Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2017-10-30 16:01:08

  Tomasz21 - Użytkownik

Tomasz21
Użytkownik
Skąd: Gryfino
Zarejestrowany: 2017-01-23

Odchudzenie-wyeliminowanie zbędnych programów DEBIAN 9.

Witam;Chciałbym usunąć zbędne oprogramowanie,które w tym momencie jest nie potrzebne. Jak daleko mogę się posunąć ,bez szkody dla systemu. Co można bezkarnie wyrzucić?Chciałbym aby zostało minimum potrzebne do obsługi przeglądarki,nagrania na dodatkowy dysk,drukarka – drukowanie tekstu. I to by by było z grubsza wszystko na dzisiaj. Wszystkie dodatkowe usprawnienia – ozdoby – dodatki , chciałbym się pozbyć. Jeśli ktoś ma jakieś pomysły w tym kierunku, porady  to chętnie skorzystam. Również ewentualnie gdzie można znaleźć coś w tym temacie. I jak można zweryfikować zależności między programami. Pozdrawiam.

Offline

 

#2  2017-10-30 18:51:26

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Odchudzenie-wyeliminowanie zbędnych programów DEBIAN 9.

Przeglądasz listę:

Kod:

aptitude search ~i

i usuwasz to czego na pewno nie potrzebujesz.

Przy instalacji miałeś opcję instalacji samego systemu bazowego.

Offline

 

#3  2017-11-01 17:25:35

  Tomasz21 - Użytkownik

Tomasz21
Użytkownik
Skąd: Gryfino
Zarejestrowany: 2017-01-23

Re: Odchudzenie-wyeliminowanie zbędnych programów DEBIAN 9.

Witam;Dzięki za podpowiedź. Ale,mnie nie chodzi o fizyczne usunięcie pliku – programu. Od Stycznia używam Debiana i to w zasadzie bez większych problemów umiem to zrobić. Jak do tej pory ,obywało się bez szczególnych wpadek. Mam na stanie parę P-cetów. Jedne są przeznaczone do eksperymentów, i zdarza się że czasami w ciągu dnia 3x instaluję dystrybucję. Aż do skutku. Pierwszy etap był przyspieszyć – i to w miarę się udało. Drugi etap – usunąć zbędny fajans. Problem polega na tym ,że jest firma która troszkę bruździ. Mam wrażenie że przejęła kontrolę nad Pc-etem. Próbuje narzucić swoje warunki, na które ja się nie chcę zgodzić. Szukam sposobu  jak to ominąć. Pierwsza myśl – czysty sprzęt ,bez zbędnych dodatków .Na pewno to ograniczy w jakiś sposób ingerencje tej firmy. Jeśli nie  poprawi się sytuacja ? No to wtedy będę próbował znaleźć inne obejście.- Rozwiązanie. Firma to Tuba .która  chce wszystko mieć pod kontrolą. Drugi Pc-et – lustrzane odbicie i działa wszystko,jest OK. Dzięki i pozdrawiam.

Offline

 

#4  2017-11-01 17:35:01

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Odchudzenie-wyeliminowanie zbędnych programów DEBIAN 9.

Napisz jasno o co ci w ogóle chodzi.

Offline

 

#5  2017-11-02 14:45:45

  Tomasz21 - Użytkownik

Tomasz21
Użytkownik
Skąd: Gryfino
Zarejestrowany: 2017-01-23

Re: Odchudzenie-wyeliminowanie zbędnych programów DEBIAN 9.

Witam;Sytuacja po kolei. Pc-et. Nr .2. Lustrzane odbicie Pc-ta. Nr.1.
Różnica polega - nr.2  ma – router nr 2.-ma właściciela nr.2.na przykład Kowalski. To jest cała różnica. Na obydwa nr1 - i - nr 2. zostaje wpisany ten sam adres. Nr 1. otwiera i odtwarza film.  A  - nr2. Wywala na przykład komunikat .>musisz zainstalować nową  wersję przeglądarki<.     Albo komunikat> twoja przeglądarka nie rozpoznaje żadnego z dostępnych formatów<. Albo >nagranie tej transmisji jest nie dostępne<.
Albo .>To połączenie jest nie zabezpieczone i dla twojego dobra zostaje przerwane<.
Tak wyglądają komunikaty. A – nr.1 .w tym samym czasie odtwarza wszystko. Bez najmniejszego problemu?To był opis. Różne próby spełzły na niczym,Wiec jako ostatnią chciałem zastosować – KOMPLETNE ODCHUDZENIE. Sprzętu.
Czyli co można usunąć ,to usunąć. I wtedy zobaczymy,co będzie się działo.
Posiadam wiedzę na różne tematy; ale w temacie – co musi być, mam lukę. Próba szukania gdzie indziej spełzła na niczym. Winda,totalnie różni się ,i z niej nie bardzo można brać przykład.[ inna bajka ].Firma wymieniona w poprzednim poście to ,-J..Tube. Ewidentnie zmieniła swoje nawyki. Co by tu jeszcze dodać ? Kiedyś można było na przykład w adresie wstawić ( kiss), i to pomagało. Teraz niestety nie.
Słyszałem też o wyłączeniu powłoki schella ? Na ten czas ,to nie jest mój poziom.
Dziękuję za uwagę i pozdrawiam.

Offline

 

#6  2017-11-03 00:15:17

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Odchudzenie-wyeliminowanie zbędnych programów DEBIAN 9.

Sorry, ale nie rozumiem tego bełkotu…

Offline

 

#7  2017-11-03 13:26:43

  Tomasz21 - Użytkownik

Tomasz21
Użytkownik
Skąd: Gryfino
Zarejestrowany: 2017-01-23

Re: Odchudzenie-wyeliminowanie zbędnych programów DEBIAN 9.

Witam;Postaram się prosto tak jak się tylko da.
Dwa komputery. Dwa takie same programy. Dwie takie same strony otwarte.
Na jednym wyświetla film. Na drugim nie wyświetla filmu.
W ramach naprawy postanowiłem spróbować na jednym z nich odinstalować niepotrzebne programy. To wszystko. Pytanie co mogę odinstalować ?
Albo inaczej zadane pytanie? Jakie programy muszą  zostać ,aby komputer działał normalnie. Czyli otwierał stronę, wyświetlał film? Prościej już nie potrafię,tego opisać. Chodzi o minimum programu,które musi być na komputerze. Przepraszam że
zawracam głowę takimi problemami. Ale- Nie mam kogo kompetentnego zapytać. Na ten temat może być lektura – nie jestem leniwy do czytania.Pozdrawiam.

Offline

 

#8  2017-11-03 13:35:24

  urbinek - Dzban Naczelny

urbinek
Dzban Naczelny
Skąd: Sosnowiec
Zarejestrowany: 2009-10-01
Serwis

Re: Odchudzenie-wyeliminowanie zbędnych programów DEBIAN 9.

Na początek udaj się do specjalisty :) Następnie zacznij lepiej formatować tekst (jakieś enteryty, krótsze zdania, punktowanie) bo tej ściany bełkotu bez kieliszka strawić się nie da.

To co opisujesz to lekka paranoia ale jeśli dobrze rozumiem (a ręki za to nie oddam) to jedyna różnica pomiędzy maszynami to ISP?
W jaki sposób je sklonowałeś?


Jeśli masz z czymś problem potrzebne są konkretne błędy oraz komunikaty. Deinstalacja binarek absolutnie nic ci nie da - to tak jak byś chciał demontować całe wyposażenie w samochodzie bo lekko ci skręca w prawo zamiast sprawdzić dlaczego skręca.


A w wolnym czasie, robię noże :)
http://nginx.urbinek.eu/_photos/signature.png

Offline

 

#9  2017-11-03 14:16:32

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Odchudzenie-wyeliminowanie zbędnych programów DEBIAN 9.

Czy konfiguracja tych dwóch komputerów jest identyczna?

Skoro to dwa niezależne komputery, to masz dwóch niezależnych użytkowników z zupełnie niezależnymi kontami (ustawieniami).
Do tego masz inaczej dostarczany internet.

Trudno to w ogóle porównywać.

PS Skąd przymus na korzystanie z tej tajemniczej firmy J..Tube, która przejmuje kontrolę nad twoim światem? ;)

Offline

 

#10  2017-11-03 15:45:59

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Odchudzenie-wyeliminowanie zbędnych programów DEBIAN 9.

Tomasz21 napisał(-a):

Dwa komputery. Dwa takie same programy. Dwie takie same strony otwarte.
Na jednym wyświetla film. Na drugim nie wyświetla filmu.
W ramach naprawy postanowiłem spróbować na jednym z nich odinstalować niepotrzebne programy.

A może coś trzeba doinstalować ??? :)


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#11  2017-11-03 17:16:37

  arecki - Użytkownik

arecki
Użytkownik
Skąd: 44 Bronson Lane Hensonville
Zarejestrowany: 2016-03-03

Re: Odchudzenie-wyeliminowanie zbędnych programów DEBIAN 9.

Skoro użytkownik twierdzi najpierw, że jedno jest lustrzanym odbiciem drugiego, a za chwilę twierdzi, że jedno i drugie jest identyczne no to faktycznie specjalista potrzebny :D
Ale wracając do tematu, jeśli na jednym filmik jest, a na drugim nie ma, to przychodzą na myśl dwa powody:
1. Różni ISP
2. Brak wtyczki w przeglądarce.

Offline

 

#12  2017-11-03 19:44:11

  Tomasz21 - Użytkownik

Tomasz21
Użytkownik
Skąd: Gryfino
Zarejestrowany: 2017-01-23

Re: Odchudzenie-wyeliminowanie zbędnych programów DEBIAN 9.

Witam;Jeszcze raz przepraszam za zamieszanie.
Jestem wiekowy i moje określenia -sytuacji mogą być po prostu złe.
Dla mnie lustro – lustrzany. To dwie takie same identyczne dystrybucje;Debia9. Obydwie zainstalowane z tej samej płyty CD – dołączonej do gazety Linux Magazine.
Instalacja przebiegała identycznie. Te same punkty zostały powtórzone.
Instalacja podstawowa – tylko płyta. Internet włączony dopiero po zainstalowaniu.
RÓŻNICE- Dwa różne komputery. Dwa routery. ( internet- LTE-od Plusa ) telefon-radio.
Wszystkie połączenia na kablu – żadnego Wi-Fi .
Jeden z komputerów ma zmieniony dysk na -SSD.- Wcześniejsza modernizacja.
Drugi komputer ma dysk -HDD- Bez modernizacji.
Obydwa działają bez zarzutu,wszystkie inne czynności. Poczta, Pisanie tekstu. Dolphin-pliki.
Włączam obydwa jednocześnie. Otwieram dwie jednakowe strony na których jest ten sam film.
Na jednym leci bez żadnego problemu,cały film.
Na drugim mam komunikaty wcześnie opisane. Za każdym razem jak ten drugi włączam od początku,to komunikaty się zmieniają. Lista tych komunikatów jest wcześniej.
Biorę inną stronę ; na której  jest film ,ale np. od Vimeo. Obydwa działają. Wyświetla filmy.
Na -Jou-Tubie. Jest -BLOKADA- na filmy. Po mojemu to musi być coś z komputerem..
O wtyczce, też myślałem.- Dlatego zrobiłem dwie identyczne instalacje. -Różnica w czasie jest 2 godziny. Między jedną instalacją a drugą. Na ten moment wyczerpałem swoje pomysły.
Spróbuję jeszcze zmienić komputer, na inny egzemplarz. Przeprowadzę instalację na dysk -HDD-
A NASTĘPNIE ZAMIENIĘ DYSKI-  na SSD. -Koniec pomysłów- więcej nie przychodzi mnie do głowy. Prosty temat ale trudny. Nie zamierzam rezygnować .Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam wszystkich.
PS. Jak komuś wpadnie jakiś pomysł ,to proszę dać znać;wypróbuję.

Offline

 

#13  2017-11-03 19:54:16

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Odchudzenie-wyeliminowanie zbędnych programów DEBIAN 9.

Jeżeli te komputery nie są identyczne fizycznie (nie mają identycznych podzespołów), to nic dziwnego, że działają inaczej.

Zainstaluj pakiet inxi i wrzuć wynik polecenia z tych dwóch komputerów:

Kod:

inxi - v3

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)