Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2021-06-23 09:58:57

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Internet z komórki

Czy ktoś mi potrafi wytłumaczyć jak to wygląda z internetem z komórki.
Przykład realny z zeszłego tygodnia:
kupuję kartę za 5 zł. Wkładam do routera, doładowuję z 30 zł.
Wyjeżdżam do Żegiestowa. Zasięg full, rozmawiać można bez problemu (włożyłem do telefonu)
Karta włożona do routera, lub hotspot ustawiony w telefonie = zero transferu.
Ta sama karta po powrocie do domu śmiga aż miło. W Orange nie potrafili tego wytłumaczyć.
Czy tamtejszy BTS ma ograniczenia ? Wieża stoi w miejscowości Andrzejówka.


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#2  2021-06-23 11:25:14

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Internet z komórki

Poprawnie skonfigurowałeś router? xD
Co to za router?
Pingi latały do ip/domen?
Czy jak wróciłeś do domu, to karta w routerze lub w telefonie z hotspotem działała poprawnie? Jeśli tak to może tam masz u operatora jakąś blokadę, bo oni mieli jakieś tam strefy przydomowe i może jak się je opuści to wtedy blokowany jest net na karcie?

Offline

 

#3  2021-06-23 11:37:55

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Internet z komórki

Poprawnie.
HUAWEI Mobile WiFi E5573C model: E5573Cs-322
Router działa perfekcyjnie poza małymi miejscowościami. W Piwnicznej działa, w Muszynie działa, w Żegiestowie - kaplica.
Ale też północ Polski: Kartuzy perfekcyjnie, a 10 km w Somoninie już nie działa.
Nie wiem - wydaje mi się, że to jakaś dziwna polityka operatorów.
Podobnie miałem z kartami Plusa i T-Mobile


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#4  2021-06-23 11:54:02

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Internet z komórki

Dziwne, to trochę. Ja ostatnio w virgin miałem problemy z netem — konfiguracja ok, adres ip był przydzielany, wszystko powinno działać ale nie działało. xD Kumpel mi napisał, że miał raz podobnie i, że to była wina operatora. Po tym jak napisałem do nich, to mi to poprawili i net śmiga.

Jak coś to zapytaj tutaj — oni będą wiedzieć WTF i jak to poprawić. xD

Offline

 

#5  2021-06-24 08:36:21

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Internet z komórki

Przy przeciążeniu sieci i miejscach gdzie infrstruktura nie wyrabia priorytetem są rozmowy telefoniczne, a internety są mocno przycinane przez operatorów.
Bardzo częsta praktyka nie tylko polskich operatorów.

Offline

 

#6  2021-06-24 08:53:49

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Internet z komórki

Dodałbym tylko, że obecne cześć BTSów jest przełączana na 5G (te zamontowane po 2015 wystarczy przełączyć),
starsze są wymieniane na obsługujące 5G,a na prowincji nie brakuje BTSów podłączonych do łącza DSL  np 1Mbit czy 10Mbit,
gdzie całe pasmo nie starcza na VoLTE włączone domyślnie w Androidzie i IOS.

Światłowody, to nie korzenie chwastów, same nie urosną, bez porządnej rurki światłowodowej żaden BTS nie będzie miał netu, bo po prostu szybkie połączenie z BTSem czy routerem nie oznacza szybkiego połączenia za BTSem czy routerem. xD

Znamy to dobrze z netu stacjonarnego, Vectra w mojej okolicy wciska wszystkim łącza 300 i 450Mbit,
ale na ich łączu niezależnie od aktualnej taryfy przekroczyć 85 Mbit nie da się nawet z Akamai czy Fastly, nie wspominając nawet o innych serwerach w necie.
W praktyce z resztą nawet łącząc się z setką serwerów równocześnie nie da się przeskoczyć 10-11 MB/s, niezależnie od taryfy.

Tylko na kilku znanych testach szybkości typu spedtest pokazuje większe prędkości.


Dla porównania cały poprzedni rok u mnie po mieście ciągnęli światłowody, aż w studzienkach dla szczurów i karaluchów miejsca zabrakło,
ale za to LTE w mojej komórce ze standardowych ~23 Mbit w zeszłym roku "spadł" na około 65-75 Mbit.
W ten sposób się upewniłem, że te wszystkie nowe światłowody upychane na siłę studzienkach działają,
a net mobilny zaczyna konkurować faktycznymi prędkościami z netem stacjonarnym.

Pozdro

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2021-06-24 15:56:54)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)