Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2021-01-02 22:29:53

  q73 - Użytkownik

q73
Użytkownik
Zarejestrowany: 2021-01-02

Sprawdzenie sum kontrolnych obrazu ISO wypalonego na płycie

Sprawdzałem za pomocą Brasero wypalony obraz ISO na płycie i ma zupełnie inną sume kontrolną od pobranego i sprawdzonego GnuPG ISO na dysku.
Co robię, nie tak?

Offline

 

#2  2021-01-03 11:21:07

  urbinek - Dzban Naczelny

urbinek
Dzban Naczelny
Skąd: Sosnowiec
Zarejestrowany: 2009-10-01
Serwis

Re: Sprawdzenie sum kontrolnych obrazu ISO wypalonego na płycie

Pewnie dlatego, że iso zawiera tylko informacje a wypalona płyta ma dodatkowo metadane.

W zależności od tego jak jest sprawdzana suma kontrola (nie wiem jak) program może łapać ekstra dane z DVD.

Zrób z tego DVD obraz iso i porównaj jego sumę kontrolną z oryginalnym iso


p.s.
https://superuser.com/questions/220082/how-to-valid … gainst-an-iso


A w wolnym czasie, robię noże :)
http://nginx.urbinek.eu/_photos/signature.png

Offline

 

#3  2021-01-03 11:38:24

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Sprawdzenie sum kontrolnych obrazu ISO wypalonego na płycie

Kiedyś o tym pisałem nawet. xD Chodzi generalnie o to, że obraz wypalany na cd/dvd jest krótszy niż ilość danych, które na nośnik można załadować (np. obraz ma 2G, a na płytkę może wejść 4G). Dlatego trzeba wskazać ile danych ma zostać odczytanych z płytki i liczyć sumę kontrolną tylko tego kawałka, coś na poniższy wzór:

Kod:

$ ls -al debian-live-8.1.0-amd64-cinnamon-desktop.iso
-rw-r--r-- 1 morfik morfik 1159495680 2015-06-15 14:49:18 debian-live-8.1.0-amd64-cinnamon-desktop.iso

$ dd if=/dev/sr0 bs=1 count=1159495680 | sha1sum

Ten bs można zwiększyć naturalnie odpowiednio dzieląc wartość w count, by trochę przyśpieszyć operację.

Ostatnio edytowany przez morfik (2021-01-03 11:56:47)

Offline

 

#4  2021-01-03 11:41:07

  urbinek - Dzban Naczelny

urbinek
Dzban Naczelny
Skąd: Sosnowiec
Zarejestrowany: 2009-10-01
Serwis

Re: Sprawdzenie sum kontrolnych obrazu ISO wypalonego na płycie

morfik napisał(-a):

Kiedyś o tym pisałem nawet. xD Chodzi generalnie o to, że obraz wypalany na cd/dvd jest krótszy niż ilość danych, które na nośnik można załadować (np. obraz ma 2G, a na płytkę może wejść 4G). Dlatego trzeba wskazać ile danych ma zostać odczytanych z płytki i liczyć sumę kontrolną tylko tego kawałka, coś na poniższy wzór:

Kod:

s -al debian-live-8.1.0-amd64-cinnamon-desktop.iso
-rw-r--r-- 1 morfik morfik 1159495680 2015-06-15 14:49:18 debian-live-8.1.0-amd64-cinnamon-desktop.iso

$ dd if=/dev/sr0 bs=1 count=1159495680 | sha1sum

Ten bs można zwiększyć naturalnie odpowiednio dzieląc wartość w count, by trochę przyśpieszyć operację.

O widzisz, trochę teoretyzowałem ale miałem rację (tylko w drugą stronę :D)


A w wolnym czasie, robię noże :)
http://nginx.urbinek.eu/_photos/signature.png

Offline

 

#5  2021-01-05 13:47:43

  fnmirk - Redaktor

fnmirk
Redaktor
Zarejestrowany: 2008-02-19

Re: Sprawdzenie sum kontrolnych obrazu ISO wypalonego na płycie

q73 napisał(-a):

Sprawdzałem za pomocą Brasero wypalony obraz ISO na płycie i ma zupełnie inną sume kontrolną od pobranego i sprawdzonego GnuPG ISO na dysku.
Co robię, nie tak?

Skoro sprawdzasz sumę kontrolną z pomocą Brasero to w nim zapewne nagrywasz. Nie chciało mi się sprawdzać dlaczego, ale od dłuższego już czasu Brasero źle nagrywa wszelkiego rodzaju płyty. Skorzystaj z bezpośredniego programu nagrywającego:

Kod:

growisofs -dvd-compat -speed=4 -Z /dev/sr0 /ścieżka/do /obrazu.iso

W miejsce /dev/sr0 wpisz nazwę własnej nagrywarki.

Offline

 

#6  2021-01-05 19:31:11

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Sprawdzenie sum kontrolnych obrazu ISO wypalonego na płycie

@q73
Płyty CD-RW i DVD-RW już dawno się zutylizowały samoczynnie, np u mnie po 3 latach od zakupu i nagrania nie działała ani jedna, z kupionych płyt Verbatin DVD-RW.
Do tego sporo obecnych lapków w ogóle nie ma napędów DVD ani podobnych.

Do obrazów ISO lepiej zatrudnić Pendraka, ten pożyje kilka dobrych latek.
NP mam takiego potwora Kingston 4GB i przez 10 lat jego użytkowania gościł chyba 100 różnych obrazów ISO, działa nadal bez problemu.
Obrazy na niego zawsze ładuję przy pomocy poleceń konsolowych zgodnie z wiki Archa:
https://wiki.archlinux.org/index.php/USB_flash_inst … ine_utilities

Najczęściej tym:

Kod:

dd bs=4M if=path/to/archlinux.iso of=/dev/sdx status=progress oflag=sync

Także z płytami i nagrywarkami radzę dać sobie spokój, ta technologia jest niemal równie "nowoczesna" jak kasety magnetofonowe czy VHS.
:P

Ponadto nie pamiętam w tej chwili, jak w Debianie, ale Ubuntu miła taką opcję Check CD for Defects, która sprawdza poprawność obrazu po uruchomieniu.

Debiana już od lat instaluję wyłącznie przez debootstrap i to jest najbardziej niezawodna metoda.

Pozdro
;-)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2021-01-05 19:36:12)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#7  2021-01-05 20:54:00

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Sprawdzenie sum kontrolnych obrazu ISO wypalonego na płycie

Zamiast pendraków, lepiej karty mikro SD. xD No i zamiast dd na cały nośnik, lepiej używać dd na partycji, wtedy jedna karta SD może wyglądać np. tak (rozmiary można se dostosować):

https://i.imgur.com/Cr5KSIc.png

Ostatnio edytowany przez morfik (2021-01-05 20:54:28)

Offline

 

#8  2021-01-08 07:25:52

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Sprawdzenie sum kontrolnych obrazu ISO wypalonego na płycie

morfik napisał(-a):

Zamiast pendraków, lepiej karty mikro SD. xD No i zamiast dd na cały nośnik, lepiej używać dd na partycji, wtedy jedna karta SD może wyglądać np. tak (rozmiary można se dostosować):

https://i.imgur.com/Cr5KSIc.png

Jaki bootloader polecasz na SD_ESP, żeby latał zarówno z MBR jak i UEFI Secure Boot?

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2021-01-08 07:26:22)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#9  2021-01-08 09:13:02

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Sprawdzenie sum kontrolnych obrazu ISO wypalonego na płycie

Ta karta działa tylko na systemach z EFI/UEFI.

Co do secure boot, to tutaj mam refind'a podpisanego własnym kluczem i na moim secure boot zadziała. xD

Na innych maszynach z secure boot nie zadziała (trza by deakytować secure boot i dopiero wtedy można by takiej karty użyć).

Na BIOS używałem GLIM. A jak przesiadłem się na EFI/UEFI, to zrobiłem sobie taką kartę jak wyżej widać.

Pewnie można by pokombinować z grub2/shim, by taka karta działała z secure boot na innych kompach ale nigdy się w to nie bawiłem.

A czy ta karta może się uruchamiać na EFI/UEFI i BIOS jednocześnie? Nie. Niby GLIM ma opcje by nośnik działał na obu takich systemach ale coś mi nie chciało to działać pod EFI/UEFI.

Generalnie to mam dwie karty. Jedna pod kompy z BIOS, druga pod kompy z EFI/UEFI. xD

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)