Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2010-04-28 20:49:57

  WhE - Użytkownik

WhE
Użytkownik
Skąd: Gorlice/Kraków
Zarejestrowany: 2010-04-28

Wasz wymarzony interfejs dla aptitude

Na początku chciałbym się przywitać z wszystkimi członkami gangu! W szczególności z wszystkimi przedstawicielami Gorlic i okolic (tak - kolejny Gorliczanin przybył na forum :P )

Niektórzy użytkownicy być może kojarzą mnie z forum Kadu, innych znam osobiście ( pozdro czechu ;) ) Ale nie z tego powodu się zarejestrowałem ;)

Dzięki wsparciu Googla w ciągu tych wakacji będę pracował nad interfejsem w Qt4 dla aptitude. W związku z tym jeszcze przed rozpoczęciem kodowania chciałem się zapytać społeczności o Waszą opinię o graficznych menadżerach pakietów (tych zaawansowanych w rodzaju aptitude-gtk/adept/synaptic, a nie packegekit).

Jak wg Was powinien wyglądać i zachowywać się wygodny menadżer pakietów? Czy bardziej preferujecie interfejs w stylu tego z aptitude-gtk czy synaptica? A może macie jeszcze inną wizję jak powinien on wyglądać i się zachowywać? Wszelkie uwagi są bardzo mile widziane. Właśnie pierwszą częścią mojego projektu jest przygotowanie mockupów i poddanie ich do dyskusji i ewaluacji przez użytkowników i speców od usability. Ale wcześniejsze poznanie opinii użytkowników jest zawsze mile widziane

Zapraszam wszystkich do dyskusji, a opinie wykorzystam przy tworzeniu wstępnych mockupów. Z góry dzięki za zaangażowanie

Offline

 

#2  2010-04-28 20:57:22

  lubomir - Użytkownik

lubomir
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-08-30

Re: Wasz wymarzony interfejs dla aptitude

jako developer Debiana powinienes sie postarac
  o pivo gratis do dystrybucji

Offline

 

#3  2010-04-28 21:24:28

  nicramek - Użytkownik

nicramek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-09

Re: Wasz wymarzony interfejs dla aptitude

Moim zdaniem interfejs synaptica jest dużo bardziej wygodny od aptitude-gtk i adepta. Ważne żeby miał szybkie wybieranie jak w ubuntu (czy w debianie też da się włączyć jakoś taki bajer?) i najważniejsza sprawa żeby saper był.

Offline

 

#4  2010-04-28 21:42:11

  giegiel - Członek DUG

giegiel
Członek DUG
Skąd: Chrzypsko Wielkie/Poznań
Zarejestrowany: 2006-04-15

Re: Wasz wymarzony interfejs dla aptitude

Ja bardzo lubie synaptic'a i coś koło tego moim zdaniem powinno być :)

Offline

 

#5  2010-04-28 21:54:44

  k4misiek - Green Reaper

k4misiek
Green Reaper
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2006-11-11

Re: Wasz wymarzony interfejs dla aptitude

Fajnie gdyby był podobny do synaptica, chociaż potrafię szybko zmienić przyzwyczajenia ;P. Jedyne co chciałbym to aby postęp instalacji/konfiguracji/usuwania etc był wewnątrz wbudowanego w okno terminala. Dokładnie tak, jak jest to obecnie w synapticu.


You are registered as user #464141 with the Linux Counter

Offline

 

#6  2010-04-28 22:55:29

  zbig - Użytkownik

zbig
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-02-25

Re: Wasz wymarzony interfejs dla aptitude

Jeśli chodzi o interfejs to bardzo wygodny jest w synapticu. Dodałbym do niego wpełni konfigurowalne skróty klawiszowe, tak aby aplikację można było obsługiwać bez udziału myszy. Ważną opcją jest szybkie szukanie lub filtr. Może warto byłoby dodać wtyczkę, która dałaby możliwość wykorzystania innych narzędzi z poziomu tego interfejsu, np. deborphan.

Offline

 

#7  2010-04-28 23:09:47

  Treadstone - Członek DUG

Treadstone
Członek DUG
Skąd: Chorzów
Zarejestrowany: 2005-09-19

Re: Wasz wymarzony interfejs dla aptitude

Moim zdaniem interfejs synaptica po lekkim tuningu byłby świetny

Offline

 

#8  2010-04-28 23:14:14

  lubomir - Użytkownik

lubomir
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-08-30

Re: Wasz wymarzony interfejs dla aptitude

tak szczerze powiem ze menadzery pakietow sa OK:: i tu wlasciwie nie ma nic do roboty
     apt + aptitude daje rade i tu bym nic (nomen omen) nie modzil.,
        ale rozne sa szkoly .
             nie ma takiej paczki ktorej niedalobysie zainstalowac jednym kliknieciem myszki.
                     czegoz chciec wiecej .?
  wlasciwie to ludzie w Debieanie sa zbedni
   zara go wezma i popsuja

Offline

 

#9  2010-05-01 01:11:10

  yantar - Użytkownik

yantar
Użytkownik
Skąd: Galicja
Zarejestrowany: 2009-06-09

Re: Wasz wymarzony interfejs dla aptitude

Ja bym tylko dodał, nie robić jakiegoś udziwnionego. Takie coś jak graficzny menedżer pakietów powinien wyglądać noo... tak "standardowo" gdzie każdy się w tym odnajduje (Synaptic jest w miarę ok). Przynajmniej moim zdaniem.
Pozostaje jeszcze kwestia, opcji jakie można sobie wyklikać, zaptaszkować etc. I co może wyświetlić.
Jak dla mnie główne kryterium to opcje wyszukiwania/segregowania pakietów powinny być jakoś bardziej rozbudowane (może jakieś sprytne funkcje z wykorzystaniem wyrażeń regularnych?). I tego co nam menedżer wyświetli już na wstępie o samym pakiecie (np w jakim jest repozytorium). Trzeba by poszperać trochę po samym aptitude co tam jest poukrywane. Opcje instalacji pakietów bez polecanych itp. Coś ala apt-cache policy też by było dobre)
Ogolnie życzę powodzenia ;)

Offline

 

#10  2010-05-01 08:59:51

  k4misiek - Green Reaper

k4misiek
Green Reaper
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2006-11-11

Re: Wasz wymarzony interfejs dla aptitude

yantar napisał(-a):

Coś ala apt-cache policy też by było dobre)
Ogolnie życzę powodzenia ;)

A jak byś wprowadził apt-cache policy (apt-show-versions -a) to fajnie byłoby wyklikać z jakiej gałęzi pakiety mają być instalowane (-t stable/testing/unstable/experimental). Będzie to bezcenne dla osób mieszających wydania - jak ja :).
To jakaś mała nakładka modyfikująca /etc/apt/preferences też by się przydała, aby ustalić domyślne wydanie systemu.

Ostatnio edytowany przez sp3cu (2010-05-01 09:01:46)


You are registered as user #464141 with the Linux Counter

Offline

 

#11  2010-05-01 20:10:52

  WhE - Użytkownik

WhE
Użytkownik
Skąd: Gorlice/Kraków
Zarejestrowany: 2010-04-28

Re: Wasz wymarzony interfejs dla aptitude

Dziękuję za wszystkie uwagi. Ogólnie celem projektu jest stworzenie gui posiadającego wszystkie możliwości obecnego gui w GTK. Jak widzę wszyscy wolą gui synaptica (szczerze mówiąc ja również ;) ) ale jeszcze będę musiał zobaczyć co powiedzą moi mentorzy

Wszelkie dodatkowe możliwości, które nie są obecne obecnie w aptitude (bądź w ncurses, bądź w GTK), będą musiały poczekać na zakończenie głównej części projektu. Oczywiście zaraz po gsoc nie mam zamiaru porzucić kodu, więc myślę że całość powinna być dalej rozwijana ;)

Offline

 

#12  2010-05-01 20:25:03

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Wasz wymarzony interfejs dla aptitude

To ja na razie zdradzę, że mam zupełnie (no, przynajmniej trochę) inny od aptitude-gtk i synaptica. Jeszcze dopracowuję moją koncepcję, prawdopodobnie w ciągu kilku dni będę mógł ją podrzucić — jak dobrze pójdzie jako projekt Glade (tak — wiem, że to GTK+ nie Qt, ale po prostu jego jako tako znam), tak więc będzie można popatrzeć w akcji.


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#13  2010-05-29 21:06:42

  WhE - Użytkownik

WhE
Użytkownik
Skąd: Gorlice/Kraków
Zarejestrowany: 2010-04-28

Re: Wasz wymarzony interfejs dla aptitude

Przepraszam, że zniknąłem na tak długi okres czasu (prawie miesiąc, a mockupy miały być już dawno dostępne), ale zostałem przygnieciony obowiązkami na uczelni (paoolo też to czeka :P , a jak widzę już poznał smak ASD, analizy itd na infie EAIiE ;) ), a także całą masą papierkologii.

Z dobrych informacji to tutaj: http://piotr.galiszewski.pl/2010/05/end-of-first-mo … teration.html są dostępne moje wstępne mockupy. Byłbym bardzo wdzięczny za wszelkie komentarze/sugestie (wybaczcie tylko mój angielski). Przy ich tworzeniu starałem się czerpać z każdego dostępnego menadżera pakietów, biorąc to co wydawało mi się przydatne. Mam nadzieję, że będzie to wygodne. Za tydzień chciałbym pokazać uaktualnioną wersję już uwzględniającą komentarze użytkowników. Zanim zacznę to kodować minie jeszcze jakiś miesiąc, gdyż wcześniej chciałem się zająć bardziej niskopoziomowymi sprawami.

Komentarze i sugestie można załączać w komentarzach na blogu, w tym wątku lub napisać do mnie bezpośrednio ;)

Offline

 

#14  2010-05-29 22:33:13

  paoolo - Oldtimer

paoolo
Oldtimer
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2006-05-20

Re: Wasz wymarzony interfejs dla aptitude

OT: WhE WTF?! czytaj: mile zaskoczony jakąś bratnią duszą, tj. mającą podobne doświadczenie Tak. Będzie rzeź... Grafy czekają.. EoOT

Ostatnio edytowany przez paoolo (2010-05-29 22:38:44)

Offline

 

#15  2010-05-31 09:18:09

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: Wasz wymarzony interfejs dla aptitude

CLI jet najlepszy. :]


http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)