Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2014-03-27 10:05:33

  tspoko - Użytkownik

tspoko
Użytkownik
Skąd: Świętokrzyskie
Zarejestrowany: 2009-01-23

netiaspot ze stałym adresem IP

Witam
Opis problemu - miałem DSL-a z Orange ale kończyła mi się umowa i ze względu na całkowite olanie naszej firmy przez handlowców orange zmieniłem sieć na netie. Niestety ... W każdym razie sytuacja wygląda następująco: mam netiaspota ze stałym zewnętrznym adresem IP. Chciałbym jednak, żeby netiaspot służył wyłącznie za modem a ustawienia sieci miał mój brzegowy router. Tak było w Orange. Niestety nie potrafię ustawić tak netiaspota żeby to wszystko chodziło. Wsparcie techniczne netii to po prostu porażka - jeśli zada się tylko trudniejsze pytanie zaraz odsyłają do pomagam.net... W każdym razie mniej więcej rozumiem, że powinienem ustawić netiaspota jako bridge. Potem skonfigurować sieć na swoim routerze i powinno śmigać. Ale jest jeden mały problem - adres routera netii jest z zakresu innej sieci niż ten IP zewnętrzny, który otrzymałem. I niestety linux nie chce tego przyjąć. Czy trzeba jeszcze jakoś inaczej skonfigurować netiaspota? Czy może powinienem zmienić netiaspota na coś innego? Czy po prostu dać sobie siana bo w netii się nie da?

Offline

 

#2  2014-03-27 11:20:55

  Graffi - Użytkownik

Graffi
Użytkownik
Skąd: Sulejówek
Zarejestrowany: 2005-10-03
Serwis

Re: netiaspot ze stałym adresem IP

u mnie w firmie stoi jakiś TP-Link najtańszy bo tam dało się właśnie ustawić tryb pracy "bridge" i działa :)
NetiaSpot leży gdzieś w kartoniku nieruszany, przy ostatnich porządkach znaleźliśmy go że jest :D

Offline

 

#3  2014-03-27 11:36:42

  tspoko - Użytkownik

tspoko
Użytkownik
Skąd: Świętokrzyskie
Zarejestrowany: 2009-01-23

Re: netiaspot ze stałym adresem IP

A czy IP routera otrzymany z netii  masz z zakresu tej samej sieci  co zewnętrzny IP? U mnie zewnęŧrzne IP jest dla przykladu: 78.x.x.x, a router 195.x.x.x. Netiaspot na tym chodzi. Nijak nie idzie takich ustawień wprowadzić na maszynę z linuxem.

Offline

 

#4  2014-03-27 15:22:04

  P@blo - Nadworny matematyk

P@blo
Nadworny matematyk
Skąd: Wrocław v Jasło
Zarejestrowany: 2010-11-11

Re: netiaspot ze stałym adresem IP

tspoko napisał(-a):

Ale jest jeden mały problem - adres routera netii jest z zakresu innej sieci niż ten IP zewnętrzny, który otrzymałem. I niestety linux nie chce tego przyjąć.

Tego fragmentu KOMPLETNIE nie rozumiem. Masz inne ip wpisane w router niż powinno być? I co otrzymałeś? Cholera jaki linux?

Mam netiaspot. Mam zewnętrze stałe ip jak u ciebie po kablu (lan, nie modem), które jest mi przydzielane przez dhcp dla netiaspot (przynajmniej dhcp jest ustawione w routerze) więc nic sam nie wpisuje. Router ma zewnętrzny, stały adres i wewnętrzny w sieci 192.168.1.X po wifi.


ThinkPadX220i
| Procesor: Intel(R) Core(TM) i3-2310M CPU @ 2.10GHz |
|  Debian: sid   |   Arch: amd64   |   Sound: alsa   |
| No DE | WM: DWM  |  DM: .bash_profile  |  BIOS+MBR |

Offline

 

#5  2014-03-27 21:22:52

  Graffi - Użytkownik

Graffi
Użytkownik
Skąd: Sulejówek
Zarejestrowany: 2005-10-03
Serwis

Re: netiaspot ze stałym adresem IP

u mnie numer IP pobierany jest z automatu od centrali, jutro w robocie spojrzę jak to wygląda tak w szczegółach ale numer u mnie i "po drugiej stronie" muszą mniej więcej do siebie pasować ;)

P@blo napisał(-a):

tspoko napisał(-a):

Ale jest jeden mały problem - adres routera netii jest z zakresu innej sieci niż ten IP zewnętrzny, który otrzymałem. I niestety linux nie chce tego przyjąć.

Tego fragmentu KOMPLETNIE nie rozumiem. Masz inne ip wpisane w router niż powinno być? I co otrzymałeś? Cholera jaki linux?

pewnie chodzi Mu o to że jak router pracuje w trybie bridge to ma swój IP np. właśnie 192.168.0.1/24 a karta WAN z kompa z Linuxem dostaje od operatora jakiś tam IP puli publicznej - tak, to jest prawidłowo (jak najbardziej pewnie są i inne scenariusze tego zawiłego rozważania)

Offline

 

#6  2014-03-28 11:58:50

  tspoko - Użytkownik

tspoko
Użytkownik
Skąd: Świętokrzyskie
Zarejestrowany: 2009-01-23

Re: netiaspot ze stałym adresem IP

W tej chwili sytuacja wyglada tak - netiaspot ma tak skonfigurowane połączenie z internetem: zewnętrzny staly adres IP -np 78.x.x.x, brama domyślna IP  195.x.x.x, nie mogę znaleźć informacji o masce podsieci. Kabelek ethernetowy mam wpiety do jednego z 3 portów lan w netiaspocie i tam dajmy na to 192.168.1.254. Moj firmowy router z linuxem ma na interfejsie zewnętrznym teraz 192.168.1.1, ip rotera 192.168.1.254, maska 255.255.255.0 i wszystko smiga. Chciałbym jednak, żeby adres IP 78.x.x.x był na kompie z linuxem na interfejsie na ktorym jest teraz 192.168.1.1. Rozumiem, że logicznym krokiem żeby to uczynić byłoby przestawienie netiaspota w tryb bridge i odpowiednie skonfigurowanie karty WAN w kompie z linuxem. I teraz powstaje pytanie w jaki sposób skonfigurować  dodatkowo ten tryb bridge i interfejs sieciowy na linuxie żeby to chodziło. Adres bramy domyślnej na netiaspocie nijak się ma do adresu IP w netiaspocie i dlatego nie chce mi chodzić taka konfiguracja interfejsu sieciowego na linuxie. Ale może powinienem inaczej skonfigurować ten tryb bridge?
Mam nadzieję, że troche wyjaśniłem.

Offline

 

#7  2014-03-28 13:08:00

  mati75 - Psuj

mati75
Psuj
Skąd: masz ten towar?
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: netiaspot ze stałym adresem IP

Najprościej i najszybciej to kupić AP oraz wywalić netiaspot jak najdalej.


https://l0calh0st.pl/obrazki/userbar.png

Offline

 

#8  2014-04-03 19:40:23

  Kamil2685 - Użytkownik

Kamil2685
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-04-06

Re: netiaspot ze stałym adresem IP

No niestety NetiaSpot to straszny syf - ciężko z tym współpracować przez oprogramowanie ich autrostwa i lepiej wydać kilkadziesiąt zł a zaoszczędzić na lekach przeciwdziałającym nerwicy ;)

Offline

 

#9  2014-04-04 11:18:22

  P@blo - Nadworny matematyk

P@blo
Nadworny matematyk
Skąd: Wrocław v Jasło
Zarejestrowany: 2010-11-11

Re: netiaspot ze stałym adresem IP

tspoko napisał(-a):

W tej chwili sytuacja wyglada tak - netiaspot ma tak skonfigurowane połączenie z internetem: zewnętrzny staly adres IP -np 78.x.x.x, brama domyślna IP  195.x.x.x, nie mogę znaleźć informacji o masce podsieci. Kabelek ethernetowy mam wpiety do jednego z 3 portów lan w netiaspocie i tam dajmy na to 192.168.1.254. Moj firmowy router z linuxem ma na interfejsie zewnętrznym teraz 192.168.1.1, ip rotera 192.168.1.254, maska 255.255.255.0 i wszystko smiga. Chciałbym jednak, żeby adres IP 78.x.x.x był na kompie z linuxem na interfejsie na ktorym jest teraz 192.168.1.1. Rozumiem, że logicznym krokiem żeby to uczynić byłoby przestawienie netiaspota w tryb bridge i odpowiednie skonfigurowanie karty WAN w kompie z linuxem. I teraz powstaje pytanie w jaki sposób skonfigurować  dodatkowo ten tryb bridge i interfejs sieciowy na linuxie żeby to chodziło. Adres bramy domyślnej na netiaspocie nijak się ma do adresu IP w netiaspocie i dlatego nie chce mi chodzić taka konfiguracja interfejsu sieciowego na linuxie. Ale może powinienem inaczej skonfigurować ten tryb bridge?
Mam nadzieję, że troche wyjaśniłem.

No trochę jaśniej... Rozumiem ze netiaspot ma być przeźroczysty nawet z ip... Czyli ip zewnetrzne nie m być na netiaspot tylko gdzieś głębiej...

To widział?
http://www.pomagam.net/art.php?39#instrukcja_bridge_netia_spot


ThinkPadX220i
| Procesor: Intel(R) Core(TM) i3-2310M CPU @ 2.10GHz |
|  Debian: sid   |   Arch: amd64   |   Sound: alsa   |
| No DE | WM: DWM  |  DM: .bash_profile  |  BIOS+MBR |

Offline

 

#10  2014-04-09 13:36:57

  tspoko - Użytkownik

tspoko
Użytkownik
Skąd: Świętokrzyskie
Zarejestrowany: 2009-01-23

Re: netiaspot ze stałym adresem IP

Dokładnie o to mi chodzi, żeby modem był przeźroczysty - stały IP ma być na moim kompie, który pełni rolę routera.
http://www.pomagam.net/art.php?39#instrukcja_bridge_netia_spot - widziałem to. Nawet próbowałem coś tak poustawiać ale jeśli w konfiguracji IP mojego kompa muszę wpisać IP bramy zupełnie z innej sieci, niż IP interfejsu to nie ma połączenia. I na tym się kończy możliwość testowania konfiguracji. Może ja tego po prostu nie ogarniam... Kurcze zachciało mi się zmieniać operatora...

Offline

 

#11  2015-01-05 12:24:03

  brahol - Nowy użytkownik

brahol
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2015-01-05

Re: netiaspot ze stałym adresem IP

Witam,

Mam obecnie identyczny problem. Czy udało Ci się tspoko ruszyć temat dalej?

Pozdrawiam

Offline

 

#12  2015-01-05 21:00:03

  strzecha - Nowy użytkownik

strzecha
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2014-03-06

Re: netiaspot ze stałym adresem IP

Co Wyście się uparli bezprzewodowo. Nie lepiej po kablu DMZ + przekierowanie.

Pozdrawiam

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)