Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2020-10-07 20:26:38

  mark - Użytkownik

mark
Użytkownik
Zarejestrowany: 2020-09-09

Borg backup opcje

Bardzo interesujące narzędzie do wykonywania kopii backup`u z linii poleceń. Ma też swoją wersję GUI Vorta lecz nie przypadła mi do gustu, wersja konsolowa daje większe pole manewru. Jest jednak jeden warunek- trzeba prawidłowo zbudować polecenie. I tutaj przejdę do meritum jakim są opcje. Wiem, są tutoriale i dokumentacja w gógle ale nie znalazłem odpowiedzi.
O co chodzi? Planuję wykonywanie kopii /home lecz z wykluczeniami, nie potrzebuję wszystkiego. Oto mój skrypt, który chcę przepuszczać cronem codziennie:

Kod:

#!/bin/sh
NOW=$(date +"%d-%m")
FILE="$NOW"

borg create -v --stats --exclude-from /home/marek/.skrypty/exc.txt /run/media/marek/backup/borg/repo::$NOW /home/marek 
# 2>> ~/.borg_log/$NOW-log

Całość działa z tym że nie czyta wykluczeń, które zamieściłem w zwykłym pliku tekstowym, podając ścieżkę do niego, exc.txt. Zapisałem po prostu w ten sposób chyba nieczytelny?

Kod:

Wideo
Muzyka
Pulpit
.cache
.local

Co robię niewłaściwie?

Ostatnio edytowany przez mark (2020-10-07 20:29:33)

Offline

 

#2  2020-10-07 22:01:53

  megabajt - Użytkownik

megabajt
Użytkownik
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2012-03-07

Re: Borg backup opcje

Może trzeba pełne ścieżki podać:

Kod:

/home/marek/Wideo
[...]

?

Offline

 

#3  2020-10-08 19:16:49

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Borg backup opcje

Offline

 

#4  2020-10-08 21:12:34

  mark - Użytkownik

mark
Użytkownik
Zarejestrowany: 2020-09-09

Re: Borg backup opcje

megabajt napisał(-a):

Może trzeba pełne ścieżki podać:
?

Oczywiście, mój błąd gdyż nie podałem pełnej ścieżki.

morfik napisał(-a):

Ja sobie ogarnąłem borg'a w taki sposób. Nawet działa xD

Muszę przyznać że tak dogłębnego i praktycznego opracowania nie spotkałem zatem postaram się bazować na nim. Wydaje mi się, że proponowany przez Ciebie parametr --patterns-from daje większe możliwości, jest bardziej zaawansowany, od zwykłego --exclude-from.

Dziękuję wam serdecznie za pomoc! :)

Ostatnio edytowany przez mark (2020-10-08 21:40:03)

Offline

 

#5  2020-10-09 19:11:25

  mark - Użytkownik

mark
Użytkownik
Zarejestrowany: 2020-09-09

Re: Borg backup opcje

mark napisał(-a):

Dziękuję wam serdecznie za pomoc! :)

Zacytowałem sam siebie, tak z euforii pozbycia się problemu, jednak nie chcę zakończyć tematu.

morfik tak dobrze opisałeś temat backupu że nie miałem najmniejszego problemu zaimplementować Twoją metodę u siebie. Wykonałem dopiero 2 kopie więc jeszcze długo  nie wystąpi konieczność robienia porządków w katalogu backup celem odzyskania miejsca. Opcja borg prune z różnymi kombinacjami daje taką możliwość. Mam w związku z tym pytanie: nie chcę chomikować zbyt dużo kopii a więc czy mogę profilaktycznie już teraz zaimplementować borg prune ... do skryptu w którym trzymam także borg create. Będzie on uruchamiany codziennie o pewnej godzinie. Rozchodzi się o schemat czy taki nie będzie to kolidować?

Kod:

borg create ... && borg prune ..

prune zadziała nie wcześniej lecz dopiero przy zaistnieniu zgodności z założonymi opcjami.

Offline

 

#6  2020-10-09 20:51:35

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Borg backup opcje

No możesz sobie wywoływać borg prune ale on trochę zasobów zjada (procek, dysk), więc ja bym czyszczenie repozytorium backup'u ograniczył. Raz, że ono nie rozrasta się mocno nawet przy codziennym robieniu kopii, a dwa, to zawsze lepiej jest mieć więcej kopii niż mniej. xD

Ja tam będę robił czyszczenie kopii raz w tygodniu czy coś, częściej nie ma sensu.

Ostatnio edytowany przez morfik (2020-10-09 20:52:28)

Offline

 

#7  2020-10-10 17:01:14

  mark - Użytkownik

mark
Użytkownik
Zarejestrowany: 2020-09-09

Re: Borg backup opcje

morfik napisał(-a):

Ja tam będę robił czyszczenie kopii raz w tygodniu czy coś, częściej nie ma sensu.

No to chyba rozsądne zarządzanie zasobami na które ja muszę jeszcze poczekać- dopiero zacząłem. Ta kwestia jak dla mnie zamknięta. Pokombinuję teraz z zrzucaniem do chmury via ssh.
Deduplikacja danych jest świetnym pomysłem pozwalającym zaoszczędzić miejsce a przede wszystkim czas procesu. Rezygnuję bez żalu z rsync-a, od teraz tylko borg.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)