Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#651  2015-07-05 20:05:54

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Ciekawostki

Raczej doświadczenie życiowe i związane z nim wątpliwości.

Po prostu w Linuxie zawsze widziałem pewną wolność wyboru, a w przypadku wdrażania kiedyś PA i obecnie  Systemd czuję, że ktoś mnie chce "uszczęśliwiać" na siłę, co jest dziwnie podobne do doktryny politycznej, którą pamiętam z czasów PRL.

Mam solidne uczulenie na takich "uszczęśliwiaczy" i różne "cudowne oferty".

Pozdro


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#652  2015-07-05 22:09:37

  skullman - Użytkownik

skullman
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-04-08

Re: Ciekawostki

A teraz padł jeden z najważniejszych i jeden z ostatnich bastionów wolności; Debian. Z tym wyborem w Debianie to teraz jest tak, że nawet jak z systemd nie chcę korzystać to i tak muszę go mieć więc cóż to za wybór. Osobiście podzielan twoje obawy i nie! To nie jest paranoja!

https://soylentnews.org/article.pl?sid=14/11/11/1348235

Nawet jeśli to mało wartościowe to jednak widać, że nie tylko jednostki tu nad Wisłą wyczuwają niepokój myśląc o systemd ;)

Offline

 

#653  2015-07-06 10:34:18

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Ciekawostki

RH stoi za kernelem, GNOME, Waylandem i praktycznie całym linuksowym stosem graficznym, za setkami albo tysiącami innych projektów. I to od jakichś 20 lat.
Za consolekit, PAM, dbusem i udevem stały dokładnie te same osoby i teraz po 20 latach, te spiskowe teksty o infiltracji Debiana poprzez systemd brzmią śmiesznie. RH miał na to dość czasu i o wiele więcej lepszych okazji niż „gorący” systemd, na który część środowiska i tak patrzy nieufnie.

Ale każdy wierzy w co chce ;)

Offline

 

#654  2015-07-06 11:07:15

  skullman - Użytkownik

skullman
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-04-08

Re: Ciekawostki

Ale to nie chodzi o to jak długo RH rozwija projekty tylko kiedy ktoś tam ważny za wielką wodą zainteresował się linuksem. Podeszlli do kogoś ważnego w RH i powiedzieli: "weź no stary, potrzebujemy tych drzwi, od tego zależy bezpieczeństwo Stanów Zjednoczonych". Coś co nazywa się "Big data" nie jest w końcu takie stare a przynajmniej sensowna tego obróbka.

Offline

 

#655  2015-07-06 11:10:30

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Ciekawostki

Równie dobrze mogli podejść do kogoś ważnego w Google, Intelu, Oracle, IBM, do Linusa, a nawet do Stallmana ;)

Dla mnie ta dyskusja nie ma sensu. Szczególnie nad teoriami wyssanymi z palca.

Offline

 

#656  2015-07-06 16:52:46

  neo86 - Lubię marudzić

neo86
Lubię marudzić
Skąd: California
Zarejestrowany: 2014-06-29

Re: Ciekawostki

Myślę, że to bardziej pasuje do działu "ciekawostki" niż fotografia...

http://s25.postimg.org/5fr4dswpb/bokeh_debian.jpg

Metoda ta sprawdza się w przypadku manualnego ostrzenia gdyż z takim dziwnym jakby "filtrem" na obiektywie aparat ma problem z automatycznym ustawianiem ostrości (przynajmniej mój). Podpatrzyłem to na jakimś filmiku z sieci o kreatywnym robieniu zdjęć...

Jeszcze lepsze efekty by wyszły myślę gdyby ładnie wyciąć skalpelem lub nożykiem do tapet wzór w czarnej szerokiej taśmie i przykleić do jakiegoś taniego filtra UV nakręcanego na obiektyw wtedy jakość i efekt bokehu by była jeszcze lepsza.

Ostatnio edytowany przez neo86 (2015-07-06 17:19:01)

Offline

 

#657  2015-07-06 17:43:00

  thomsson - Dyskutant

thomsson
Dyskutant
Zarejestrowany: 2011-10-26

Re: Ciekawostki

eeeee i co w tym fajnego? Bo nie rozumiem sensu stosowania ni w ząb


ilin napisał
"DUG to tez moja mała ojczyzna"

Offline

 

#658  2015-07-06 18:26:55

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Ciekawostki

yossarian napisał(-a):

RH stoi za kernelem, GNOME, Waylandem i praktycznie całym linuksowym stosem graficznym, za setkami albo tysiącami innych projektów. I to od jakichś 20 lat.
Za consolekit, PAM, dbusem i udevem stały dokładnie te same osoby i teraz po 20 latach, te spiskowe teksty o infiltracji Debiana poprzez systemd brzmią śmiesznie. RH miał na to dość czasu i o wiele więcej lepszych okazji niż „gorący” systemd, na który część środowiska i tak patrzy nieufnie.

Ale każdy wierzy w co chce ;)

Tu nie ma problemu, że RH ma spory udział w kernelu czy stoi za wieloma programami.

Mnie po prostu średnio się podoba systemd, który nagle próbuje zastąpić praktycznie całą przestrzeń zarezerwowaną dla roota, i przy okazji sam ma logować swoje działania w systemie.
Jeśli w takim Systemd ktoś doda jakąś niespodziankę, to na 95% z logów zapisanych przez systemd się tego nie dowiesz.

Ja jednak wolę, jak przestrzeń roota składa się z kilku niezależnych narządzi, z których każdy ma wyznaczoną robotę, i nie wtrąca się w działanie innych programów.
Np Udev montuje, DBus zapewnia magistralę komunikacyjną, Cups drukuje, Cgrulesengd dodaje procesy do grup Cgroup, Syslog wszystko loguje, a ja wiem, co w tym całym bajzlu się dzieje, i jeśli jakiś program w przestrzeni roota się zachowuje podejrzanie, albo wystawia otwarte porty na internet, to ja mu na wszelki wypadek daję profil Apparmora na drogę, Pppd i Rsyslog już takie dostały.

Systemd to zupełnie inna filozofia działania systemu, niż moja, dlatego jestem z nim mocno niekompatybilny. xD

Pozdro

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2015-07-06 18:27:31)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#659  2015-07-06 20:06:50

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Ciekawostki

A to systemd nie ma otwartego kodu, który jest trzymany na githubie i nie ma przy tym licencji lgpl v2.1? Ja naprawdę chciałbym zobaczyć jak oni będą dodawać niespodzianki do kodu. xD

Offline

 

#660  2015-07-06 20:42:05

  mati75 - Psuj

mati75
Psuj
Skąd: masz ten towar?
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Ciekawostki

Czekam na jakiś większy fuck up security, jak to wszystko walnie. Niech bardziej integruje w system i jądro. Na razie pozostaje budowanie tylko udev z systemd, bo mnie eudev nie lubi.


https://l0calh0st.pl/obrazki/userbar.png

Offline

 

#661  2015-07-06 20:42:11

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Ciekawostki

A będziesz w każdej kolejnej wersji Systemd sprawdzał każdą linię kodu?

Bo mnie się za bardzo nie chce.

Jeśli zamiast jednego centralnego programu, który obrabia pierdylion rożnych funkcji, mam kilka, z ktorych każdy robi tylko to, do czego został napisany, i te programy mają różnych autorów, to po prostu ryzyko z powodu jakiejś krytycznej niespodzianki w którymś programie  jest mniejsze i potencjalny zasięg niespodzianki znacznie mniejszy, niż w Systemd.

Pozdro

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2015-07-06 20:45:36)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#662  2015-07-06 21:52:18

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Ciekawostki

Jacekalex napisał(-a):

A będziesz w każdej kolejnej wersji Systemd sprawdzał każdą linię kodu?

Bo mnie się za bardzo nie chce.

To może zacznij w kodzie szukać spisków w systemd i dopiero wtedy jak znajdziesz, podziel się swoimi rewelacjami.

Wszelkie swoje obsesje proszę zgłaszać gdzie indziej.

Ten wątek powstał w innym celu:
https://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?pid=253011#p253011

Offline

 

#663  2015-07-06 22:27:16

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Ciekawostki

A będziesz w każdej kolejnej wersji Systemd sprawdzał każdą linię kodu?

Bo mnie się za bardzo nie chce.

Czemu każdą? Przecie to jest na gicie, commity ukradli czy co? xD Systemd ma dość obszerną dokumentację i to nie tylko sam manual ale przecie tam w kodzie jest wszystko opisane. Tylko jedna osoba rozwija ten projekt? Na githubie, aktualnie ma on ponad 100 forków. Ja nie wiem jak lekkim tchem ci przychodzi powiedzieć, że przekupimy i wio. xD Prawdopodobieństwo, że ten projekt zostanie przekupiony przez NSA jest dokładnie takie samo, jak w przypadku wszystkich pozostałych, problem jest tylko z tym, że te wprowadzane zmiany będzie widać — chyba, że zespół githuba też włączasz w spisek, zatajający i usuwający commity na żądanie rządu US? xD Skąd wiesz, że w kodzie sysloga i wszystkich pozostałych nie ma już backdorów umożliwiających przejęcie dowolnych maszyn? Przecie zanim był systemd, to te wszystkie komponenty były obecne w linuxie, myślisz, że skoro rząd US by się odważył na przekupienie gości teraz, to wtedy by zachował powściągliwość? xD Zaraz się pewnie okaże, że jesteś też podobnie nastawiony w przypadku nftables, bo to zastępuje narzędzia iptables, ip6tables i parę innych *tables (nie pamiętam dokładnie). xD Po co oni to robią jak nie przez chęć implementacji backdoorów i zapanowania nad światem linuxowym? W dobie facebooka gdzie ludzie rozpisują się na temat tego co robią w życiu i smartfonów, gdzie wszyscy wszędzie zabierają te urządzeni, dokumentują wszystko oraz publikują w tym serwisie wyżej, ty naprawdę myślisz, że NSA będzie się kompromitować przemycaniem syfu w linuxie, gdzie wszystko widać? xD Windwsa ma każdy, tam nic nie widać, po co się w ogóle linuxem interesować, tego przecie nikt nie używa, poza nami. :]

Offline

 

#664  2015-07-07 05:03:14

  Pavlo950 - człowiek pasjonat :D

Pavlo950
człowiek pasjonat :D
Zarejestrowany: 2012-02-20
Serwis

Re: Ciekawostki

Jacekalex napisał(-a):

A będziesz w każdej kolejnej wersji Systemd sprawdzał każdą linię kodu?

Bo mnie się za bardzo nie chce.

Skoro Ci się nie chce, to przynajmniej nie marudź. Nie w aż długi sposób.
Dlaczego studenci informatyki mają tego nie zrobić? Powiedzmy niech się zbierze grupa 100 osób z 1 lub 2 województw i niech se przeglądają. Niekoniecznie studenci, może to być ktoś inny.
Poza tym, dla mnie nie ma że się nie chce. Jeśli się nie chce, to albo się nie umie, albo się zorganizować nie chce.

Ostatnio edytowany przez Pavlo950 (2015-07-07 05:03:45)

Offline

 

#665  2015-07-07 07:45:40

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Ciekawostki

Przecie ten kod ktoś napisał, prawda? Nie zrobił tego w jeden dzień. Wszelkie zmiany są dokumentowane i w ogóle sam systemd nie jest na rynku od paru dni, tylko o wielu długich lat. Poza tym, o ile ludzie w przypadku windowsa są skazani na jego niewiadome rozwiązania, o tyle w przypadku linuxa, nawet jeśli ktoś by przemycił coś (nie tylko w systemd), to przecie taka osoba z automatu zostanie wykreślona ze współpracy, a cały projekt pójdzie prawdopodobnie do kosza albo przynajmniej zostanie wycięty wkład danego agenta NSA -- po to właśnie jest git. Wyobrażacie sobie korzystanie z aplikacji, która została skompromitowana w wyniku przekupienia gościa i dopisania przez niego jakiegoś backdora? Ucierpi na tym jego reputacja i raczej już nie popracuje w środowiskach skupiających ludzi w obrębie tworzenia i rozwijania wolnego oprogramowania. Linux jest jak mafia -- nie przebacza. xD

Gdyby NSA nie płaciło za tego typu akcje, bo przecie trzeba ludzi przekupić, to pewnie może i by próbowali wdrażać swoje pomysły na linuxach, tak jak to robią na windowsie ale samo przekupienie to jest jedna sprawa, a zatajenie tego faktu to już w ogóle inna bajka i zwykle to ostatnie powoduje sporo marnotrawstwo środków płatniczych w przypadku gdy wszystko wychodzi na jaw. xD

Offline

 

#666  2015-07-07 09:01:26

  neo86 - Lubię marudzić

neo86
Lubię marudzić
Skąd: California
Zarejestrowany: 2014-06-29

Re: Ciekawostki

thomsson napisał(-a):

eeeee i co w tym fajnego? Bo nie rozumiem sensu stosowania ni w ząb

By uzyskać artystyczny bokeh np. w zdjęciach portretowych. Jak nie robisz zdjęć "dla sztuki" to tego nigdy nie zrozumiesz...


A tu z innej beczki ciekawostka:

http://www.youtube.com/watch?v=DLzr0Way20o

http://www.youtube.com/watch?v=kqqIMjDYwco

Facet ratuje umierające zwierzęta błąkające się po ulicy i nie tylko. Widząc taki film wraca wiara jeszcze w dobrych ludzi których na tym świecie jest niewielu...

UWAGA osoby uczuciowe i wrażliwe proszone są o zaopatrzenie się w wagon chusteczek bo film daje do myślenia i chwyta za serce.

Ostatnio edytowany przez neo86 (2015-07-07 09:10:20)

Offline

 

#667  2015-07-07 09:49:20

  uzytkownikubunt - Zbanowany

uzytkownikubunt
Zbanowany
Zarejestrowany: 2012-04-25

Re: Ciekawostki

Dopiero niedawno się zorientowałem: w Debianie Jessie można używać narzędzia apt:
Do aktualizacji systemu nie trzeba więc już wpisywać takich długich poleceń jak:

Kod:

apt-get update && apt-get dist-upgrade

Można:

Kod:

apt update && apt dist-upgrade

O samej możliwości dosyć dawno czytałem: https://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?pid=262374#p262374
ale nie myślałem, że weszła do Jessie.

Offline

 

#668  2015-07-07 09:54:24

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Ciekawostki

uzytkownikubunt napisał(-a):

Dopiero niedawno się zorientowałem: w Debianie Jessie można używać narzędzia apt:
Do aktualizacji systemu nie trzeba więc już wpisywać takich długich poleceń jak:

Kod:

apt-get update && apt-get dist-upgrade

Można:

Kod:

apt update && apt dist-upgrade

O samej możliwości dosyć dawno czytałem: https://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?pid=262374#p262374
ale nie myślałem, że weszła do Jessie.

Zachowanie tych narzędzi przy aktualizacjach trochę się różni.

Wygodna jest opcja:

Kod:

apt edit-sources

Offline

 

#669  2015-07-07 10:57:25

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Ciekawostki

Do dziś używam aptitude. Pierwsze co robię po postawieniu systemu to:
apt-get install aptitude


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#670  2015-07-07 11:03:34

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Ciekawostki

neo86 napisał(-a):

thomsson napisał(-a):

eeeee i co w tym fajnego? Bo nie rozumiem sensu stosowania ni w ząb

By uzyskać artystyczny bokeh np. w zdjęciach portretowych. Jak nie robisz zdjęć "dla sztuki" to tego nigdy nie zrozumiesz...

Ty to poważnie ? naprawdę ?


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#671  2015-07-07 11:55:23

  skullman - Użytkownik

skullman
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-04-08

Re: Ciekawostki

Bodzio napisał(-a):

neo86 napisał(-a):

thomsson napisał(-a):

eeeee i co w tym fajnego? Bo nie rozumiem sensu stosowania ni w ząb

By uzyskać artystyczny bokeh np. w zdjęciach portretowych. Jak nie robisz zdjęć "dla sztuki" to tego nigdy nie zrozumiesz...

Ty to poważnie ? naprawdę ?

Po epoce pop-artu teraz wszystko może być sztuką, wystarczy tylko o tym nadmienić.

Offline

 

#672  2015-07-07 13:48:23

  darian - Użytkownik

darian
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-10-30

Re: Ciekawostki

Nie ważne jakiego systemu używasz sapniesz-będziesz udupiony! http://niebezpiecznik.pl/post/hacking-team-hacked/

Offline

 

#673  2015-07-10 08:55:37

  neo86 - Lubię marudzić

neo86
Lubię marudzić
Skąd: California
Zarejestrowany: 2014-06-29

Re: Ciekawostki

TACOMA 2016 - Podobno jakiś hit wśród gier na linuksa.

Offline

 

#674  2015-07-12 03:16:06

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Ciekawostki

Wielkie brawa dla Samsunga:
https://www.youtube.com/watch?v=ZetSRWchM4w

;)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#675  2015-07-12 09:24:17

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Ciekawostki

Mi się spodobało intro -- co godzinę w wypadkach drogowych ginie prawie 1 osoba. 80% z tych wypadków zdarza się na drogach. xD

A co do kamer, to już ktoś wcześniej wpadł na to. Ja o tym wyświetlaniu na tylnych klapach obrazu sprzed trucka to słyszałem już parę lat temu, także oni chyba odkryli koło po raz kolejny. xD

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)