bardzo jest istotna. Z góry dzięki za odpowiedzi.

Pozdrawiam
Paweł


Registered Linux User: #417111
http://chyl.org/pub/images/dug_button.png

Offline

 

#2  2010-07-09 11:11:47

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Jaka karta AP do sieci szkolnej

Teoretycznie wszystko (lub prawie wszystko) co oparte o Atherosa powinno działać w trybie AP, samemu do niedawna korzystałem z takiego routera własnej roboty na karcie 802.11g (niestety płytkę szlag trafił :( ). Jeżeli chcesz podpiąć 100 kompów (mam rozumieć zamiast sieci kablowej??) to warto by się zastanowić nad zastosowaniem 802.11N - przy czym nie wiem jak to działa z hostap'em (już raz ktoś na tym forum, próbował postawić sieć N i transfery były bardzo kiepskie - ale może coś się od tamtej pory zmieniło).

Należy pamiętać że "realny" transfer sieci "g" jest rzędu 20-25 Mbps, zaś "N'ki" około 100-130 Mbps - to jednak spora różnica, zwłaszcza przy większej ilości kompów.

Offline

 

#3  2010-07-09 11:13:54

  chyl-o - Członek DUG

chyl-o
Członek DUG
Skąd: Lublin
Zarejestrowany: 2006-04-04
Serwis

Re: Jaka karta AP do sieci szkolnej

No przyznam szczerze, że w moim przypadku rozważam tylko N.


Registered Linux User: #417111
http://chyl.org/pub/images/dug_button.png

Offline

 

#4  2010-07-09 11:54:15

  grzebyk - sierściuch

grzebyk
sierściuch
Skąd: Szczerców
Zarejestrowany: 2005-10-08

Re: Jaka karta AP do sieci szkolnej

mam ten sam problem tylko w gimnazjum

też wybieram standard N ale nie ze względu na prędkość tylko zwiększony zasięg,

zamiast karty wepnę kilka acces pointów w sieć istniejącą na osobnym vlanie i myśle o takim czymś http://www.dipol.com.pl/punkt_dostepowy_tp-link_tl- … 1n__N2944.htm

tanie, ma standard n, zasilanie PoE i chyba jest dobre (zamówiłem jedną sztukę na testy)


apt-get install browar-tyskie
Czytanie list pakietów... Gotowe
Budowanie drzewa zależności... Gotowe
Sugerowane pakiety: kufel walety-light

Offline

 

#5  2010-07-09 12:00:12

  chyl-o - Członek DUG

chyl-o
Członek DUG
Skąd: Lublin
Zarejestrowany: 2006-04-04
Serwis

Re: Jaka karta AP do sieci szkolnej

Osobiście wolałbym oprzeć się na karcie / kartach wpiętych do routera.

grzebyk: ile docelowo masz odbiorców?


Registered Linux User: #417111
http://chyl.org/pub/images/dug_button.png

Offline

 

#6  2010-07-09 12:14:09

  paoolo - Oldtimer

paoolo
Oldtimer
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2006-05-20

Re: Jaka karta AP do sieci szkolnej

OT: w sumie odnośnie tematu sieci bezprzewodowych. Jest pewnego rodzaju przewodowa sieć na terenie budynku. Nie chcą tracić jej, bo w końcu położenie kabli trochę fatygi zajęło, to jak wykorzystać te końcówki w różnych miejscach budynku do budowy sieci bezprzewodowej. Widziałem na uczelni taki końcówki na kabelki, co można by to nazwać mostem czy coś takiego. Anyway, spełniano to rolę z kabla Ethernet na Wifi. I na pewno nie był to router czy coś w tym stylu, bo tego było od groma na jednym korytarzu (chyba, że to nie było urządzenie w żaden sposób powiązane z siecią bezprzewodową, a jakiś terminal na wejście/wyjście pracownika).

Offline

 

#7  2010-07-09 14:22:42

  grzebyk - sierściuch

grzebyk
sierściuch
Skąd: Szczerców
Zarejestrowany: 2005-10-08

Re: Jaka karta AP do sieci szkolnej

@chyl-o

liczbę dobiorców ciężko będzie określić, jeżeli w całej szkole jest ok 400 uczniów

karta sieciowa ma stosunkowo krótki zasięg (jak rozprowadzisz sygnał na cały budynek lub chociaż na jego część?)

plan mam taki, ze będzie osobna sieciówka w routerze (debianowym oczywiście) obsługująca wpięte poprzez LAN APeki i zastanawiam się nad wprowadzeniem dostępu poprzez pppoe
(dostęp do netu na hasło żeby było wiadomo kto co i kiedy a zwłaszcza w liceum, gdzie towarzystwo może robić różnego typu kąbinacje)
dane dostępowe będą dystrybuowane przez osobę zarządzającą w szkole i będą miały ważność na określony czas

Ostatnio edytowany przez grzebyk (2010-07-09 14:23:16)


apt-get install browar-tyskie
Czytanie list pakietów... Gotowe
Budowanie drzewa zależności... Gotowe
Sugerowane pakiety: kufel walety-light

Offline

 

#8  2010-07-09 15:03:21

  ippo76 - fakam fszycho

ippo76
fakam fszycho
Zarejestrowany: 2009-02-22
Serwis

Re: Jaka karta AP do sieci szkolnej

APki nie będą Ci się nakładać (szum w eterze)?

Ostatnio edytowany przez ippo76 (2010-07-09 15:03:34)


ippo76@jid.dug.net.pl

Moja składka do ZUS = 2/3, moja składka do OFE = 1/3;
Stan mojego konta w ZUS = 2XYZ, stan konta w OFE = 3XYZ.

Offline

 

#9  2010-07-09 15:38:17

  grzebyk - sierściuch

grzebyk
sierściuch
Skąd: Szczerców
Zarejestrowany: 2005-10-08

Re: Jaka karta AP do sieci szkolnej

sąsiadujące ze sobą APeki będą pracować na różnych kanałach wg zasady

           AP1---------AP2-----------AP3
kanał     1                6                12

itd, zarówno w poziomie jak i w pionie (piętra)


apt-get install browar-tyskie
Czytanie list pakietów... Gotowe
Budowanie drzewa zależności... Gotowe
Sugerowane pakiety: kufel walety-light

Offline

 

#10  2010-07-09 15:40:57

  ippo76 - fakam fszycho

ippo76
fakam fszycho
Zarejestrowany: 2009-02-22
Serwis

Re: Jaka karta AP do sieci szkolnej

Ok, pytam tak z ciekawości, bo mam mini-sieć w domu ale "widzę" pół osiedla i ciężko kanał było ustawić ;)


ippo76@jid.dug.net.pl

Moja składka do ZUS = 2/3, moja składka do OFE = 1/3;
Stan mojego konta w ZUS = 2XYZ, stan konta w OFE = 3XYZ.

Offline

 

#11  2010-07-09 15:50:23

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Jaka karta AP do sieci szkolnej

Odnośnie nakładania się kanałów - to nie radzę brać N'ki 2.4 Ghz bo może być nieciekawie, 5 Ghz ma ten plus że o kanały (puki co) nie ma się co martwić, minus to podobno nieco mniejszy zasięg.

Co do krycia - na naszej uczelni (Politechnika Częstochowska) zrobiono to tak że co ileś metrów rozstawiono AP, niestety jako że kasy starczyło tylko na kilka AP to zasięg jest w kilku miejscach only :/

Być może da się inaczej - sam jestem ciekaw czy np nie dało by się jakoś kupić podwójnej anteny na jednym kablu - tak że jedną umieszczamy na pierwszym, a drugą na drugim piętrze a kabelek wpinamy do jednej karty wifi...

Offline

 

#12  2010-07-09 16:59:17

  djjanek - Użytkownik

djjanek
Użytkownik
Skąd: whereis
Zarejestrowany: 2007-11-15
Serwis

Re: Jaka karta AP do sieci szkolnej

Huk napisał(-a):

Być może da się inaczej - sam jestem ciekaw czy np nie dało by się jakoś kupić podwójnej anteny na jednym kablu - tak że jedną umieszczamy na pierwszym, a drugą na drugim piętrze a kabelek wpinamy do jednej karty wifi...

Da się ale będziesz miał straty, musisz zastosować wzmacniacze, albo cieszyć się słabym zasięgiem.

Nawet dołożenie dodatkowej anteny nie daje zamierzonego efektu bo AP, lub karta nie daje rady.

Offline

 

#13  2010-07-11 08:50:57

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Jaka karta AP do sieci szkolnej

Hmmm no w sumie fakt - każda karta ma maksymalna moc nadajnika rzędu 100 mW (przynajmniej w Polsce takie jest zdaje się ograniczenie), przy dwóch antenach każda dostała by po 50 mW o ile dobrze rozumiem. Niemniej jednak jest to ciekawy pomysł, @djjanek te wzmacniacze miały by być pasywne (przez to rozumiem takie nie podłączane do zewnętrznych źródeł zasilania) czy aktywne?

Jak nie ma czegoś takiego jak pasywny wzmacniacz (w sensie tego co napisałem powyżej) to sorry - nie jestem elektronikiem i mogło mi się coś pomylić ;]

Offline

 

#14  2010-07-11 09:28:27

  urbinek - Dzban Naczelny

urbinek
Dzban Naczelny
Skąd: Sosnowiec
Zarejestrowany: 2009-10-01
Serwis

Re: Jaka karta AP do sieci szkolnej

ewentualnie możesz ustawić AP w tryb repeater (z tego co pamiętam, wystarczy 1 antenka w urządzeniu) i rozstawić je np na każdym piętrze
masz wtedy jeden kanał na piętro, nie musisz wszędzie mieć doprowadzonego kabla, wystarczy zasilanie ale wydajność takiego rozwiązania spada o 1/2
jeśli dzieciaki nie będa ściągać jakiś filmów przyrodniczych podejrzewam, że zadziała

@Huk
takie wzmacniacze są ale aktywne (potrzeba prądu) na allegro znalazłem takie coś http://www.allegro.pl/item1103080062_profesjonalny_ … 02_11b_g.html ale niejestem pewnien czy 1000mw jest w polsce legalne


A w wolnym czasie, robię noże :)
http://nginx.urbinek.eu/_photos/signature.png

Offline

 

#15  2010-07-11 11:41:04

  djjanek - Użytkownik

djjanek
Użytkownik
Skąd: whereis
Zarejestrowany: 2007-11-15
Serwis

Re: Jaka karta AP do sieci szkolnej

Huk napisał(-a):

Hmmm no w sumie fakt - każda karta ma maksymalna moc nadajnika rzędu 100 mW (przynajmniej w Polsce takie jest zdaje się ograniczenie), przy dwóch antenach każda dostała by po 50 mW o ile dobrze rozumiem. Niemniej jednak jest to ciekawy pomysł, @djjanek te wzmacniacze miały by być pasywne (przez to rozumiem takie nie podłączane do zewnętrznych źródeł zasilania) czy aktywne?

Jak nie ma czegoś takiego jak pasywny wzmacniacz (w sensie tego co napisałem powyżej) to sorry - nie jestem elektronikiem i mogło mi się coś pomylić ;]

Ja stosowałem zasilanie po POE, a pasywnych nie widziałem. A tak swoja droga jak stoi AP to musi być zasilany więc można i pociągnąć zasilanie do wzmacniacza.

Offline

 

#16  2010-07-11 13:38:43

  giegiel - Członek DUG

giegiel
Członek DUG
Skąd: Chrzypsko Wielkie/Poznań
Zarejestrowany: 2006-04-15

Re: Jaka karta AP do sieci szkolnej

Może microtik + jakaś mocna karta?

Offline

 

#17  2010-07-13 13:26:56

  maro - Użytkownik

maro
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-10-21

Re: Jaka karta AP do sieci szkolnej

Fajną sprawą jest zrobienie takiej sieci na Punktach dostępowych Cisco podłączonych do Cisco kontrolera Wifi jako zabezpieczenie WPA2 Enterprise
logowanie za pomocą user, hasło obsługuje to roaming czyli mam jedno SSID i jeden kanał wszędzie. w trybie N transfer rzeczywisty ok 9MB/s udało mi się uzyskać. Jednak koszt takiego rozwiązania dziesiątki tysięcy :(

Offline

 

#18  2010-07-13 14:30:36

  urbinek - Dzban Naczelny

urbinek
Dzban Naczelny
Skąd: Sosnowiec
Zarejestrowany: 2009-10-01
Serwis

Re: Jaka karta AP do sieci szkolnej

@maro
to samo uzyskasz używając zwykłych urządzeń (jakieś tp-link'i czy linksys'e) w trybie repeater
a, ze to szkoła to pewnie groszem nie śmierdzi więc ciśniemy po kosztach ;)
ale jak nie użyje czegoś w stylu edimax czy belshita powinno być ok


A w wolnym czasie, robię noże :)
http://nginx.urbinek.eu/_photos/signature.png

Offline

 

#19  2010-07-13 20:36:54

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Jaka karta AP do sieci szkolnej

@maro:

te 9 MB/s to na N'ce 2.4 Ghz czy na 5 Ghz??

Offline

 

#20  2010-07-14 19:14:58

  maro - Użytkownik

maro
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-10-21

Re: Jaka karta AP do sieci szkolnej

urbinek napisał(-a):

@maro
to samo uzyskasz używając zwykłych urządzeń (jakieś tp-link'i czy linksys'e) w trybie repeater
a, ze to szkoła to pewnie groszem nie śmierdzi więc ciśniemy po kosztach ;)
ale jak nie użyje czegoś w stylu edimax czy belshita powinno być ok

Zdaje sobie sprawę że do szkoły to rozwiązanie raczej odpada, no chyba że szkoła bogata.
Co do trybu repeater to wybacz ale nie zgodze się że to samo uzyskasz.
Bo w tamtym rozwiązaniu każdy apk zasilany jest kablem a tutaj linki między sobą to radio, więc transfery o niebo mniejsze.


te 9 MB/s to na N'ce 2.4 Ghz

Offline

 

#21  2010-07-15 12:30:04

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Jaka karta AP do sieci szkolnej

@maro:

Dzięki za info.

Cholera nie wiem co jest, ale na alledrogo ciężko spotkać karty 5 Ghz, a jak już są to albo USB, albo mini-pci bez możliwości podłączenia anten :/, za to 2.4 Ghz jest od cholery (na domiar złego Atheros ma praktycznie tylko chipsety na 2.4 Ghz). Szkoda bo z wielką chęcią zmieniłbym moją "g" w routerze (sam się naprawił i działa znowu ;p) na jakąś N'kę - ale na PCI nie ma  5Ghz, a USB tylko 1.1 więc ograniczenie do 11 Mbps :(

Offline

 

#22  2010-07-15 14:07:33

  urbinek - Dzban Naczelny

urbinek
Dzban Naczelny
Skąd: Sosnowiec
Zarejestrowany: 2009-10-01
Serwis

Re: Jaka karta AP do sieci szkolnej

@Huk
możesz kupić sobie jakąś kartę 5GHz w standardzie N na mini-PCI, do tego adapter i masz normalną karte na PCI ;)

do tego podpinasz kartę pictailemz jednej strony a RSMA z drugiej do jakiegoś patyka

i powinno działaś ;)


A w wolnym czasie, robię noże :)
http://nginx.urbinek.eu/_photos/signature.png

Offline

 

#23  2010-07-15 14:39:05

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Jaka karta AP do sieci szkolnej

Wow.

Odnośnie adaptera wiedziałem (ale to takie "nieelegandzkie " trochę ;] ), ale że mozna dołaczać anteny już nie - zarąbiście! @urbinek dzięki za info.

Tak spędziłem trochę czasu szperając po necie, szukając jakichś porównań prędkości pomiędzy N 2.4 i 5 Ghz - jakoś cholernie trudno to znaleźć, jest sporo porównań teoretycznych, ale praktycznie większość ludzi testuje N w trybie 2.4 Ghz. Niemniej - według niektórych stron, sieć 5 Ghz potrafi pracować do blisko dwa razy szybciej niż 2.4 Ghz (na 2.4 osiąga się zwykle do około 10 MB/s max, na 5 Ghz niby widziałem charty ponad 14 MB/s - ale bez większego opisu).

Ma może ktoś linka do jakichś porządnych testów tych dwóch częstotliwości?

Offline

 

#24  2010-07-15 15:09:29

  urbinek - Dzban Naczelny

urbinek
Dzban Naczelny
Skąd: Sosnowiec
Zarejestrowany: 2009-10-01
Serwis

Re: Jaka karta AP do sieci szkolnej

Huk napisał(-a):

Wow.

Odnośnie adaptera wiedziałem (ale to takie "nieelegandzkie " trochę ;] ), ale że mozna dołaczać anteny już nie - zarąbiście! @urbinek dzięki za info.

ja wiem czy nieeleganckie  :P?  wielu producentów produkuje tak woje karty
do tamtego adapterka dokręcić tylko śledzika i jazda :D

co do prędkości, nie jestem pewien ale chyba żadnej różnicy niema, bo tutaj chodzi tylko o pasmo przenoszenia ale u mnie w sieci dual link 5Ghz na N jest zlinkowany na przepustowości  270Mbps-HT/117Mbps-HT
na odległości ~300m


A w wolnym czasie, robię noże :)
http://nginx.urbinek.eu/_photos/signature.png

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)