Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundację Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#351 2016-08-10 08:08:18

SamozwańczyKrólBasha
Lemur

Re: Nasze wpadki :))))))

Ja nie napisze dokładnie co zmalowałem bo moglibyście mnie po tym zidentyfikować :) Powiedzmy, że na pewnym serwerze odpowiedzialnym za automatyczne puszczanie wszelakich skryptów na rożnych systemach i bazach danych puściłem coś co puszczone być nie powinno. O nie.. Generalnie ktoś to zadanko źle napisał ja jednak (pełen zaufania i wiary) nie pokusiłem się o sprawdzenie kodu i bezmyślnie je puściłem. W wyniku czego pewna firma w pewnym kraju miała "maintenance" na 4 godzinki :)

No i raz miałem pierdylion otwartych zakładek w moim terminalowym toolu. Przeinstalowałem tomcata oczywiście z podmianą konfiguracji (sic!). Oczywiście odbyło się to w nie TEJ zakładce :)

A teraz wzbudzę w was poczucie niższości. Zresztą uzasadnione :)

#352 2016-08-10 08:11:49

Bodzio
Ojciec Założyciel
Serwis

KerneLpaniC napisał(-a):

Zamiast podać hasło do roota w synapticu podałem je na odpalonym ircu ;-)

Bywa :)
Ja kiedyś w bankomacie, zamist pin-u 3x wklepałem nr rej samochodu. Kartę mi zeżarło :(

Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

#353 2017-12-28 14:19:58

ciastek1981
Użytkownik

Z tego roku

Wkleiłem swoje hasło do dug'a na CB. Nigdy nie przechowuje haseł w całości i sklejam je sobie zawsze w jakimś tam notatniku z reguły AbiWord. Po zalogowaniu zapomniałem zamknąć procesor i zamiast linku, w sobie tylko znany sposób wkleiłem swoje hasło. Żeby było śmieszniej w panice zamiast Backspace wcisnąłem Enter i poszło.

Hashowałem # sobie jedno repozytorium, a następnie wiązałem się za zmianę tapety w LightDM. Podałem swoją ścieżkę żeby zmienić domyślną tapetę. Oczywiście nie zadziałało ponieważ przed background= nie usunąłem hash'a # . Zorientowanie się w tym zajęło mi kilkanaście godzin.

Ciepło mi się zrobiło jak bawiłem się Deepin'em. Późno było i szukałem czegoś na pendrive. Przewijałem sobie rolką zawartość folderu i nagle wszystkie nazwy plików po rosyjsku. Minę miałem nietęgą, zimny pot ... . Pierwsze co zrobiłem to odłączenie router'a od sieci. Potem chwila oddechu i biorę się za sprawdzanie ... Czasami przy przewijaniu na sterach Nvidii obraz faluje (i trzeba grzebać w configu) zwłaszcza jak korzysta się z przeglądarek. Dodatkowo menadżer plików się przyciął przy przewijaniu, a ja zapomniałem, że w otwartym folderze miałem rosyjskie normy ГОСТ.

Ostatnio edytowany przez ciastek1981 (2017-12-28 14:23:49)

Forum Linux Mint Polska http://forum.linuxmint.pl/

#354 2017-12-28 15:06:23

Bodzio
Ojciec Założyciel
Serwis

W tym roku to sobie nic nie zepsułem. No może to podciągnąć.
Stawiam system od nowa. Sformatowałem sobie dysk... nosz ****, tam były dane ludzi w katalogu z chmury.
Chwila paniki, nie no przecież - ścieżka w cronie na dysk na drugiej maszynie. Ufff.

Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

#355 2017-12-28 16:18:52

ciastek1981
Użytkownik

Zapomniałem jeszcze o jednej wpadce. Przy użyciu dd wrzuciłem na partycję z obrazem Windowsa obraz Debiana. Pendrak i partycja pokazywały po 7,2 GB xD

Forum Linux Mint Polska http://forum.linuxmint.pl/

#356 2017-12-28 17:18:35

drag_op
Użytkownik

Mi się zdarzyło raz przez dd wrzucić obraz iso na dysk systemowy zamiast na pendrive.
Na szczęście połapałem się co odwaliłem, bez rebootu zmiany się nie zastosowały więc backup uratował dupsko.

#357 2018-02-15 19:04:23

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Serwis

Dla tych co szyfrują dane na dyskach — gdy zobaczycie taki poniższy warning, nie wpisujcie YES xD:

WARNING!
========
Device /dev/sdb1 does not contain LUKS2 header. Replacing header can destroy
data on that device.

Are you sure? (Type uppercase yes): YES

Akurat sobie porządkowałem rzeczy na dysku z okazji dokupienia nowego talerzowca 1T, no i zapragnąłem tam sobie machnąć szyfrowany LVM z odłączonym nagłówkiem na karcie SD. No i wszystko ładnie szło do momentu aż się okazało, że mój laptop chyba nie potrafi startować z czytnika kart i nie mogę tam dać partycji /boot/ wraz z nagłówkami szyfrowanych dysków. No i w sumie został mi taki niezgrabny setup, to myślę "wgram ten nagłówek na partycję i będzie tak jakbym go nie odłączał". xD

Problem w tym, że przy tworzeniu kontenera z odłączonym nagłówkiem tworzony jest offset=0 na dane, a nie 4MiB tak jak to jest w standardowym przypadku. No i wgrałem sobie na początek partycji te 4 MiB, co uwaliło efektywnie szyfrowany kontener, LVM i wszystko w nim. xD oczywiście backupu nie robiłem, bo nauczyłem się już wcześniej, że backupy i tak nie pomagają w kryzysowych sytuacjach i tylko się czas traci próbując przywrócić dane za ich pomocą. xD Na szczęście ja w takich sytuacjach nie tracę głowy, no i postanowiłem jakoś te 1T danych odzyskać. Prawie wszystko udało się odtworzyć bez większego problemu: kontener, strukturę lvm i dwa z trzech dysków logicznych. Nawalił oczywiście pierwszy dysk logiczny, bo rozwaliłem mu superblock no i oczywiście dziennik, który rezyduje na pierwszych 128 MiB. Całe szczęście, że te nagłówki mają tylko 4 MiB. xD Przydał się fsck z alternatywnym superblokiem i po dłuższej chwili klikania "FIX? YES", można było wreszcie zamontować ten uszkodzony system plików i oczywiście dane pozostały nietknięte. Także to taka lekcja na przyszłość — backupy ssą. xD A teraz to już tylko pozostało rozszerzyć partycję o te 4 MiB i wgrać na początek nagłówek ale to już tylko czysta formalność.

#358 2018-02-15 19:36:55

Pakos
Członek DUG
Serwis

morfik napisał(-a):

Dla tych co szyfrują dane na dyskach — gdy zobaczycie taki poniższy warning, nie wpisujcie YES xD:

WARNING!
========
Device /dev/sdb1 does not contain LUKS2 header. Replacing header can destroy
data on that device.

Are you sure? (Type uppercase yes): YES

Akurat sobie porządkowałem rzeczy na dysku z okazji dokupienia nowego talerzowca 1T, no i zapragnąłem tam sobie machnąć szyfrowany LVM z odłączonym nagłówkiem na karcie SD. No i wszystko ładnie szło do momentu aż się okazało, że mój laptop chyba nie potrafi startować z czytnika kart i nie mogę tam dać partycji /boot/ wraz z nagłówkami szyfrowanych dysków. No i w sumie został mi taki niezgrabny setup, to myślę "wgram ten nagłówek na partycję i będzie tak jakbym go nie odłączał". xD

Problem w tym, że przy tworzeniu kontenera z odłączonym nagłówkiem tworzony jest offset=0 na dane, a nie 4MiB tak jak to jest w standardowym przypadku. No i wgrałem sobie na początek partycji te 4 MiB, co uwaliło efektywnie szyfrowany kontener, LVM i wszystko w nim. xD oczywiście backupu nie robiłem, bo nauczyłem się już wcześniej, że backupy i tak nie pomagają w kryzysowych sytuacjach i tylko się czas traci próbując przywrócić dane za ich pomocą. xD Na szczęście ja w takich sytuacjach nie tracę głowy, no i postanowiłem jakoś te 1T danych odzyskać. Prawie wszystko udało się odtworzyć bez większego problemu: kontener, strukturę lvm i dwa z trzech dysków logicznych. Nawalił oczywiście pierwszy dysk logiczny, bo rozwaliłem mu superblock no i oczywiście dziennik, który rezyduje na pierwszych 128 MiB. Całe szczęście, że te nagłówki mają tylko 4 MiB. xD Przydał się fsck z alternatywnym superblokiem i po dłuższej chwili klikania "FIX? YES", można było wreszcie zamontować ten uszkodzony system plików i oczywiście dane pozostały nietknięte. Także to taka lekcja na przyszłość — backupy ssą. xD A teraz to już tylko pozostało rozszerzyć partycję o te 4 MiB i wgrać na początek nagłówek ale to już tylko czysta formalność.

tez kiedys  niechcacy nadgralem poczatek :P

#359 2018-02-16 18:32:32

hi
alkoholik

nie zrobienie kopii klucza keepassx i zerówka dyzia na którym była jedyna kopia (pijany), potem to już odzysk haseł z pamięci własnej, 90% poszła w /dev/null, 5% była przypięta do nr telefonu/głównego maila czyli do odzyskania, 5% zapamiętana
wnioski > nie ufaj alkoholowi i danym cyfrowym
lekcja > nie rób po pijaku rzeczy których potem będziesz żałował :)

Ostatnio edytowany przez hi (2018-02-16 19:39:32)

Ci, którzy potrafią postępować niekonwencjonalnie, są nieskończeni niczym niebo i ziemia, niewyczerpani niczym wielkie rzeki. Gdy nadchodzi ich koniec, zaczynają się znowu, jak dni i miesiące. Umierają i rodzą się na nowo, niczym cztery pory roku.

#360 2018-02-16 18:59:14

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Serwis

Ja zwykłem trzymać takie rzeczy w szyfrowanych kontenerach na gdrive. xD

#361 2018-02-16 23:52:11

hi
alkoholik

eh błędy trzeba przeżyć samemu to jak jebnięcie młotkiem w potylicę, po za tym wszystko co w sieci ma dla mnie znikomą wartość a to co mnie otacza materialnie jeszcze mniejszą to skumulowana wiedza przykładowo na Twojej stronie ma dla mnie o wiele większa wartość niż jakiś gadżet ...

https://www.youtube.com/watch?v=v3yA0xXXVCw

wróć stronę #! :)

Ostatnio edytowany przez hi (2018-02-17 00:00:33)

Ci, którzy potrafią postępować niekonwencjonalnie, są nieskończeni niczym niebo i ziemia, niewyczerpani niczym wielkie rzeki. Gdy nadchodzi ich koniec, zaczynają się znowu, jak dni i miesiące. Umierają i rodzą się na nowo, niczym cztery pory roku.

Stopka forum