Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2010-10-02 19:50:18

  crazyperson1 - Użytkownik

crazyperson1
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-02-08

Dlaczego Debian?

Wiem, wiem - temat jest dość lakoniczny, lecz ciekawi mnie, dlaczego z pośród wielu dystrybucji, zdecydowaliście się na używanie właśnie Debiana?
Jeśli był już podobny wątek to przepraszam -> opcja szukaj takowego nie znalazła. Zdaję sobie również sprawę z faktu, iż wielu z Was używa także (a może raczej przede wszystkim) innych dystrybucji, lecz zapewne wcześniej i Wy korzystaliście z Debiana. Co nakłoniło Was do zmiany?

W moim przypadku zdarzały się odskocznie (dość wspomnieć o miłej przygodzie z Arch'em oraz niemiłej z openSUSE), lecz zawsze wracam do tego systemu. Może to przyzwyczajenie (aptitude, dpkg), lenistwo lub po prostu filozofia (wolność od wolności) i długa historia tej dystrybucji robią swoje.


Linux Registered User # 484543

Offline

 

#2  2010-10-02 20:02:44

  Akkon - Użytkownik

Akkon
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-04-18

Re: Dlaczego Debian?

crazyperson1 napisał(-a):

Jeśli był już podobny wątek to przepraszam -> opcja szukaj takowego nie znalazła

Co prawda nie jest to link do tematu z DUG, ale wątek przeogromny i odnawiany. Znajdziesz tam chyba wszystkie możliwe argumenty.
http://debian.linux.pl/threads/47-Dlaczego-Debian-a … aczego+debian

Offline

 

#3  2010-10-02 20:09:45

  crazyperson1 - Użytkownik

crazyperson1
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-02-08

Re: Dlaczego Debian?

@Akkon - nie chodzi mi o ogólne stwierdzenie "dlaczego debian", interesuje mnie raczej, co skłoniło użytkowników tego forum do takiej, a nie innej decyzji.


Linux Registered User # 484543

Offline

 

#4  2010-10-02 20:10:43

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: Dlaczego Debian?

dlatego ze jest dużo rzeczy które mi sie podobaja w nim :)

Offline

 

#5  2010-10-02 20:12:38

  crazyperson1 - Użytkownik

crazyperson1
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-02-08

Re: Dlaczego Debian?

@Yampress - odpowiedź "godna" mojego pytania. Nie ironizujmy...;)


Linux Registered User # 484543

Offline

 

#6  2010-10-02 20:14:14

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: Dlaczego Debian?

ok niech Ci bedzie
-> wielka baza oprogramowania (paczek)
-> stabilnosć
-> łatwość konfiguracji
-> binarność systemu

Offline

 

#7  2010-10-02 20:17:13

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: Dlaczego Debian?

Właśnie na to pytanie trudno inaczej odpowiedzieć.
W moim przypadku odpowiedz jest podobna.
Bo jest to dytrybucja którą dosyć dobrze poznałem i nie chce mi sie poznawać następnej bo po co.
Szkoda czasu.

Oczywiście mam na dysku też archa którego również sobie chwalę ale głównym systemem jest debian.
Nie potrafię inaczej odpowiedzieć.


Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Polski portal Debiana

Offline

 

#8  2010-10-02 20:25:54

  Akkon - Użytkownik

Akkon
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-04-18

Re: Dlaczego Debian?

crazyperson1 napisał(-a):

@Akkon - nie chodzi mi o ogólne stwierdzenie "dlaczego debian", interesuje mnie raczej, co skłoniło użytkowników tego forum do takiej, a nie innej decyzji.

No dobra, choć chwilo siedzę na Mincie jako moim podstawowym desktopie ;), to i tak uważam się przede wszystkim za użytkownika Debian, którego bardzo lubię, bo:
1. podoba mi się jego polityka dotycząca podziału gałęzi na stabilną, testową i niestabilną oraz model ciągłej i "toczącej się" dystrybucji w przeciwieństwie do "sraczki wydawniczej" znanej z Ubuntu.
2. ma genialny w swojej funkcjonalności i prostocie system zarządzenia oprogramowaniem
3. ma ogromną ilość pakietów
4. w wyniku ww. punktów cechuje go niezwykła dojrzałość i w konsekwencji stabilność
5. jest łatwy w konfigurowaniu i zarządzaniu dzięki uniwersalnym metodom edycji plików konfiguracyjnych
6. jest od lat w czołówce najpopularniejszych systemów Linuksowych i wiele dystrybucji jest wprost na nim oparte
...
1000. bo kiedyś ilin mnie namówił ;)
1001. bo nie mam czasu i siły poznawać Gentoo ;))
1002. bo jest forum DUG'a :D

Ostatnio edytowany przez Akkon (2010-10-02 20:30:22)

Offline

 

#9  2010-10-02 20:41:57

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Dlaczego Debian?

Hmmm jest przysłowie (jak przekręcam to sorry ale C2H5OH trochę na mnie dzisiaj działa ;] ) "Nieważne od czego zaczynasz i tak skończysz na Debianie" i szczerze w moim wypadku tak właśnie (w wielkim skrócie) można by to opisać ;]

Realnie jak dla mnie powodem jest fakt że w przeciwieństwie do wielu innych dystrybucji zmiany w Debiania zachodzą powoli (podobnie jak w Windos - wiem że porównanie może niezbyt smaczne ;] ale prawdziwe). I tak, wiem że jak coś robiło się "tak i tak" w pliku "tym i tym" to na 95% po nowym wydaniu będzie tak samo, wiem że nikt nie wepchnie mi na siłę niedziałającego PA czy innego oprogramowania itd. wiem też że nagle wymagania nie skoczą o 200% z niewiadomych powodów (jak miało to miejsce w Ubuntu 7.04 które ni z gruszki ni z pietruszki zaczęło strasznie słabo działać na moim starym sprzęcie). W swojej "karierze" przetestowałem już chyba z 15 dystrybucji, zarówno te znane (Ubuntu, Fedora, Mandriva, Suse, Arch (tutaj dodam - dystrybucja numer 2 na mojej liście - wiem że jeszcze nie raz ją zainstaluję)), jak i mniej znane (KateOS, DSL, Yoper itd) i szczerze - Debian wydaje mi się najbardziej "wyważony" pod wieloma względami - nie znaczy to że inne distra są "bee" - np IMHO Mandriva to znakomite distro dla początkujących które bardzo ułatwia przejście na Linuksa, ale mnie np dobijała powolność managera pakietów (w porównaniu do apt wolniejszy o jakieś 300%, z drugiej strony samo apt jest z kolei sporo wolniejsze od pacman'a spod Archa ;] ) i kilka innych problemów dlatego powróciłem na Debiana gdzie jakoś wszystko śmigało "Out of the box", albo dało się łatwo sprawić aby śmigało - tyle ode mnie - do tego dołącz sobie listę którą napisał @Yampress i już wiesz czemu Debian ;]

Offline

 

#10  2010-10-02 21:20:15

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Dlaczego Debian?

Huk napisał(-a):

........ I tak, wiem że jak coś robiło się "tak i tak" w pliku "tym i tym" to na 95% po nowym wydaniu będzie tak samo, wiem że nikt nie wepchnie mi na siłę niedziałającego PA czy innego oprogramowania itd. wiem też że nagle wymagania nie skoczą o 200% z niewiadomych powodów.....

Ja natomiast właśnie z tych samych powodów Debiana nie posiadam, lecz Gentoo.
Dlaczego nie Debian? przecież to dobry system i stabilny.

Ale przestrzeń między wersją stabilną a testowa jest w nim troszkę za duża, jak na mój gust, backporty tylko częściowo ten problem rozwiązują, w dodatku pewna dyktatura paczek ich wersji, którą można tak czy inaczej obejść, jednak nie jest to ani ławiejsze, ani prostsze niż w Gentoo, najlepszy przykład - to libnet - wersja 1.02 - potrzebna do przetestowania m.in snorta-inline.

Oczywiście jestem raczej odosobnionym przypadkiem ;)

Natomiast Debian wygrywa w lidze dystrybucji "pakietowych" jednym:
Paczki deb mają jedną wersje (czasami, choć  rzadko 2) - rpm'y są często inne dla Fedory, inne dla Mandrivy, inne dla Suse.
Debian jest jedną z nielicznych dystrybucji podstawowych (jak Slackware czy Gentoo), za którą nie stoi żadna firma, która może nagle zmienić zdanie, bądź kieruje się jakąś wizją takiego czy innego celu marketingowego.

Tą dystrybucję tworzy społeczność, która jest znacznie bardziej przewidywalna, niż RedHat, Cannonical czy Nowell.
Poza tym po prostu - da się używać, bez jakichś koszmarnych kłopotów.
Przydałoby się w Debianie wydanie ciągłe ( o ile wykonalne), aby nie było znacznych obsuwów między kolejnymi wersjami stabilnymi, ale jest to cena za wypuszczenie nowej stabilnej wersji nie według założonej daty, ale wtedy, kiedy wszystkie krytyczne błędy są załatane, a System jest gotowy do działania, bez żadnej krytycznej wpadki.
A to, że czasem szukanie i latanie błędów trwa rok dłużej, niż planowano, to cena, która dla większości użytkowników Linuksa jest możliwa do zaakceptowania bardziej, niż wydanie z dnia np 15 kwietnia, które zdycha po aktualizacji 4 maja, dlatego, ze w chwili wydania miało o kilka błędów za dużo.

I to chyba wszystko w tym temacie.
;-)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2013-03-06 12:31:18)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#11  2010-10-02 21:58:31

  urbinek - Dzban Naczelny

urbinek
Dzban Naczelny
Skąd: Sosnowiec
Zarejestrowany: 2009-10-01
Serwis

Re: Dlaczego Debian?

ja z mojej strony miałem bubuntu przez jakiś czas ale wnerwiał mnie jego cykl wydawniczy i po wersji 7.01 przestały mi działać niektóre podzespoły
debian jakoś sam się nasunął bo "podobny" i tak już zostało

zresztą lubię system paczkowania w debianie i ma fajne logo :P


A w wolnym czasie, robię noże :)
http://nginx.urbinek.eu/_photos/signature.png

Offline

 

#12  2010-10-02 22:09:54

  0dd - Członek DUG

0dd
Członek DUG
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2006-03-25

Re: Dlaczego Debian?

Mnie skłoniły dwa fakty:
1. Nie jest tworzony przez żadną korporację.
2. Ma pakiet 'anarchism'


apt-get install anarchism

Offline

 

#13  2010-10-02 22:30:15

  raven18 - Użytkownik

raven18
Użytkownik
Skąd: /home
Zarejestrowany: 2009-01-30

Re: Dlaczego Debian?

A mi się spodobało logo - ot, taki świrek-wirek :)


Windows 8.1

Offline

 

#14  2010-10-02 22:42:18

  Tomeku - Użytkownik

Tomeku
Użytkownik
Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2009-06-07

Re: Dlaczego Debian?

Jest to pierwsza dystrybucja jaką zainstalowałem na dysku i jakoś mi tak przypadła do gustu. Może to przez te pakiety, w sumie trudno stwierdzić. Na pewno teraz mnie powoli denerwuje, to, że nowe oprogramowanie strasznie wolno się pojawia, nawet w wersji sid, której używam.
Teraz przymierzam się do Gentoo, na razie zainstalowane tylko na VB.

Offline

 

#15  2010-10-02 23:13:00

  gindek - Zubr, bydle na etacie.

gindek
Zubr, bydle na etacie.
Skąd: Z puszczy.
Zarejestrowany: 2008-12-08

Re: Dlaczego Debian?

Albowiem trzeciego dnia gindek zainstalowal debiana, i zobaczył ze on jest dobry, I oddzielił winde o linuksa na dyskach swoich.


" Wojny przychodzą i odchodzą, a moi żołnierze są wieczni"


"Zbuduj mały, dziarski router z udostępnionych przez prowadzącego części od Kamaza?"

Offline

 

#16  2010-10-03 10:27:21

  dowoszek - Użytkownik

dowoszek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-04-14

Re: Dlaczego Debian?

raven18 napisał(-a):

A mi się spodobało logo - ot, taki świrek-wirek :)

A mi się właśnie nie podoba to logo. Jest takie nijakie, nie można się z nim utożsamiać, jak np. z bocianem w PLD :P

Offline

 

#17  2010-10-03 18:59:07

  lis6502 - Łowca lamerów

lis6502
Łowca lamerów
Skąd: Stalinogród
Zarejestrowany: 2008-12-04

Re: Dlaczego Debian?

A mi się właśnie nie podoba to logo

Podzielam. Znacznie lepsze jest pod tym względem Gentoo (źródło: własna qhnia ;))

Offline

 

#18  2010-10-03 20:20:17

  Trin - Wredotka

Trin
Wredotka
Zarejestrowany: 2008-05-16

Re: Dlaczego Debian?

Dlaczego?
Bo najpierw była Ciekawość.
Potem był pierwszy shell od kolegi i pierwsze liznięcie komend.
Potem była Mandriva.
Potem było ubuntu. Po ubuntu był kolega debianowiec opowiadający mi o tym jak nauczyciel pokazał mu znaną czerwoną księgę i zachęcający mnie do rzucenia się na głębszą wodę.
potem był pierwszy netinstall i duma kolegi.
I Debian pozostał.
po nim nie będzie już nic.

Ostatnio edytowany przez Trin (2010-10-03 20:20:41)

Offline

 

#19  2010-10-04 20:21:18

  grzesiek - Użytkownik

grzesiek
Użytkownik
Skąd: Białystok
Zarejestrowany: 2009-03-06
Serwis

Re: Dlaczego Debian?

Bo Debian jest poważnym systemem, a nie poligonem.

Offline

 

#20  2010-10-05 00:59:09

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk/kalmar
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: Dlaczego Debian?

dlaczego nie? ;)


linux regd. user #248790

Offline

 

#21  2010-10-26 10:22:57

  ufos - Użytkownik

ufos
Użytkownik
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2010-10-26

Re: Dlaczego Debian?

Mój pierwszy post na forum - witam wszystkich. ;-)

Swoją przygodę z linuksem zacząłem od Red Hata, ale chciałem się więcej nauczyć o linuksie, poznać go od podstaw, a nie wszystko wyklikać i nie wiedzieć co gdzie i dlaczego. Znajomy zasugerował mi Gentoo, w którym się zakochałem od pierwszego "wejrzenia", jest to idealny linuks jak dla mnie tak BTW.
Niestety nie posiadam zbyt mocnego sprzętu, a na nowy mnie nie stać i w sumie to nawet nie potrzebuję nic szybszego, więc z czasem każda większa aktualizacja (zwłaszcza dużych pakietów) kończyła się frustracją z powodu zmarnowanego czasu i prądu. Potrzebowałem systemu, który będzie stabilny, konfigurowalny oraz będzie miał bogatą bazę programów w postaci binarnej. Chwilę testowałem ArchLinux, ale po pierwszej większej aktualizacji, gdy wysypało mi się praktycznie pół systemu, podziękowałem - nie po to przenoszę się z Gentoo, aby marnować czas na naprawę wszystkiego po aktualizacjach.

Spróbowałem Debiana i... pozostałem z nim do dziś. Mimo, że używam Squeeze to nie narzekam bynajmniej na brak stabilności, programy są w miarę aktualne, są ich tysiące, są w postaci binarnej i instalują się szybko. Bałem się przy aktualizacjach, ale póki co nie miałem żadnych większych problemów, system działa szybko i sprawnie.

Debian zainteresował mnie głównie dzięki swojemu "doświadczeniu" na rynku linuksów, jest to stara dystrybucja, od dawna rozwijana, z ogromną społecznością, więc mam pewność, że nie zniknie za pół roku, że nie przyjdzie nowy dev, który wszystko zepsuje i znów będę musiał naprawiać. Dzięki tejże społeczności wiem, że zawsze znajdzie się ktoś kto pomoże, z kim można o Debianie porozmawiać, że wychodzi wiele tekstów, tłumaczeń itd. Krótko mówiąc - czuję się "bezpieczny". ;-)

Podsumowując:
+ ogromna społeczność
+ "doświadczenie"
+ mnóstwo programów
+ binarki
+ stabilność
+ bezpieczne aktualizacje
+ system pakietów

Zapewne gdybym się przesiadł na procesor wielordzeniowy, to powróciłbym do Gentoo, ale Debian na zawsze pozostanie mi bliski i chętnie będę go polecał wszystkim zainteresowanych linuksem. Co do pochodnej Debiana - Ubuntu... niby to samo, niby wiele plusów i jemu można przypisać, ale coś mnie jednak od Ubuntu odstrasza. Te częste wydania, brak porządnych testów przed wydaniem, to upychanie zbędnych pierdół.. Wolę samemu postawić Debiana od podstaw i mieć to co chcę. :-)

Pozdrawiam - Ufos.

Offline

 

#22  2010-10-26 17:38:14

  SpeedVin - Fan Jogurtu

SpeedVin
Fan Jogurtu
Zarejestrowany: 2010-09-25
Serwis

Re: Dlaczego Debian?

Dlatego ,że działa out-of-box ,i ma wiele pakietów (niestety Ubuntu ma ich chyba już troszkę więcej) ale z drugiej strony Debian Sid którego używam jest rolling release co przeważa nad Ubuntu ;)

Offline

 

#23  2010-10-26 20:15:03

  urug - Członek DUG

urug
Członek DUG
Skąd: Częstochowa
Zarejestrowany: 2008-04-22
Serwis

Re: Dlaczego Debian?

Bo wśród wielu ssących dystrybucji, Debian ssie najmniej :-)


Pozdrawiam, Tomek

Offline

 

#24  2010-10-26 22:25:44

  debianus_userus - Członek DUG

debianus_userus
Członek DUG
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-08-29
Serwis

Re: Dlaczego Debian?

crazyperson1 napisał(-a):

Co nakłoniło Was do zmiany?

No ja zmienilem Debiana na Ubuntu ;)
A co mnie sklonilo?
Otoz po instalacji czystego Debka + gnome + FF + audacious + mase innego softu zasobozernosc byla taka sama jak w Ubuntu a czesto i wieksza.
Do tego Ubuntu ma swietne wsparcie swoich deweloperow + ogromna spolecznosc. Wszystko dziala z marszu nie trzeba sie babrac a czas mozna poswiecic na inne rzeczy.
No bo ile razy mozna z palucha instalowac nvidie czy alse? Albo ustawiac renderowanie fontow itp.

Offline

 

#25  2010-10-26 22:36:34

  paoolo - Oldtimer

paoolo
Oldtimer
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2006-05-20

Re: Dlaczego Debian?

OT: bua a postawiłem maszynkę/i wirtualne takie jak Win98 czy SlaxLive, na qemu-latorze na PentiumM (bez VT-x :) na hoście WinXP/Debian. Co mnie nakłoniło do mordowania procka i RAMu? Mobilizacja w przypadku pojawienia się rzeczywistej potrzeby postawienia takowego sandbox'a do zadań specjalnych. Ażeby skutecznie się do tego zniechęcić do eksperymentowania na 24h przed oddaniem projektu/etc. Co by się wiązało z wywrotką systemu i straconym czasem. Fin :)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)