Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2017-10-13 08:58:49

  natan505 - Użytkownik

natan505
Użytkownik
Zarejestrowany: 2016-02-02

unix desktop

witacje ma pytanie czy istnieje jakiś unix nadający się na desktop dziekuje z góry

Offline

 

#2  2017-10-13 10:03:50

  arecki - Użytkownik

arecki
Użytkownik
Skąd: 44 Bronson Lane Hensonville
Zarejestrowany: 2016-03-03

Re: unix desktop

macOS, Solaris

Offline

 

#3  2017-10-13 17:02:50

  mati75 - Psuj

mati75
Psuj
Skąd: masz ten towar?
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: unix desktop

freebsd


https://l0calh0st.pl/obrazki/userbar.png

Offline

 

#4  2017-10-14 13:00:36

  remi - amputować akrobatów

remi
amputować akrobatów
Zarejestrowany: 2011-05-27

Re: unix desktop

Cześć natan505. Oczywiście, że istnieje: TrueOS. Stworzony w oparciu o FreeBSD-CURRENT, co pozwala na dostęp do najnowszych sterowników, aktualizacji zabezpieczeń oraz pakietów. TrueOS może pochwalić się dostarczaniem ciekawych funkcji, takich jak PersonaCrypt, pozwalająca utworzyć w pełni szyfrowany katalog domowy, który może być przenoszony, między innymi systemami TrueOS. Obsługiwane jest także szyfrowanie dysku, za pomocą GELI, zapewniając bezpieczeństwo danych nawet w przypadku fizycznej kradzieży. Warto wspomnieć, że oferuje system plików OpenZFS. Bez wątpienia, ciekawym rozwiązaniem jest SysAdm, umożliwiający nowy sposób zarządzania serwerami, komputerami stacjonarnymi lub systemami typu Cloud etc.

Polecam również zapoznać się z cechami TrueOS, co być może, okaże się dla Ciebie pomocne w podjęciu decyzji? TrueOS® Features. Oto tylko, niektóre z nich: Automatycznie skonfigurowany sprzęt, podczas instalacji, tj. wideo, dźwięk, sieć i inne urządzenia. Interesujący pulpit Lumina®, istnieje możliwość instalacji dodatkowych środowisk. Wiele dostępnych programów via AppCafe® — oprogramowania przeniesionego z FreeBSD (obecnie to ponad 26.100 aplikacji). (Dodatkowo rozdział, w którym omówiono używanie systemu, do wielu typowych zadań: Using TrueOS®.) Również pod kątem bezpieczeństwa, TrueOS wygląda dosyć interesująco. (Zob. Security.)

Według mnie, jest to bardzo ciekawa propozycja, jeśli chodzi o system, który ma spełniać rolę "desktopu". Korzystając z PC-BSD (poprzednika TrueOS), w okresie wydań 7., 8. byłem naprawdę zadowolony. Świetnie napisany podręcznik użytkownika, podzielony na rozdziały (np. Pre-Install, Install etc.) pozwala na zapoznanie się i ułatwia podstawową konfigurację systemu. (Zob. TrueOS® User Guide .) Oczywiście, można również korzystać z dokumentacji przeznaczonej dla FreeBSD, dzięki której jest możliwe poznać m.in. podstawy (Handbook).

Przepraszam za tak długi post, ale jest to system, którego w żaden sposób nie można opisać jednym zdaniem :- )

Powodzenia, pozdrawiam.

EDYCJA: literówki, błędy etc.

Ostatnio edytowany przez remi (2017-10-14 13:07:07)


Łam ZAsady! wYjąTkÓw jest wIęcej.

Offline

 

#5  2017-10-15 11:11:58

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: unix desktop

windows.

Obojętnie jaki BSD w zależności co chcesz robić i jaką wiedze posiadasz. A wiedze posiadasz nikłą do tego brak cierpliwości
i brak wewnętrznaj chęci poznawania tematu samemu. Więć windows będzie najodpowiedniejszy. po nim stoi najprostszy
i najbardziej userfriendly z BSD jakim jest FreeBSD.

Offline

 

#6  2017-10-15 13:00:07

  natan505 - Użytkownik

natan505
Użytkownik
Zarejestrowany: 2016-02-02

Re: unix desktop

windowsa nie używam freebsd jest ok ale szukam coś innego niż freebsd postawic go na kompie nie mam z tym problemu ale szukam innej opcji

Offline

 

#7  2017-10-15 13:04:10

  natan505 - Użytkownik

natan505
Użytkownik
Zarejestrowany: 2016-02-02

Re: unix desktop

a pozatym używam debian najlepsze distro na świecie ale zawsze szukam coś dla odmiany :)

Offline

 

#8  2017-10-15 16:56:03

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: unix desktop

świat systemów unix like/BSD to nie swiat dystrybucji linuxa , których jest naprawde dużo " do koloru" i każdy może wybrać to co chce i najbardziej mu odpowiada
Wygląda to tak:
http://www.unix-diagram.org/
https://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?id=20635&p=1

BSD to głównie:
FreeBSD
NetBSD
OpenBSD
DregonflyBSD ?

Spróbuj sobie coś takiego
https://www.openindiana.org/
bazuje to na solarisie, a raczej jego otwartej wersji.
I masz prawdziwy unix. tylko nie licz, że znajdziesz tam tyle oprogramowania co w Debianie  FreeBSD
(Packages    4082) http://pkg.openindiana.org/hipster/en/index.shtml

Ewentualnie Minix-> unix like...

No i Solaris....
http://www.oracle.com/technetwork/server-storage/so … ds/index.html

za czasów kiedy to jeszcze tym systemem się bawiłem (2010)
https://s1.postimg.org/5r41u2l2sb/solaris10.jpg

Nie ma zbyt wielkiego wyboru. Ja uważam, że najlepiej trzymac się "głównych systemów" -> takich z dużym wsparciem oprogramowania i "pomocnych ludzi", który obsługuje znaczną ilość sprzętu. Dla mnie istnieją 2 systemy: Debian i FreeBSD

Offline

 

#9  2017-10-17 14:46:36

  ethanak - Użytkownik

ethanak
Użytkownik
Skąd: Ungwenor
Zarejestrowany: 2010-07-19
Serwis

Re: unix desktop

W kwestii formalnej: Debian nie jest systemem, ale dystrybucją.


Nim mechaniczne larum zagrasz mi, kanalio,
głosząc nadejście Javy - śmiertelnego wroga!
Zespół Adwokacki Dyskrecja

Offline

 

#10  2017-10-17 16:39:38

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: unix desktop

systemy bsd tez nie nazywane są dystrybucja. Bo to zupełnie inne systemy. Maja w sumie współdzielonych developerów i kod ale to inne systemy są.

Offline

 

#11  2017-10-17 20:49:55

  hi - Zbanowany

hi
Zbanowany
Zarejestrowany: 2016-03-24

Re: unix desktop

jak już ładujesz BSD na desktop to OpenBSD :)
Debian ma więcej ruchu bo ma wszystko i to podane na tacy, OpenBSD jest nie do zdarcia ale na desktopie odczujesz braki i to grubo...

a tak w ogóle to co to za pomysł wrzucać BSD na desktop? Wszystko zależy do czego ten desktop ma służyć Ci, bo wiesz do przeglądania stron i wpisu na forum czy obejrzenia filmu to nawet haiku wystarczy....

Ostatnio edytowany przez hi (2017-10-17 23:14:21)


"Są drogi, którymi nie należy podążać, armie, których nie należy atakować, fortece, których nie należy oblegać, terytoria, o które nie należy walczyć, zarządzenia, których nie należy wykonywać" Sun Tzu

Offline

 

#12  2017-10-18 16:42:46

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: unix desktop

https://s1.postimg.org/787fp8mfez/openbsd5.jpg

https://s1.postimg.org/1bvmwdwjqj/openbsd51.jpg


A ja nadal uważam, że najlepszym BSD na desktop jest FreeBSD, ewentualnie na bardzo słabe maszyny NetBSD

The minimal configuration for a NetBSD/i386 system requires 4M of RAM and about 40M of disk space. For a full installation (including source and X11), at least 8M of RAM and 200M of disk space are recommended.

https://www.netbsd.org/ports/i386/hardware.html

Offline

 

#13  2017-10-18 21:44:16

  mfm - Użytkownik

mfm
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-01-13

Re: unix desktop

8M of RAM and 200M [z źródłami i X'ami] ?

Widać, że opis jest sprzed dekady+

Pamiętam mój pierwszy PC, który wówczas był już o 13 lat przestarzały [ludzie siedzieli na Pentiumach III,IV z multum RAM i GB na HDD] a ja kosiłem na 486DX 40 Mhz + 4M RAM + 250M HDD i maksymalnie mogłem tam zainstalować NetBSD 1.6. Od wersji 2.0 instalator nie bootwał kerenla bo żądał minimum 8M pamięci.

Offline

 

#14  2017-10-20 17:13:24

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: unix desktop

na P90  z 8 MB ramu pare lat temu jeszcze startowalem netbsd...

Offline

 

#15  2017-10-23 12:02:12

  Tor - Redaktor

Tor
Redaktor
Zarejestrowany: 2010-01-01

Re: unix desktop

Solarisa ponoć już Oracle ubił. :-/ http://www.osnews.com/story/29994/Oracle_kills_Solaris

Offline

 

#16  2017-10-24 07:28:31

  lis6502 - Łowca lamerów

lis6502
Łowca lamerów
Skąd: Stalinogród
Zarejestrowany: 2008-12-04

Re: unix desktop

Tylko gałąź sparcową. x86 umrze śmiercią naturalną, bo z tego co widzę to sparc dominuje w profesjonalnych zastosowaniach. Pozostanie liczyć na społeczność i otwartoźródłowe alternatywy jak indiany, milaxy i resztę przestarzałego już dziś softu :/

Offline

 

#17  2017-10-25 21:50:20

  hi - Zbanowany

hi
Zbanowany
Zarejestrowany: 2016-03-24

Re: unix desktop

'Yampress" napisał(-a):

A ja nadal uważam, że najlepszym BSD na desktop jest FreeBSD

na leciwym lajpie używam na openboksie zasuwa jak ta lala z tym, że to lap zapasowy lapa (sprzęt kami-kadze), bardzo rzadko użytkowany ale bzyka zawsze :)

Ostatnio edytowany przez hi (2017-10-25 21:52:53)


"Są drogi, którymi nie należy podążać, armie, których nie należy atakować, fortece, których nie należy oblegać, terytoria, o które nie należy walczyć, zarządzenia, których nie należy wykonywać" Sun Tzu

Offline

 

#18  2017-11-07 12:56:51

  wlodarek1 - Użytkownik

wlodarek1
Użytkownik
Skąd: częstochowa
Zarejestrowany: 2007-06-24
Serwis

Re: unix desktop

Tego posta piszę z poziomu systemu "openindiana" .
Jego zaletą na pewno jest to że wyłącznik touchpada działa na tym systemie normalnie .
Tak jak na windows i *BSD
Linuksami bawię się na lapku Acer 7540G - już 7 lat i na wszystkich dystrybucjach gładzik można wyłączyć tylko 1 raz .
Aby go włączyć ponownie trzeba użyć pleceń ;
RMMOD PSMOUSE
A potem ;
MODPROBE PSMOUSE .
Jak to jest że na systemach ; openindiana , bsd i windows nie ma tego problemu ?
Menedżer plików CAJA nie widzi partycji windows 7 .
Jakiś czas temu z ciekawości na PC-cie zainstalowałem system TRUE OS  [obok windows 7]
Wtedy z powstałego bootloadera ;

F1 - WIN
F2 - WIN
F3 - FREEBSD .
F6 - PCX

- uruchamiało się tylko windows , bsd już nie ....

Po wybraniu F3 nie uruchamia się TRUEOS wyskakuje tylko ciąg ###########
A potem napis typu ; nie ma BOOTMNGR

ŻEby było śmieszniej to wtedy po wydaniu polecenia "FIXMBR " z poziomu płytki instalacyjnej windows -
- uruchomiło się .... TRUEOS , ale tylko w trybie tekstowym , bez X-ów .....
Na OPENINDIANA nie mogę zainstalować żadnych programów ;

root@openindiana:~# pkg update

pkg: Cannot update file: 'lock' at path '/var/pkg', contains a symlink. [Error '90': 'Number of symbolic links encountered during path name traversal exceeds MAXSYMLINKS']
root@openindiana:~# pkg install kadu

pkg: Cannot update file: 'lock' at path '/var/pkg', contains a symlink. [Error '90': 'Number of symbolic links encountered during path name traversal exceeds MAXSYMLINKS']
root@openindiana:~#

Ostatnio edytowany przez wlodarek1 (2017-11-07 13:00:48)


System operacyjny ma być dla ludzi, a nie ludzie dla systemu operacyjnego.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)