Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2015-07-17 17:08:57

  remi - amputować akrobatów

remi
amputować akrobatów
Zarejestrowany: 2011-05-27

Zamiana libav na rzecz FFmpeg.

Witam serdecznie. Po dokładnym przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw, Opiekunowie odpowiedzialni za Debian Multimedia, zdecydowali się na zmianę libav na rzecz FFmpeg jako dostawca dla bibliotek multimedialnych. Główne argumenty za przejściem na FFmpeg można znaleźć na stronie wiki*, natomiast pełne omówienie ww. zagadnienia znajduje się na liście malingowej: pkg-multimedia-maintainers**.

FFmpeg został wybrany z kilku powodów: względy bezpieczeństwa — FFmpeg jest wyraźnie lepszy w tej kwestii, ponieważ większość zgłoszeń CVE jest naprawiane, znacznie wcześniej, aniżeli ma to miejsce w przypadku Libav. Na przykład, zagadnienie znane jako an out of bounds read w dekoderze Bink zostało naprawione trzy lata temu (02.06.2012), podczas gdy Deweloperzy odpowiedzialni za Libav, wciąż nie rozwiązali tego problemu (02.06.2015). Libav zaprzestał również wsparcia dla wersji 0.8, która używana była w wydaniu Wheezy/7.

Jako plusy, a więc argumenty przemawiające za wybraniem FFmpeg, można wymienić chociażby fakt posiadania większej ilości funkcji w porównaniu do LibavFFmpeg obsługuje więcej formatów, kodeków, filtrów etc. Co ważniejsze, FFmpeg zapewnia dodatkowe API nie występujące w Libav. Również liczniejsza oraz aktywniejsza społeczność zarówno użytkowników oraz Deweloperów, wydaje się być jednym z ważniejszych powodów dla zmiany. Społeczność skupiona wokół Libav jest, po prostu mniejsza. Z tego powodu FFmpeg, może publikować główne wydania częściej, co wydaje się dosyć istotne. Dodatkowym argumentem jest fakt, że wiele Dystrybucji Linuksa, takich jak np. Arch Linux, Mageia, czy Slackware korzysta z tej platformy multimedialnej.

Pozdrawiam.
___________
  * https://wiki.debian.org/Debate/libav-provider/ffmpeg
** https://lists.alioth.debian.org/pipermail/pkg-multi … l/043928.html

EDYCJA: formatowanie tekstu, stylistyka etc.

Ostatnio edytowany przez remi (2015-07-21 14:12:58)


Łam ZAsady! wYjąTkÓw jest wIęcej.

Offline

 

#2  2015-07-17 19:40:07

  mati75 - Psuj

mati75
Psuj
Skąd: masz ten towar?
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Zamiana libav na rzecz FFmpeg.

Proponuje dodać na portal nie tutaj ;)

Drugą stroną medalu jest to, że ktoś wpadł na pomysł dodania mplayer do repozytorium, bez zgody kogokolwiek z Multimedia Team:

http://lists.alioth.debian.org/pipermail/pkg-multim … y/045855.html


https://l0calh0st.pl/obrazki/userbar.png

Offline

 

#3  2015-07-17 23:12:51

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Zamiana libav na rzecz FFmpeg.

mati75 napisał(-a):

Proponuje dodać na portal nie tutaj ;)

+1


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#4  2015-07-18 01:50:22

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Zamiana libav na rzecz FFmpeg.

Pocieszni Ci Developerzy Debiana.

Najpierw wywalają FFmpeg bo jest LibAV, wywalają też Mplayera bo jest Mplayer2, a potem wracają do FFmpeg, i pewnie też wrócą do Mplayera (MPV nie gada z Smplayerem).

Krótko pisząc, wraca koza do woza. ;)

Dla porównania w Gentusiu jest FFmpeg, LibAV, Mplayer, MPV, Smplayer, (był też Mplayer2, póki miał wsparcie Developerów) i jakoś każdy  pacjent sam decyduje, co chce używać, nikt nie umarł na razie od nadmiernego wyboru. :D

Zawsze mi się zdawało, ze na jednego Deva Gentoo przypada co najmniej 3-4 Devóv z Debiana....

Pozdro
;-)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2015-07-18 01:56:02)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#5  2015-07-18 07:18:09

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Zamiana libav na rzecz FFmpeg.

Czemu mpv ma nie gadać z smplayerem? Ja tego używam już sporo czasu, nie mam w systemie ani mplayera ani mplayera2, jedynie mpv i splayer i mi każdy film bez problemu się odtwarza, xD Na ffmpeg też jadę cały czas i nie zauważyłem problemów.

Offline

 

#6  2015-07-18 07:23:24

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Zamiana libav na rzecz FFmpeg.

@up

Która wersja Smplayera używa MPV? Smplayer czy Smplayer2?

Definiowałeś polecenie do MPV ręcznie, czy może Smplayer sam załapał,
o co chodzi,  względnie dowiązanie mpv -> mplayer?

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2015-07-18 07:23:47)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#7  2015-07-18 07:28:00

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Zamiana libav na rzecz FFmpeg.

Ja nic tu nie ruszałem. Jedynie:

Kod:

# apt-cache policy smplayer
smplayer:
  Installed: 14.9.0.6994-1~vivid1
  Candidate: 14.9.0.6994-1~vivid1
  Package pin: 14.9.0.6994-1~vivid1
  Version table:
 *** 14.9.0.6994-1~vivid1 995
        120 http://ppa.launchpad.net/rvm/smplayer/ubuntu/ vivid/main amd64 Packages
        100 /var/lib/dpkg/status
     14.9.0~ds0-1 995
        500 http://ftp.de.debian.org/debian/ sid/main amd64 Packages

To jest oficjalne repo smplayera i tam już dawno temu był news, że zaimplementowali obsługę mpv.

Offline

 

#8  2015-07-18 07:32:41

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Zamiana libav na rzecz FFmpeg.

Do mnie jeszcze chyba nie dotarł:

Kod:

[i] media-video/smplayer
     Available versions:  14.3.0{tbz2} 14.9.0-r1{tbz2} ~14.9.0.6690-r3 ~14.9.0.6966-r2 {autoshutdown bidi debug mpris (+)qt4 qt5 streaming ...}
  Installed versions:  14.9.0-r1{tbz2}(06:17:51 12.03.2015)(autoshutdown -bidi -debug...}

Ale co ma wisieć, nie utonie ;)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#9  2015-07-18 18:05:52

  mati75 - Psuj

mati75
Psuj
Skąd: masz ten towar?
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Zamiana libav na rzecz FFmpeg.

Nie mam czasu przysiąść i zaktualizować do końca smplayer. Na gicie leży na razie:

http://anonscm.debian.org/cgit/pkg-multimedia/smplayer.git


https://l0calh0st.pl/obrazki/userbar.png

Offline

 

#10  2015-07-20 20:51:48

  remi - amputować akrobatów

remi
amputować akrobatów
Zarejestrowany: 2011-05-27

Re: Zamiana libav na rzecz FFmpeg.

Serwus. W porządku, być może owy temat winien znaleźć się na portalu, ale myślę, że również jako Ogłoszenie nie traci na ważności :- ) Wiesz, Jacekalex, zakładając ten temat zastanawiałem się, czy napisać o tym, że Gentoo oferuje zarówno FFmpeg oraz LibAV (vide miejsce w którym wymienione zostało kilka Dystrybucji, korzystających z FFmpeg). Doszedłem jednak do wniosku, że jeżeli weźmiesz udział w tej, nazwijmy to dyskusji, to wspomnisz o tym. Jak widać, nie myliłem się :- )

Pozdrawiam serdecznie.


Łam ZAsady! wYjąTkÓw jest wIęcej.

Offline

 

#11  2015-07-20 21:42:46

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Zamiana libav na rzecz FFmpeg.

Jacekalex napisał(-a):

Dla porównania w Gentusiu jest FFmpeg, LibAV, Mplayer, MPV, Smplayer, (był też Mplayer2, póki miał wsparcie Developerów) i jakoś każdy  pacjent sam decyduje, co chce używać, nikt nie umarł na razie od nadmiernego wyboru. :D

To zupełnie tak jak od dawna w Debianie.
FFmpeg jest od ponad roku w oficjalnym repozytorium Debiana. Są też LibAV, Mplayer2, MPV, Smplayer i z tego powodu chyba nikt nie podnieca się tak Debianem na forach Gentoo ;)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)