Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#26  2018-09-06 14:47:16

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: KDE wygło sie... mocno

A czemu wyłączać tego kwallet. Przecie to jedna z bardziej użytecznych rzeczy na desktopie i o wiele bardziej bezpieczniejsza niż inne keyringi oferowane np przez firefox i spółkę. :]

Offline

 

#27  2018-09-07 07:17:04

  trb - Użytkownik

trb
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-04-04

Re: KDE wygło sie... mocno

Jeśli ktoś chce mieć dystrybucję ciągłą, to nie lepiej wybrać Archa, który został do tego stworzony ? Nie wiem czy wszystkie paczki w Debianie przed Sidem trafiają do experimental i są jakoś lepiej testowane, ale Arch ma swojego testinga i nie pamiętam, żeby np KDE było kiedykolwiek źle spaczkowane. Problemem jest za to sam upstream, wydający alfy i bety jako wydania stabilne oraz kompatybilność wsteczna różnych projektów. Tego żadna dystrybucja nie przeskoczy...

Offline

 

#28  2018-09-08 15:58:39

  ciastek1981 - Użytkownik

ciastek1981
Użytkownik
Zarejestrowany: 2016-06-19

Re: KDE wygło sie... mocno

@morfik

W domu mam kompa do którego wszyscy mają dostęp. Czyli automatyczne logowanie i etc. Więc mnie Keyringi czy KWallety do szewskiej pasji doprowadzały, kiedy słyszałem pytanie o hasło po odpaleniu przeglądarki ;)

Co jak co Rollingi czy Tumbleweed to fajna i wygodna sprawa, ale jest jedno ale - zawsze, któryś program poprawnie nie działa, a to czegoś tam brakuje, a snapy i flatpaki w Debianie to średnio pasują.

Ostatnio edytowany przez ciastek1981 (2018-09-08 15:59:15)


Debian - there is no substitute!

Offline

 

#29  2018-09-09 13:40:07

  hi - Zbanowany

hi
Zbanowany
Zarejestrowany: 2016-03-24

Re: KDE wygło sie... mocno

ciastek1981 napisał(-a):

kiedy słyszałem pytanie o hasło po odpaleniu przeglądarki

to przeglądarka potrzebuje hasła po odpaleniu?


"Są drogi, którymi nie należy podążać, armie, których nie należy atakować, fortece, których nie należy oblegać, terytoria, o które nie należy walczyć, zarządzenia, których nie należy wykonywać" Sun Tzu

Offline

 

#30  2018-09-09 13:48:40

  ciastek1981 - Użytkownik

ciastek1981
Użytkownik
Zarejestrowany: 2016-06-19

Re: KDE wygło sie... mocno

@hi

Nie obrażaj swojej inteligencji ;) . Wiesz dobrze o co chodzi. O dostęp do kluczy w przeglądarce. Jeżeli masz automatyczne logowanie to przy odpaleniu przeglądarki wywala okienko z prośbą o hasło, można zamknąć oczywiście, ale jak ktoś nie ma pojęcia co to, to się pyta.


Debian - there is no substitute!

Offline

 

#31  2018-09-09 14:09:15

  hi - Zbanowany

hi
Zbanowany
Zarejestrowany: 2016-03-24

Re: KDE wygło sie... mocno

ciastek1981 bo takie rzeczy to się odcina za pomocą apparmora albo chociażby firejaila i jak nie zezwolisz to nic nie ma prawa "wyskoczyć" z przeglądarki a tym bardziej pytać o jakieś hasła :)

Ostatnio edytowany przez hi (2018-09-09 14:09:38)


"Są drogi, którymi nie należy podążać, armie, których nie należy atakować, fortece, których nie należy oblegać, terytoria, o które nie należy walczyć, zarządzenia, których nie należy wykonywać" Sun Tzu

Offline

 

#32  2018-09-09 18:35:12

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: KDE wygło sie... mocno

Już nawet w Microsofcie odkryli, że istnieje takie coś jak konto użytkownika ;)

Offline

 

#33  2018-09-10 03:34:07

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: KDE wygło sie... mocno

Ustawić autologowanie by wszystkie usery korzystały z jednej przeglądarki, a potem jeszcze hasła zapisywać w keyringu i się dziwić, że woła o hasło "do przeglądarki". xD Ja tylko nadmienię, że keyring może nie mieć hasła. xD

Ostatnio edytowany przez morfik (2018-09-10 03:37:07)

Offline

 

#34  2018-09-10 08:02:23

  ciastek1981 - Użytkownik

ciastek1981
Użytkownik
Zarejestrowany: 2016-06-19

Re: KDE wygło sie... mocno

Jak to jest konto do sprawdzenia np. pogody, przejrzenia memów, odpalenia skanera, puszczenia wydruku z pendraka na szybko to ja będę zakładał komuś konta - jak ktoś ma potrzebę to się przeloguje, a jak nie to leci na tym koncie ;)

Gnome keyring pyta o hasła nawet jak nie ma żadnego zapisanego w pamięci - bo jest to związane z auto-logowaniem. Chroni dostęp do haseł przeglądarki, a nie sprawdza czy one są tam zapisane ;)

Panowie nie mierzcie ludzi swoją miarą. Nie każdy jest alfą i omegą informatyczną.

Stoi to sobie w kącie, hula 24h/365, ustawiłem tylko Livepatch dla kernela i nara.

PS Jak chcecie jeszcze grillować xD to ja i tak zawsze ustawiam przeglądarki tak żeby po zamknięciu kasowały hasła - leci to w trybie prywatnym, a co ;) W dodatku przez OpenDNS żeby nie latali nie wiadomo gdzie po necie.

Ostatnio edytowany przez ciastek1981 (2018-09-10 08:16:28)


Debian - there is no substitute!

Offline

 

#35  2018-09-10 10:36:09

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: KDE wygło sie... mocno

To ty dziwnie mierzysz się swoją miarą. xD Najpierw chcesz mieć możliwe uproszczone życie (autologowanie), a potem doczepiasz takie wynalazki jak keyringi na hasło. Prawda jest taka, że by jeszcze bardziej uprościć sobie życie, to wystarczy keyring bez hasła. Tu masz przykład: https://nullroute.eu.org/~grawity/gnome-keyring-autologin.html

Offline

 

#36  2018-09-10 10:47:27

  ciastek1981 - Użytkownik

ciastek1981
Użytkownik
Zarejestrowany: 2016-06-19

Re: KDE wygło sie... mocno

Ty popatrz https://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?pid=305806#p305806 nie wiedziałem ;)

PS Ubuntu RZĄDZI xD

Ostatnio edytowany przez ciastek1981 (2018-09-10 10:48:59)


Debian - there is no substitute!

Offline

 

#37  2018-09-10 22:54:59

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: KDE wygło sie... mocno

U mnie to samo z kde na testingu..
wiec się wkurzyłem i wy... testinga i  przywróciłem stable z kde. chodzi idealnie  :D
Najlepszym wyjściem do powrócenia do testinga będzie czas  jak zamrożą wydanie testowe. Kde to ogromne środowisko z wieloma zależnościami pomiędzy sobą współistniejących komponentów i programów. I byle coś nie gra i przestaje stabilnie chodzić. Do tego zawiera całą masę błędów

Ostatnio rozważałem nawet powrót do xfce4/Buster i znalazłem takie oto ciekawe porównanie...
https://www.slant.co/versus/1121/1122/~kde-plasma-desktop_vs_xfce
wszystko fajnie dobrze, ale ostatnie xfce wydano 28.2.2015. więc z jednej strony środowisko dojrzałe z wyeliminowanymi błędami z drugiej strony troche stare.

Offline

 

#38  2018-09-10 23:21:00

  ciastek1981 - Użytkownik

ciastek1981
Użytkownik
Zarejestrowany: 2016-06-19

Re: KDE wygło sie... mocno

Mi się wydaje/wydawało, że KDE to najlepiej używać w KDE neon, Maui czy Netrunner'ze . Nad tym pracuje jedna grupa programistów, a przynajmniej po "jednych pieniądzach". Znaczy się ci od Maui i Netrunner'a są zatrudniani przez spółkę/spółki z związane KDE (albo przez ludzi związanych z KDE) ... albo mi się coś uroiło i pomerdało xD

Jak sobie przypomnę gdzie to czytałem to podam źródło.


Debian - there is no substitute!

Offline

 

#39  2018-09-11 07:24:26

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: KDE wygło sie... mocno

Menedżer okien w Xfce4 (Xfwm) to epoka kamienia łupanego i używanie tego dziś to taki trochę masochizm. Dopiero z Openboksem zaczyna jakoś to wyglądać. Chociaż wtedy to już lepiej samego Openboksa używać — Xfce4 niczego więcej nie oferuje.

Co do KDE, poza pierwszymi wydaniami — które są stabilne tylko z nazwy — w sidzie działają całkiem sprawnie. Trzeba tylko myśleć przy aktualizacjach.

Offline

 

#40  2018-09-12 12:17:31

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: KDE wygło sie... mocno

yossarian napisał(-a):

Menedżer okien w Xfce4 (Xfwm) to epoka kamienia łupanego i używanie tego dziś to taki trochę masochizm. Dopiero z Openboksem zaczyna jakoś to wyglądać. Chociaż wtedy to już lepiej samego Openboksa używać — Xfce4 niczego więcej nie oferuje.

Co do KDE, poza pierwszymi wydaniami — które są stabilne tylko z nazwy — w sidzie działają całkiem sprawnie. Trzeba tylko myśleć przy aktualizacjach.

Tak ale przez to dopracowane , błedy wyeliminowane, drobna funkcjonalność dodana... Niestety żadnych rewolucji raczej powolna ewolucja. Brak zaplanowanego kolejnego wydania co oznajmia brak pomysłów na przyszłość. Brak wyznaczonej "drogi" podążania, w jakim kierunku to ma iść. Brak  wprowadzania nowości... nowatorskich rozwiązań Poza tym  kde potrafi sie wywalić, xfce4 nigdy  mi tego nie zrobił. Z racji swojej modularnej budowy.  Jest środowiskiem prostym, lekkim  i bardzo konfigurowalnym. konfiguracja trzymana w paru plikach. KDE to przerost formy nad treścią. a ta forma ciągle się powiększa.

Offline

 

#41  2018-09-12 15:12:38

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: KDE wygło sie... mocno

Nikt cię nie zmusza do korzystania z całej masy funkcjonalności jaką ci daje KDE -- można sporo rzeczy wyłączyć/deaktywować. Można też zainstalować sobie minimalną wersję KDE, która ma o wiele mniej pakietów niż pełne środowisko. Więc to trochę od użytkownika zależy co będzie miał w systemie i jak będzie z tego korzystał. xD Do tego, przy aktualizacjach najlepiej jest sobie włączyć LVM snapshot i jak coś się schrzani to migawkę odtworzyć -- to jest procedura paru minut (pewnie paru sekund na ssd i mocniejszym kompie xD).

Offline

 

#42  2018-09-12 16:26:30

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: KDE wygło sie... mocno

Yampress napisał(-a):

Tak ale przez to dopracowane , błedy wyeliminowane, drobna funkcjonalność dodana...

Po ponad 20 latach dorobili się działającej kompozycji, czy dalej trzeba walczyć, niczym w średniowieczu, z rwanym obrazem (tearing)?

O najbardziej podstawowe opcje konfiguracji okienek to przez litość nie zapytam — nawet przy takim Flux/Openboksie Xfwm to nieużywalna zabawka ;)

KDE jest jakie jest, ale KWin to jeden z najlepszych linuksowych menedżerów okien/kompizycji.

Offline

 

#43  2018-09-12 20:41:41

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: KDE wygło sie... mocno

KDE jest jakie jest, ale KWin to jeden z najlepszych linuksowych menedżerów okien/kompizycji.

Teoretycznie tak, w praktyce Kwin cierpi na te same choroby, co cale KDE.
Zwłaszcza moglem to zauważyć próbując odpalić KDE - kwin_wayland na sterze Nouveau.

Logi błędów z działania kwin_wayland wprawiły mnie niemal w zdumienie.

Praktyka pokazuje, że jak coś ma o 100 tys linii kodu za dużo, to rzadko bywa najlepsze.

Do KDE wsadzili praktycznie całego Compiza,
i teraz przy okazji przepisywania OpenGL na EGL - GLES2 jest z tego wielka czkawka.

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2018-09-12 20:43:42)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#44  2018-09-12 20:56:16

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: KDE wygło sie... mocno

Jacekalex napisał(-a):

Zwłaszcza moglem to zauważyć próbując odpalić KDE - kwin_wayland na sterze Nouveau.

Jak sobie kiedyś kupisz jakąś normalnie wspieraną kartę graficzną, to błędów będzie mniej ;-)

kwin-wayland + NVidia + nouveau = kupa (problemów) ;)

Offline

 

#45  2018-09-12 22:18:02

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: KDE wygło sie... mocno

Przesadzasz, Mate na Nouveau śmiga normalnie  na Xorgu, nawet na Westonie ruszył.
To samo to straszne przestarzałe Xfce na Xorgu a także Enlighment na Waylandize.

Tylko Kwin ma problemy z Waylandem na razie.
Na Xorgu z Nouveau KDE nawet działa.

I nie czaję, dlaczego ster Nouveau oznacza nienormalne wsparcie, chociaż to jest sterownik zgodny w 100% z API Linuxa i Mesy.

Chyba, że ktoś ma prywatną, dziwaczną definicję "normalności". xD

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2018-09-12 22:35:55)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#46  2018-09-13 04:28:39

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: KDE wygło sie... mocno

Inżyniera wsteczna bez żadnej dokumentacji od producenta sprzętu nie jest normalnym wsparciem.

Offline

 

#47  2018-09-13 05:25:18

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: KDE wygło sie... mocno

yossarian napisał(-a):

Inżyniera wsteczna bez żadnej dokumentacji od producenta sprzętu nie jest normalnym wsparciem.

Nvidia wspiera Nouveau, już kilka razy podsyłała do niego łatki poprawiające działanie sterownika.


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#48  2018-09-13 08:18:33

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: KDE wygło sie... mocno

To wsparcie jest tak symboliczne, że wstyd w ogóle o tym wspominać, biorąc pod uwagę pozycję i możliwości NVidii. Cały projekt działa na zasadzie reverse engineering i jakieś ochłapy rzucane co jakiś czas przez producenta niczego w tej materii nie zmieniają.

Częściej zamiast wsparcia są rzucane kłody pod nogi — przykładowo niekończące się przeboje z podpisywanym firmware.

Nouveau to totalna prowizorka i zazwyczaj używany jest tylko w ostateczności.

Offline

 

#49  2018-09-13 08:26:52

  zbig - Użytkownik

zbig
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-02-25

Re: KDE wygło sie... mocno

yossarian napisał(-a):

Po ponad 20 latach dorobili się działającej kompozycji, czy dalej trzeba walczyć, niczym w średniowieczu, z rwanym obrazem (tearing)?

Dobrze działa przynajmniej od kilku lat. Ani flux ani openbox na razie niczego takiego się nie dorobili.

yossarian napisał(-a):

O najbardziej podstawowe opcje konfiguracji okienek to przez litość nie zapytam — nawet przy takim Flux/Openboksie Xfwm to nieużywalna zabawka ;)

Ale wiesz, że xfwm to fork fvwm metacity ... hmmm stąd ta ilość opcji konfiguracyjnych.

Co do "Plasma 5", to jest ona stabilna co najmniej od 2 lat. Trzeba tylko jej używać na dystrybucjach, które o nią dbają. Niestety Debian do nich nie należy :(

Ostatnio edytowany przez zbig (2018-09-13 09:10:52)

Offline

 

#50  2018-09-13 09:10:35

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: KDE wygło sie... mocno

zbig napisał(-a):

yossarian napisał(-a):

Po ponad 20 latach dorobili się działającej kompozycji, czy dalej trzeba walczyć, niczym w średniowieczu, z rwanym obrazem (tearing)?

Dobrze działa przynajmniej od kilku lat.

Ze sterownikami NVidii?

Ani flux ani openbox na razie niczego takiego się nie dorobili.

O comptonie, a wcześniej xcompmgr, słyszał?

Ale wiesz, że xfwm to fork fvwm.

Nie ważne czego fork, ważne że niczego nie umożliwia.

Co do "Plasma 5", to jest ona stabilna co najmniej od 2 lat. Trzeba tylko jej używać na dystrybucjach, które o nią dbają. Niestety Debian do nich nie należy :(

W KDE dostarczanym przez Debiana (sid) mi niczego nie brakuje i działa dobrze. Na czym niby polega to „dbanie o KDE” w innych dystrybucjach?

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)