Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
Strony: 1
No właśnie, na czym ta niestabilność polega? Zdarza się że system się często całkowicie wykrzacza, jakieś zwiechy xorga czy coś? Czy po prostu najczęściej to są kłopoty z zależnościami?
Zastanawiam się czy wytrzymałbym z tym systemem, chcę kilka programów z unstable/experimental no i nie wiem czy lepiej by było przenieść się na sida czy zostawiać testing a z unstable brać to co potrzebuje...
Offline
Nie jakoś szczególnie często, ale się zdarza.
Offline
Jak jesteś zadowolony z testinga, ale chcesz parę rzeczy z sida, to skonfiguruj sobie priorytety pakietów. U mnie to rozwiązanie się sprawdza.
Offline
Hepita napisał(-a):
No właśnie, na czym ta niestabilność polega? Zdarza się że system się często całkowicie wykrzacza, jakieś zwiechy xorga czy coś? Czy po prostu najczęściej to są kłopoty z zależnościami?
Jeśli się pojawiają problemy z zależnościami, to wystarczy odczekać kilka dni. A jeśli coś nie będzie działać po aktualizacji, to wystarczy cofnąć do wersji z testinga.
Offline
Niby teraz jest ta migracja libstdc++6, ja wczoraj dałem upgrade do sida znowu. Aptitude sobie nie dał rady, apt-get wywalił mi tylko kodi, melt i openshot ale po aktualizacji bez problemu można było je doinstalować. Musiałem też zrobić porządki z pinningami i repozytoriami, poczyścić śmieci po tej całej aktualizacji bo xx bibliotek zostawiło konfigurację swoją. Także sid u mnie znów działa jak trza. xD Jakiś tam problem z mysql był, też jakaś migracja w nowej wersji w plikach konfiguracyjnych i problem z gnupg-agentem ,który coś tam namieszał i przy łączeniu się via ssh, agent nie chce korzystać z kluczy ssh ale na trackerze już tam rozwiązanie dali i działa. xD
Poza tym, najlepiej to zainteresować się nieco bardziej samym debianem jeśli się chce korzystać z sida, bo daleko się na nim nie zajedzie jeśli się nie wie co się w nim dzieje, np. korzystać z https://tracker.debian.org/ , pomocne przy przeglądaniu changelogów. xD W debianie jest narzędzie do obsługi debianowego bugtrackera, reportbug się zwie. Poza tym, jest szereg dodaktów do samego apt, np. apt-listbugs , który przy instalacji zwraca błędy w pakietach, które ludzie zgłosili, co wygląda np. tak:
grave bugs of libreoffice (1:4.4.5-2 → 1:5.0.1-1) <Outstanding>
b1 - #798591 - libreoffice: Long click closes Libre Office 5
grave bugs of gnupg2 (2.0.28-3 → 2.1.7-2) <Outstanding>
b2 - #795639 - automated secret key import process for gpg2.1 skips some keys
serious bugs of gnupg-agent (2.0.28-3 → 2.1.7-2) <Outstanding>
b3 - #796931 - gnupg-agent: no longer writes $GNUPGHOME/gpg-agent-info-$(hostname) file
serious bugs of gcc-5 (→ 5.2.1-16) <Outstanding>
b4 - #798710 - jit-playback changes brake package pygccjit build
serious bugs of libgraphicsmagick3 (1.3.20-3+deb8u1 → 1.3.21-3) <Outstanding>
b5 - #796310 - libgraphicsmagick3: --with-quantum-depth=16 breaks ABI
serious bugs of libxml2 (2.9.1+dfsg1-5 → 2.9.2+really2.9.1+dfsg1-0.1) <Forwarded>
b6 - #766884 - libxml2: "validity error : ID ... already defined" errors with xmllint --noent
Merged with: 796031
serious bugs of zsh (5.0.8-4 → 5.1-1) <Resolved in some Version>
b7 - #797721 - zsh frozen with zombie child due to the use of TRAPCHLD (Fixed: zsh/5.1-test-1-1)
Numerki błędów są i bez problemu można przeczytać na bugtrackerze wtf. No czasem tylko google nie zdąży zindexować ale bez problemu w reportbug można błęda namierzyć i przeczytać co tam się dzieje.
Offline
Czyli widzę że czasem dużo grzebania jest, coś dla mnie xD instaluję, zobaczę czy dam radę.
Coś tam wyczytałem że najlepszym sposobem na instalację sida jest instalacja testinga i podmiana sources.list tak?
Offline
Nie ma „najlepszego” sposobu.
Offline
morfik napisał(-a):
No czasem tylko google nie zdąży zindexować ale bez problemu w reportbug można błęda namierzyć i przeczytać co tam się dzieje.
A co ma do tego Google?
Offline
A co ma mieć? Jak jest problem, to co ludzie robią? Szukają rozwiązania w google, a że to sid, to problemy zwykle w nim występujące mają kilka godzin czy najwyżej dni i google nie zdąży tych raportów zindexować czasem albo i często. Temu niech ludzie używają albo reportbug do śledzenia błędów, albo niech się podepną w inny sposób pod bugtracker.
Offline
Google z tego powodu się właśnie nie nadaje. Google zazwyczaj zwraca jakieś idiotyczne hakierskie popisy (często sprzed kilku lat) użyszkodników ubuntu ;)
To już lepiej zajrzeć na fora aptosid lub siduction Tam są odpowiednie wątki dotyczące najnowszych problemów z sidem. Albo samemu zerknąć na wpisy dotyczące aktualizowanych pakietów:
https://www.debian.org/Bugs/
Offline
Do bezpieczeństwa polecam RSS DSA:
https://www.debian.org/security/dsa
Do innych błędów grzecznie działa Apt-listbugs.
A jakby się komuś Gentusia zachciało, to RSS GLSA:
http://www.gentoo.org/rdf/en/glsa-index.rdf
Do tego Akregator albo Liferea i gotowe.
EDIT:
Ubuntu też ma kanał USN przez RSS:
http://www.ubuntu.com/usn/rss.xml
Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2015-09-12 18:46:29)
Offline
Ma ktoś pomysł o co może chodzić? http://i.imgur.com/FF4palCh.jpg
Tak od 15 minut już stoi
Zainstalowałem najpierw xorg, potem stery do grafy a teraz kde się instaluje...
Offline
Jak stoi, to ja bym go zrestartował i powinien się podnieść system.
W razie czego, jakby się wywalił i nie wstał, to zawsze można go poprawiać przez chroota.
Tak przy okazji, jak człowiek ma dwa jaja, to powinien też mieć dwa Linuxy na rożnych partycjach, żeby w razie awarii jednego systemu, odpalić drugi OS, i przez chroota wygodnie zreperować pierwszy.
Przynajmniej jeden z tych systemów powinien być stabilny i przewidywalny.
Pozdro
Offline
Dobra już działa, system się zawiesił i nie reagował. Przy okazji nie chciał mi xorg wstać, z powodu 2 literówek w plikach konfiguracyjnych no ale już ok wszystko.
Tylko coś KDE mi protestuje tzn zachowuje się jakby nie miało połowy potrzebnych rzeczy bo np nie da się przesuwać okien, okna nie mają tego paska u góry, panel się krzaczy...
Zainstalowałem zgodnie z poleceniem kogoś tam w dziale od środowisk graficznych pakiet kde-plasma-desktop. Może coś jeszcze trzeba?
EDIT juz wszystko ładnie hula, doinstalowałem kde-standard.
Ostatnio edytowany przez Hepita (2015-09-12 22:29:34)
Offline
morfik napisał(-a):
Do tego wystarczy system live, jakiś debian stable czy coś. xD
LiveCD to inne rozwiązanie tego samego problemu, moim zdaniem dużo gorsze.
Ja zawsze mam 2-3 systemy, i jak przechodzę na drugi system, to mam oryginalny HOME - jest wspólny, dostęp do wszystkich plików, notatek, tutków, przeglądarkę ze wszystkimi zakładkami i komunikatory ze wszystkimi kontaktami.
Z LiveCD też się tak da, ale już takie proste to nie jest i ciężko urzędować na LiveCD np przez trzy dni, albo "molestować" kogoś na Jabberze. :D
Offline
No tylko weź pod uwagę, że personalizacja ustawień może mieć wpływ na zaistniałe problemy. Rozgranicz też podnoszenie padniętego systemu od systemu awaryjnego. Ja generalnie to nie wiem co musiałbym zrobić żeby mi debian zdechł, tak bym musiał siedzieć na systemie awaryjnym przez kilka dni. Ja sobie tego nie wyobrażam. xD
Offline
Jak znajdę chwilkę to sobie zrobię LiveUSB według tutka na DUGu to będę miał zawsze jakiś zapasowy system. No i może uda mi się nauczyciela informatyki ubłagać żebym na lekcjach mógł z Debiana korzystać zamiast z winzgrozy 10 ;)
Offline
Moim zdaniem, jeśli chcesz mieć system live, to sobie ściągnij jakiś gotowy już. Od jakiegoś czasu jest burdel w systemie budowania obrazów live i mi od paru miechów żaden działający obraz się nie zbudował. Od jakiegoś czasu przestałem budować swoje obrazy, bo to tylko strata czasu, przynajmniej obecnie, za jakiś czas spróbuje znowu. xD
Offline
sddm nie działa z live poprawnie.
Offline
Hepita napisał(-a):
Jak znajdę chwilkę to sobie zrobię LiveUSB według tutka na DUGu to będę miał zawsze jakiś zapasowy system. No i może uda mi się nauczyciela informatyki ubłagać żebym na lekcjach mógł z Debiana korzystać zamiast z winzgrozy 10 ;)
Do tego przecież wystarczy poczciwe dd.
Albo lepiej mieć w pogotowiu grml.
Obsługuje opcje grml toram/grml2ram, grml persistence i masę różnych przydatnych narzędzi upraszczających życie.
Offline
Strony: 1