Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2018-01-26 21:57:02

  Grzesiek11 - Użytkownik

Grzesiek11
Użytkownik
Zarejestrowany: 2018-01-26

Debian USB - persistence nie działa

Witajcie. Próbuję zainstalować Debiana na moim pendrive. Pobrałem iso i wgrałem przy użyciu LiLi. Uruchamiał się, ale po restarcie i utworzeniu partycji live-rw już przestał (po wybraniu USB w BIOSie w nieskończoność miga "_"). Jak rozwiązać ten problem?

Offline

 

#2  2018-01-27 01:57:42

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Debian USB - persistence nie działa

Próbuję zainstalować Debiana na moim pendrive. Pobrałem iso i wgrałem przy użyciu LiLi.

Te dwa zdania sie wykluczają.

Albo instalujesz system, albo tworzysz rozruchowego pena.

Offline

 

#3  2018-01-27 17:59:26

  multim - Użytkownik

multim
Użytkownik
Zarejestrowany: 2015-08-29

Re: Debian USB - persistence nie działa

Pamiętam że w LiLi była kiedyś opcja "live persistence" umożliwiająca zapisywanie konfiguracji Linuksa. Jednak na Debianie pamiętam zawsze to kulało, jedyne distra które to ogarniały to *buntu-podobne i Slax.

Offline

 

#4  2018-01-27 19:28:09

  Grzesiek11 - Użytkownik

Grzesiek11
Użytkownik
Zarejestrowany: 2018-01-26

Re: Debian USB - persistence nie działa

Te dwa zdania sie wykluczają.

Albo instalujesz system, albo tworzysz rozruchowego pena.

Chodzi bardziej o to drugie. Sorry, pisałem to na szybko.

Pamiętam że w LiLi była kiedyś opcja "live persistence" umożliwiająca zapisywanie konfiguracji Linuksa. Jednak na Debianie pamiętam zawsze to kulało, jedyne distra które to ogarniały to *buntu-podobne i Slax.

Właśnie o to chodzi. Zależy mi na Debianie, bo jest dość lekki, a zarazem funkcjonalny.

Offline

 

#5  2018-01-27 23:43:12

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: Debian USB - persistence nie działa

To ma być plik jako partycja persistent, czy oddzielna partycja persistent zrobiona na USB.

Offline

 

#6  2018-01-28 10:55:17

  Grzesiek11 - Użytkownik

Grzesiek11
Użytkownik
Zarejestrowany: 2018-01-26

Re: Debian USB - persistence nie działa

To ma być plik jako partycja persistent, czy oddzielna partycja persistent zrobiona na USB.

Chyba nie ma wsparcia dla caspera w Debianie. Więc partycja. Chyba że to nie pytanie.

Offline

 

#7  2018-01-28 11:19:20

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: Debian USB - persistence nie działa

To jest pytanie i może być plik, lub oddzielna partycja. Z plikiem jest prościej. Po prostu różnie robi się pendrive i może być tak że nie masz możliwości zapisu tam gdzie są pliki livecd. Sprawdź czy możesz zapisywać na tym USB, jak możesz zrobimy plik jako partycje. Ja nie wiem jak działa LiLi nigdy go nie używałem, czy tak może jak unetbootin, czy może dd, a może jeszcze inaczej.

Offline

 

#8  2018-01-28 11:23:39

  multim - Użytkownik

multim
Użytkownik
Zarejestrowany: 2015-08-29

Re: Debian USB - persistence nie działa

Nie da się zapisywać w domyślnym Debianie Live. Domyślnie nie montuje nawet zawartości pendriva, tylko własny.

Offline

 

#9  2018-01-28 11:30:39

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: Debian USB - persistence nie działa

multim napisał(-a):

Nie da się zapisywać w domyślnym Debianie Live. Domyślnie nie montuje nawet zawartości pendriva, tylko własny.

Trzeba było poczekać na odpowiedz. Co to znaczy domyślnym Debianie Live, tylko nie odpowiadaj teraz

Offline

 

#10  2018-01-28 11:43:50

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Debian USB - persistence nie działa

A jaki jest w ogóle cel tworzenia wersji persistence, zamiast normalnie zainstalować system na penie?

Offline

 

#11  2018-01-28 14:24:00

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Debian USB - persistence nie działa

yossarian napisał(-a):

A jaki jest w ogóle cel tworzenia wersji persistence, zamiast normalnie zainstalować system na penie?

Łatwiej przywrócić ustawienia fabryczne systemu. xD

Offline

 

#12  2018-01-28 14:28:54

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Debian USB - persistence nie działa

A nie szybciej zrobić kopię systemu?

Offline

 

#13  2018-01-28 14:36:29

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Debian USB - persistence nie działa

Chyba jednak format dodatkowej partycji jest o wiele szybszy. xD A poza tym, baza zawsze jest w trybie RO (i do tego skompresowana), co nie pozostaje bez znaczenia dla bezpieczeństwa systemu.

Offline

 

#14  2018-01-28 17:06:47

  multim - Użytkownik

multim
Użytkownik
Zarejestrowany: 2015-08-29

Re: Debian USB - persistence nie działa

@jawojx
Nie rozumiem twojego postu, ale spróbuję doprecyzować.
https://www.debian.org/CD/live/index.pl.html
Jeden z obrazów pobierany jest przez LiLi. Autor wątku korzysta z tego programu, więc mogę się domyślać że wykorzystuje gotowy obraz live Debiana, a nie tworzy własny custom.

Offline

 

#15  2018-01-28 17:40:00

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: Debian USB - persistence nie działa

multim napisał(-a):

@jawojx
Nie rozumiem twojego postu, ale spróbuję doprecyzować.
https://www.debian.org/CD/live/index.pl.html
Jeden z obrazów pobierany jest przez LiLi. Autor wątku korzysta z tego programu, więc mogę się domyślać że wykorzystuje gotowy obraz live Debiana, a nie tworzy własny custom.

Tu nie chodzi z jakiego obrazu jest tworzony pendrive, tylko jak. Pisałem nie używałem nigdy Lili, nie będę ganiał za Windowsem żeby go sprawdzić (wine też nie używam). Lepiej zamiast pisać te dwa posty nic nie wnoszące, było od razu podać czy da się tam zapisywać na tym zrobionym, czy nie. Czy to robi na podobieństwo dd, czy unetbootin, a może coś z grubem.

Offline

 

#16  2018-01-28 19:01:42

  Grzesiek11 - Użytkownik

Grzesiek11
Użytkownik
Zarejestrowany: 2018-01-26

Re: Debian USB - persistence nie działa

To jest pytanie i może być plik, lub oddzielna partycja. Z plikiem jest prościej. Po prostu różnie robi się pendrive i może być tak że nie masz możliwości zapisu tam gdzie są pliki livecd. Sprawdź czy możesz zapisywać na tym USB, jak możesz zrobimy plik jako partycje. Ja nie wiem jak działa LiLi nigdy go nie używałem, czy tak może jak unetbootin, czy może dd, a może jeszcze inaczej.

LiLi działa jak Rufus (jestem pewien, bo Rufusa też testowałem), a Rufus działa jak Unetbootin (z tego co wiem). Mogę zapisywać na partycji nowe dane, zarówno z Windowsa, jak i z innego Debiana (na starym PC).

A jaki jest w ogóle cel tworzenia wersji persistence, zamiast normalnie zainstalować system na penie?

A nie szybciej zrobić kopię systemu?

Czy Debian po zainstalowaniu nie zajmuje więcej niż nagrany plik iso? Pendrive ma tylko 16GB.

Nie rozumiem twojego postu, ale spróbuję doprecyzować.
https://www.debian.org/CD/live/index.pl.html
Jeden z obrazów pobierany jest przez LiLi. Autor wątku korzysta z tego programu, więc mogę się domyślać że wykorzystuje gotowy obraz live Debiana, a nie tworzy własny custom.

Tak, korzystam z iso z tej strony, tyle że pobrałem go samodzielnie. Użyłem LiLi tylko do nagrania i formatowania. Próbowałem stworzyć własny (z tego starego PC), ale po ukończeniu nie dostałem gotowego pliku.

Offline

 

#17  2018-01-28 20:35:34

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: Debian USB - persistence nie działa

Grzesiek11 napisał(-a):

LiLi działa jak Rufus (jestem pewien, bo Rufusa też testowałem), a Rufus działa jak Unetbootin (z tego co wiem). Mogę zapisywać na partycji nowe dane, zarówno z Windowsa, jak i z innego Debiana (na starym PC).

No i dobrze, będziesz łatwiej robił kopie swojego pliku z ustawieniami i mógł przywracać jak coś zepsujesz z kopi.

Z normalnego usera w konsoli, będzie można łatwiej usunąć jak nie będzie już potrzebny. To zrobi pliko-partycje o wielkości 2G, zmień według potrzeb. Może dla czystości zrobimy to w /tmp.

Kod:

cd /tmp ; dd if=/dev/zero of=persistence bs=1M count=2000

To z root-a jak w Debianie domyślnie, nie przez sudo. Czyli su, hasło i cały ten wiersz w konsoli.

Kod:

mkfs.ext3 -F -L persistence persistence ; mkdir dysk_p ; mount persistence dysk_p ; cd dysk_p ; echo / union > persistence.conf ; cd .. ; umount dysk_p ; rmdir dysk_p ; exit

Jak wyjdzie z roota na usera, to będzie gotowe. Nie opisuje, ani nie robię skryptu bo widać że łatwe i o co chodzi.

Powstały plik persistence w katalogu /tmp przenieść na usb i przy uruchomieniu w trybie edycji (klawisz Tab jak tam jest syslinux, e w grubie lub na stałe wpisać configu) w linii na końcu gdzie jest boot=live (w debianie 9.3 livecd) dodać persistence, na przykład dla syslinuxa coś takiego ma być

Kod:

initrd=/live/initrd.img-4.9.0-4-amd64 boot=live components persistence

Po prostu tam gdzie wpisane są opcje startowe, dla gruba w linii z linux  /live/vmlinuz-4.9.0-4-amd64 boot=live components persistence

Offline

 

#18  2018-01-29 18:13:33

  Grzesiek11 - Użytkownik

Grzesiek11
Użytkownik
Zarejestrowany: 2018-01-26

Re: Debian USB - persistence nie działa

Dzięki jawojx. Podziałało :) Mam jeszcze pytanie: jest jakiś limit wielkości tego pliku?

Offline

 

#19  2018-01-29 19:22:35

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: Debian USB - persistence nie działa

4GB wynikający z ograniczenia systemu plików FAT-32, najczyściej spotykany na pendrive. Jak to jest za mało to inny system plików, albo wydzielić cześć pendrive na partycje persistence.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)