Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2018-08-09 01:15:36

  FeliksLeon - Nowy użytkownik

FeliksLeon
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2018-08-08

Dwa dyski (SSD, HDD) - jak podzielić na partycje?

Cześć!

Nabyłem nowy komputer, wyposażony w dwa dyski twarde - jeden SDD o pojemności 240 GB, drugi HDD o pojemności 1 TB. Na komputerze jest już zainstalowany (przez producenta) Windows 10, przypuszczam (komputera jeszcze nie mam), że na dysku SSD. Moim podstawowym systemem będzie jednak, jak zwykle, Debian.

Zastanawiam się nad optymalnym dla moich potrzeb podziałem dysków na partycje, biorąc pod uwagę zarówno różnice sprzętowe, jak i sposób w jaki korzystam z systemów operacyjnych.

Zacznę od drugiej kwestii. Z systemu Windows korzystam rzadko (kilka godzin w tygodniu, a i to nie zawsze). Przede wszystkim do uruchomienia jakichś gier, których nie uda mi się odpalić w Wine pod Linuksem. Przy czym nie są to najnowsze tytuły. Do codziennej pracy i rozrywki używam Linuksa (wiele godzin dziennie). Dodam jeszcze, że wersji 10 systemu Windows nigdy nawet nie miałem.

Przejdźmy do samych dysków - chodzi tu o kwestię czasu życia dysku SSD że względu na liczbę dokonywanych operacji zapisu. Jak dotąd nigdy nie posiadałem dysku SSD, więc brak mi doświadczenia. W związku z tym spędziłem dziś całe popołudnie i cały wieczór na poszukiwaniu stosownych porad w internecie. Ale te różnią się dość znacznie — od "wystarczy włączyć funkcję TRIM" po wyłączanie/ograniczanie dziennika systemu plików, ingerencję w ustawienia przeglądarki internetowej, dezaktywowane hibernacji, itp. Tylko czy warto pozbawiać się wielu przydatnych, czy po prostu wygodnych, funkcji? Ile na tym możemy zyskać? Czy zamiast cieszyć się z zalet posiadania dysku SSD nie będziemy go przeklinać? Nie chcę popadać w żadną skrajność.

W związku z powyższym ludzie różnie podchodzą też do kwestii podziału dysków na partycje i do montowania określonych katalogów na poszczególnych dyskach. Oto rozwiązanie, do którego doszedłem.
1. Partycje systemowa oraz recovery dla Windows — łącznie ok. 60 GB na dysku SSD.
2. / — 30-40 GB na dysku SSD.
3. /var — 10 GB na dysku HDD.
4. /tmp — 10 GB na dysku HDD.
5. Partycja dla Windowsa z przeznaczeniem na gry i inne programy — 100 GB na dysku HDD.
6. /home — reszta dysku HDD
7. Co z resztą (ponad połowa) dysku SSD? Pozostawienie go pustym zapewne zwiększy jego żywotność, ale czy to nie zbyt duże marnotrawstwo? Mógłbym tam umieszczać różne dane, których raczej nie będę usuwał, lecz uzupełniał (dokumenty, muzyka, itp.), ale aż tyle ich mieć nie będę.

Uh! Przyznam, że od tego wszystkiego rozbolała mnie głowa. ;)

Offline

 

#2  2018-08-09 01:23:39

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Dwa dyski (SSD, HDD) - jak podzielić na partycje?

4. /tmp — 10 GB na dysku HDD.

Po co to? /tmp najlepiej umieścić w pamięci RAM jako tmpfs.

Chyba że w nowym komputerze masz jej za mało, w Debianie przy 8GB RAM możesz zrobić 4GB TMPFS i spokojnie wystarczy taki /tmp. a system miejscami  bedzie szybciej reagował.

/tmp u mnie:

Kod:

tmpfs on /tmp type tmpfs (rw,nosuid,nodev,noexec,noatime)

Mam tak ustawione od 10 lat i żadnych problemów z tego powodu nie zauważyłem.

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2018-08-09 01:27:45)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#3  2018-08-09 12:21:51

  chmuri - [=Centos=]

chmuri
[=Centos=]
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-11-25
Serwis

Re: Dwa dyski (SSD, HDD) - jak podzielić na partycje?

A można jeszcze tak zrobić żeby przeglądarkę skopiować do ramu za każdym bootem systemu ;)


http://wiki.centos.org/ArtWork/Brand?action=AttachFile&do=get&target=centos-logo-light.png

Offline

 

#4  2018-08-09 12:45:40

  wikingagressor - Użytkownik

wikingagressor
Użytkownik
Skąd: Józefów k.Błonia, mazowieck
Zarejestrowany: 2015-02-03

Re: Dwa dyski (SSD, HDD) - jak podzielić na partycje?

Ja bym reszte sdd przeznaczyl na /home ze wzgledu ze bedzie czesto uzywana.
Na hdd lepiej jest zrobic partycje /magazyn na przechowywanie wiekszych plikow (fimy, seriale, muzyka, obrazy gier), ktorych uzywasz od czasu do czasu.


Peace, Love and Debian for the World!!!

Offline

 

#5  2018-08-10 13:39:49

  FeliksLeon - Nowy użytkownik

FeliksLeon
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2018-08-08

Re: Dwa dyski (SSD, HDD) - jak podzielić na partycje?

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

Jacekalex napisał(-a):

4. /tmp — 10 GB na dysku HDD.

Po co to? /tmp najlepiej umieścić w pamięci RAM jako tmpfs.

Tak pomyślałem, że skoro w /tmp jest duży ruch, to lepiej wrzucić na HDD niż na SSD. A odnośnie wrzucenia go do RAM-u, to czytałem o tym, ale czy mi to nie ograniczy zbytnio pamięci? Na starym lapku kiedy odpalę kilka programów i Firefoxa z pierdyliardem otwartych kart + nie daj Boże jakąś grę we flashu, to zużycie pamięci potrafi skoczyć i do 7 GB (na starym i nowym mam po 8 GB pamięci).

@chmuri: To żart?

wikingagressor napisał(-a):

Ja bym reszte sdd przeznaczyl na /home ze wzgledu ze bedzie czesto uzywana.

No i wracamy do zasadniczej kwestii - czy jest sens jakoś specjalnie przejmować się tą ograniczoną żywotnością dysków SSD, czy nie? Jeśli nie, to temat można zakończyć, poradzę sobie. A jeśli tak, to właśnie z tego powodu, który wymieniłeś, /home powinien znaleźć się na HDD.
Myślałem też, żeby /home umieścić na SSD i linkować co częściej używane katalogi (~/Pobrane, ~/Wideo, ~/.mozilla, ~/.smplayer, itp.) do partycji na HDD, tylko to może być nieco upierdliwe.

Offline

 

#6  2018-08-10 13:56:14

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Dwa dyski (SSD, HDD) - jak podzielić na partycje?

Tak pomyślałem, że skoro w /tmp jest duży ruch, to lepiej wrzucić na HDD niż na SSD. A odnośnie wrzucenia go do RAM-u, to czytałem o tym, ale czy mi to nie ograniczy zbytnio pamięci?

Pamięci ograniczyć? Chyba żartujesz.

Kod:

df -hk /tmp
System plików    1K-bl użyte dostępne %uż. zamont. na
tmpfs          4076948    12  4076936   1% /tmp

W całym /tmp mam teraz zajętych AŻ 12 KILOBAJTÓW, faktycznie "bardzo dużo".

Przecież w /tmp są głównie sockety komunikacyjne lub pliki blokujące różnych programów, między innymi Xorga czy Waylanda.

Co się w tej chwili dzieje u mnie w /tmp:

Kod:

root ~> lsof /tmp 
COMMAND    PID  USER   FD   TYPE DEVICE SIZE/OFF  NODE NAME
mysqld    6853 mysql    7u   REG   0,28        0 12076 /tmp/ibI5DyyC (deleted)
mysqld    6853 mysql    8u   REG   0,28        0 12077 /tmp/ibLXTBcV (deleted)
mysqld    6853 mysql    9u   REG   0,28        0 12078 /tmp/ibTgGFQd (deleted)
mysqld    6853 mysql   10u   REG   0,28        0 13106 /tmp/ibkM7gIP (deleted)
mysqld    6853 mysql   14u   REG   0,28        0 13203 /tmp/ibzuCPeK (deleted)
php-fpm7. 6857   php    3u   REG   0,28        0 12058 /tmp/.ZendSem.q3GP8B (deleted)
php-fpm7. 7558   php    3u   REG   0,28        0 12058 /tmp/.ZendSem.q3GP8B (deleted)
quiterss  9016  pacjent   10uW  REG   0,28        0 21742 /tmp/qtsingleapp-quiter-9c4b-3e9-lockfile
firefox   9473  pacjent  DEL    REG   0,28          45464 /tmp/.glDEhPZb

Pozdro

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2018-08-10 13:59:06)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#7  2018-08-10 14:13:00

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Dwa dyski (SSD, HDD) - jak podzielić na partycje?

FeliksLeon napisał(-a):

wikingagressor napisał(-a):

Ja bym reszte sdd przeznaczyl na /home ze wzgledu ze bedzie czesto uzywana.

No i wracamy do zasadniczej kwestii - czy jest sens jakoś specjalnie przejmować się tą ograniczoną żywotnością dysków SSD, czy nie? Jeśli nie, to temat można zakończyć, poradzę sobie. A jeśli tak, to właśnie z tego powodu, który wymieniłeś, /home powinien znaleźć się na HDD.
Myślałem też, żeby /home umieścić na SSD i linkować co częściej używane katalogi (~/Pobrane, ~/Wideo, ~/.mozilla, ~/.smplayer, itp.) do partycji na HDD, tylko to może być nieco upierdliwe.

Przejmować się nie ma za bardzo czym. Dlatego warto trzymać kluczowe katalogi (szczególnie /home) na SSD. Z tym właśnie wiąże się pewne, wieloletnie nieporozumienie — /home to katalog na pliki konfiguracyjne użytkownika i jakieś jego osobiste pierdółki. Wtedy odczuwasz korzyści z używania SSD.

A wszystkie dane (filmy, zdjęcia i inne pierdoły) to się nie trzyma na /home, tylko na jakimś innym magazynie zamontowanym przykładowo jako /home/filmy lub gdzieś w /mnt/filmy, które fizycznie siedzą na HDD. Wtedy masz zupełnie inne opcje montowania, uprawnienia, kopie zapasowe itp do takiego magazynu danych.

Offline

 

#8  2018-08-10 16:06:15

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Dwa dyski (SSD, HDD) - jak podzielić na partycje?

Jacekalex napisał(-a):

Tak pomyślałem, że skoro w /tmp jest duży ruch, to lepiej wrzucić na HDD niż na SSD. A odnośnie wrzucenia go do RAM-u, to czytałem o tym, ale czy mi to nie ograniczy zbytnio pamięci?

Pamięci ograniczyć? Chyba żartujesz.

Niektóre aplikacje, np. narzędzia deweloperskie od googla dla andka, aktualizują się w /tmp/, a czasami taka aktualizacja wymaga pobrania paru GiB z neta, no i do tego jeszcze trzeba to wypakować, także czasami to nawet i 5GiB na /tmp/ to za mało. xD

A co do samego zjadania pamięci, to nawet jak się da 90% RAM na /tmp/ , to i tak z tego faktu nic się nie stanie, bo te 90% nie jest prealokowane.

A co do plików na SSD, to głównie takie dyski zabijają duże statyczne pliki, np. filmy, gdzie komórki na których taki plik leży są w zasadzie nieruszone ale za to większe zużycie dotyczy pozostałych komórek. Im mniej wolnego miejsca, tym rotacja komórek jest jeszcze mniejsza i przez to komórki się zużywają bardzo nierównomiernie. Wiec optymalne rozwiązanie to zostawić sporo miejsca na SSD i mieć dużo małych plików, które rotują dość ostro, np. mając zainstalowanego niestabilnego debiana, wtedy po paru miechach, wszystkie pliki (albo spora ich część) jest wgrywana ponownie i zużycie komórek jest w miarę jednorodne, przez co nośnik może dłużej posłużyć. :]

Ostatnio edytowany przez morfik (2018-08-10 16:12:44)

Offline

 

#9  2018-08-10 19:16:44

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Dwa dyski (SSD, HDD) - jak podzielić na partycje?

Podobny problem z brakiem miejsca w /tmp może występować przy nagrywaniu płyt DVD (chociaż obecnie płyty to zabytek).

Producenci sugerują pozostawienie co najmniej 20% wolnego miejsca na SSD.

Offline

 

#10  2018-08-10 21:30:49

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Dwa dyski (SSD, HDD) - jak podzielić na partycje?

Może z 5 płytek nagrałem przez ostatnie 6 lat, ale ani K3B ani cdrecord nigdy się nie skarżyły na /tmp w ramie, nawet, jak nagrywałem dvd na kompie, kiedy ten miał 4GB RAM.
Piszę o K3B i cdrecord, bo pozostałe programy nie były warte uwagi.


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#11  2018-08-10 23:37:37

  FeliksLeon - Nowy użytkownik

FeliksLeon
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2018-08-08

Re: Dwa dyski (SSD, HDD) - jak podzielić na partycje?

Jacekalex napisał(-a):

Pamięci ograniczyć? Chyba żartujesz.
(...)
W całym /tmp mam teraz zajętych AŻ 12 KILOBAJTÓW, faktycznie "bardzo dużo".

Nie będę udawał, że wiem lepiej. Nigdy nie sprawdzałem objętości /tmp na desktopie (sprawdzałem na serwerach, ale to inna historia), bo też i nie miałem powodu by to robić. Ale... Z tego co się orientuję, to w /tmp zapisywane są różne pliki tymczasowe, np. przy rozpakowywaniu archiwów (a zdarza mi się dość często tworzyć i rozpakowywać całkiem spore archiwa), także pliki przeglądarki internetowej (w trakcie pobierania?). Owszem, jest to obciążenie raczej krótkotrwałe, ale może być istotne.

W każdym razie — zrobię jak radzisz, a gdybym nie był zadowolony, zawsze mogę to zmienić później.

yossarian napisał(-a):

Z tym właśnie wiąże się pewne, wieloletnie nieporozumienie — /home to katalog na pliki konfiguracyjne użytkownika i jakieś jego osobiste pierdółki.

Nie wiem czy takie wieloletnie i czy nieporozumienie... W czasach kiedy były tylko dyski HDD i najczęściej jedna sztuka, nie miało to większego znaczenia, zwłaszcza gdy był tylko jeden użytkownik komputera.

morfik napisał(-a):

A co do plików na SSD, to głównie takie dyski zabijają duże statyczne pliki, np. filmy, gdzie komórki na których taki plik leży są w zasadzie nieruszone ale za to większe zużycie dotyczy pozostałych komórek.

U mnie filmy nie są statyczne - większość po obejrzeniu wywalam. :P
Ja bym raczej powiedział, że zabójcze jest oprogramowanie, które zapisuje mnóstwo danych na dysku w krótkim czasie. Nie wiem czy przeciętny użytkownik ma z takim do czynienia, ale oprogramowanie specjalistyczne może takie być. Ale to powinno być użytkowane na odpowiednich serwerach. Taka dygresja.

morfik napisał(-a):

Wiec optymalne rozwiązanie to zostawić sporo miejsca na SSD i mieć dużo małych plików, które rotują dość ostro, np. mając zainstalowanego niestabilnego debiana, wtedy po paru miechach, wszystkie pliki (albo spora ich część) jest wgrywana ponownie i zużycie komórek jest w miarę jednorodne, przez co nośnik może dłużej posłużyć.

Jednorodne zużycie nie jest równoznaczne z długim życiem. Nie ma znaczenia, czy pliki są małe, duże czy różne — rotacja owszem, pomaga rozłożyć zużycie (tzn. przy tej samej liczbie zapisywanych komórek lepiej jest rotować niż nie rotować), ale jak będziesz zapisywał mnóstwo danych dzień w dzień, to taki dysk pożyje krócej niż dysk, na którym zapisuje się rzadko. Przynajmniej tak ja to rozumiem.

yossarian napisał(-a):

Podobny problem z brakiem miejsca w /tmp może występować przy nagrywaniu płyt DVD (chociaż obecnie płyty to zabytek).

Ha, ha! Faktycznie. Kiedy szukałem sprzętu, z przyzwyczajenia filtrowałem laptopy z napędem optycznym. Ale po chwili namysłu stwierdziłem, że w zasadzie jego użycie sprowadzi się do odtwarzania starych płyt z grami. Dlatego kupiłem napęd zewnętrzny za stówkę i mam spokój. Chociaż sporadycznie zdarza się, że trzeba wypalić jakąś płytkę — jest to bądź co bądź tani sposób przechowywania danych.

———————

Dziękuję raz jeszcze wszystkim Wam za uwagi. Mam jeszcze trochę czasu do namysłu (muszę odesłać komputer z uwagi na uszkodzenie mechaniczne). Ale chyba zrobię tak, jak radzą wikingagressor i yossarian (oraz /tmp w RAM-ie).

Offline

 

#12  2018-08-12 10:41:57

  wikingagressor - Użytkownik

wikingagressor
Użytkownik
Skąd: Józefów k.Błonia, mazowieck
Zarejestrowany: 2015-02-03

Re: Dwa dyski (SSD, HDD) - jak podzielić na partycje?

yossarian napisał(-a):

A wszystkie dane (filmy, zdjęcia i inne pierdoły) to się nie trzyma na /home, tylko na jakimś innym magazynie zamontowanym przykładowo jako /home/filmy lub gdzieś w /mnt/filmy, które fizycznie siedzą na HDD. Wtedy masz zupełnie inne opcje montowania, uprawnienia, kopie zapasowe itp do takiego magazynu danych.

Ja u siebie stworzylem taki wariant: wszystkie wieksze pliki, ktore moga byc uzywane w calej sieci domowej sa na partycji /mnt/magazyn. Dodatkowo stworzony zostal specjalny uzytkownik sambauser bez praw dostepu do zadnej powloki i to on montuje zasoby i jest punktem dostepu do danych za pomoca samby. Jako wisienka na torcie, program minidlna udostepnia dane multimedialne do streamowania na telewizor.


Peace, Love and Debian for the World!!!

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)