Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#26  2021-06-23 01:00:03

  newbiex - Użytkownik

newbiex
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-07-23

Re: print_req_error: I/O error, dev mmcblk0, sector XXXXXXX

morfik napisał(-a):

Wsadź tę kartę tam gdzie miałeś ja docelowo i odpal ten system. Zobacz czy się uruchomi.

Potrzymałem tę kartę w urządzeniu Raspberry Pi. Przez kilka minut pojawiały się te komunikaty:

Kod:

print_req_error: I/O error, dev mmcblk0, sector XXXXXXX

Na końcu pojawił się komunikat:

Kod:

kernel panic - not syncing: VFS: Unable to mount root fs on unknown-block (179,2)]

Komunikat ten przerwał wyświetlanie poprzednich komunikatów, jednak pomimo zaprzestania wyświetlania poprzednich komunikatów, system i tak nie dał rady się uruchomić.

Czy jest jakiś sposób na to, żebym mimo wszystko mógł ten system (Raspbian) na tej karcie uruchomić?

morfik napisał(-a):

Można by jeszcze spróbować zgrać wszystkie dane z karty SD via dd (zrobić obraz) i pobawić się obrazem, jeśli się uda go zrobić. Ale na moje oko to jest wsio co z tej karty można wyciągnąć, czyli nic. :]

Obraz zrobiłem zaraz po otrzymaniu linka od użytkownika fnmirk (dzięki fnmirk, w którym było napisane, jak ten obraz stworzyć. Obraz został stworzony 22 czerwca 2021, tuż po godzinie 2 w nocy. Do zrobienia obrazu skorzystałem z narzędzia dd oraz polecenia:

Kod:

dd if=/dev/target_partition of=/home/user/partition.image

Program nie informował o żadnych błędach, a obraz na dysku jest.

Chciałbym nadal próbować odzyskać dane, ale może już nie z karty, tylko ze stworzonego przeze mnie obrazu.

Jakiego narzędzia użyć?

Z jakiego polecenia skorzystać?

Jakie jest prawdopodobieństwo odzyskania danych?

Ostatnio edytowany przez newbiex (2021-06-23 01:01:28)

Offline

 

#27  2021-06-23 01:33:05

  fnmirk - Redaktor

fnmirk
Redaktor
Zarejestrowany: 2008-02-19

Re: print_req_error: I/O error, dev mmcblk0, sector XXXXXXX

Szkoda, że nie poinformowałeś o tym wcześniej co zrobiłeś. Trochę lepszym narzędziem jest ddrescue. Bo możesz uzyskać informacje o błędach.
Spróbuj tak zamontować ten obraz:

Kod:

mount -o loop obraz.img /mnt/obraz/ | mkdir /mnt/obraz/

Wszystkie niezbędne narzędzia i ich opisy znajdziesz na
https://www.system-rescue.org/Download/

Spróbuj włożyć tę swoją kartę SD na parę godzin do lodówki (nie zamrażarki) i następnie spróbuj uruchomić z niej system.

Offline

 

#28  2021-06-23 11:16:31

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: print_req_error: I/O error, dev mmcblk0, sector XXXXXXX

A ten obraz to został zrobiony dla źródłowego urządzenia /dev/sdb czy /dev/sdb1, itp? Jeśli obraz nośnika się wykonał, to trzeba zajrzeć tam do środka w taki sam sposób jakby się operowało na rzeczywistym nośniku. Jeśli był ten obraz robiony jako cały nośnik, a nie poszczególne partycje, to zajrzyj tutaj po info jak taki obraz (czy jego partycje) zamontować. Może być jeszcze tak, że ten obraz będzie trefny, coś jak fakeflash, gdzie też można zapisywać/odczytywać nawet nieistniejące komórki. Jeśli obraz będzie pusty od jakiegoś obszaru albo w jakiś inny sposób uszkodzony, to będzie jasna informacja, że coś złego się stało z kontrolerem nośnika. Jeśli masz kopię całego nośnika, to ja bym przeciągnął po tej karcie f3write/f3read i sprawdził czy komórki tam są widoczne w ogóle jeszcze ale to dopiero jak zamontujesz obraz i sprawdzisz czy coś tam w ogóle jest.

@fnmirk, jak dało radę zrobić obraz via dd, to nic więcej nie potrzeba — żadne inne narzędzie nic więcej tutaj nie zdziała. xD

Ostatnio edytowany przez morfik (2021-06-23 11:20:22)

Offline

 

#29  2021-06-23 16:39:26

  fnmirk - Redaktor

fnmirk
Redaktor
Zarejestrowany: 2008-02-19

Re: print_req_error: I/O error, dev mmcblk0, sector XXXXXXX

Tylko że ddrescue potrafi na poziomie tworzenia obrazu usunąć część błędów, wyświetla podsumowanie (te informacje są dość przydatne) i obraz jest bardziej spójny. Najlepiej jest zrobić kilka obrazów, różnymi narzędziami.

Ostatnio edytowany przez fnmirk (2021-06-23 16:40:15)

Offline

 

#30  2021-06-23 18:55:28

  newbiex - Użytkownik

newbiex
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-07-23

Re: print_req_error: I/O error, dev mmcblk0, sector XXXXXXX

morfik napisał(-a):

A ten obraz to został zrobiony dla źródłowego urządzenia /dev/sdb czy /dev/sdb1, itp?

morfik napisał(-a):

Jeśli był ten obraz robiony jako cały nośnik, a nie poszczególne partycje, to zajrzyj tutaj po info jak taki obraz (czy jego partycje) zamontować.

morfik napisał(-a):

Jeśli masz kopię całego nośnika, to ja bym przeciągnął po tej karcie f3write/f3read i sprawdził czy komórki tam są widoczne w ogóle jeszcze ale to dopiero jak zamontujesz obraz i sprawdzisz czy coś tam w ogóle jest.

Zrobiłem obraz partycji sdb2, a nie całego urządzenia.

Dokładne polecenie, jakie wtedy wydałem, to:

Kod:

sudo dd if=/dev/sdb2 of=/home/user/Pulpit/OBRAZ.image

Zastanawiam się, czy po wczorajszych działaniach z fsck jest jeszcze sens robić obraz całego urządzenia (np. przy pomocy dd albo ddrescue, o którym pisał fnmirk), czy może na tym etapie nie ma to już żadnego sensu?

fnmirk napisał(-a):

Spróbuj tak zamontować ten obraz:

Kod:

mount -o loop obraz.img /mnt/obraz/ | mkdir /mnt/obraz/

Przy próbie zamontowania obrazu poleceniem

Kod:

mount -o loop /home/user/Pulpit/OBRAZ.image /mnt/obraz/

dostaję komunikat:

Kod:

mount: /mnt/obraz: niewłaściwy typ systemu plików, błędna opcja, błędny superblok na /dev/loop12, brak strony kodowej lub programu pomocniczego albo jeszcze inny błąd.

Offline

 

#31  2021-06-23 19:26:14

  fnmirk - Redaktor

fnmirk
Redaktor
Zarejestrowany: 2008-02-19

Re: print_req_error: I/O error, dev mmcblk0, sector XXXXXXX

Bardziej już tej karty nie zepsujesz. Więc, wykonanie dodatkowego obrazu może poszerzyć Twoją wiedzę na ten temat. Z tego co zauważyłem używasz Debiana w wersji stabilnej. Też na co dzień używam Debiana w wersji stabilnej i niestabilnej. Doskonały system do pracy. Jednak kiedy mam problem to używam systemu-rescuecd, aby go rozwiązać.

Dlaczego?

System-rescuecd posiada najnowszy zestaw programów narzędziowych, w dodatku opakowanych minimalnym systemem operacyjnym. Też jest to Linux. Więc, rozwiązanie problemu jest bardziej prawdopodobne. Spróbuj zaprzyjaźnić się z:
https://www.system-rescue.org/
i z jego poziomu zamontować posiadany obraz, oraz wykonaj nowy (nowe). Jak najmniej działaj na oryginalnej karcie SD.

Ostatnio edytowany przez fnmirk (2021-06-23 21:41:52)

Offline

 

#32  2021-06-23 22:22:43

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: print_req_error: I/O error, dev mmcblk0, sector XXXXXXX

@newbiex, zamontuj ten obraz z alternatywnym superblok'iem lub/i sprawdź jego system plików, tak samo jak to było wcześniej robione z /dev/sdb2, czyli:

Kod:

# mount -t ext4 -o loop,sb=131072 /home/user/Pulpit/OBRAZ.image /mnt/obraz/
# fsck -y -f -b 32768 /home/user/Pulpit/OBRAZ.image

Możesz też wcześniej kopię tego pliku zrobić. xD

Jeśli po zamontowaniu obrazu pliki nie będą widoczne, to jest niemal pewne ze kontroler karty zdechł i ci skopiowało pusty/niekompletny obraz z nieistniejących komórek flash. Wtedy będziesz jeszcze mógł sformatować tę kartę całą z wykorzystaniem systemu plików ext4 i przeciągnąć ją f3write/f3read, by to potwierdzić ostatecznie.

@fnmirk, ddrescue potrafi usunąć błędy odczytu? xD Jeśli już, to potrafi kontynuować pracę kopiowania po wystąpieniu błędu odczytu, tj. w miejscu błędu wstawić NULL czy inny znak w obrazie docelowym i kontynuować odczyt z uszkodzonego nośnika. Podobnie jest w stanie zrobić dd po podaniu mu flagi noerror . Obraz robiony z uszkodzonego nośnika nie będzie bardziej spójny jeśli użyjesz dd z noerror lub ddrescue, będzie taki sam i jeśli udało się zrobić kopię nośnika via dd, to nie ma już większego sensu robienie kopi innymi narzędziami. Co do samego rescuecd, to bez większego problemu można wszystkie kroki, które byś na tym systemie przeprowadził, przeprowadzić na debianie. Ja miałem naprawdę masę bardzo dziwnych sytuacji i problemów z dyskami/partycjami/szyfrowanymi kontenerami/LVM/systemem plików ext4, z których potrafiłem odratować dane, używając jedynie płytek live czy to z debianem czy ubuntu. Nigdy nie korzystałem z rescuecd.

Ostatnio edytowany przez morfik (2021-06-23 22:34:18)

Offline

 

#33  2021-06-23 22:52:50

  fnmirk - Redaktor

fnmirk
Redaktor
Zarejestrowany: 2008-02-19

Re: print_req_error: I/O error, dev mmcblk0, sector XXXXXXX

morfik, nie kwestionuję tego co napisałeś. Jednak, nie każdy dysponuje taką wiedzą i dbałością o system jak Ty, weź taką ewentualność pod uwagę. Uruchamiając narzędzia z zewnętrznego systemu livecd uzyskujesz wiedzę o stałości środowiska i o tym, że np. źle skonfigurowane zmienne środowiskowe nie wpływają na wyniki. Inna sprawa to prawdopodobieństwo np. infekcji systemu używanego do codziennej pracy jest wyższe w obecnym czasie niż systemu livecd.

Offline

 

#34  2021-06-24 02:00:02

  newbiex - Użytkownik

newbiex
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-07-23

Re: print_req_error: I/O error, dev mmcblk0, sector XXXXXXX

Z ciekawości podpiąłem pod Debiana inną, sprawną kartę z zainstalowanym systemem Rasbian. Okazało się, że Debian (ten Debian, którego używam przez cały czas) bez problemu wyświetlił zawartość zarówno partycji boot, jak i zawartość patrycji rootfs. Tylko mówię o tej innej, sprawnej karcie, na której nie mam żadnych szczególnie interesujących danych. Zawartości tej mniej sprawnej - Debian nadal nie wyświetla.

Ale nie poddaję się. Będę działał. Spróbuję SystemRescue. Spróbuję Debiana w wersji LIVE.

O szczegółach poinformuję wkrótce.

Ostatnio edytowany przez newbiex (2021-06-24 02:02:02)

Offline

 

#35  2021-06-24 02:50:52

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: print_req_error: I/O error, dev mmcblk0, sector XXXXXXX

System jest bez znaczenia. Ja też mam na jednej karcie raspbian'a, na innej mam libreelec z kodi'm do obsługi TV (przez rpi) i nie ma żadnych problemów z odczytaniem tych kart, bo takich problemów być nie powinno. System plików jest natywny ext4 i bez problemu odczytywany przez każdego linux'a. Jeśli ci tej karty nie potrafi odczytać na zwykłej instalacji debiana, to nigdzie indziej ci jej nie odczyta, bo mechanizm odczytu jest dokładnie taki sam pod każdym linux'em, bez względu na to z której dystrybucji byś korzystał. W przypadku tej uszkodzonej karty prawdopodobnie leży jej kontroler i karta nie potrafi zwrócić danych z fizycznych komórek flash, to się zdarza i zwykle jest objawem śmieci karty i tego się nie da obejść. Dlatego by to potwierdzić trzeba by utworzyć na całej karcie jedną partycję i zapisać ją via f3write i zobaczyć co powie odczyt f3read.

Offline

 

#36  2021-06-24 04:25:37

  fnmirk - Redaktor

fnmirk
Redaktor
Zarejestrowany: 2008-02-19

Re: print_req_error: I/O error, dev mmcblk0, sector XXXXXXX

Na potraktowanie karty narzędziem, które zaprzepaści szanse na odzyskanie danych zawsze przyjdzie czas. Można spróbować np. programu testdisk, czy poszukać innego rozwiązania. Nie wszystkie możliwości zostały moim zdaniem wyczerpane.

Dodane:
Na forum elektroda.pl polecają ten program:
https://dmde.com/download.html

i mają nawet sukcesy, nie używałem to nie mogę potwierdzić.

Ostatnio edytowany przez fnmirk (2021-06-24 04:56:53)

Offline

 

#37  2021-06-24 10:29:00

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: print_req_error: I/O error, dev mmcblk0, sector XXXXXXX

Moim zdaniem wszystkie możliwości już zostały wyczerpane, a ten test f3 to tylko formalność. xD

Co do tego dmde:

You are using Free Edition: you may recover files from the current panel only (currently visible files in the opened directory, up to 4000 at a time). Make sure not to mark directories or files in other directories (use context menu, e.g.). Or buy a license and make sure you are using a licensed copy.

I już można temu narzędziu podziękować za współpracę. xD

Offline

 

#38  2021-06-24 16:38:40

  fnmirk - Redaktor

fnmirk
Redaktor
Zarejestrowany: 2008-02-19

Re: print_req_error: I/O error, dev mmcblk0, sector XXXXXXX

morfik, przepraszam cię bardzo ale nie traktuj innych jak dzieci i nie uważaj swojego zdania za jedynie słuszne. Autor założył temat aby odzyskać dane, a nie sformatować nośnik. Najpierw traktujesz fizyczne urządzenie narzędziem, które z założenia przeznaczone jest do nośników magnetycznych i twierdzisz, że odzyskanie danych to jak „zjedzenie kaszki z mlekiem”, a kiedy pojawiają się problemy to zachowujesz się jak wyrocznia, piętrząc kolejne i proponujesz sformatowanie nośnika.  Wybacz, ale może autor zadecyduje, że np. kupi pełną wersję programu lub spróbuje odzyskać dane korzystając z forum elektroada.pl  lub innego, gdzie można znaleźć lepszą pomoc bo są tam np. ludzie, którzy zawodowo zajmują się odzyskiwaniem danych.

Ostatnio edytowany przez fnmirk (2021-06-24 16:44:41)

Offline

 

#39  2021-06-24 18:06:07

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: print_req_error: I/O error, dev mmcblk0, sector XXXXXXX

Gdybym kogoś traktował jak dziecko, to bym dał mu jakieś zabawki i wysłał do piaskownicy. xD Ty zaprezentowałeś swoje zdanie w słowach: "Nie wszystkie możliwości zostały moim zdaniem wyczerpane". Ja zaś zaprezentowałem swoje zdanie w słowach: "Moim zdaniem wszystkie możliwości już zostały wyczerpane...". Gdzie w mojej wypowiedzi jest jedyne słuszne zdanie?  A nawet jeśli by je już tak traktować, to twoje zdanie też na tej samej zasadzie musiałoby być jedynie słuszne. xD

Autor założył temat aby odzyskać dane, a nie sformatować nośnik.

A co ja ci poradzę, że najprawdopodobniej kontroler zdechł i już nic się nie da zrobić w kwestii odzyskania danych? Jest bardzo prosta metoda sprawdzenia czy kontroler działa prawidłowo - F3. Kopia partycji jest. Można se jeszcze kopie całego nośnika zrobić i w końcu zweryfikować czy kontroler działa. Jak nie działa, to karta jest do wyrzucenia, i zamiar odzyskania danych w tej kwestii nic nie zmieni. xD

Najpierw traktujesz fizyczne urządzenie narzędziem, które z założenia przeznaczone jest do nośników magnetycznych

Narzędzie przeznaczone do nośników magnetycznych? Nie wiem co to takiego xD

i twierdzisz, że odzyskanie danych to jak „zjedzenie kaszki z mlekiem”,

Ja gdzieś tak napisałem? Mogę prosić o dokładne zacytowanie xD?

a kiedy pojawiają się problemy to zachowujesz się jak wyrocznia, piętrząc kolejne i proponujesz sformatowanie nośnika.

Jaka wyrocznia? xD Gdybyś orientował się jak wygląda zapis danych na nośnikach flash, wiedziałbyś czym takie zachowanie, jak obserwujemy, może być spowodowane. Wszystko wskazuje na uszkodzony kontroler karty. Pełny format karty i zapis jej wszystkich bloków, a następnie ich odczytanie via F3 powie czy faktycznie ten kontroler leży. Ktoś nie potrafi najwyraźniej odróżnić wróżenia z fusów od potwierdzenia stawianych hipotez. 

Wybacz, ale może autor zadecyduje, że np. kupi pełną wersję programu lub spróbuje odzyskać dane korzystając z forum elektroada.pl  lub innego, gdzie można znaleźć lepszą pomoc bo są tam np. ludzie, którzy zawodowo zajmują się odzyskiwaniem danych.

Chcę zobaczyć jak będą odzyskiwać dane z karty z uszkodzonym kontrolerem, ciekawe czy taka usługa jest za free. xD

Offline

 

#40  2021-06-24 19:59:56

  newbiex - Użytkownik

newbiex
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-07-23

Re: print_req_error: I/O error, dev mmcblk0, sector XXXXXXX

Jestem teraz na SystemRescue, ale jest tu to samo, co na Debianie: po zamontowaniu partycji sdb2 (z karty) - pusty folder.

Jeżeli chodzi o obraz z karty, to nie wiem, czy ja coś robię źle, czy coś z obrazem jest nie tak, ale nie mogę tego obrazu zamontować. Zobaczcie:

Kod:

[root@sysrescue ~]# mount -o loop /mount/hdd/home/user/Pulpit/OBRAZ.image /mount/karta
mount.nilfs2: Error while mounting /dev/loop1 on /mount/karta: Invalid argument

Kod:

[root@sysrescue ~]# mount -o loop -t ext4 /mount/hdd/home/user/Pulpit/OBRAZ.image /mount/karta
mount: /mount/karta: wrong fs type, bad option, bad superblock on /dev/loop1, missing codepage or helper program, or other error.

Kod:

[root@sysrescue ~]# mount -t ext4 -o loop /mount/hdd/home/user/Pulpit/OBRAZ.image /mount/karta
mount: /mount/karta: wrong fs type, bad option, bad superblock on /dev/loop1, missing codepage or helper program, or other error.

Probowalem odpalić fsck na tym obrazie. Oto efekty:

Kod:

[root@sysrescue ~]# fsck -y -f -b 32768 /mount/hdd/home/user/Pulpit/OBRAZ.image
fsck from util-linux 2.36.2
e2fsck 1.46.2 (28-Feb-2021)
fsck.ext2: Bad magic number in super-block while trying to open /mount/hdd/home/user/Pulpit/OBRAZ.image

The superblock could not be read or does not describe a valid ext2/ext3/ext4
filesystem.  If the device is valid and it really contains an ext2/ext3/ext4
filesystem (and not swap or ufs or something else), then the superblock
is corrupt, and you might try running e2fsck with an alternate superblock:
    e2fsck -b 8193 <device>
 or
    e2fsck -b 32768 <device>

Kod:

[root@sysrescue ~]# fsck.ext4 -y -f -B 4096 /mount/hdd/home/user/Pulpit/OBRAZ.image
e2fsck 1.46.2 (28-Feb-2021)
ext2fs_open2: Bad magic number in super-block
fsck.ext4: Superblock invalid, trying backup blocks...
fsck.ext4: Bad magic number in super-block while trying to open /mount/hdd/home/user/Pulpit/OBRAZ.image

The superblock could not be read or does not describe a valid ext2/ext3/ext4
filesystem.  If the device is valid and it really contains an ext2/ext3/ext4
filesystem (and not swap or ufs or something else), then the superblock
is corrupt, and you might try running e2fsck with an alternate superblock:
    e2fsck -b 8193 <device>
 or
    e2fsck -b 32768 <device>

morfik Zanim zabiorę się za formatowanie karty (również chciałbym dowiedzieć się, jaka jest przyczyna tego, że karta nagle niespodziewanie przestała działać), będę chciał sprawdzić również inne możliwości odzyskania danych (np. za pomocą narzędzi, o których pisał fnmirk). Po drugie, będę chciał zrobić obraz całej uszkodzonej karty, a nie tylko jej części.

Do zrobienia obrazu całej karty skorzystam z dwóch narzędzi: z narzędzia dd oraz z narzędzia ddrescue. Rozumiem, że jeżeli podsumowanie ddrescue nie będzie zawierało żadnych błędów, to będzie to oznaczać, że taki obraz jest na 100% okej, i to będzie najlepszy obraz, jaki będę mógł z tej karty uzyskać, tak?

Offline

 

#41  2021-06-24 22:04:06

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: print_req_error: I/O error, dev mmcblk0, sector XXXXXXX

newbiex napisał(-a):

morfik Zanim zabiorę się za formatowanie karty (również chciałbym dowiedzieć się, jaka jest przyczyna tego, że karta nagle niespodziewanie przestała działać), będę chciał sprawdzić również inne możliwości odzyskania danych (np. za pomocą narzędzi, o których pisał fnmirk). Po drugie, będę chciał zrobić obraz całej uszkodzonej karty, a nie tylko jej części.

Tak czasem się zdarza. Co to była w ogóle za karta? Długo działała? Były jakieś problemy z nią wcześniej? Może źle była traktowana i zaprotestowała? xD Ja jak raz miałem do czynienia z 128G fakeflash, to po jej okrojeniu podziałała może z tydzień i też zdechła całkowicie. xD Może jakiejś słabej jakości ta twoja karta była? Zapisywałeś ją kiedyś w pełni?

newbiex napisał(-a):

Do zrobienia obrazu całej karty skorzystam z dwóch narzędzi: z narzędzia dd oraz z narzędzia ddrescue. Rozumiem, że jeżeli podsumowanie ddrescue nie będzie zawierało żadnych błędów, to będzie to oznaczać, że taki obraz jest na 100% okej, i to będzie najlepszy obraz, jaki będę mógł z tej karty uzyskać, tak?

To po tym jak to uczynisz, zrób ich sumy kontrole via sha256 by porównać zawartość tych plików.

Offline

 

#42  2021-06-25 00:12:39

  fnmirk - Redaktor

fnmirk
Redaktor
Zarejestrowany: 2008-02-19

Re: print_req_error: I/O error, dev mmcblk0, sector XXXXXXX

newbiex, spróbujemy nietypowego rozwiązania. Przygotuj sobie pendrive, na którym zmieścisz posiadany obraz karty pamięci.

Uruchom systemrescue z opcją copytoram (zobaczysz przy okazji jak może wydajnie działać Linux). Następnie pobaw się programem gparted zakładając system plików ext4 na dysku pendrive. Sprawdź jak zachowują się opcje: View→Device information oraz Device→Attempt data restore.

Następnie z pomocą dd nagraj posiadany obraz na pendrive spróbuj zobaczyć, czy coś się nagrało. Dysk kiedy będziesz go sprawdzał z pomocą gparted, po nagraniu obrazu ma być odmontowany.

Dodane:
Tu masz opis jak użyć dokładnie ddrescue i innych narzędzi z dystrybucji systemrescue do odzyskania danych:
https://help.ubuntu.com/community/DataRecovery

PS Jednak ciekawe to jest, dlaczego na Ubuntu zalecają używanie https://www.system-rescue.org/ do odzyskiwania danych? Chyba dlatego, że zanim się Ubuntu uruchomi to można zapomnieć co się chciało zrobić.

Ostatnio edytowany przez fnmirk (2021-06-25 18:33:26)

Offline

 

#43  2021-06-25 21:08:16

  newbiex - Użytkownik

newbiex
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-07-23

Re: print_req_error: I/O error, dev mmcblk0, sector XXXXXXX

Tylko dlaczego tego obrazu nie da się zamontować?

Dlaczego karta, mimo uszkodzeń, montuje się, a obraz - nie?

morfik napisał(-a):

newbiex napisał(-a):

morfik Zanim zabiorę się za formatowanie karty (również chciałbym dowiedzieć się, jaka jest przyczyna tego, że karta nagle niespodziewanie przestała działać), będę chciał sprawdzić również inne możliwości odzyskania danych (np. za pomocą narzędzi, o których pisał fnmirk). Po drugie, będę chciał zrobić obraz całej uszkodzonej karty, a nie tylko jej części.

Tak czasem się zdarza. Co to była w ogóle za karta? Długo działała? Były jakieś problemy z nią wcześniej? Może źle była traktowana i zaprotestowała? xD Ja jak raz miałem do czynienia z 128G fakeflash, to po jej okrojeniu podziałała może z tydzień i też zdechła całkowicie. xD Może jakiejś słabej jakości ta twoja karta była? Zapisywałeś ją kiedyś w pełni?

To karta SanDisk Ultra 16GB, używana w sumie przez około dwa, może trzy lata do codziennej pracy z Rasbianem. Myślę, że dość długo wytrzymała. Kiedyś miałem pendrive z zainstalowanym Debianem KDE (z szyfrowaniem) i tamten pendrive wytrzymał zaledwie rok. Wracając do karty. Karta nigdy wcześniej nie zgłaszała żadnych problemów. Siedziała praktycznie przez cały czas w urządzeniu Raspberry Pi. Była kiedyś zapisana prawie do pełna. Później część danych została przeniesiona do innego urządzenia. Dodam, że na chwilę przed padem karty, wysłano polecenie otwarcia bardzo dużej ilości plików naraz. Wiedząc, że skończy się to zwiechą systemu, odłączono zasilanie, a następnie włączono je ponownie. Niestety, od tego czasu zaczęły pojawiać się te błędy i system od tego czasu przestał się uruchamiać.

fnmirk Okej, pozapisuję sobie gdzieś te linki, porady. Odezwę się jutro.

Offline

 

#44  2021-06-26 22:00:39

  newbiex - Użytkownik

newbiex
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-07-23

Re: print_req_error: I/O error, dev mmcblk0, sector XXXXXXX

Tworzenie nowych obrazów - w trakcie.

Offline

 

#45  2021-06-26 23:18:20

  fnmirk - Redaktor

fnmirk
Redaktor
Zarejestrowany: 2008-02-19

Re: print_req_error: I/O error, dev mmcblk0, sector XXXXXXX

Offline

 

#46  2021-06-28 20:00:53

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: print_req_error: I/O error, dev mmcblk0, sector XXXXXXX

newbiex napisał(-a):

Tworzenie nowych obrazów - w trakcie.

Jakieś postępy? xD

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)