Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2019-12-08 14:29:29

  Grabek - Użytkownik

Grabek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2019-06-12

Dwie karty graficzne

Witam.
Posiadam Dell Precision M4800  z grafiką Intel + Nvidia Quadro K1100M. Problem polega na tym, że chciałem zainstalować zamknięty sterownik. Próbowałem wg. opisu ze strony Nvidia. Sterownik się zainstalował, ale system nie uruchamiał się graficznie. Sterownik ten wywaliłem i zainstalowałem z repozytoriów. Niby się zainstalował ale jakby nie przełączało grafiki. Sprawdzałem na grze SuperTuXKart i przy rozdzielczości 1920x1080 mocno przycinało. Podejrzewam, że mogłem namieszać w systemie wiec przeinstalowałem go. I teraz na czystym systemie chciałbym to poprawnie skonfigurować. Wiem, że na necie jest wiele poradników, ale większość jest z przed kilku lat. Zależy mi na zamkniętym sterowniku.
Wiem, że pewnie wiele razy pytano o to. Czytałem, próbowałem i nic, dlatego postanowiłem zapytać tutaj.

Ostatnio edytowany przez Grabek (2019-12-08 14:36:29)

Offline

 

#2  2019-12-08 18:51:16

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: Dwie karty graficzne

Opisywałem to już parę razy, na przykład w tym wątku masz wszystko razem w jednym miejscu, jak instalować, sprawdzać, uruchamiać (konsola, aktywator) i naprawiać.

Na Debianie 10 buster dla twojej karty Nvidia Quadro K1100M jest w miarę nowy sterownik nvidia-driver 418.74 (obsługuje twoją kartę mimo że to stary Kepler), trzeba zainstalować linux-headers i dodać repozytoria non-free. Linia adresu w  /etc/apt/sources.list ma wyglądać tak (na końcu contrib non-free).

deb http://deb.debian.org/debian stretch main contrib non-free

Ale pewnie to już wiesz, jak instalowałeś sterowniki.

Instalacja linux-headers dla procesora 64-bitowego.

Kod:

apt update ; apt install linux-headers-amd64 linux-image-amd64

Jak zainstalowało nowszy kernel to restart komputera, można dla działającego kernela apt install linux-headers-$(uname -r) bez restartu.

Instalacja sterownika.

Kod:

apt install bumblebee-nvidia primus

Restart komputera.
Sprawdzić czy nVidia działa na nowym sterowniku.

Kod:

optirun glxinfo | grep OpenGL

Jak zainstalowany nvidia-settings, to można dodatkowo.

Kod:

optirun -b none nvidia-settings -c :8

Uruchamianie gry z konsoli,

Kod:

optirun gra

lub przez aktywator opisane jest w tej odpowiedzi, w tym wątku co wspominałem.

Jest strona wiki Debiana instalacja bumblebee.

Ostatnio edytowany przez jawojx (2019-12-08 18:56:42)

Offline

 

#3  2019-12-08 19:40:54

  Grabek - Użytkownik

Grabek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2019-06-12

Re: Dwie karty graficzne

Dzięki o coś takiego mi chodziło. Zainstaluje to jak wrócę  do domu. Powiedz mi proszę jeszcze, to będzie zamknięty sterownik od Nvidia?

Offline

 

#4  2019-12-08 20:06:23

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: Dwie karty graficzne

Grabek napisał(-a):

Dzięki o coś takiego mi chodziło. Zainstaluje to jak wrócę  do domu. Powiedz mi proszę jeszcze, to będzie zamknięty sterownik od Nvidia?

Tak to będzie własnościowy sterownik nVidia, w zasadzie to samo co ze strony ze sterownikami nVidii, tylko lekko starszy bo 418.74 do 418.88 (na dzień dzisiejszy dla Debiana 10), bo dla Debiana 9 sterowniki 418.74 są w backportach i trochę inaczej się to instaluje.

Edycja, dopisałem o Debianie 9.

I jeszcze jedno, dla sterowników nVidia sesje graficzną lepiej uruchomić na xserver (x11), a nie na wayland-e.

Kod:

echo $XDG_SESSION_TYPE

Ostatnio edytowany przez jawojx (2019-12-08 20:58:19)

Offline

 

#5  2019-12-08 21:10:41

  Grabek - Użytkownik

Grabek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2019-06-12

Re: Dwie karty graficzne

Wywala błąd przy instalacji sterownika. Wydaje mi się, że czegoś brakuje.
https://pastebin.com/ZXTQghQq
Chyba nie wspomniałem, ale używam Debian 10.

Ostatnio edytowany przez Grabek (2019-12-08 21:11:09)

Offline

 

#6  2019-12-08 21:34:26

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: Dwie karty graficzne

Zainstalowany masz kernel z  backportów 5.3, a sterownik 418.74 działa do 5.0, a w backportach nie ma jeszcze na teraz nowszego dla bustera (pewno pojawi się niedługo), jest dla tego kernela w testowym sterownik 430.64, ale to za duże mieszanie. Masz tam stary kernel 4.19?, jak tak to uruchom na nim i zainstaluj linux-headers i resztę tak jak jest opisane wyżej, w grubie zawsze możesz wybrać inny domyślny kernel niż najnowszy (lub odinstalować z backportów). Jak musi być kernel 5.3 to trzeba czekać, albo mieszać coś z testowym, z tym że muszę sprawdzić czy 430 wspiera twoją kartę.

Ostatnio edytowany przez jawojx (2019-12-08 21:36:07)

Offline

 

#7  2019-12-08 21:35:39

  Grabek - Użytkownik

Grabek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2019-06-12

Re: Dwie karty graficzne

Dzięki. Jutro się tym zajmę. Zainstaluje to na starym kernelu.

Offline

 

#8  2019-12-08 22:03:55

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: Dwie karty graficzne

jawojx napisał(-a):

... muszę sprawdzić czy 430 wspiera twoją kartę.

Odnośnie tego co napisałem. Niestety 430 już nie wspiera twojej karty K1100M, ale nie masz co się martwić wsparcie będzie w starszym sterowniku, tylko nazwa może być inna przy instalacji z backportów dla Debiana 10, ale to jak już będzie. Na teraz tak jak już wiadomo zostaje instalacja na starszym kernelu.

Offline

 

#9  2019-12-09 21:28:29

  Grabek - Użytkownik

Grabek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2019-06-12

Re: Dwie karty graficzne

Uruchomiłem to na kernelu 4.19 i bez zmian. Wiec chyba poczekam aż będzie to na 5.3 chodzić (na 4.19 mi wifi nie chodziło).

Ostatnio edytowany przez Grabek (2019-12-09 21:35:18)

Offline

 

#10  2019-12-09 23:23:12

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: Dwie karty graficzne

A bo to moja winna, bo nie sprawdziłem. Zawsze było tak, a teraz jest błąd. Przeczytałem jeszcze raz twoje info z instalacji i zainstalowałem to na świeżo, by prześledzić ewentualne problemy i wszystko buduje się dobrze dla 4.19. A problem wynika z tego, że w nowszym pakiecie bumblebee-nvidia mimo tego że w zależnościach jest nvidia-driver, to jej nie pobiera. I jak kiedyś wystarczyło.

Kod:

apt install bumblebee-nvidia primus

To teraz musi być.

Kod:

apt-get install bumblebee-nvidia primus libgl1-nvidia-glx

I tak jest na wiki, które podałem. Jak bym chociaż przeczytał dalej twoje info z błędu, to też była informacja,

"...dpkg: problemy z zależnościami uniemożliwiają skonfigurowanie pakietu bumblebee-nvidia:
bumblebee-nvidia zależy od nvidia-drive..."

i bym się domyślił co się stało. A przeczytałem tylko do fragmentu o wersji kernela że jest 5.3, a sterownik 418.74 nie działa z tym kernelem, co jest opisane przez twórców pakietu i wcześniej sam to sprawdzałem. I tu się wszystko zgadza z info po twojej instalacji i tym co pisałem wcześniej. Przepraszam, ale nie spodziewałem się że może być taki banalny problem, z niedociąganiem zależności.

Edycja: Można zainstalować bumblebee, też dla otwartych sterowników nouveau, z tym że teraz trzeba odinstalować wszystko co było instalowane dla własnościowego. Opisałem to w tamtym wątku co podałem i usunąć blokowanie ładowania nouveau, które powinien zrobić instalator nVidia.

Ostatnio edytowany przez jawojx (2019-12-09 23:50:38)

Offline

 

#11  2019-12-19 14:44:03

  Grabek - Użytkownik

Grabek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2019-06-12

Re: Dwie karty graficzne

A jest szansa na zamknięty sterownik dla kernela 5.3? Możesz zdradzić gdzie wyszukujesz takie informacje?

Offline

 

#12  2019-12-19 15:25:24

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: Dwie karty graficzne

Grabek napisał(-a):

A jest szansa na zamknięty sterownik dla kernela 5.3? Możesz zdradzić gdzie wyszukujesz takie informacje?

Jest już w repozytoriach dla twojej karty sterownik 390.132-1, dla kernela 5.3 w testowej i sid-e, to i będzie w backport-ach dla stabilnego. A może będzie trochę nowszy później, ale jak kernel 5.3 jest w backportach to i zamknięty nvidii dla twojej karty będzie też. Myślę że jeszcze z 5-7 lat Debian/nVidia będzie oferował zamknięte sterowniki dla twojej karty, oczywiście będą schodziły z nvidia-driver na nvidia-legacy-...-driver.

Tu masz info, karta K1100M, kernel 5.3 Debian Sid, testowy obok.

Cytat "Building the kernel module has been tested up to Linux 5.3."

I jeszcze tu możesz czekać na informacje o tym sterowniku 390.

Edycja: A, żebyś nie pomyślał że to Debian, przesunął twoja kartę GPU z głównej, do legacy, to są wybory właściciela sterownika, czyli tu nVidii.

Ostatnio edytowany przez jawojx (2019-12-19 15:54:16)

Offline

 

#13  2019-12-19 15:54:04

  Grabek - Użytkownik

Grabek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2019-06-12

Re: Dwie karty graficzne

Ok, a jak zainstalować sterownik w wersji 390.132-1? Jak próbuje wg. opisu powyżej , to go nie znajduje.

Offline

 

#14  2019-12-19 15:58:23

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: Dwie karty graficzne

Grabek napisał(-a):

Ok, a jak zainstalować sterownik w wersji 390.132-1? Jak próbuje wg. opisu powyżej , to go nie znajduje.

Jeszcze trzeba poczekać, to dla testinga na razie i sid-a. Co prawda jest to możliwe, ale w twoim przypadku bym nie mieszał wersji. 

Dodałem tam taką edycje.

A, żebyś nie pomyślał że to Debian, przesunął twoja kartę GPU z głównej, do legacy, to są wybory właściciela sterownika, czyli tu nVidii.

Offline

 

#15  2019-12-19 16:03:34

  Grabek - Użytkownik

Grabek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2019-06-12

Re: Dwie karty graficzne

Dzięki, poczekam. Nie chce za bardzo mieszać. Zależy mi na stabilnym systemie -i właśnie dlatego Debian. Miałem kiedyś Ubuntu, ale tam różnie ze stabilnością było.

Offline

 

#16  2020-03-29 11:23:28

  Grabek - Użytkownik

Grabek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2019-06-12

Re: Dwie karty graficzne

jawojx napisał(-a):

Grabek napisał(-a):

A jest szansa na zamknięty sterownik dla kernela 5.3? Możesz zdradzić gdzie wyszukujesz takie informacje?

Jest już w repozytoriach dla twojej karty sterownik 390.132-1, dla kernela 5.3 w testowej i sid-e, to i będzie w backport-ach dla stabilnego. A może będzie trochę nowszy później, ale jak kernel 5.3 jest w backportach to i zamknięty nvidii dla twojej karty będzie też. Myślę że jeszcze z 5-7 lat Debian/nVidia będzie oferował zamknięte sterowniki dla twojej karty, oczywiście będą schodziły z nvidia-driver na nvidia-legacy-...-driver.

Tu masz info, karta K1100M, kernel 5.3 Debian Sid, testowy obok.

Cytat "Building the kernel module has been tested up to Linux 5.3."

I jeszcze tu możesz czekać na informacje o tym sterowniku 390.

Edycja: A, żebyś nie pomyślał że to Debian, przesunął twoja kartę GPU z głównej, do legacy, to są wybory właściciela sterownika, czyli tu nVidii.

Czekam na ten sterownik, ale cały czas jest w wersji testowej. Zastanawiam się, czy ten, ze strony nvidia https://www.nvidia.co.uk/Download/driverResults.aspx/153781/en-uk będzie pasował?

Offline

 

#17  2020-03-30 13:05:30

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: Dwie karty graficzne

Grabek napisał(-a):

...

Czekam na ten sterownik, ale cały czas jest w wersji testowej. Zastanawiam się, czy ten, ze strony nvidia https://www.nvidia.co.uk/Download/driverResults.aspx/153781/en-uk będzie pasował?

Tak trochę długo, wiadomo "domyślny" kernel traktowany jest priorytetowo. Ten sterownik ze strony, zbuduje prawidłowe moduły dla kernela do 5.4, czyli dla twojego też i będzie działał z twoją kartą K1100M, tylko że to nie będzie działało z bumblebee. Trzeba by zmienić zależności w pakietach z bumblebee i ewentualnie w primus, by nie dociągały sterownika z repozytorium i może to zadziała, nigdy nie chciało mi się tego sprawdzać.

Jest jeszcze możliwość skorzystania, tak jak wspominałem wcześniej, ze starszych sterowników, ale na teraz i tak trzeba skorzystać ze sterownika, który jest w Debianie testowym (na dzisiaj to 390.132). Trzeba dodać repozytoria testowe i zainstalować takie pakiety bumblebee-nvidia primus libgl1-nvidia-legacy-390xx-glx nvidia-legacy-390xx-driver i na wszelki wypadek można sprawdzić, czy pobiera dodatkowo nvidia-settings-legacy-390xx xserver-xorg-video-nvidia-legacy-390xx i inne w miarę potrzeb. Z twoim starszym GPU ważne, by nie pomylić libgl1-nvidia-legacy-390xx-glx z libgl1-nvidia-legacy-390xx-glvnd-glx. Trzeba zdawać sobie sprawę że jest to mieszanie wydań, zawsze też możesz przejść na testową wersje, wszystko jest dobre i złe zarazem, bo za chwile może być ten sterownik dla ciebie, a może nie. :)

Można zrobić test instalacji i działania na Debianie live (łatwiej będzie na testowym) z zablokowanym ładowaniem nouveau przy uruchamianiu, lub lepiej zbudować Debiana 10 live z odpowiednio nowym kernelem i tym sterownikiem z Debiana testowego. Zobaczę, jak będzie czas i chęci, to może zrobię takiego Debiana, to zależy też od tego, na co ty się zdecydujesz.

Offline

 

#18  2020-03-30 16:45:46

  Grabek - Użytkownik

Grabek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2019-06-12

Re: Dwie karty graficzne

Dzięki za chęć pomocy, ale chyba poczekam. Dużo mieszania a laptopa służbowo używam i musi stabilnie chodzić. A póki co pogram w starsze tytuły. Jedynie do gier potrzebuje tego sterownika. Próbowałem na otwartym (przy przełączonej na stałe karcie w biosie) i niektóre gry nawet się nie odpalają a działają na intelu.
A czy jakbym przełączył kartę w biosie i zainstalował sterownik od nvidia to by to chodziło? Z tym, że przełączałbym tylko do gier, ponieważ intel na baterii dłużej trzyma. Myślisz, że nie będzie problemu?

Ostatnio edytowany przez Grabek (2020-03-30 16:48:10)

Offline

 

#19  2020-03-30 21:58:59

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: Dwie karty graficzne

Grabek napisał(-a):

... A póki co pogram w starsze tytuły. Jedynie do gier potrzebuje tego sterownika. Próbowałem na otwartym (przy przełączonej na stałe karcie w biosie) i niektóre gry nawet się nie odpalają a działają na intelu.

To akurat nic zaskakującego, sterownik nouveau ma problemy i nie nadaje się do niczego innego jak tylko wyświetlania pulpitu, chłopaki od projektu i tak robią dużą robotę, to jest wina nVidii. Zrobiłem kiedyś porównanie specjalnie starej karty Nvidii, ale takiej która była jeszcze wspierana, na sterowniku (najnowsze możliwe) otwartym i własnościowym i nie ma o czym pisać. Wydawałoby się że na starej karcie różnice nie będą drastyczne, a było tak że nie wszystkie testy uruchomiły się na nouveau.


Grabek napisał(-a):

A czy jakbym przełączył kartę w biosie i zainstalował sterownik od nvidia to by to chodziło? Z tym, że przełączałbym tylko do gier, ponieważ intel na baterii dłużej trzyma. Myślisz, że nie będzie problemu?

Jeżeli wszystko zrobisz poprawnie, to dlaczego ma nie działać, sterownik też powinien dać możliwość przełączania GPU (nvidia-prime profil), nie jest to tak wygodne jak bumblebee, ale są i inne alternatywy, w biosie, xorg-u, czy sterowniku. Ty masz i tak prościej jak masz możliwość ustawiania kart w biosie, nie zawsze tak jest, nawet jak coś zepsujesz to łatwo uruchomisz na intelu. Sterownik sam robi odpowiednie configi, ale ważne jest by sprawdzić czy nie ma w

Kod:

/etc/X11/xorg.conf

lub w

Kod:

/etc/X11/xorg.conf.d/

czegoś dotyczącego konfiguracji GPU.

Oczywiście sterownik instalujesz z aktywną kartą nvidia i sterownik ze strony instaluje się z wyłączonym środowiskiem graficznym, istnieje możliwość ominięcia tego przez dodanie parametru --no-x-check , ale ja zawsze instaluje te sterowniki z wyłączonym środowiskiem graficznym, tak jest zalecane. Do prawidłowego działania instalatora ze strony, potrzebujesz dodatkowo tych pakietów.

Kod:

pkg-config libglvnd-dev

Ciekawe jak sobie poradzi ten instalator z tym, że ty musisz mieć to libgl1-nvidia-glx, a nie to libgl1-nvidia-glvnd-glx. Pewnie musisz użyć parametru --no-install-libglvnd, lub może dodatkowo --no-glvnd-egl-client i --no-glvnd-glx-client, powinien wystarczyć tylko ten pierwszy. Musiałbym znałeś jakoś kartę na której nie działa nowszy glvnd, by to sprawdzić. Możesz zawsze spróbować domyślnie, przecież zawsze istnieje możliwość że ja się mylę.    

Nie jest to jakoś szczególnie trudne, i nigdy nie jest tak, by nie można naprawić systemu, ale jak masz możliwość to zrób sobie backup systemu, zwłaszcza jak to komputer produkcyjny.

Ostatnio edytowany przez jawojx (2020-03-30 22:02:31)

Offline

 

#20  2020-03-31 11:32:09

  Grabek - Użytkownik

Grabek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2019-06-12

Re: Dwie karty graficzne

Wyłączyłem środowisko graficzne (/etc/init.d/lightdm stop  - żeby nie było, że coś źle robię).
Uruchomiłem instalator, zapytał o zablokowanie sterownika nouveau. Po czym wywalił komunikat, że nie może zablokować. Komunikat z logu

Kod:

nvidia-installer log file '/var/log/nvidia-installer.log'
creation time: Tue Mar 31 10:21:05 2020
installer version: 418.113

PATH: /usr/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/sbin:/bin:/snap/bin

nvidia-installer command line:
    ./nvidia-installer

Using: nvidia-installer ncurses v6 user interface
-> Detected 8 CPUs online; setting concurrency level to 8.
-> Installing NVIDIA driver version 418.113.
ERROR: The Nouveau kernel driver is currently in use by your system.  This driver is incompatible with the NVIDIA driver, and must be disabled before proceeding.  Please consult the NVIDIA driver README and your Linux distribution's documentation for details on how to correctly disable the Nouveau kernel driver.
WARNING: One or more modprobe configuration files to disable Nouveau are already present at: /usr/lib/modprobe.d/nvidia-installer-disable-nouveau.conf, /etc/modprobe.d/nvidia-installer-disable-nouveau.conf.  Please be sure you have rebooted your system since these files were written.  If you have rebooted, then Nouveau may be enabled for other reasons, such as being included in the system initial ramdisk or in your X configuration file.  Please consult the NVIDIA driver README and your Linux distribution's documentation for details on how to correctly disable the Nouveau kernel driver.
ERROR: Installation has failed.  Please see the file '/var/log/nvidia-installer.log' for details.  You may find suggestions on fixing installation problems in the README available on the Linux driver download page at www.nvidia.com.

W katalogu /etc/modprobe.d/nouveau.conf instalator dodał plik nvidia-installer-disable-nouveau.conf o zawartości

Kod:

# generated by nvidia-installer
blacklist nouveau
options nouveau modeset=0

Utworzyłem tam ręcznie plik nouveau.conf o tej samej treści i bez zmian.Tak samo w katalogu /usr/lib/modprobe.d  Oczywiście restartowałem system.

Edycja.
Zainstalowałem. Przed startem systemu dodałem parametr (w GRUB, nacisnołem e na wybranym systemie)

Kod:

nouveau.modeset=0

Sterownik się zainstalował, ale system nie uruchamiał się graficznie. Wyczyściłem zawartośc pliku xorg.conf w /etc/X11 i system się uruchomił graficznie.
Polecenie glxinfo | grep OpenGL daje taki efetk:

Kod:

OpenGL vendor string: VMware, Inc.
OpenGL renderer string: llvmpipe (LLVM 7.0, 256 bits)
OpenGL core profile version string: 3.3 (Core Profile) Mesa 18.3.6
OpenGL core profile shading language version string: 3.30
OpenGL core profile context flags: (none)
OpenGL core profile profile mask: core profile
OpenGL core profile extensions:
OpenGL version string: 3.1 Mesa 18.3.6
OpenGL shading language version string: 1.40
OpenGL context flags: (none)
OpenGL extensions:
OpenGL ES profile version string: OpenGL ES 3.0 Mesa 18.3.6
OpenGL ES profile shading language version string: OpenGL ES GLSL ES 3.00
OpenGL ES profile extensions:

Czy o to chodziło? W sensie, czy mam prawidłowy sterownik? Ta nazwa VMware mnie zastanawia. Choć chyba coś nie tak... Mam FPS na poziomie 2-3 a miałem ponad 50.

Własnie sprawdziłem i na grafice intela polecenie glxinfo | grep OpenGL daje ten sam efekt.

Kolejna edycja.
Do pliku xorg.conf dodałem

Kod:

Section "Monitor"
    Identifier     "Configured Monitor"
    Option         "metamodes" "1920x1080_60"
EndSection

Section "Device"
    Identifier     "Configured Video Device"
    Driver         "nvidia"
    VendorName     "NVIDIA Corporation"
EndSection

Section "Screen"
    Identifier     "Default Screen"
    Monitor        "Configured Monitor"
EndSection

System na grafice nvidia się uruchomił. Polecenie glxinfo | grep OpenGL daje odpowiedź:

Kod:

OpenGL vendor string: NVIDIA Corporation
OpenGL renderer string: Quadro K1100M/PCIe/SSE2
OpenGL core profile version string: 4.6.0 NVIDIA 418.113
OpenGL core profile shading language version string: 4.60 NVIDIA
OpenGL core profile context flags: (none)
OpenGL core profile profile mask: core profile
OpenGL core profile extensions:
OpenGL version string: 4.6.0 NVIDIA 418.113
OpenGL shading language version string: 4.60 NVIDIA
OpenGL context flags: (none)
OpenGL profile mask: (none)
OpenGL extensions:
OpenGL ES profile version string: OpenGL ES 3.2 NVIDIA 418.113
OpenGL ES profile shading language version string: OpenGL ES GLSL ES 3.20
OpenGL ES profile extensions:

Tylko, że przy tak skonfigurowanym pliku nie startuje grafika Intel. Jak wyczyszczę teraz plik xorg.conf to każda grafika się uruchamia i polecenie glxinfo | grep OpenGL pokazuje prawidłowo (odpowiedni intel i nvidia). Jednakże przy pustym pliku xorg.conf grafika nwidia się uruchamia, polecenie glxinfo | grep OpenGL pokazuje, że mam nvidie. Jednakże wydajność jest na poziomie niższym niż na intelu.
Nie jest dla mnie wielkim problemem przełączyć kartę w biosie. Problemem jest każdorazowe modyfikowanie pliku xorg.conf. Można to jakoś rozwiązać?

Kolejna edycja.
Jak przełączam na grafikę intele w pliku xorg.conf zmieniam wpis w sekcji driver. Wpisuje tam intel. Grafika intela się na tym uruchamia. I zauważyłem, że na takim pliku grafika intela jakby lepiej chodzi. A bardziej precyzyjnie: wcześniej miałem problem w niektórych grach (jak na intelu grałem) ze znikającym kursorem. Przy szybkich ruchach myszy znikał. Tak jakby nie nadążał. Teraz go widać cały czas. Ale to tak poza tematem. Do gier ma być nvidia.

Ostatnio edytowany przez Grabek (2020-03-31 14:35:39)

Offline

 

#21  2020-03-31 15:04:33

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: Dwie karty graficzne

Dziwne że pierwsze nie zablokowało ładowania nouveau, ale dobrze sobie poradziłeś, też nie zaproponowałbym nic innego jak blokowanie nouveau w grub-e, zamiast szukania gdzie był błąd, szybko i działa. Dobrze też poszedłeś w konfiguracje xorg.conf, ale umieść plik konfiguracji nie w pliku  /etc/X11/xorg.conf, czy folderze /etc/X11/xorg.conf.d/, a w

Kod:

/usr/share/X11/xorg.conf.d/

Zamieniając wpisy, jeżeli tam jest jakiś konfiguracja dotycząca nvidii i spróbuj przełączyć, lub zrób z taką nazwą 30-nvidia.conf jak tam nie ma nic dla nvidii.

Grabek napisał(-a):

Wyczyściłem zawartość pliku xorg.conf w /etc/X11

A co tam było, szkoda że nie pokazałeś.

Czy w

Kod:

nvidia-settings

masz zakładkę PRIME Profiles, przy włączonej nvidii w biosie.

Jak instalowałeś, korzystałeś z tych opcji --no-install-libglvnd --no-glvnd-egl-client i --no-glvnd-glx-client, czy domyślnie bez nich.

Grabek napisał(-a):

Jednakże przy pustym pliku xorg.conf grafika nwidia się uruchamia, polecenie glxinfo | grep OpenGL pokazuje, że mam nvidie. Jednakże wydajność jest na poziomie niższym niż na intelu.

Jak to sprawdzałeś i jakie ty masz środowisko graficzne, może za wcześnie ale sprawdź tak na nvidii (oczywiście nie powiększaj okna).

Kod:

__GL_SYNC_TO_VBLANK=0 | glxgears

A na GPU intela tak.

Kod:

vblank_mode=0 | glxgears

Grabek napisał(-a):

Jak przełączam na grafikę intele w pliku xorg.conf zmieniam wpis w sekcji driver. Wpisuje tam intel. Grafika intela się na tym uruchamia. I zauważyłem, że na takim pliku grafika intela jakby lepiej chodzi. A bardziej precyzyjnie: wcześniej miałem problem w niektórych grach (jak na intelu grałem) ze znikającym kursorem. Przy szybkich ruchach myszy znikał. Tak jakby nie nadążał. Teraz go widać cały czas. Ale to tak poza tematem. Do gier ma być nvidia.

Czyli mogła być zła konfiguracja sterownika. To pokaż informacje jeszcze z tego polecenia może przyda się do innego xorg.conf. Tylko z nvidią i wyłączoną nvidią w biosie.

Kod:

lspci | egrep  'VGA|3D'

Ogólnie, takie są uroki nvidia optimus, jaka nie jest to z bumblebee-nvidia.

Ostatnio edytowany przez jawojx (2020-03-31 15:08:04)

Offline

 

#22  2020-03-31 15:45:01

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Dwie karty graficzne

jawox napisał(-a):

A na GPU intela tak.

Kod:

Kod:

vblank_mode=0 | glxgears

Hmm:
Karta :

Kod:

Graphics:
  Device-1: Intel Xeon E3-1200 v3/4th Gen Core Processor Integrated Graphics 
  driver: i915 v: kernel 
  Display: wayland server: X.Org 1.20.7 driver: i915 
  resolution: 1920x1080~60Hz 
  OpenGL: renderer: Mesa DRI Intel Haswell Desktop v: 4.5 Mesa 19.3.5

Kod:

vblank_mode=0 | glxgears
Running synchronized to the vertical refresh.  The framerate should be
approximately the same as the monitor refresh rate.
292 frames in 5.0 seconds = 58.338 FPS

Kod:

vblank_mode=0  glxgears
ATTENTION: default value of option vblank_mode overridden by environment.
29302 frames in 5.0 seconds = 5860.366 FPS
29187 frames in 5.0 seconds = 5837.279 FPS
29662 frames in 5.0 seconds = 5932.303 FPS
26867 frames in 5.0 seconds = 5370.812 FPS
28049 frames in 5.0 seconds = 5609.710 FPS
27569 frames in 5.0 seconds = 5513.633 FPS

Pozdro

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2020-03-31 15:46:02)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#23  2020-03-31 16:15:19

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: Dwie karty graficzne

Jacekalex napisał(-a):

...

Kod:

vblank_mode=0 | glxgears

Kod:

vblank_mode=0  glxgears

...

Racja na intelu bez | (pisałem z głowy i nie sprawdziłem). Ale  na nvidii też można użyć vblank_mode=0, za __GL_SYNC_TO_VBLANK=0 (nie odwrotnie), i działa też prawidłowo z |, tak napisałem bo tak pamiętałem, nie wszystko mam czas sprawdzać. Co prawda zawsze można sprawdzić tak i tak, nie jest to żaden test, a raczej porównanie.

Może lepiej przetestować od razu na małym teście GPUTest, ale też z wyłączonym "vertical sync".

Ostatnio edytowany przez jawojx (2020-03-31 16:22:05)

Offline

 

#24  2020-03-31 16:22:12

  Grabek - Użytkownik

Grabek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2019-06-12

Re: Dwie karty graficzne

Dziwne że pierwsze nie zablokowało ładowania nouveau, ale dobrze sobie poradziłeś, też nie zaproponowałbym nic innego jak blokowanie nouveau w grub-e, zamiast szukania gdzie był błąd, szybko i działa. Dobrze też poszedłeś w konfiguracje xorg.conf, ale umieść plik konfiguracji nie w pliku  /etc/X11/xorg.conf, czy folderze /etc/X11/xorg.conf.d/, a w
Kod:
/usr/share/X11/xorg.conf.d/
Zamieniając wpisy, jeżeli tam jest jakiś konfiguracja dotycząca nvidii i spróbuj przełączyć, lub zrób z taką nazwą 30-nvidia.conf jak tam nie ma nic dla nvidii.

Czyli mam przeniść plik xorg. conf do /usr/share/X11/xorg.conf.d/ ? Mam tam plik nvidia-drm-outputclass.conf

Grabek napisał(-a):
Wyczyściłem zawartość pliku xorg.conf w /etc/X11

A co tam było, szkoda że nie pokazałeś.

Sterwonik dodał takie wpisy.

Kod:

# nvidia-xconfig: X configuration file generated by nvidia-xconfig
# nvidia-xconfig:  version 418.113

Section "ServerLayout"
    Identifier     "Layout0"
    Screen      0  "Screen0"
    InputDevice    "Keyboard0" "CoreKeyboard"
    InputDevice    "Mouse0" "CorePointer"
EndSection

Section "Files"
EndSection

Section "InputDevice"
    # generated from default
    Identifier     "Mouse0"
    Driver         "mouse"
    Option         "Protocol" "auto"
    Option         "Device" "/dev/psaux"
    Option         "Emulate3Buttons" "no"
    Option         "ZAxisMapping" "4 5"
EndSection

Section "InputDevice"
    # generated from default
    Identifier     "Keyboard0"
    Driver         "kbd"
EndSection

Section "Monitor"
    Identifier     "Monitor0"
    VendorName     "Unknown"
    ModelName      "Unknown"
    HorizSync       28.0 - 33.0
    VertRefresh     43.0 - 72.0
    Option         "DPMS"
EndSection

Section "Device"
    Identifier     "Device0"
    Driver         "nvidia"
    VendorName     "NVIDIA Corporation"
EndSection

Section "Screen"
    Identifier     "Screen0"
    Device         "Device0"
    Monitor        "Monitor0"
    DefaultDepth    24
    SubSection     "Display"
        Depth       24
    EndSubSection
EndSection

Grabek napisał(-a):
Jednakże przy pustym pliku xorg.conf grafika nwidia się uruchamia, polecenie glxinfo | grep OpenGL pokazuje, że mam nvidie. Jednakże wydajność jest na poziomie niższym niż na intelu.

Jak to sprawdzałeś i jakie ty masz środowisko graficzne, może za wcześnie ale sprawdź tak na nvidii (oczywiście nie powiększaj okna).

Gram przez Steam. Mam ustawione, żeby mi się pokazywała ilość fps. No i na Nvidia przy pustym pliku xorg.conf aż przycinało. A korzystam z XFCE.

Jak instalowałeś, korzystałeś z tych opcji --no-install-libglvnd --no-glvnd-egl-client i --no-glvnd-glx-client, czy domyślnie bez nich.

Za pierwszym razem zainstalowałem bez parametru. System nie uruchamiał się graficznie więc spróbowałem z parametrem --no-install-libglvnd Też nie pomogło.

Kod:

vblank_mode=0 | glxgears

Dla Intela

Kod:

agnieszka@debian:~$ vblank_mode=0 | glxgears
Running synchronized to the vertical refresh.  The framerate should be
approximately the same as the monitor refresh rate.
303 frames in 5.0 seconds = 60.428 FPS
301 frames in 5.0 seconds = 60.019 FPS
301 frames in 5.0 seconds = 60.021 FPS

Kod:

__GL_SYNC_TO_VBLANK=0 | glxgears

Dla Nvidia

Kod:

agnieszka@debian:~$ __GL_SYNC_TO_VBLANK=0 | glxgears
Running synchronized to the vertical refresh.  The framerate should be
approximately the same as the monitor refresh rate.
303 frames in 5.0 seconds = 60.536 FPS
301 frames in 5.0 seconds = 60.023 FPS
301 frames in 5.0 seconds = 60.021 FPS
301 frames in 5.0 seconds = 60.020 FPS
301 frames in 5.0 seconds = 60.024 FPS

Czy w


Kod:
nvidia-settings
masz zakładkę PRIME Profiles, przy włączonej nvidii w biosie.

Nie mam takiej zakładki.

Ostatnio edytowany przez Grabek (2020-03-31 16:33:23)

Offline

 

#25  2020-03-31 17:03:37

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: Dwie karty graficzne

Grabek napisał(-a):

Czyli mam przenieść plik xorg. conf do /usr/share/X11/xorg.conf.d/ ? Mam tam plik nvidia-drm-outputclass.conf

Tak, tylko z nazwa jak pisałem, a drugi przenieś lub dopisz coś na końcu i sprawdź jak jest przy uruchamianiu z nvidią i bez, możliwe że dodamy później plik dla intela. To nie zmieni działania nvidii, ale to powinno dać możliwości przełączania kart bez edycji xorg.conf.

Grabek napisał(-a):

Sterwonik dodał takie wpisy.

Wygenerowany przy instalacji, nie jest nam potrzeby teraz, myślałem że może było coś innego jeszcze.

vblank_mode=0 | glxgears

Pomyliłem się wyjaśnienie jest nad twoim ostatnim postem, powinno być.

Kod:

vblank_mode=0  glxgears

Grabek napisał(-a):

Gram przez Steam. Mam ustawione, żeby mi się pokazywała ilość fps. No i na Nvidia przy pustym pliku xorg.conf aż przycinało. A korzystam z XFCE.

No to za test wystarczy. A może quadro ma problem z tą grą na innych jest tak samo, jak by nie było to karta nie do grania, choć oczywiście zdaje sobie sprawę że można na niej grać.

Grabek napisał(-a):

Za pierwszym razem zainstalowałem bez parametru. System nie uruchamiał się graficznie więc spróbowałem z parametrem --no-install-libglvnd Też nie pomogło.

A odinstalowałeś wcześniej stara instalacje, na razie nic z tym nie rób, pytałem na zapas. Sterownik Nvidii ładuje się prawidłowo, a dlaczego masz mało klatek w grze trzeba poszukać. Pokaż jeszcze raz to co podałem błędnie i resztę. Jeszcze raz to, dla obydwu kart.

Kod:

glxinfo | grep OpenGL ; vblank_mode=0  glxgears

Ewentualnie dla nvidii (gdy wyniki różne):

Kod:

glxinfo | grep OpenGL ; __GL_SYNC_TO_VBLANK=0 |  glxgears

No i to nie pokazałeś. Tylko z nvidią i wyłączoną nvidią w biosie.

Kod:

lspci | egrep  'VGA|3D'

To można wykorzystać jeszcze do innego ustawienia, pisałem o tym trzy lata temu tu. Na teraz to jest tylko informacja, nic z tego w tym linku nie rób, do momentu znalezienia przyczyny słabego działania nvidii w grach.

Ostatnio edytowany przez jawojx (2020-03-31 17:16:16)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)