Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2020-02-10 21:04:23

  LunarLinux - Użytkownik

LunarLinux
Użytkownik
Zarejestrowany: 2020-01-28

Jakimi programami sprawdzać kondycję dysków SSD i USB?

Offline

 

#2  2020-02-10 21:41:52

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Jakimi programami sprawdzać kondycję dysków SSD i USB?

W dyskach SSD najważniejszy parametr to liczba danych, jaką na takim dysku możesz zapisać podawana w liczbie TBW.
Liczbę zapisanych danych  w teście SMART parametr Total_LBAs_Written, ale co producent, to inny sposób działania SMART.
Nie ma żadnego dokumentu RFC, który by obligował producentów dysków do utrzymywania standardów danych w interfejsie SMART.

Masz w sąsiednim wątku gimnastykę z Total_LBAs_Written w dysku SSD Toshiba.

Generalnie przy SSD jest taka zasada:
Czy dysk jest na gwarancji?
Jeśli się kończy gwarancja dyzia, to sprawdzasz w kieszeni, czy na pewno masz kasę na następny.

Taka sytuacja jest też z Pendrakami, ale Pendrak 32GB kosztuje dziś około 40zł, także awaria pendraka nie jest zazwyczaj katastrofą.

Oczywiście backup już trzymasz na solidnym dyziu magnetycznym, albo będziesz na takim trzymał w przyszłości.
Ludzie dzielą się na tych, co backupy robią i tych, co backupy będą robić. xD

Pozdro

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2020-02-10 21:47:34)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#3  2020-02-10 22:22:52

  LunarLinux - Użytkownik

LunarLinux
Użytkownik
Zarejestrowany: 2020-01-28

Re: Jakimi programami sprawdzać kondycję dysków SSD i USB?

Napisałem ten temat, ponieważ mój dysk SSD czasem wydawał takie odgłosy szurania jak zwykły HDD. Stało to się po tym, jak skręcałem laptop i zapomniałem dodać pod dysk tej aluminiowej podkładki ochronnej, która oddziela dysk od pokrywy laptopa. Druga sprawa jest taka, że ten program co wymieniłem wyżej, nie testuje dysków na USB, czyli Pendrive. Więc nie wiem kiedy mi padnie takowe urządzenie. Na tym głównym dysku SSD pokazuje, że już jest przerobione 17000 roboczogodzin. Problem może być też taki, że mój sprzęt w pełni nie wykorzystuje możliwości mojego dysku, ponieważ jest tam Sata2, a dysk może działać z prędkościami 550Mb/s. Konsolowy program hdparm pokazuje mi sporo mniej.

Kod:

hdparm -I /dev/sda | more

To dlatego, że dysk SSD się zużywa polecenie

Kod:

hdparm -t /dev/sda

pokazuje coraz mniejsze prędkości dysku na przestrzeni trzech lat?

Offline

 

#4  2020-02-10 22:34:10

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Jakimi programami sprawdzać kondycję dysków SSD i USB?

NA przestrzeni 3 lat? co to za dysk?

Mój SSD:

Kod:

/dev/sdb:
 Timing cached reads:   23620 MB in  1.99 seconds = 11880.31 MB/sec
 Timing buffered disk reads: 1202 MB in  3.00 seconds = 400.08 MB/sec

stopnia zużycia dysku nie odczytasz z hdparm, tylko z parametrów  SMART.


W każdym razie 3 lata to sporo dla każdego taniego dyzia.

W Linuxie dysk też może zwalniać w miarę zapełnienia partycji i powiększającej się fragmentacji plików.
Tego nie zobaczysz w hdparm, ale w działaniu systemu będzie odczuwalne, zwłaszcza, jak zajętość partycji przekroczy 90%.


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#5  2020-02-10 23:12:50

  LunarLinux - Użytkownik

LunarLinux
Użytkownik
Zarejestrowany: 2020-01-28

Re: Jakimi programami sprawdzać kondycję dysków SSD i USB?

Zapewne masz rację, na początku hdparm pokazywał prędkość około 460Mb/s teraz około 390Mb/s. Jest to pewnie spowodowane tym zapełnianiem się partycji dysku i powiększaniem się fragmentacji plików. Co sądzisz o takich dyskach M.2 z prędkościami rzędu 5000Mb/s? Czy Linux po gwarancji tak samo szybko je zaorze, jak te tańsze dyski po 300zł?
https://www.ceneo.pl/86343506

Offline

 

#6  2020-02-11 00:40:11

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Jakimi programami sprawdzać kondycję dysków SSD i USB?

Jakie masz systemy  plików w tym Linuxie?
Do domyślnego ext4 masz e4defrag.

Jak masz problem z zapełnianiem się niektórych partycji, to zaprzyjaźnij się z LVM.
Pozwala regulować wielkość partycji w locie, albo nawet łączyć w jedną przestrzeń kilka dysków.

Poza tym może to SSD ma mechanizm, który go zwalnia?

Żeby lichy SSD przetrzymał gwarancję, producent daje tam więcej komórek pamięci, tworząc rezerwę na popsute komórki pamięci.
Wtedy dysk ma mniej więcej stałą pojemność, ale coraz to dziwniejszą strukturę danych na dysku, bo w zamian za popsute komórki pamięci włącza rezerwowe, ale odczyt z dysku jest wtedy coraz bardziej nieliniowy. Dodajmy do tego lichy kontroler, i masz rezultat.

Może to z resztą dysk celowo zwalnia w miarę używania, żebyś co dwa  lata grzecznie pomaszerował do sklepu z portfelem w ręku.
Producent w końcu chce zarabiać, taki numer dotknąl kiedyś starsze Iphony, routery Belkina czy dyski SSD HP albo Kingstona,
także  prawie wszystkich smartfonów na rynku, które mają dosyć kruche ekrany i ostatnio dostały notcha, żeby te ekrany było trudniej wymienić w niezależnych serwisach.

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2020-02-11 00:48:12)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#7  2020-02-11 23:22:13

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Jakimi programami sprawdzać kondycję dysków SSD i USB?

hdparm nie jest narzędziem do mierzenia wydajności dysków.

Takie sprawdzania szybkości nie dadzą wiarygodnych rezultatów.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)