Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2017-11-30 18:32:24

  hi - Zbanowany

hi
Zbanowany
Zarejestrowany: 2016-03-24

jaki monitor

zastosowanie uniwersalne praca, multimedia, czasami gry, przekątna 22-24 cale, rozdziałka FHD, przyzwoity czas reakcji, złącze DVI-D, montowanie VESA, monitor czysty bez wmontowanych 'pierdzików', usb, tunerów itp. widżetów, budżet max. 800zł

Co do matryc to nie mam pojęcia jaką wybrać bo do tej pory pracowałem tylko na tn-kach i nie mam porównania do ips

pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez hi (2017-11-30 18:44:30)


"Są drogi, którymi nie należy podążać, armie, których nie należy atakować, fortece, których nie należy oblegać, terytoria, o które nie należy walczyć, zarządzenia, których nie należy wykonywać" Sun Tzu

Offline

 

#2  2017-11-30 21:26:09

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: jaki monitor

Ja posiadam to:

https://www.x-kom.pl/p/283141-monitor-led-24-269-ii … u-czarny.html

Tylko 27 cali i wersja B1 to jest B2, ale chyba wielkich różnic poza drobnym face liftem brak (jest jeszcze B3 - tam zamiast DVI masz wtedy DisplayPort). Moje wymagania spełnia bardzo dobrze, żadnego input laga, smużenia ani nic takiego nie dostrzegam. Gra się też spoko, oczy nie bolą nawet po wielu godzinach siedzenia (a siedzę naprawdę duuuuuużo). Matryca tam to VA (czy tam AMVA ale to jeden wuj) - jednym bardziej podchodzi IPS innym VA, obie o niebo lepsze od TN.

Ja bym się zainteresował wersją 27 calową na Twoim miejscu - samemu siedzę od swojego monitora około 1 m (nawet chyba mniej) i 27 jest na taką odległość (jak dla mnie) perfekcyjne - nie za duże nie za małe. IMHO warto dołożyć te 150-200 zł (tym bardziej że nadal zamkniesz się w budżecie).

Offline

 

#3  2017-11-30 21:47:38

  hi - Zbanowany

hi
Zbanowany
Zarejestrowany: 2016-03-24

Re: jaki monitor

Huk Prezentuje się całkiem nieźle z tym, że zauważyłem pewną prawidłowość prawie wszędzie ładują teraz w monitory pierdziki i usb wtf? To już nie można 'czystego' monitora dostać co za czasy no ale to w sumie nie stanowi jakiegoś większego problemu. Mówisz 27 cali, cholera nigdy nie pracowałem na takiej przekątnej, przy FHD nie będzie problemów (wielkość plamki)?


"Są drogi, którymi nie należy podążać, armie, których nie należy atakować, fortece, których nie należy oblegać, terytoria, o które nie należy walczyć, zarządzenia, których nie należy wykonywać" Sun Tzu

Offline

 

#4  2017-11-30 21:56:04

  ciastek1981 - Użytkownik

ciastek1981
Użytkownik
Zarejestrowany: 2016-06-19

Re: jaki monitor


Debian - there is no substitute!

Offline

 

#5  2017-11-30 22:04:29

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: jaki monitor

Ja z tego USB nie korzystam, kiedyś raz wpiąłem żeby sprawdzić czy działa, ale niektórzy życia sobie nie wyobrażają bez huba USB w monitorze (no i w sumie w firmie np. jak działasz na stacjonarce która stoi gdzieś pod biurkiem jak najbardziej przydatna sprawa - wiem z doświadczenia :) ), ja bym się tym nie przejmował - nie chcesz nie używasz i tyle. Innych pierdółek chyba nie posiada (a przynajmniej ja o niczym nie wiem ;] )

Co do plamki, ja nie narzekam - jak dla mnie jest OK, chociaż odległość jest na styk (20 cm bliżej i plamkę widzę). Jak się bardzo przyjrzysz to może Ci to będzie przeszkadzać, ale to raczej szukanie na siłę.

Powiem inaczej - w pracy (pracuję z domu, monitor ten sam, pozycja ta sama) korzystam non stop z pierdół w stylu Visual Studio, edytorów do HTML, Chromów sromów i innych takich i jeszcze mi się nie zdarzyło żebym nagle powiedział 'cholera, plamkę widzę! Jak rzyć panie , jak rzyć!' (boli bo za dużo człowiek na niej siedzi :P ), co więcej nie wyobrażam sobie teraz zejścia poniżej 27 cali.

Do grania też problemów nie dostrzegam - minus że tylko 60 Hz (chociaż niby da się podkręcić do 75, mnie się nie chciało w to bawić), no ale w tej cenie to wiadomo.

Jak dla mnie 27 cali to jest optimum do FullHD - ale przecież możesz brać 24 cale :)

Ostatnio edytowany przez Huk (2017-11-30 22:09:30)

Offline

 

#6  2017-11-30 22:16:31

  hi - Zbanowany

hi
Zbanowany
Zarejestrowany: 2016-03-24

Re: jaki monitor

ciastek1981 a opłaca się rzeczywiście iść w IPS bo zauważyłem, że ceny są o jakąś 1/3 wyższe przy matrycach IPS

Huk teraz dałeś mi qesta :) zawsze na 22 śmigałem w sumie niezły przeskok ale boję się, że to jednak za dużo w szczególności podczas pracy bo do multimediów i grania to jak najbardziej

Ostatnio edytowany przez hi (2017-11-30 22:17:35)


"Są drogi, którymi nie należy podążać, armie, których nie należy atakować, fortece, których nie należy oblegać, terytoria, o które nie należy walczyć, zarządzenia, których nie należy wykonywać" Sun Tzu

Offline

 

#7  2017-11-30 22:20:03

  ciastek1981 - Użytkownik

ciastek1981
Użytkownik
Zarejestrowany: 2016-06-19

Re: jaki monitor

To zależy, dobrze ustawiony TN też potrafi zaskoczyć obrazem. Wszystko zależy od tego jaką matrycę włożyli do środka. Ja mam swoje nawyki czyli 16:10 i 5:4 + pivot inne proporcje mnie denerwują.


Debian - there is no substitute!

Offline

 

#8  2017-11-30 22:43:50

  hi - Zbanowany

hi
Zbanowany
Zarejestrowany: 2016-03-24

Re: jaki monitor

no dlatego pytam bo na tn-ce nie narzekałem na obraz a kąty widzenia za bardzo mnie nie interesują (monitor i tak spinam na wyciągnik podpięty pod vesa) do tego czas reakcji matryc IPS mnie martwi, jest o wieke wyższy od TN ale mówię to co zasłyszałem bo nie mam punktu odniesienia jako, że nigdy nie pracowałem na monitorze z matrycą IPS

Ostatnio edytowany przez hi (2017-11-30 22:46:31)


"Są drogi, którymi nie należy podążać, armie, których nie należy atakować, fortece, których nie należy oblegać, terytoria, o które nie należy walczyć, zarządzenia, których nie należy wykonywać" Sun Tzu

Offline

 

#9  2017-11-30 23:50:47

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: jaki monitor

Generalnie dobry TN potrafi dawać obraz który poza kątami praktycznie niewiele odbiega od VA czy IPS, ja mam obecnie porównanie pomiędzy kilkoma TN z lapków + wolnostojącym E2710HDS i tak:

Lapek nr 1 - MSI VR630 - tani laptop to i tania matryca, beznadziejne kąty kolory nawet jak się patrzy na wprost tyłka nie urywają

Lapek nr 2 - Dell Vostro (model chyba V3550 o ile dobrze kojarzę) - lapek biznesowy ze średniej półki, matryca jeżeli chodzi o kolory nadal tyłka nie urywa ale kąty widzenia o niebo lepsze niż na VR630

Lapek nr 3 - Lenovo Y580 (wersja FullHD, z matrycą 1366x768 ponoć było ZNACZNIE gorzej) - kolory ładne, kąty widzenia również OK (oczywiście odchyły są nieuniknione w TN ale i tak nie jest źle, poza patrzeniem całkiem od dołu), powiedziałbym że poza kątami matryca porównywalna z moim monitorem VA czy innymi ustrojstwami IPS które widziałem

E2710HDS - jakaś tragedia, obraz naprawdę słaby, kolory dziwne (mimo kalibracji) do tego wali po oczach jak latarka, nadaje się to w zasadzie tylko do pracy i zadań biurowych

Tak że rozrzut pomiędzy TN jest ogromny, od kompletnego shitu po matryce całkiem ładnie działające (no i 120 Hz TN można jeszcze niedawno było dorwać za 1000 zł, co w przypadku IPS czy VA jest chyba nadal kosztuje 2-3 razy tyle)

Jeżeli zaś chodzi o VA vs IPS to tutaj święta wojna trwa w najlepsze bo każda z tych matryc ma zarówno zalety jak i wady. Ja świadomie wybrałem VA ale IMHO jak nie masz wymagań z kosmosu, jak to co niektórzy recenzenci TV, to obie te matryce spełnią Twoje oczekiwania.

Pytanie jeszcze co rozumiesz przez czas reakcji? Input lag czy smużenie? Jeżeli chodzi o Input Lag to to nie zależy praktycznie od rodzaju matrycy niestety - tylko trzeba szukać per monitor a producenci lecą w kulki i nie podają tego parametru :(

Zaś co do smużenia - ja na swoim monitorze nie dostrzegam jakiegoś nadmiernego które by przeszkadzało, nawet jak zapuściłem Pixperan jeszcze w momencie przesiadki z CRT to różnice były minimalne jak na moje oko (czego nie można powiedzieć o telewizorze LCD który posiadam czy matrycy lapka VR630 - tam smużyło dość wyraźnie). Oczywiście każdy odczucia ma inne ale...

Ostatnio edytowany przez Huk (2017-11-30 23:52:29)

Offline

 

#10  2017-11-30 23:59:45

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: jaki monitor

Mam LG-IPS (wersja z TV i HDMI,bez Display Port), działa znośnie, kolory się mniej więcej zgadzają, input lag też nie jest jakiś tragiczny, a wkurzający tylko przy kablu analogowym, przy cyfrowym Linux opóźnia dźwięk odpowiednio do opóźnienia obrazu (sprawdzone na Nouveau i Nvidii).

22'' mieści się w ~600, 24'' to około 700-850, w zależności od sklepu.


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#11  2017-12-02 03:19:50

  lis6502 - Łowca lamerów

lis6502
Łowca lamerów
Skąd: Stalinogród
Zarejestrowany: 2008-12-04

Re: jaki monitor

hi, posiadam od ponad pól roku dwa takie. Żadnych dupereli, czysty monitor z hubem usb i pełną paletą złącz.
Opcja pivota jest, czasem się przydaje (jak np pracuję z domu i trzeba monitorować kolejkę :P).
Poleasingowe kupiłem po 550/szt.

Offline

 

#12  2017-12-03 17:31:19

  hi - Zbanowany

hi
Zbanowany
Zarejestrowany: 2016-03-24

Re: jaki monitor

ok dzięki Panowie za opinie będę się przymierzał do tego Della, którego zapodał ciastek1981
lis6502 fajny sprzęcik ale zależy mi jednak na nowym ten zdecydowanie przekracza mój budżet  :)


"Są drogi, którymi nie należy podążać, armie, których nie należy atakować, fortece, których nie należy oblegać, terytoria, o które nie należy walczyć, zarządzenia, których nie należy wykonywać" Sun Tzu

Offline

 

#13  2017-12-03 17:48:57

  ciastek1981 - Użytkownik

ciastek1981
Użytkownik
Zarejestrowany: 2016-06-19

Re: jaki monitor

Jak możesz to sobie go gdzieś obejrzyj na żywo i przeczytaj negatywne komentarze. Generalnie to solidny i najtańszy nowy monitor WUXGA do pracy (tańszy jest w białej obudowie). Jak lubisz grafikę to lepiej szukać poleasingowe Eizo czy Nec'i.

Ostatnio edytowany przez ciastek1981 (2017-12-03 17:50:01)


Debian - there is no substitute!

Offline

 

#14  2017-12-03 19:13:02

  raven18 - Użytkownik

raven18
Użytkownik
Skąd: /home
Zarejestrowany: 2009-01-30

Re: jaki monitor

Jeśli monitor nie jest używany do grafiki to większego znaczenia odwzorowanie barw nie ma, gdyż dla komfortowego korzystania zmniejsza się kontrast, i co za tym idzie traci się na kolorach.


Windows 8.1

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)