Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#51  2017-12-07 15:19:19

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Nowy laptop - co polecacie

morfik napisał(-a):

yossarian napisał(-a):

Poza tym bywa tak, że z wyprawy nie zawsze się wraca do domu, często jest to schronisko, hotel, jakiś wynajęty pokój/mieszkanie — i tam się taki ultrabook bardziej przyda niż smartfon z wiaderkiem dodatkowego badziewia, które będzie trzeba ze sobą zabierać na wyjazd.

Wiaderko dodatkowego sprzętu to jest do zastosowań jedynie domowych. Ja nigdy nie biorę nic dodatkowego do telefonu, gdy idę w teren — no może słuchawki biorę, bo zwykle słucham muzyki/podkastów/radia, no i jeszcze powerbanki, tak na wszelki wypadek i to jest całe moje wyposażenie. xD

Ja nie pisałem o samym wyjściu „w teren”, a bardziej o jakimś wyjeździe, dopiero na którym wychodzi się w teren (oczywiście już bez laptopów).

Czego nie dałoby rady zrobić na telefonie w takiej sytuacji, co dałoby radę zrobić na ultrabooku?

Obrobić zdjęć z wyjazdu?

BTW: ultrabooki mają moduł GSM?

Mają WiFi — a to standard w każdym hotelu, pensjonacie itp., chociaż są i modele z modułem GSM (slot na kartę SIM).

Klawiaturę masz, ekran też, reszta jest zbędna z punktu widzenia operowania na smartfonie. xD

Nie każdy jest zadowolony z ergonomii takiego rozwiązania, stąd ta dyskusja i pomysły na używanie tych wszystkich dodatkowych gratów.

Offline

 

#52  2017-12-07 16:06:33

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Nowy laptop - co polecacie

Czyli bardziej wyjazd pod namiot albo do rodzinki na parę tygodni? Nie wiem czym ta sytuacja się różni od zwykłego wyjścia z domu na parę czy paręnaście godzin. Może dlatego, że ja rowerkiem w sezonie przejeżdżam około 4-7K km i jeszcze ani razu nie zabrałem ze sobą laptopa, a smartfon mam zawsze. xD

Obróbka zdjęć z wyjazdu? Będąc jeszcze na wyjeździe? Mmmmmm.... kay. xD A co chcesz z tymi fotkami robić podczas tej obróbki? Może jeszcze filmy jakoś można uargumentować w ten sposób (zakładając, że nie puszczasz live z telefonu na YT albo fejsa), choć już niedługo smartfony będą same kroić. kadrować, montować i co tam się jeszcze robi w profesjonalnej obróbce filmów, bezpośrednio na telefonie. Więc ten argument również padnie albo nawet już pada.

Nie wiem jak procentowo się rozkładają modele ultrabooków/laptopów z modułem GSM oraz tych bez niego ale zakładając, że nie masz akurat takiego modelu, to będąc w terenie i tak musiałbyś mieć telefon. xD Chyba każdy smartfon ma moduł GSM i jest w stanie również obsługiwać LTE, także masz nawet internet będąc w totalnej dziczy, no chyba, że braknie zasięgu ale wtedy zawsze "możesz wejść wyżej". xD Z kolei uzależnianie się (a tego chyba nie lubimy xD) od WiFi w hotelach, pomijając już brak komunikacji ze światem w terenie, nie jest chyba najlepszą dostępną opcją. Idąc dalej, przeciętny smartfon ma też moduł GPS oraz kompas no i oczywiście mapy (również offline), które są w stanie te dwa moduły wykorzystać podając dokładne położenie w którym akurat się ktoś znajduje oraz nawet w którą stronę ma ten ktoś skierowany telefon, to na wypadek poruszania się w niewiadomą stronę. xD

Dla mnie mobilność to jednak coś więcej niż przespacerowanie się z pokoju do pokoju. Widać już chyba też ten kontrast, który dyskwalifikuje laptopy (nawet te najmniejsze) w prawdziwie mobilnej rzeczywistości, przed którą nikt z nas nie ucieknie.  xD

Offline

 

#53  2017-12-07 16:43:56

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Nowy laptop - co polecacie

morfik napisał(-a):

Może dlatego, że ja rowerkiem w sezonie przejeżdżam około 4-7K km i jeszcze ani razu nie zabrałem ze sobą laptopa, a smartfon mam zawsze. xD

Ja robię około połowy tych dystansów, też nigdy nie zabrałem ze sobą laptopa i co z tego? Zafiksowałeś się z jakimś łażeniem z laptopem po lasach i górach.

Obróbka zdjęć z wyjazdu? Będąc jeszcze na wyjeździe? Mmmmmm.... kay. xD A co chcesz z tymi fotkami robić podczas tej obróbki?

Sprawdzić czy są wystarczająco dobre, czy jednak trzeba zrobić poprawione. Czasem żeby zwyczajnie nacieszyć oko. Dosyć częsta praktyka podczas wyjazdów w tereny o dużych walorach fotograficznych.

choć już niedługo smartfony będą same kroić. kadrować, montować i co tam się jeszcze robi w profesjonalnej obróbce filmów, bezpośrednio na telefonie. Więc ten argument również padnie albo nawet już pada.

Smartfony i profesjonalna obróbka zdjęć i filmów, pewnie zrobionych tym smartfonem…
Bądźmy poważni.

Nie wiem jak procentowo się rozkładają modele ultrabooków/laptopów z modułem GSM oraz tych bez niego ale zakładając, że nie masz akurat takiego modelu, to będąc w terenie i tak musiałbyś mieć telefon. xD Chyba każdy smartfon ma moduł GSM i jest w stanie również obsługiwać LTE, także masz nawet internet będąc w totalnej dziczy, no chyba, że braknie zasięgu ale wtedy zawsze "możesz wejść wyżej". xD Z kolei uzależnianie się (a tego chyba nie lubimy xD) od WiFi w hotelach, pomijając już brak komunikacji ze światem w terenie, nie jest chyba najlepszą dostępną opcją. Idąc dalej, przeciętny smartfon ma też moduł GPS oraz kompas no i oczywiście mapy (również offline), które są w stanie te dwa moduły wykorzystać podając dokładne położenie w którym akurat się ktoś znajduje oraz nawet w którą stronę ma ten ktoś skierowany telefon, to na wypadek poruszania się w niewiadomą stronę. xD

W terenie żadne GSM, LTE czy WiFi są do niczego niepotrzebne — poza awaryjnym wezwaniem pomocy. A to załatwia byle stary najzwyklejszy telefon — mniejsza prądożerność i wydajniejszy akumulator, pewniejsza obsługa przy użyciu fizycznej klawiatury, solidniejsza obudowa etc.
Z elektroniki przydaje się głównie GPS (niekoniecznie ze smartfona). Zresztą w swoim i tak zawsze wyłączam całą komunikację poza modułem GPS (mapy offline przygotowuję wcześniej na laptopie).

W prawdziwym terenie to papierowa mapa i kompas (jako dupochron), telefon do ewentualnej komunikacji ze światem w sytuacjach kryzysowych, GPS i powerbank + sprzęt typowo turystyczny: czołówka, apteczka, termos itp.

Reszta to różnej maści gadżety.

Mobilność laptopów polega na ich całkiem wygodnej możliwości zabrania na urlop, do pracy lub jakiegoś innego pomieszczenia.

Offline

 

#54  2017-12-07 17:47:09

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Nowy laptop - co polecacie

A co ludzie robią na wycieczkach czy wyjazdach? Chyba nie siedzą w domach przed kompem? Swoją drogą to dziwne trochę, pojechać gdzieś i siedzieć przed kompem cały wyjazd -- to po co w ogóle wyjeżdżać i jeszcze płacić za to parę K? xD

Sprawdzić czy zdjęcie jest dobre? A to nie możesz tego sprawdzić w telefonie? Potrzebny ci jest dodatkowy komputer do tego? Jak ja pomyślę o tych czasach analogowych, gdzie nie było podglądu w aparatach ani komputerów, to dopiero uśmiech mi na pysk wskakuje -- jak wywołamy za miesiąc po powrocie, to się okaże czy trzeba jeszcze raz lecieć i robić nową fotkę. xD Moim zdaniem szukasz dziury w całym.

Co do obróbki filmów w smartfonach -- to już się dzieje. Technologia nie stoi w miejscu i ani się obejrzysz i będziesz miał profesjonalne studio do takich zabaw w telefonie.

Co do GSM/LTE w terenie i powiadamiania o zagrożeniach. No jasne, że byle telefon wystarczy do tego. Ja jednak zwykłem się komunikować z innymi osobami w terenie w nieco bardziej zaawansowany sposób, np. via Signal/Telegram, które wykorzystują szyfrowanie E2E i to nie tylko tekstu ale również głosu, obrazu czy plików, np. zrobionych fotek, które chcesz podesłać gościowi by opisać to czego nie chcesz wklepywać na klawiaturze ekranowej przez następną godzinę. xD Te komunikatory niestety działają w oparciu o net, więc jest wskazane by mieć go w terenie.

Przygotowywać mapy na laptopie? Też nie wiem po co. Ja korzystam w zasadzie z dwóch map. Jedna jest OsmAnd+ i GMaps. Te OsmAnd+ są w pełni offline -- wektorowe mapy Polski ważą około 3G, zwykła + samochodowa, można pobrać mniejsze obszary i co ty tutaj chciałbyś przygotowywać na laptopie? xD Jeśli chodzi o GMaps, to akurat ja zwykle używam do street view lub do poglądu terenu w trybie satelitarnym. Tu też można pobrać wycinki map w tryb offline (aktualizują się automatycznie co jakiś czas przez WiFi), choć tutaj sporo funkcjonalności GMaps się traci w trybie offline i tu akurat net jest wskazany, np. by ci pokazywało gdzie są korki/wypadki na drogach czy jak chcesz kumpla znaleźć w tłumie, bo może też jest na zakupach. xD

Offline

 

#55  2017-12-08 13:50:40

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Nowy laptop - co polecacie

morfik napisał(-a):

A co ludzie robią na wycieczkach czy wyjazdach? Chyba nie siedzą w domach przed kompem? Swoją drogą to dziwne trochę, pojechać gdzieś i siedzieć przed kompem cały wyjazd — to po co w ogóle wyjeżdżać i jeszcze płacić za to parę K? xD

Dosyć dziwne wyciągasz wnioski. Do tego całkowicie bzdurne.

Sprawdzić czy zdjęcie jest dobre? A to nie możesz tego sprawdzić w telefonie? Potrzebny ci jest dodatkowy komputer do tego? Jak ja pomyślę o tych czasach analogowych, gdzie nie było podglądu w aparatach ani komputerów, to dopiero uśmiech mi na pysk wskakuje — jak wywołamy za miesiąc po powrocie, to się okaże czy trzeba jeszcze raz lecieć i robić nową fotkę. xD Moim zdaniem szukasz dziury w całym.

Dziś nie jest to już taki problem jak jeszcze kilka lat temu. WiFi, karty SD, przyzwoitej jakości ekrany w sprzęcie fotograficznym są od niedawna.
Poza tym na telefonie sprawdzisz tylko jpg, a tu chodzi o sprawdzenie co da się uzyskać z pliku RAW zrobionego w trudnych warunkach —  zajmuje to max kilka minut w Darktable.
Nie chodzi o jakieś wracanie specjalnie po fotkę, tylko o to by nie wrócić z nieudanymi zdjęciami. Były takie przypadki, że na ekraniku było względnie ok, a potem po wywołaniu Rawa
na normalnym komputerze efekt był niezadowalający.

Ja jednak zwykłem się komunikować z innymi osobami w terenie w nieco bardziej zaawansowany sposób, np. via Signal/Telegram, które wykorzystują szyfrowanie E2E i to nie tylko tekstu ale również głosu, obrazu czy plików, np. zrobionych fotek, które chcesz podesłać gościowi by opisać to czego nie chcesz wklepywać na klawiaturze ekranowej przez następną godzinę. xD Te komunikatory niestety działają w oparciu o net, więc jest wskazane by mieć go w terenie.

A co ludzie robią na wycieczkach czy wyjazdach? Chyba nie siedzą przed smartfonem? Swoją drogą to dziwne trochę, pojechać gdzieś i siedzieć przed smartfonem cały wyjazd — to po co w ogóle wyjeżdżać i jeszcze płacić za to parę K? xD
;)

Przygotowywać mapy na laptopie? Też nie wiem po co. Ja korzystam w zasadzie z dwóch map. Jedna jest OsmAnd+ i GMaps. Te OsmAnd+ są w pełni offline — wektorowe mapy Polski ważą około 3G, zwykła + samochodowa, można pobrać mniejsze obszary i co ty tutaj chciałbyś przygotowywać na laptopie? xD Jeśli chodzi o GMaps, to akurat ja zwykle używam do street view lub do poglądu terenu w trybie satelitarnym. Tu też można pobrać wycinki map w tryb offline (aktualizują się automatycznie co jakiś czas przez WiFi), choć tutaj sporo funkcjonalności GMaps się traci w trybie offline i tu akurat net jest wskazany, np. by ci pokazywało gdzie są korki/wypadki na drogach czy jak chcesz kumpla znaleźć w tłumie, bo może też jest na zakupach. xD

A wiesz skąd się biorą te mapy w OsmAnd+ (GMaps poza zaludnionym terenem jest bezużyteczne)? Ktoś je musi przygotować/uzupełnić/poprawić. Do tego jakieś dane dla siebie (przebieg trasy, profil terenu, poziomice, kluczowe miejsca itp) i dopiero taka mapa jest dla mnie użyteczna.

Offline

 

#56  2017-12-08 17:41:10

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Nowy laptop - co polecacie

yossarian napisał(-a):

A co ludzie robią na wycieczkach czy wyjazdach? Chyba nie siedzą przed smartfonem? Swoją drogą to dziwne trochę, pojechać gdzieś i siedzieć przed smartfonem cały wyjazd — to po co w ogóle wyjeżdżać i jeszcze płacić za to parę K? xD

No właśnie co jak co ale telefony ma każdy przy sobie na wyjazdach, a lapków już prawie nikt nie posiada — to jednak o czymś świadczy. A ze smartfonem to można też stać, chodzić, biegać, jeździć i jaka tam komu jeszcze pozycja przyjdzie do głowy. xD

yossarian napisał(-a):

A wiesz skąd się biorą te mapy w OsmAnd+ (GMaps poza zaludnionym terenem jest bezużyteczne)? Ktoś je musi przygotować/uzupełnić/poprawić. Do tego jakieś dane dla siebie (przebieg trasy, profil terenu, poziomice, kluczowe miejsca itp) i dopiero taka mapa jest dla mnie użyteczna.

Co do map to wiem, bo sam mapuję teren od czasu do czasu (w oparciu o ślad GPS) i wysyłam do OsmAnd poprawki, bo czasem te mapy faktycznie są w niektórych miejscach zrobione na odpierdol (prawie jak linux). Jak coś koło wawy wyjedziecie z nawigacja nie tam gdzie chcieliście, to pamiętajcie, że dokładam wszelkich starań by było lepiej. xD

A i jeszcze do GMaps, to ten widok satelitarny jest w miarę zajebistym rozwiązaniem, byle by tylko ludzie za często nie ruszali terenu i da radę się połapać nawet w totalnej dziczy. xD

Ostatnio edytowany przez morfik (2017-12-08 17:44:50)

Offline

 

#57  2017-12-09 17:58:43

  Zbooj - Dark Sith

Zbooj
Dark Sith
Skąd: Siedziba Wszelkiego Zła
Zarejestrowany: 2005-07-28

Offline

 

#58  2017-12-10 00:57:23

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Nowy laptop - co polecacie

Seria E — poza nazwą — nie ma nic wspólnego z serią „Thinkpad”. To takie bieda-plastiki jak w przypadku budżetowych laptopów z marketów.
Drugi ewentualny minus to dosyć skromny akumulator.

Poza tymi ewentualnymi wadami wszystko wygląda ok. Matowa matryca IPS wydaje się być interesująca (zależy jaki konkretnie panel będzie zamontowany bo to loteria nawet w jednej serii).
Atutem będzie też Trackpoint wraz z dedykowanymi klawiszami, ale to subiektywna opinia.

Jak to ma być sprzęt głównie stacjonarny, to te minusy nie będą za bardzo miały znaczenia.

Offline

 

#59  2017-12-12 19:22:44

  Zbooj - Dark Sith

Zbooj
Dark Sith
Skąd: Siedziba Wszelkiego Zła
Zarejestrowany: 2005-07-28

Offline

 

#60  2017-12-12 20:03:56

  hi - Zbanowany

hi
Zbanowany
Zarejestrowany: 2016-03-24

Re: Nowy laptop - co polecacie

ja to bym brał najtańszego appla
https://www.apple.com/pl/macbook/

ok niedoczytałem

Przeznaczenie:
- home office
- filmy (bardziej oglądanie niż obróbka)
- internet/YT
- może jakieś zabawy z VirtualBox'em

btw. polecam porządną stacjonarkę...

Ostatnio edytowany przez hi (2017-12-12 20:21:08)


"Są drogi, którymi nie należy podążać, armie, których nie należy atakować, fortece, których nie należy oblegać, terytoria, o które nie należy walczyć, zarządzenia, których nie należy wykonywać" Sun Tzu

Offline

 

#61  2017-12-12 20:25:42

  ciastek1981 - Użytkownik

ciastek1981
Użytkownik
Zarejestrowany: 2016-06-19

Re: Nowy laptop - co polecacie

W tej cenie powinien być już procek HQ.

Mi się wydaje, że to już jest drogawo, zwłaszcza jak popatrzy się na podobnie cenowe np.

https://www.x-kom.pl/p/390715-notebook-laptop-156-m … sd-mx150.html

Ostatnio edytowany przez ciastek1981 (2017-12-12 20:26:10)


Debian - there is no substitute!

Offline

 

#62  2017-12-12 20:41:30

  Zbooj - Dark Sith

Zbooj
Dark Sith
Skąd: Siedziba Wszelkiego Zła
Zarejestrowany: 2005-07-28

Re: Nowy laptop - co polecacie

Poprostu chciałbym solidnego lapa 15,6 na którym działa MintLinux....

Offline

 

#63  2017-12-12 20:45:47

  ciastek1981 - Użytkownik

ciastek1981
Użytkownik
Zarejestrowany: 2016-06-19

Re: Nowy laptop - co polecacie

Ja to przez Minta (zwłaszcza przez forum) zejdę kiedyś na zawał ;) Patrz jaka karta sieciowa w środku, a reszta pójdzie.

Lenovo się nada, ale chyba więcej niż 2800-3000 nie ma sensu wydawać.

PS Jak masz czas na zabawę spróbuj sobie kiedyś Deepin'a . Całikiem możliwe, że o Minice już zapomnisz.

Ostatnio edytowany przez ciastek1981 (2017-12-12 21:05:46)


Debian - there is no substitute!

Offline

 

#64  2017-12-12 22:04:29

  Zbooj - Dark Sith

Zbooj
Dark Sith
Skąd: Siedziba Wszelkiego Zła
Zarejestrowany: 2005-07-28

Re: Nowy laptop - co polecacie

ciastek1981 napisał(-a):

Ja to przez Minta (zwłaszcza przez forum) zejdę kiedyś na zawał ;) Patrz jaka karta sieciowa w środku, a reszta pójdzie.

Lenovo się nada, ale chyba więcej niż 2800-3000 nie ma sensu wydawać.

PS Jak masz czas na zabawę spróbuj sobie kiedyś Deepin'a . Całikiem możliwe, że o Minice już zapomnisz.

Wireless? A to są jakieś niezwykłe karty w takim E570?

Offline

 

#65  2017-12-12 22:45:57

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Nowy laptop - co polecacie

hi napisał(-a):

ja to bym brał najtańszego appla
https://www.apple.com/pl/macbook/

ok niedoczytałem

Przeznaczenie:
- home office
- filmy (bardziej oglądanie niż obróbka)
- internet/YT
- może jakieś zabawy z VirtualBox'em

btw. polecam porządną stacjonarkę...

Staraj się pisać na temat…

@Zbooj:
Pewnie jakiś Intel, więc powinno działać bez problemu.

Offline

 

#66  2017-12-12 23:16:14

  ciastek1981 - Użytkownik

ciastek1981
Użytkownik
Zarejestrowany: 2016-06-19

Re: Nowy laptop - co polecacie

Zbooj napisał(-a):

ciastek1981 napisał(-a):

Ja to przez Minta (zwłaszcza przez forum) zejdę kiedyś na zawał ;) Patrz jaka karta sieciowa w środku, a reszta pójdzie.

Lenovo się nada, ale chyba więcej niż 2800-3000 nie ma sensu wydawać.

PS Jak masz czas na zabawę spróbuj sobie kiedyś Deepin'a . Całikiem możliwe, że o Minice już zapomnisz.

Wireless? A to są jakieś niezwykłe karty w takim E570?

To tak ogólnie. Reszta przeważnie taka sama, Intel, Nvidia i tak dalej ...

Dobrze widzę? Ten sam 20J9S01F00 za 3099,00? Obniżka z 3499zł.

http://www.delkom.pl/p/39753-laptop-lenovo-thinkpad … j9s01f00.html

Gamingowego nie chcesz, ale wrzucę jeszcze to w cenie Lenovo z x-kom

https://www.x-kom.pl/p/374423-notebook-laptop-156-m … tb-mx150.html

Gdyby to nie był Mint (tkwi jak Ubuntu w Jessie) to można być na Ryzenem się pochylić, ale wybór wbrew zapowiedziom jest znikomy.

Ostatnio edytowany przez ciastek1981 (2017-12-12 23:54:15)


Debian - there is no substitute!

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)