Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#26  2016-01-30 19:26:28

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: [SOLVED] Jaki zewnetrzny dysk kupic ?

yossarian napisał(-a):

Z programowym też bywają wpadki.

Oczywiście ze bywają, ale aktualizacja softu w systemie w przypadku Cryptsetup, OpenSSL, Ecryptfs czy kernela jest znacznie łatwiejsza i pewniejsza, niż aktualizacja biosu w dysku (jak producent łaskawie pozwoli), albo całego dysku, czyli w praktyce kupno nowego (który wcale nie musi być w kontekście szyfrowania lepszy od poprzednika).

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2016-01-30 19:27:42)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#27  2016-01-30 19:34:50

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: [SOLVED] Jaki zewnetrzny dysk kupic ?

Przecież oba rozwiązania się nie wykluczają.
Przy dysku ze sprzętowym szyfrowaniem możesz użyć obu rozwiązań do wyboru albo jednocześnie.

Są zastosowania, że dla samego sytemu lepiej nada się sprzętowe szyfrowanie, a dodatkowe programowe tylko dla wybranych krytycznych danych.
Jest wiele różnych zastosowań i lepiej mieć większe pole manewru niż na siłę wymyślać problemy.

Offline

 

#28  2016-01-30 21:01:45

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: [SOLVED] Jaki zewnetrzny dysk kupic ?

yossarian napisał(-a):

morfik napisał(-a):

Co do sprzętowego szyfrowania: https://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?pid=244392#p244392 , wpis nie istnieje ale kawałek jest na forum. Tyle są warte te sprzętowe szyfrowania. xD

Z praktyk jakiejś firmy krzak, o której istnieniu w ogóle mało kto wiedział, wyciągasz jakieś uniwersalne wnioski dotyczące sprzętowego szyfrowania dysków twardych.

No bo jest taki trend, co ja ci poradzę. xD Jeśli komuś udostępniasz jedynie narzędzia, to ten ktoś musi poświęcić chwilę na zapoznanie się z dokumentacją. W przypadku takich rozwiązań OOTB, to ktoś inny zabezpiecza klientowi dane, a to ma szereg wad, bo nie masz pojęcia o zastosowanym mechanizmie, bo ten z kolei jest ocopyrightowany i opatentowany i w ogóle tajemnica handlowa w standardzie zero-knowledge. xD Taki system powoduje, że można bez problemu backdoory implementować, wystarczy popatrzeć na apple i te jego klucze odbezpieczające, które miały gwarantować prywatność, a to, że stworzono te "jedyne klucze", które były w stanie na żądanie policji otworzyć praktycznie każdego fona od tak, to ciii.... xD

Ten przypadek z dyskiem nie jest odosobniony, ten problem dotyczy każdego urządzenia, które ma przechowywać dane w formie nie do zidentyfikowania. Firmy mają swoje tajemnice i kontakty, są do tego obwarowane prawnie, a zwykły użytkownik może jedynie wierzyć na słowo — to jest pogwałcenie zasad polityki bezpieczeństwa. xD W przypadku programów, to można by się podeprzeć tym windosowskim bitlockerem czy innym zamkniętym oprogramowaniem, które ma dbać o poufność i prywatność. Czemu tym zamkniętym programikom nikt nie ufa i wszyscy żądają dostępu do kodu źródłowego?

Offline

 

#29  2016-01-30 21:23:58

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: [SOLVED] Jaki zewnetrzny dysk kupic ?

Szyfrowanie nie służy wyłącznie do ukrywania nielegalnych, kompromitujących lub ściśle tajnych materiałów. Podejrzewam, że większość osób szyfrujących swoje dyski robi to z myślą o utracie sprzętu w wyniku zgubienia lub kradzieży bo i tak ich zawartość jest interesująca jedynie dla przypadkowego wścibskiego znalazcy lub złodziejaszka. Jeżeli mechanizm szyfrujący jest skuteczny, to w takich przypadkach dla wielu wystarczy. Tym bardziej, że jest to zupełnie transparentne dla systemu i dla niego jest to zupełnie ten sam punkt startowy, w którym można uruchamiać wszystkie armaty szyfrowania programowego, szczególnie gdy dane są tam większego kalibru.

O wadach wynikających z braku dostępu do kodu źródłowego lub zasady działania takiego szyfrowania nie musisz pisać bo każdy sobie z tego zdaje sprawę. Niemal zawsze to hipokryzja. U każdego można znaleźć jakieś zamknięte oprogramowanie, sterowniki, firmware itp, które w ramach pewnych kompromisów instaluje i przed tym się nie ucieknie. Dziś i tak nie da się zbudować „otwartego” laptopa, telefonu, tableta itd.

Offline

 

#30  2016-01-30 21:36:16

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: [SOLVED] Jaki zewnetrzny dysk kupic ?

Wystarczy zrobić test na ochronę danych gromadzonych na nośnikach, by się przekonać, że ludzie tak naprawdę nie dbają o utratę sprzętu i zawartej w nim informacji. Tzn. może i dbają ale jak już utracą ten komputer, to przechodzą nad tym do porządku dziennego. Test z kolei polega na kupnie używanych dysków i sprawdzeniu, czy ktoś je wyczyścił. xD Przez wyczyścił mam na myśli coś innego niż przepisanie mbr. xD Niby ludzie sprzedają te nośniki ale różnej maści thrillery przyrodnicze z rocco w roli głównej zawsze można odzyskać, nie pytajcie skąd wiem. xD

Czy ja wiem, czy się nie da zbudować otwartego laptopa? Za mało chęci raczej, niż że się nie da. Wystarczyłoby być konsekwentnym w swoich działaniach i byśmy mieli te otwarte laptopy. Niemniej ednak, pokusa z korzystania nawet z zamkniętego laptopa jest przeogromna i dlatego mamy to co mamy.

Offline

 

#31  2016-01-30 21:41:20

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: [SOLVED] Jaki zewnetrzny dysk kupic ?

morfik napisał(-a):

Wystarczy zrobić test na ochronę danych gromadzonych na nośnikach, by się przekonać, że ludzie tak naprawdę nie dbają o utratę sprzętu i zawartej w nim informacji. Tzn. może i dbają ale jak już utracą ten komputer, to przechodzą nad tym do porządku dziennego. Test z kolei polega na kupnie używanych dysków i sprawdzeniu, czy ktoś je wyczyścił. xD Przez wyczyścił mam na myśli coś innego niż przepisanie mbr. xD Niby ludzie sprzedają te nośniki ale różnej maści thrillery przyrodnicze z rocco w roli głównej zawsze można odzyskać, nie pytajcie skąd wiem. xD

I do tego szyfrowanie sprzętowe się nie nadaje?

Czy ja wiem, czy się nie da zbudować otwartego laptopa? Za mało chęci raczej, niż że się nie da. Wystarczyłoby być konsekwentnym w swoich działaniach i byśmy mieli te otwarte laptopy. Niemniej ednak, pokusa z korzystania nawet z zamkniętego laptopa jest przeogromna i dlatego mamy to co mamy.

To podeślij swoje wskazówki deweloperom m. in. Coreboot, Canonicla, Jolli, Mozilli, KDE bo oni jeszcze tego nie potrafią.

Offline

 

#32  2016-01-30 23:38:09

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: [SOLVED] Jaki zewnetrzny dysk kupic ?

I do tego szyfrowanie sprzętowe się nie nadaje?

Nie wiem czy się nadaje, skoro ludzie nie czyszczą dysków, to co im za różnica? Ogromna większość ma gdzieś te informacje, facebook i inne tego typu portale to udowodnily... xD

To podeślij swoje wskazówki deweloperom m. in. Coreboot, Canonicla, Jolli, Mozilli, KDE bo oni jeszcze tego nie potrafią.

Czego nie potrafią? Zrobić sprzętu? Czy zrobić otwartego sprzętu? Ja zawsze myślałem, że to jest to samo, że różnica tkwi jedynie w kodzie firmware, driver czy software. Skoro jest popyt na sprzęt, który opiera się o te powyższe rzeczy o zamkniętym kodzie, to się nie dziw, że nie ma otwartego sprzętu. Bądź konsekwentny i nie kupuj sprzętu, który ma zamknięte firmware i drivery. Wyobrażasz sobie, by rynek się nie ugiął pod naciskiem konsumentów, gdzie nagle 2mld ludzi przestanie kupować sprzęt, bo im zamknięty kod zacznie przeszkadzać?

Offline

 

#33  2016-01-31 12:18:59

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: [SOLVED] Jaki zewnetrzny dysk kupic ?

morfik napisał(-a):

I do tego szyfrowanie sprzętowe się nie nadaje?

Nie wiem czy się nadaje, skoro ludzie nie czyszczą dysków, to co im za różnica?

Cała ta jałowa dyskusja rozpoczęła się od tego, że wg Ciebie do niczego się nie nadaje.

Czego nie potrafią? Zrobić sprzętu? Czy zrobić otwartego sprzętu? Ja zawsze myślałem, że to jest to samo, że różnica tkwi jedynie w kodzie firmware, driver czy software. Skoro jest popyt na sprzęt, który opiera się o te powyższe rzeczy o zamkniętym kodzie, to się nie dziw, że nie ma otwartego sprzętu. Bądź konsekwentny i nie kupuj sprzętu, który ma zamknięte firmware i drivery. Wyobrażasz sobie, by rynek się nie ugiął pod naciskiem konsumentów, gdzie nagle 2mld ludzi przestanie kupować sprzęt, bo im zamknięty kod zacznie przeszkadzać?

Oczywiście, że mogą. To mniej więcej tak samo jak można sobie wyobrazić świat bez wojen, niesprawiedliwości, przestępstw i inne tego typu naiwne przypuszczenia nie mających nic wspólnego z realnym światem.
Rzeczywistość jest taka, że nie da się nawet zbudować sensownej karty graficznej z otwartym oprogramowaniem. Przekonał się o tym niedawno Intel i do jego kart (podobnie jak w przypadku NVidii i AMD) wymagane jest zamknięte firmware. Same dobre chęci nie wystarczą — rzeczywistość to tysiące patentów, umów handlowych z klauzulami poufności etc.
O reszcie podzespołów i urządzeniach mobilnych nawet nie ma co wspominać. Przekonały się o tym wcześniej wspomniane firmy i organizacje.

Z mojej strony EOT

Offline

 

#34  2016-01-31 15:23:20

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: [SOLVED] Jaki zewnetrzny dysk kupic ?

To ja na koniec jeszcze powiem, że brak bezpieczeństwa jest o wiele lepszym stanem niż jego fałszywe poczucie. xD A co do drugiej kwestii, to chiny by raczej nie miały problemów ze stworzeniem w niedługim czasie otwartego PC.

Offline

 

#35  2016-02-02 21:39:20

  darius - Użytkownik

darius
Użytkownik
Skąd: Paryz/Wilanow
Zarejestrowany: 2014-03-21

Re: [SOLVED] Jaki zewnetrzny dysk kupic ?

Moj prawdomowny dunski sprzedawca (John Rasmussen) przyslal mi dyzia dzisiaj rano, ktory jest oczywiscie formatowany w fat32.

3 (trzy) lata gwarancji.

@+

Ostatnio edytowany przez darius (2016-02-03 07:10:21)


Linux debian 4.9.0-3-amd64 #1 SMP Debian 4.9.30-2+deb9u3 (2017-08-06) x86_64 GNU/Linux

Offline

 

#36  2016-02-05 12:43:31

  rafi - Użytkownik

rafi
Użytkownik
Skąd: Częstochowa
Zarejestrowany: 2006-03-12

Re: [SOLVED] Jaki zewnetrzny dysk kupic ?

yossarian napisał(-a):

Oczywiście, że mogą. To mniej więcej tak samo jak można sobie wyobrazić świat bez wojen, niesprawiedliwości, przestępstw i inne tego typu naiwne przypuszczenia nie mających nic wspólnego z realnym światem.

Gruba przesada. Tu masz lapki polecane przez Stallmana a więc na 100% czyste.


Furie terribili!
Circondatemi,
Sequidatemi
Con faci orribili!

Offline

 

#37  2016-02-05 13:01:41

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: [SOLVED] Jaki zewnetrzny dysk kupic ?

rafi napisał(-a):

yossarian napisał(-a):

Oczywiście, że mogą. To mniej więcej tak samo jak można sobie wyobrazić świat bez wojen, niesprawiedliwości, przestępstw i inne tego typu naiwne przypuszczenia nie mających nic wspólnego z realnym światem.

Gruba przesada. Tu masz lapki polecane przez Stallmana a więc na 100% czyste.

Nie do końca tak jest. Te czyste lapki to tylko jakieś przedwojenne Thinkpady.
Tak to wygląda w przypadku współczesnego sprzętu:
https://blogs.coreboot.org/blog/2015/02/23/the-trut … ame-as-libre/
http://www.coreboot.org/pipermail/coreboot/2015-February/079208.html

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)