Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2015-02-22 13:13:15

  nmarx - Użytkownik

nmarx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-02-27

Pełna instalacja debiana - kilka pytań

Witam, zainstalowałem sobie instalację pełną debiana z płytki ale do dziś nie wiem dlaczego jednocześnie jest instalowana alsa i pulseaudio? W sumie domyślnie działa alsa z tego co się orientuje ale po co to pulseaudio? Podobnie jest z exim4, jaką rolę pełni w systemie?

Drugie pytanie to takie, dlaczego w poradnikach a właściwie w opisach sources list np. dla jessiego lub wheezy albo pomijane są albo hashowane linijki z src np. :

Kod:

#deb-src http://ftp.pl.debian.org/debian/ jessie-updates main

Czy to nie jest w ogóle potrzebne, nigdy się nie przydaje? Bo domyślnie debian ma to odhashowane.

Wybaczcie za lamerskie pytania ale zawsze mnie to zastanawiało :P I oczywiście z góry dziękuje za odpowiedzi, to forum jest naprawdę pomocne i wyjątkowe!

Offline

 

#2  2015-02-22 13:19:56

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Pełna instalacja debiana - kilka pytań

Pulseaudio to serwer dzwięku, a ALSA to sterownik.

Pewnie masz włączoną instalację pakietów polecanych (tak jest w standardzie) i stąd tyle dodatkowych rzeczy w systemie.

deb-src to repozytoria ze źródłami.

Offline

 

#3  2015-02-22 14:18:36

  nmarx - Użytkownik

nmarx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-02-27

Re: Pełna instalacja debiana - kilka pytań

No tak bo nie czuje sie na silach zeby instalować wersję minimal, poza tym dla mnie to mega mozolne bo instaluje przez wifi.
Że źródła to wiem, ale czemu są zahashowane w poradnikach? Domyślnie nie są przecież. Czemu to ma służyć?

Offline

 

#4  2015-02-22 14:19:49

  uzytkownikubunt - Zbanowany

uzytkownikubunt
Zbanowany
Zarejestrowany: 2012-04-25

Re: Pełna instalacja debiana - kilka pytań

1659

Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 01:11:46)

Offline

 

#5  2015-02-22 14:33:53

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: Pełna instalacja debiana - kilka pytań

No bo nikt sobie nie kompiluje zazwyczaj a używa paczek. A te wpisy są gdyby komuś się zachciało coś skompiolować.
Są zupełnie niepotrzebne.... Ja  zawsze je haszuje, albo wywalam.

Offline

 

#6  2015-02-22 14:40:34

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: Pełna instalacja debiana - kilka pytań

Są zupełnie niepotrzebne....

To za dużo powiedziane.

Czasami trzeba przekompilować pakiet aby zbudować go z innymi opcjami.


Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Polski portal Debiana

Offline

 

#7  2015-02-22 15:59:53

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: Pełna instalacja debiana - kilka pytań

nmarx napisał(-a):

No tak bo nie czuje sie na silach zeby instalować wersję minimal, poza tym dla mnie to mega mozolne bo instaluje przez wifi.

Instalacja pakietów polecanych nie mia nic wspólnego z instalacją z obrazów instalacyjnych minimal. Tam też domyślnie się one instalują. Zazwyczaj lepiej to od razu wyłączyć by nie instalować niepotrzebnych pakietów. Czasem te zależności (z polecanymi) są kosmiczne.

Że źródła to wiem, ale czemu są zahashowane w poradnikach? Domyślnie nie są przecież. Czemu to ma służyć?

Żeby były pod ręką w razie potrzeby.

Offline

 

#8  2015-03-18 21:58:32

  nmarx - Użytkownik

nmarx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-02-27

Re: Pełna instalacja debiana - kilka pytań

A jest w ogóle sens instalacji pełnej? Często czytam o tym, że debian instaluje wiele niepotrzebnych pakietów ale z drugiej strony nie potrafię skonfigurować systemu instalując wersję minimalną - zawsze czegoś mi brakuje. Nie rozumiem tego dlaczego pełna instalacja debiana np. z gnome tak długo trwa i czemu tyle pakietów jest instalowanych :( Dla porównania np. Kubuntu instaluje się w 10-15 minut i ma wszystko to co potrzeba.

Czy podczas takiej instalacji pełnej są instalowane pakiety np. przestarzałe, które mogą się gryźć z innymi?

Offline

 

#9  2015-03-18 22:37:31

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Pełna instalacja debiana - kilka pytań

Ja od paru lat ciągle instaluje swój system, bo czegoś mi brakuje albo coś wywalam, bo się syf zainstalował -- czy kiedyś to się skończy? Chciałbym w końcu mieć zainstalowanego linuxa i używać go jak wszyscy, może w końcu dałbym radę przeczytać te książki, które sobie skolekcjonowałem z myślą o nauce linuxa ale jakoś nigdy nie miałem czasu na to. Każdą moją wolną chwilę muszę poświęcać na użeranie się z tym niedziałającym systemem, który mam i ciągle sobie powtarzam jedno zdanie -- zrobię jeszcze tylko to, rozwiążę jeszcze tylko ten problem i biorę się za naukę linuxa. xD

Offline

 

#10  2015-03-19 10:13:58

  MMW - Użytkownik

MMW
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-03-09

Re: Pełna instalacja debiana - kilka pytań

Bez pulseaudio nie chciał mi działać domyślnie dźwięk. Dopiero z pomocą tego forum uruchomiłem. Z pulseaudio startuje automatycznie, bez dodatkowej konfiguracji [karta Realtek].

Jeśli chodzi o instalację minimalną, to można wybrać samemu a potem instalować bez rekomendowanych, ale zauważyłem, że prędzej czy później i tak będzie trzeba coś doinstalować, więc odpuściłem sobie. Debian i tak ma zależności stosunkowo małe, porównując do distro rpm-owych. Ogólnie poddałem się w walce ze zbędnymi paczkami ;)

Instalacja pełna ma sens, gdy ktoś nie ma najmniejszego pojęcia jaka paczka czemu służy. Zawsze można potem stopniowo wycinać zbędne pakiety poczynając od najbardziej oczywistych paczek ze zbędnymi programami - to łatwiejszy sposób dla początkujących.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)