Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2022-06-02 09:25:49

  Karoll - Użytkownik

Karoll
Użytkownik
Zarejestrowany: 2019-08-12

Laptop Dell Inspiron nie laduje nowego akumulatora.

Problem dotyczy leciwego laptopa Dell Inspiron 1525 z Windows Vista 32-bit. Dopiero co dokonczylem instalowanie brakujacych sterow, menedzer urzadzen nie pokazuje zadnych problemow. Wszystko gra z wyjatkiem ladowania akumulatora, caly czas jestem na zasilaniu sieciowym bo ikonka w tray,u pokazuje komunukat "polaczony, nie laduje" Staram sie znalezc odpowiedz czy to wina modulu ladowania baterii w laptopie, czy tez nowy akumulator jest niesprawny. Najprosciej bylo by wlozyc inny sprawny akumulator i on by pokazal gdzie jest przyczyna. Moze ktos ma jakis "patent" na sprawdzenie akumulatorka, czy dziala ?


Tolerancja i apatia, to ostatnie cnoty umierającego społeczeństwa

Offline

 

#2  2022-06-02 10:07:34

  skullman - Użytkownik

skullman
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-04-08

Re: Laptop Dell Inspiron nie laduje nowego akumulatora.

A sprawdzałeś inną ładowarkę?

Offline

 

#3  2022-06-02 12:55:38

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Laptop Dell Inspiron nie laduje nowego akumulatora.

Prawdopodobnie bateria straciła napięcie (poniżej 2,5V na ogniwo) i kontroler przełączył ją w stan uśpienia -- system tego już nie ruszy. Więc prawdopodobnie albo serwis albo trzeba nową baterię.

Ostatnio edytowany przez morfik (2022-06-02 12:58:59)

Offline

 

#4  2022-06-02 15:51:16

  Karoll - Użytkownik

Karoll
Użytkownik
Zarejestrowany: 2019-08-12

Re: Laptop Dell Inspiron nie laduje nowego akumulatora.

Jutro (w piatek) ide do Chinczyka zeby sprawdzic baterie.
Edyta:
Niestety Chinczycy mnie zawiedli, twierdzac, ze nie ma mozliwosci sprawdzenia baterii poza laptopem. Jedyna wartosciowa informacja jest taka, ze tanie chinskie baterie zastepcze jezeli nie sa doladowywane i uzytkowane to po ok pol roku zdychaja na amen.

Ostatnio edytowany przez Karoll (2022-06-03 19:08:34)


Tolerancja i apatia, to ostatnie cnoty umierającego społeczeństwa

Offline

 

#5  2022-06-06 10:44:35

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Laptop Dell Inspiron nie laduje nowego akumulatora.

Jak nie ma. Zwykłym multimetrem można sprawdzić zewnętrzne wyprowadzenia w baterii i zobaczyć jakie ma napięcie. Te nowsze baterie wymagają by podciągnąć jakiś tam dodatkowy pin do masy i też bez problemu można napięcie sprawdzić. Poszukaj sobie opisów pinów tej baterii, którą masz i sprawdź sobie sam to napięcie (na YT możesz zobaczyć jak taki pomiar wygląda w parktyce).

Generalnie to każda bateria która ma kontroler (i układy zabezpieczające) rozładowuje się w tempie kilku procent miesięcznie (im bardziej jest zdegradowana tym ten współczynnik będzie większy) i jak nie doładowujesz baterii co jakiś czas to ładunek w niej zaniknie poniżej akceptowalnego minimalnego progu bezpieczeństwa, tj. 2,5V na ogniwo i kontroler tę baterię usypia. Co ciekawe, w systemie taka bateria jest widoczna jako w pełni naładowana ale po odcięciu zasilania laptop zdycha. Parę miesięcy temu miałem podobnie ze swoim zamiennikiem GreenCell do jednego z moich laptopów. Ostatecznie stanęło na tym, że baterię rozebrałem i wyciągnąłem z niej ogniwa 18650 -- miały około 2,3-2,4V. Wsadziłem te ogniwa na ładowarkę i podładowałem. Od tamtej pory 6 ogniw robi mi za power bank w obudowie XTAR'a i póki co zdają się działać bez zarzutu. xD

Offline

 

#6  2022-06-06 12:58:21

  Karoll - Użytkownik

Karoll
Użytkownik
Zarejestrowany: 2019-08-12

Re: Laptop Dell Inspiron nie laduje nowego akumulatora.

Masz nieporownanie wieksze doswiadczenie i wiedze niz ja, dlatego powtorze jedynie co mi powiedzieli, ze caly akumulator jest zabezpieczony jakims micro ukladem i jezeli bede usilowal go "pobudzic" poza laptopem (rozumiem, ze niewlasciwymi parametrami pradu) to moze nawet dosc do jakiegos malego wybuchu i nikt z nich nie bedzie tego ryzykowal.
Przy okazji poruszyles bardzo ciekawy temat regeneracji ogniw 18650. Jak ocenic potencjal danego ogniwa (mam kilka) do dlugotrwalego przechowywania ladunku elektrycznego. Podobnie jak Ty myslalem o power banku.


Tolerancja i apatia, to ostatnie cnoty umierającego społeczeństwa

Offline

 

#7  2022-06-06 18:46:52

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Laptop Dell Inspiron nie laduje nowego akumulatora.

Generalnie to dwa najbardziej zewnętrzne piny to + i - , przynajmniej w ogromnej większości baterii do laptopów czy innych urządzeń, np. telefonów (bo one też maja 3-5 pinów, a czasem i więcej). Możesz je sprawdzić woltomierzem bez żadnego ryzyka. Jeśli multimert nie zarejestruje napięcia, to trzeba ten dodatkowy pin podłączyć. Ja w swojej baterii wiedziałem, że coś z napięciem jest pochrzanione, bo potrafiła ona ze 100% zjechać po paru dniach nieużywania laptopa (bez podłączenia do sieci) do 0% i nie bawiłem się w podłączanie tego dodatkowe pinu. W moim przypadku ewidentnie elektronika baterii leżała, więc max co mogłem zrobić to wyciągnąć z niej ogniwa i używać ich czy to w latarce czy wspomnianej obudowie XTAR'a jako powerbank do zasilania telefonu i innych takich urządzeń, bo same ogniwa są sprawne choć nieco wyjechane (z 2200mAh mają koło 1900mAh)

Co do tego dodatkowego pinu jeszcze, to za jego sprawą zostanie wysłany sygnał aktywujący baterię i dopiero wtedy piny + i -  pokażą jakiś potencjał napięcia. By przez przypadek zwarcia nie zrobić, to ten dodatkowy pin się podłącza z jakimś rezystorem np. 10-20K (czasmi inne wartości też mogą zadziałać).

Tutaj masz przykład baterii:
https://kuzyatech.com/testing-laptop-battery-pinout … arge-capacity

Co do wybuchu. Zanim ci bateria wybuchnie, to da ci o tym znać, a poza tym, to mechanizmy zabezpieczające powinny zadziałać. xD

Co do regeneracji ogniw, to nie ma czegoś takiego. Ogniwa li-ion mają swoją żywotność z racji procesów chemicznych, które tam w środku zachodzą i nawet nieużywane baterie się starzeją -- rośnie im rezystancja wewnętrzna, przez co mniej energii można z nich wyciągnąć. Póki bateria nie wykazuje sporego spadku napięcia pod obciążeniem, to można z niej korzystać. Trzeba tylko mieć na uwadze, że te ogniwa z laptopa są bez zabezpieczeń -- one są podłączone pod kontroler i on czuwa nad bezpieczeństwem tych wszystkich ogniw. Dlatego jak już się będziesz bawił tak jak ja, to zaopatrz się w sprzęt o wiadomych parametrach, tj. czy to latarki/powerbanki, które nie dopuszczą by rozładować baterię poniżej 2,8V, czy też same ładowarki, które przestają ładować baterię po osiągnięciu 4,2V. Jeśli te dwa czynniki nie zostaną zapewnione, to procesy chemiczne w bateriach li-ion staną się niestabilne i nieprzewidywalne, co zapewne skończy się wybuchem i pożarem. xD Tak samo trzeba uważać z prądami ładowania i rozładowania, bo zbyt duże wartości będą powodować wydzielanie się ciepła i też ci taka bateria może wybuchnąć. Ja generalnie nie przekraczam 1A (zwykle 500mA) przy ładowaniu i 1C (zwykłe 0,5C) przy rozładowaniu.

Ostatnio edytowany przez morfik (2022-06-06 18:51:53)

Offline

 

#8  2022-06-07 14:03:00

  Karoll - Użytkownik

Karoll
Użytkownik
Zarejestrowany: 2019-08-12

Re: Laptop Dell Inspiron nie laduje nowego akumulatora.

Szacunek za tak obszerne wyjasnienie tej problematyki. To z pewnoscia bedzie robione w kolejny weekend. Chociarz wniosek jest srednio optymistyczny, ponewaz: starsze akumulatorki = wiekszy opor = mniejsza pojemnosc ==> zawezone pole zastosowania. Tutaj chyba nie bardzo da sie zaoszczedzic kilka zlotych.


Tolerancja i apatia, to ostatnie cnoty umierającego społeczeństwa

Offline

 

#9  2022-06-07 22:50:55

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Laptop Dell Inspiron nie laduje nowego akumulatora.

Zależy jak były używane. Generalnie to w laptopach masz bardzo niekorzystne warunki dla pracy akumulatorów -- wysoka temperatura czy wysokie napięcie na ogniwach (zwykle naładowane w 100%), a to bardzo degraduje baterie. Mi ostatnio się spalił port USB w powerbanku (takim pełnowymiarowym) i tam też były 4 ogniwa 18650 i mimo, że ten powerbank jest z 2015 roku, to ogniwa rozładowywane prądem 500mA wciąż wykazują pojemność w okolicy 2600-2700mAh (przy nominalnej pojemności 2600mAh na ogniwo). Także wszystkie baterie z odzysku przydałoby się pierw poddać analizie.

Co do powerbanku, to ja aktualnie korzystam z tej obudowy:
https://www.bto.pl/produkt/71117/ladowarka-xtar-pb2s-red-1865021700

Trochę przereklamowane ale ma pewne ficzery, które są użyteczne, np. balanser (można używać różnej pojemności ogniw i żadne prądy wyrównawcze nie będą płynąć między ogniwami) czy też wiarygodne zabezpieczenia (więc można używać niezabezpieczonych ogniw z tą obudową). Tych tanich obudów na 8-10 ogniw to się wystrzegaj jak ognia. xD

Ostatnio edytowany przez morfik (2022-06-07 22:51:37)

Offline

 

#10  2022-06-08 11:18:56

  Karoll - Użytkownik

Karoll
Użytkownik
Zarejestrowany: 2019-08-12

Re: Laptop Dell Inspiron nie laduje nowego akumulatora.

Dodatkowo na stronie ktora podales jest ok 3 x taniej niz  u skosnookich, ktorzy zycza sobie € 54,18.
Moze 5 lat temu kupilem powerbank: https://tinyurl.com/mvnvpjzr
Dzialal dobrze i przez dlugi czas, Tymczasem mam ciagle problem z modemem WiFi. Pokazalem to w poprzednim watku. Nie moge znalezc informacji w Internecie zeby cos zrobic.

Ostatnio edytowany przez Karoll (2022-06-08 11:20:31)


Tolerancja i apatia, to ostatnie cnoty umierającego społeczeństwa

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)