Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2013-05-28 09:07:00

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Czy warto inwestować w grafe w lapku?

Witam.

Poważnie rozważam zakup nowego lapka, gdyż stary zbuk już praktycznie przestaje dawać radę (Athlon 1.9 i 2048 MB współdzielonego Ramu to jednak zbyt mało jak na obecne aplikacje). Jednakże nie wiem czy opłaca się dopłacać do grafiki. Z tego co widzę w miarę dobry lapek do pracy można kupić już w granicach 2000 zł, z i7 za ~ 2300-2500 zł, jedyne co realnie zastanawia to grafika - brałbym oczywiście tylko GeForca, ale jedno że wszystkie maja optimusa (a jak ze wsparciem jest się nie orientuję), dwa... za kilka miechów ma wyjść ARMA 3 - pod którą planowałem zakup kompa stacjonarnego. Pytanie do osób które niedawno kupowały lapka - jak wiele się zmieniło? Można już tego używać jako maszynki do grania czy lepiej odpuścić sobie i kupić lapka głównie do pracy, ze słabą grafiką?

Z góry dzięki za info.

Pozdro.

P.S.

Sorry że ostatnio robię taki wysyp tematów "zakupowych" ale ciężko się zdecydować co wybrać a budżet wiadomo - ograniczony ;]

Offline

 

#2  2013-05-28 09:26:30

  pi@r - Użytkownik

pi@r
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-05-31

Re: Czy warto inwestować w grafe w lapku?

Ja właśnie dałem się złapać w pułapkę wydajnej grafiki. Kupiłem lapka z mocniejszą grafiką i efekt był taki , ze ledwie 2h na baterii wytrzymywał. Ale to było 4 lata temu. Teraz lapki mają dwie karty graficzne. Jedną do działań podstawowych i drugą energożerną do bardziej obciążających działań.
Do poczytania:

Kod:

http://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?id=20790

.


<< Ciągle szukam idealnego Linuksa >>

Offline

 

#3  2013-05-28 09:32:24

  dominbik - Członek DUG

dominbik
Członek DUG
Zarejestrowany: 2011-07-25

Re: Czy warto inwestować w grafe w lapku?

Najważniejsza sprawa to preferencje - jeżeli chcesz czasem w coś zagrać czy np. użyć GPU do renderowania filmu/łamania hasła - warto, Osobiście gdy kupowałem nie zwracałem na to większej uwagi (kupiłem coś takiego) a teraz jednak doceniam, że czasem można sobie w coś zagrać (z tego co widzę może i nawet w GTA5 sobie zagram ;D ;p) oraz użyć GPU do różnych ciekawszych rzeczy. Pod najnowszym jądrem działa to bardzo dobrze a jak nie grasz pod Linuxem - bbswitch całkowicie wyłącza nVidię i zostaje zintegrowany Intel, który spokojnie wystarcza do wszystkiego. Wsparcie od nVidia dla optimusa ma podobno niedługo być - chociaż osobiście, tak długo jak będzie to możliwe zostanę prze bbswitch - pod Linuxem ta nVidia w ogóle mi nie potrzebna.

Ostatnio edytowany przez dominbik (2013-05-28 09:38:08)


http://img34.imageshack.us/img34/5092/zw9m.png http://img29.imageshack.us/img29/219/pibw.png

Offline

 

#4  2013-05-28 09:45:01

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Czy warto inwestować w grafe w lapku?

Haswell z GT2 lub GT3 - powinien starczyć, nawet pograć można będzie conieco.
Wychodzą w czerwcu - tyle z Intela.
AMD też szykuje jakiś super wypasiony układ.
Oba powinny dekodowanie Video obrobić w cuglach, radzę się zainteresować gotowością do dekodowania formatu h265 - ktory zaczyna się pojawiać na horyzoncie, i na pewno lapek będzie mial okazję się z nim zapoznać, choćby na Youtubie. :P
Tu jest porównanie: https://www.youtube.com/watch?v=PZP75PEQo6E
A tutaj demo filmu h265 - komentarz.
http://www.benchmark.pl/aktualnosci/h-265-mpeg-hevc-kodek-wideo.html

Jak natomiast chcesz przerabiać gry z ostatniego roku- dwóch, to raczej solidna grafika się przyda, podobnie jak blaszak z 600 watowym zasilaczem. :D

Generalnie w czerwcu jest wysyp nowych procków, kart graficznych, monitorów, dysków,
i diabli wiedzą, czego jeszcze.

Będzie w czym wybierać.
;)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2013-05-28 10:03:39)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#5  2013-05-28 11:23:03

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Czy warto inwestować w grafe w lapku?

Problem własnie w tym że:

1. Na baterii zależy mi najbardziej - od razu brałbym jak największą się da dlatego nie wiem czy optimus ratuje sytuacje (znaczy czy realnie lapek z mocną grafą ale Optimusem będzie chodził tak samo długo jak ten z integrą) czy szkodzi w tym temacie (chodzi mi o użytkowania Windosa bo na nim głównie pracuję).

2. Jakbym miał brać to najlepiej "na już", na Haswela raczej czekać nie mogę - zresztą, znowu wolałbym nowości nie brać, bo zaraz się okaże że Intel coś znowu spieprzył ;]

Dlatego nie wiem czy stacjonarka plus lapek czy po prostu mocny lapek - do wszystkiego. Podejrzewam że temperatura w 2 lata go wykończy...

Ostatnio edytowany przez Huk (2013-05-28 11:44:51)

Offline

 

#6  2013-05-28 12:02:36

  dominbik - Członek DUG

dominbik
Członek DUG
Zarejestrowany: 2011-07-25

Re: Czy warto inwestować w grafe w lapku?

1. Optimus ratuje - Windows i tak 99% czasu siedzi na zintegrowanym Intelu a nVidie włącza tylko gdy musi (czyli np. uruchomienie gry).

Odnośnie temperatur - nie wiem, może to zależy od konfiguracji systemu. Pracuje głównie pod Linuxem i po kilku zabiegach, ale też znalazłem inne (które mam zamiar opisać) wentylator podczas codziennych czynności jest ciągle cicho. Przy Windows8 również w miarę dobrze, chociaż przez obciążenie, które generuje ten system zwykle jest gorzej.


http://img34.imageshack.us/img34/5092/zw9m.png http://img29.imageshack.us/img29/219/pibw.png

Offline

 

#7  2013-05-28 12:07:51

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Czy warto inwestować w grafe w lapku?

Ja zawsze celuję w Intelu w procki tock, w tic zawsze robią nową wielkość tranzystorów, w tock szlifują architekturę.
Haswell ma podobną wydajność do Ivy, ale ma podobno poprawiony błąd ze spartolonym chłodzeniem, i tryby oszczedzania energii, na których ma oszczędzać jakieś ~20% energii, do tego mocno wydajniejsza grafika wbudowana, niz w Ivy, tam skok wydajności jest solidny.
Przy okazji ma też nowy dekoder MPEG, który powinien obrobić h265, to w końcu niemal rówieśnicy - procek i standard kodeka.

Ivy nie radzę z powodu chłodzenia:
http://www.purepc.pl/procesory/ivy_bridge_tajemnica … ur_wyjasniona
To wlaśnie w Haswellu ma być poprawione.

Nie interesowalem się ostatnio prockami AMD, ale też zazwyczaj  mają troszkę ciekawych modeli, przy czym w Linuxie intel jest najbardziej bezproblemowy pod względem sterowników, czy to chipset, czy karta wifi, czy sam procek, wszystko gotowe.

AMD natomiast oceniam troszkę przez własne doświadczenia z dawnych lat, jeszcze  z czasuów k6 i k7, a trochę po obecnych sterownikach do ATI/AMD i ich opóźnieniach względem nowych wersji  Xorga, które w Nvidii mi się nigdy nie przydażyły.

Procki Haswell  mają premierę podobno w najbliższy poniedzialek,   w ciagu tygosnia od premiery już będą pierwsze informacje z frontu, na temat wydajności, energochłonności i temperatur.
Bo w zapowiedzi Intelowskich inżynierów średnio wierzę, zwlaszcza po wtopie  z chłodzeniem  Ivy.

Pozdrawiam
;-)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#8  2013-05-28 12:54:09

  drelbrown - Użytkownik

drelbrown
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-01-07

Re: Czy warto inwestować w grafe w lapku?

A wiadomo już w jakie nowe flagi będzie wyposażony Haswell?

Ostatnio edytowany przez drelbrown (2013-05-28 12:54:26)

Offline

 

#9  2013-05-28 12:56:26

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Czy warto inwestować w grafe w lapku?

np: AVX2

Tu masz conieco:
http://pclab.pl/art50999-3.html
http://pclab.pl/art51785.html
http://pclab.pl/art52670.html

oczywiście, jak ktoś nie używa kompilatora ICC, to na wykorystanie potencjalu Haswella poczeka aż do GCC-4.9, bo w 4.8 już nikt prochu nie wymyśli.

W każdym razie w Haswellu jest poprawione wszystko, co było spartolone w Ivy.
Pytanie, na ile skuteczne będą te poprawki.
Same procki są w hurcie ~5 dolców tańsze, niż równorzędne Ivy.

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2013-05-28 13:06:22)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#10  2013-05-28 13:44:59

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Czy warto inwestować w grafe w lapku?

@Jacekalex:

Pytanie czy przy tym poprawianiu nie zrąbali czegoś innego ;]

Nie no to w takim razie na razie się wstrzymam zobaczymy co za sprzęt zacznie się ukazywać, w najgorszym wypadku to co jest obecnie stanieje ;]

Dzięki za info, temat na razie do "zawieszenia"

Offline

 

#11  2013-05-28 20:06:25

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Czy warto inwestować w grafe w lapku?

Po wtopie z Ivy nowe procki będą pod szczególnie starannym nadzorem, błąd z uśpieniem S3 w chipsecie już jest wyłapany, poprawione chipsety Z87 będą z początkiem  lipca.

Tak czy inaczej, najbliższe 2 -3 tygodnie będą pełne doniesień o tych nowych diabelstwach.
W każdym razie jak długo żyję, procki tock zawsze lepiej się sprawdzały, niż tick, w tick wprowadzali nową architekturę, w tock poprawiali to, co w niej spartolili.
Dlatego pod uwagę biorę tylko procki tock.
W IB tranzystory Trigate miały kilka problemów z prądem upływu i ilością wydzielanego ciepła, dlatego w Haswellu przeprojektowali tranzystory 0,22, podobno usuwając te problemy.
Haswell raczej gorzej od Ivy nie wypadnie, na to są małe szanse, za to do Broadwella nie zbliżałbym się na długość kija od szczotki, póki nie zobaczę, jakie jaja wyjdą z tranzystorami 0,14mm, bo co wylazło z 0,22 w Ivy, już widziałem, (numer podobny do akumulatorów w DreamLinerach).

Intel - to może nie są nieomylni konstruktorzy, ale raczej też nie Gang Olsena. :D

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2013-05-28 20:08:27)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#12  2013-05-28 21:15:56

  Pavlo950 - człowiek pasjonat :D

Pavlo950
człowiek pasjonat :D
Zarejestrowany: 2012-02-20
Serwis

Re: Czy warto inwestować w grafe w lapku?

Nie warto. Się sam ostatnio wtopiłem, bo zamiast wziąć coś z zintegrowaną, to wybrałem sprzęt z kartą AMD na pokładzie - na plus jest to, że producent (Toshiba) wyłączył zintegrowaną w cholerę i mam dwie sprawy załatwione. Fakt faktem, że dwie godziny z kawałkiem pod GNU/Linux to max.

Offline

 

#13  2013-05-28 21:16:40

  dominbik - Członek DUG

dominbik
Członek DUG
Zarejestrowany: 2011-07-25

Re: Czy warto inwestować w grafe w lapku?

Jacekalex mógłbyś coś więcej napisać o tym błędzie z uśpieniem S3 w chipsecie lub jakieś linki?


http://img34.imageshack.us/img34/5092/zw9m.png http://img29.imageshack.us/img29/219/pibw.png

Offline

 

#14  2013-05-28 21:28:35

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Czy warto inwestować w grafe w lapku?

PavloAkaLogan napisał(-a):

Nie warto. Się sam ostatnio wtopiłem, bo zamiast wziąć coś z zintegrowaną, to wybrałem sprzęt z kartą AMD na pokładzie - na plus jest to, że producent (Toshiba) wyłączył zintegrowaną w cholerę i mam dwie sprawy załatwione. Fakt faktem, że dwie godziny z kawałkiem pod GNU/Linux to max.

E tam. Zazwyczaj spokojnie może działać 3 - 3,5 godz. Nawet na dedykowanej karcie bo standardowo jest nieużywana i większość czasu wszystko chodzi na Intelu.

Ostatnio edytowany przez yossarian (2013-05-28 21:30:32)

Offline

 

#15  2013-05-28 21:35:18

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Czy warto inwestować w grafe w lapku?

dominbik napisał(-a):

Jacekalex mógłbyś coś więcej napisać o tym błędzie z uśpieniem S3 w chipsecie lub jakieś linki?

Proszę:
http://www.benchmark.pl/aktualnosci/intel-haswell-u … ierdzona.html

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2013-05-28 21:35:33)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#16  2013-05-28 23:14:30

  Pavlo950 - człowiek pasjonat :D

Pavlo950
człowiek pasjonat :D
Zarejestrowany: 2012-02-20
Serwis

Re: Czy warto inwestować w grafe w lapku?

yossarian napisał(-a):

PavloAkaLogan napisał(-a):

Nie warto. Się sam ostatnio wtopiłem, bo zamiast wziąć coś z zintegrowaną, to wybrałem sprzęt z kartą AMD na pokładzie - na plus jest to, że producent (Toshiba) wyłączył zintegrowaną w cholerę i mam dwie sprawy załatwione. Fakt faktem, że dwie godziny z kawałkiem pod GNU/Linux to max.

E tam. Zazwyczaj spokojnie może działać 3 - 3,5 godz. Nawet na dedykowanej karcie bo standardowo jest nieużywana i większość czasu wszystko chodzi na Intelu.

Nie zrozumiałeś. Producent zablokował kartę zintegrowaną - wyłączona jest na stałe i nie mogę jej włączyć. Po prostu nie mam takiej możliwości (patrz BIOS).

Offline

 

#17  2013-05-28 23:16:58

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Czy warto inwestować w grafe w lapku?

PavloAkaLogan napisał(-a):

yossarian napisał(-a):

PavloAkaLogan napisał(-a):

Nie warto. Się sam ostatnio wtopiłem, bo zamiast wziąć coś z zintegrowaną, to wybrałem sprzęt z kartą AMD na pokładzie - na plus jest to, że producent (Toshiba) wyłączył zintegrowaną w cholerę i mam dwie sprawy załatwione. Fakt faktem, że dwie godziny z kawałkiem pod GNU/Linux to max.

E tam. Zazwyczaj spokojnie może działać 3 - 3,5 godz. Nawet na dedykowanej karcie bo standardowo jest nieużywana i większość czasu wszystko chodzi na Intelu.

Nie zrozumiałeś. Producent zablokował kartę zintegrowaną - wyłączona jest na stałe i nie mogę jej włączyć. Po prostu nie mam takiej możliwości (patrz BIOS).

Racja, źle przeczytałem, ale 2 godziny to i tak trochę za mało.
Po instalacji sterowników i ustawieniu oszczędzania energii powinno być zauważalnie więcej.

Ostatnio edytowany przez yossarian (2013-05-28 23:17:20)

Offline

 

#18  2013-05-31 21:37:56

  uzytkownikubunt - Zbanowany

uzytkownikubunt
Zbanowany
Zarejestrowany: 2012-04-25

Re: Czy warto inwestować w grafe w lapku?

49

Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 00:36:14)

Offline

 

#19  2013-06-01 19:44:00

  uzytkownikubunt - Zbanowany

uzytkownikubunt
Zbanowany
Zarejestrowany: 2012-04-25

Re: Czy warto inwestować w grafe w lapku?

51

Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 00:36:19)

Offline

 

#20  2013-06-01 21:37:39

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Czy warto inwestować w grafe w lapku?

W GCC 4.8 i LLVM Clang 3.1 oraz 3.2 jest wsparcie dla AVX2 ;)

Zanim cały soft będzie miał łatki do gcc-4.8, i nauczy się poprawnie kompilować na tym kompilatorze,
to w sprzedaży już będzie Skylake z AVX3 albo AVX4 ;)

Oprogramowanie w Linuxie ma zazwyczaj co najmniej roczne opóźnienie  względem najnowszego kompilatora GCC, a CLANG w ogóle wymaga dużo pracy, np w Gentoo na Gcc skompilujesz cały system,
na Clangu najwyżej połowę.
Po prostu łatki do kilku tysi programów, które mają jakieś kłopoty z najnowszym czy innym kompilatorem,
same się nie napiszą. ;P

Ciekawe, jak się uda FBSD 10 z Clangiem zamiast GCC.

Pozdrawiam
;-)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#21  2013-06-02 23:10:47

  uzytkownikubunt - Zbanowany

uzytkownikubunt
Zbanowany
Zarejestrowany: 2012-04-25

Re: Czy warto inwestować w grafe w lapku?

53

Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 00:36:21)

Offline

 

#22  2013-06-03 03:27:52

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Czy warto inwestować w grafe w lapku?

Tylko należy pamiętać, że GT3 będzie na razie tylko w kilku najdroższych modelach mobilnych, w dodatku na razie GT3 bierze tyle prądu, że te lapki z GT3 będą musialy mieć dosyć solidne baterie.

Prawdziwy, dosyć powszechny debiut GT3 będzie prawdopodobnie  dopiero w prockach z tranzystorami 0,14 mm,
w Broadwellu albo Skylake'u.

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2013-06-03 03:28:44)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#23  2013-06-04 19:29:02

  uzytkownikubunt - Zbanowany

uzytkownikubunt
Zbanowany
Zarejestrowany: 2012-04-25

Re: Czy warto inwestować w grafe w lapku?

54

Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 00:36:23)

Offline

 

#24  2013-06-04 21:35:22

  dominbik - Członek DUG

dominbik
Członek DUG
Zarejestrowany: 2011-07-25

Re: Czy warto inwestować w grafe w lapku?

z kernelem 4.10? chyba 3.10 ;p już myślałęm, że serio jest jakiś 4.10

Ostatnio edytowany przez dominbik (2013-06-04 21:35:35)


http://img34.imageshack.us/img34/5092/zw9m.png http://img29.imageshack.us/img29/219/pibw.png

Offline

 

#25  2013-06-04 22:36:59

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Czy warto inwestować w grafe w lapku?

Tak się zastanawiałem (teoretycznie, biedny jestem i muszę Linuksa używać, bo Windowsem muchy zabijam), czy się nie opłaca na dzień dzisiejszy ultrabooków czy raczej laptopów ze zintegrowaną kartą graficzną? Z tego co wiem nowe karty zintegrowane Intela są całkiem niezłe, może to nie to co AMD daje, ale dają radę podobno - jest ktoś w temacie?

Fervi

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)