Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#26  2016-08-06 16:50:44

  Pavlo950 - człowiek pasjonat :D

Pavlo950
człowiek pasjonat :D
Zarejestrowany: 2012-02-20
Serwis

Re: Linux - Test dla nowego pracownika

pasqdnik napisał(-a):

W końcu spytałem się ile tych hostów wg niego można zaadresować, usłyszałem "ok siedmiuset".

Skąd on wziął te ~ 700?

Offline

 

#27  2016-08-06 17:09:32

  arecki - Użytkownik

arecki
Użytkownik
Skąd: 44 Bronson Lane Hensonville
Zarejestrowany: 2016-03-03

Re: Linux - Test dla nowego pracownika

Pewnie podał wynik już po potrąceniu podatku.

Offline

 

#28  2016-08-06 17:22:47

  pasqdnik - Pijak ;-P

pasqdnik
Pijak ;-P
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2006-03-06

Re: Linux - Test dla nowego pracownika

Pavlo950 napisał(-a):

pasqdnik napisał(-a):

W końcu spytałem się ile tych hostów wg niego można zaadresować, usłyszałem "ok siedmiuset".

Skąd on wziął te ~ 700?

Strzelam, że uważał adresy typu 10.0.2.0/22 albo 10.0.1.255/22 za niepoprawne jako adresy końcówki i takie odliczał :)
Kiedyś jeszcze krążyła teoria, że "podsieci zerowej" się nie adresuje, ale tutaj nie dzieliliśmy np całej klasy na podsieci, tylko padło konkretne pytanie. Nie chciałem drążyć tematu, bo już wiedziałem, że rozmawiam z alfą i omegą współczesnej adminki.

Ostatnio edytowany przez pasqdnik (2016-08-06 17:25:06)


Dum spiro - spero ...
pozdrawiam, pasqdnik

Offline

 

#29  2016-08-06 20:29:24

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Linux - Test dla nowego pracownika

Mnie kiedyś na rozmowie zapytano ile można zaadresować hostów w sieci 10.0.0.0/22
Jak powiedziałem, że 2^10-2, to gość zrobił wielkie oczy i stwierdził, że to nie prawda.

Jakby mnie ktoś spytał to bym dał niecenzuralną odpowiedź. xD Po tym bym kompa wyciągnął odpalił terminal i wpisał w nim:

Kod:

$ ipcalc 10.0.0.0/22 | grep -i hosts
Hosts/Net: 1022                  Class A, Private Internet

Offline

 

#30  2016-08-07 20:21:26

  lis6502 - Łowca lamerów

lis6502
Łowca lamerów
Skąd: Stalinogród
Zarejestrowany: 2008-12-04

Re: Linux - Test dla nowego pracownika

netdmin to nie ziomek który liczy maski softem, a na piechotę. Bo zdarzy Ci się kiedyś taka sytuacja że wszystko delikatnie mówiąc przestanie działać i będziesz musiał poradzić sobie analogowo kartką i długopisem ;)

Offline

 

#31  2016-08-07 20:39:06

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Linux - Test dla nowego pracownika

Gdy nastanie apokalipsa zombi, będą ważniejsze rzeczy do roboty niż bawienie się w sys i network admina. xD

Offline

 

#32  2016-08-07 20:51:20

  mati75 - Psuj

mati75
Psuj
Skąd: masz ten towar?
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Linux - Test dla nowego pracownika

Duszenie kablem.

Dzisiaj rozkminiałem jak da się sprawdzić czy ktoś ma konkretną wiedzą, a nie kiedyś włączył live ubuntu.

Aplikacja w django:

Kod:

#!/usr/bin/env python

import textwrap

from six.moves.BaseHTTPServer import BaseHTTPRequestHandler, HTTPServer


class HelloRequestHandler(BaseHTTPRequestHandler):

    def do_GET(self):
        if self.path != '/':
            self.send_error(404, "Object not found")
            return
        self.send_response(200)
        self.send_header('Content-type', 'text/html; charset=utf-8')
        self.end_headers()
        response_text = textwrap.dedent('''\
            <html>
            <head>
                <title>Greetings to the world</title>
            </head>
            <body>
                <h1>Greetings to the world</h1>
                <p>Hello, world!</p>
            </body>
            </html>
        ''')
        self.wfile.write(response_text.encode('utf-8'))


server_address = ('', 8000)
httpd = HTTPServer(server_address, HelloRequestHandler)
httpd.serve_forever()

Czy coś takiego:

Kod:

python manage.py runserver

Aplikacja webowa dowolna, działająca na proxy. ważne żeby było na jakimś userze i było .bash_history. Robimy vhost w apache albo nginx z proxypass. Przy włączonej aplikacji działa strona, killujemy proces pythona i mamy 503.
Przyszły admin ma rozwiązać problem. Zostawiamy środowisko z błędem.

Sprawdza:
1. Czy umie korzystać z logów.
2. Czy znajdzie konfigurację.
3. Czy umie użyć su.
4. Czy wie o istnieniu historii powłoki.


https://l0calh0st.pl/obrazki/userbar.png

Offline

 

#33  2016-08-07 20:55:56

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Linux - Test dla nowego pracownika

mati75 napisał(-a):

Duszenie kablem.

Na zombiaki to raczej średnio podziała. xD

Offline

 

#34  2016-08-07 21:25:49

  mati75 - Psuj

mati75
Psuj
Skąd: masz ten towar?
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Linux - Test dla nowego pracownika

Ze switcha strzelał nie będziesz.


https://l0calh0st.pl/obrazki/userbar.png

Offline

 

#35  2016-08-07 21:37:39

  Pavlo950 - człowiek pasjonat :D

Pavlo950
człowiek pasjonat :D
Zarejestrowany: 2012-02-20
Serwis

Re: Linux - Test dla nowego pracownika

mati75 napisał(-a):

Ze switcha strzelał nie będziesz.

Kiedyś dostałem opieprz od elektryka za używanie angielskich nazw. To tak na marginesie.

_____

Ja dostałem zadanie takie - w hurtowni - idź i sprawdź bezpiecznik (nadmiarowo prądowy). Że nie wiedziałem, co gdzie jest, tzn nie wiedziałem gdzie są oprawki od żarówek, a pierwsza myśl była taka żeby podpiąć to pod żarówkę, to poleciałem to pracownika mnie szkolącego z pytaniem gdzie te oprawki mogę znaleźć. Spytał się, a po co. No to ja lekko zdziwiony, "że co, mam zwarciem instalację rozwalić?". A ten się popatrzał - "nie musisz, to był sprawdzian". Jak się okazało, mieli typa po zawodówce, co jak dostał bezpiecznik nadmiarowo prądowy, to z jednej strony podłączył fazę, a z drugiej zerowy i wywaliło bezpieczniki na całą hurtownię.

Z jednej strony, szefostwo czasami jest debilne, a z drugiej pracownicy też są durni XD

Offline

 

#36  2016-08-08 13:27:35

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Linux - Test dla nowego pracownika

Ja wiem jakie pytanie można by dać sieciowcowi: "Czy twoim zdaniem aktualizacje Debiana powinny być pobierane z najbliższego mirrora repozytorium tej dystrybucji w stosunku do miejsca, w którym się znajdujesz, czy to w ogóle nie ma większego znaczenia?". Znajdzie się ktoś, kto uzasadni swoją odpowiedź? xD

Ostatnio edytowany przez morfik (2016-08-08 13:28:04)

Offline

 

#37  2016-08-08 14:04:03

  seler - Użytkownik

seler
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-05-15

Re: Linux - Test dla nowego pracownika

eee, nie jestem żadnym sieciowcem, ani adminem, ale czy po prostu wybierając na mirrora jakiś odległy serwer nie będziemy powodować niepotrzebnie większy ruch w internecie, ponieważ pakiety muszą podróżować dłuższą drogą, obciążając większą liczbę łącz?


a to feler westchnął seler

Offline

 

#38  2016-08-08 14:08:32

  uzytkownikubunt - Zbanowany

uzytkownikubunt
Zbanowany
Zarejestrowany: 2012-04-25

Re: Linux - Test dla nowego pracownika

3114

Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 01:43:04)

Offline

 

#39  2016-08-08 14:24:22

  neo86 - Lubię marudzić

neo86
Lubię marudzić
Skąd: California
Zarejestrowany: 2014-06-29

Re: Linux - Test dla nowego pracownika

morfik napisał(-a):

mati75 napisał(-a):

Duszenie kablem.

Na zombiaki to raczej średnio podziała. xD

Bez obaw! "Koty" (stażyści i nowi pracownicy) pomogą... oto dowód: http://www.youtube.com/watch?v=bcENL_Vdoqw

Ostatnio edytowany przez neo86 (2016-08-08 14:26:35)

Offline

 

#40  2016-08-08 14:27:23

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Linux - Test dla nowego pracownika

morfik napisał(-a):

Ja wiem jakie pytanie można by dać sieciowcowi: "Czy twoim zdaniem aktualizacje Debiana powinny być pobierane z najbliższego mirrora repozytorium tej dystrybucji w stosunku do miejsca, w którym się znajdujesz, czy to w ogóle nie ma większego znaczenia?". Znajdzie się ktoś, kto uzasadni swoją odpowiedź? xD

Koniec zeszłego roku, albo początek tego - nie pamiętam dokładnie, polski mirror nie miał aktualizacji zrobionej i było bubu w systemie. Nie wiem, ale zawsze sobie niemiecki ustawiam, tak na złość jednej partii politycznej .


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#41  2016-08-08 15:03:32

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Linux - Test dla nowego pracownika

Ja się ostatnio doszukałem projektu http://httpredir.debian.org/ . Także, już nie trzeba ręcznie ustawiać.

A co do długości drogi, to technicznie rzecz biorąc masz stałą wielkość pakietu, która sobie leci po kablach i ona się nie zmienia bez względu na odległość. Czyli wysłałeś 1514 bajtów, to ten ktoś tyle otrzyma. Czas ma znaczenie tam, gdzie jest skończona przepustowość, to tak jak z wodą w kranie, tj. odkręcaj i zakręcaj i zwiększaj ciśnienie. xD Ale to nie wszystko, ktoś wie co jeszcze? xD

Offline

 

#42  2016-08-08 17:45:07

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Linux - Test dla nowego pracownika

Bodzio napisał(-a):

morfik napisał(-a):

Ja wiem jakie pytanie można by dać sieciowcowi: "Czy twoim zdaniem aktualizacje Debiana powinny być pobierane z najbliższego mirrora repozytorium tej dystrybucji w stosunku do miejsca, w którym się znajdujesz, czy to w ogóle nie ma większego znaczenia?". Znajdzie się ktoś, kto uzasadni swoją odpowiedź? xD

Koniec zeszłego roku, albo początek tego - nie pamiętam dokładnie, polski mirror nie miał aktualizacji zrobionej i było bubu w systemie. Nie wiem, ale zawsze sobie niemiecki ustawiam, tak na złość jednej partii politycznej .

Co mają partie do Debiana nie wiem, chyba że w Bułgarii. xD

Ja przed httpredir używałem us.debian.org, transfer był z nich skromy, za to pakiety zawsze aktualne.
Serwery w us są pewnie na złość znacznej części polityków na kontynencie europejskim,
ale jakoś w ogóle mi nie przyszło do głowy się zastanawiać, co mogą mieć do powiedzenia
na temat repozytoriów Debiana.


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#43  2016-08-09 09:32:20

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Linux - Test dla nowego pracownika

Nie sądziłem, że koxy z duga się na takim pytaniu wyłożą. To już wiem czemu ci goście przed przyjęciem do roboty pytają o ilość adresów IP i pliki w /bin/ . xD

Offline

 

#44  2016-08-09 09:51:16

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Linux - Test dla nowego pracownika

IMHO ważniejsza jest aktualność pakietów i czas synchronizacji danego serwera lustrzanego niż sama szybkość łącza.

Nic z szybkości gdy i tak trzeba czekać na dostępność danej poprawki, której jeszcze na tym szybszym mirrorze nie ma.

Offline

 

#45  2016-08-09 12:10:58

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Linux - Test dla nowego pracownika

Ech sieciowcy. Jak kiedyś będę przyjmował pracowników do firmy, to na pewno to pytanie się znajdzie na liście. xD

@yossarian -- ty wpadłeś z kolei w pułapkę psychologiczną zastawioną w tym pytaniu. xD Nie chodzi tutaj w ogóle o aktualizacje czy debiana ale o zasadę działania protokołu TCP. No w końcu pytanie było do sieciowca, a bez znajomości tego protokołu, gdzie wszystko się na nim opiera, raczej daleko się nie zajdzie. xD

Protokół TCP działa w oparciu o potwierdzenia (ACK). Wszystkie dane przesłane muszą być potwierdzone, bo inaczej są traktowane jako zagubione i trzeba je retransmitować. By osiągnąć większą prędkość transmisji, konieczne jest wysłanie szeregu pakietów bez czekania na potwierdzenie z drugiej strony. Gdy masz dłuższą drogę dla pakietów, to rosną opóźnienia i więcej tych danych znajduje się w tranzycie, czyli zostały wysłane, a nie zostały jeszcze odebrane przez drugą stronę.  Trzeba zatem większych buforów na te pakiety w tranzycie, co utylizuje pamięć RAM. Dłuższa droga pakietów oznacza też większe prawdopodobieństwo problemów z dotarciem pakietu do celu, co pociąga za sobą częstsze retransmisje, a to z kolei negatywnie odbija się na transferze danych.

W efekcie dwa hosty na krótszej odległości (osiągające tę samą prędkość transferu) robią to przy sporo niższym wykorzystaniu zasobów systemowych i sieciowych. Dlatego właśnie odległość ma znaczenie i powinniśmy korzystać z mirrorów. xD

Offline

 

#46  2016-08-09 12:53:01

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Linux - Test dla nowego pracownika

Ale ja w ogóle nie odpowiadałem na twoje pytanie :)

Napisałem tylko, że wybór najszybszego lub najbliższego serwera wcale nie musi być optymalny.

Offline

 

#47  2016-08-09 15:40:51

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Linux - Test dla nowego pracownika

To sorry. xD

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)