Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
Jacekalex napisał(-a):
Ja tam nie widzę powodu, żeby się cieszyć lub nie z powodu tego, co Intel robi w temacie Mira.
Ciekaw jestem, kiedy Wayland dorobi się pełnego OpenGL (to podobno ma nastąpić), i kiedy Nvidia będzie chodzić z Waylandem (na to też się zanosi od pewnego czasu).
Cannonical natomiast pojechał totalnie po bandzie, domagając się zmian w sterownikach, żeby działały z Mirem, podczas, gdy Wayland jest dopasowywany ściśle do API kernela.
A jak ktoś robi coś głupiego, to kara być musi.
Po tym , jak spłukał ich Linus T, oświadczenie Intela było kwestią czasu. ;)
Ciekawe, kiedy Nvidia i Ati zaprezentują swoje stanowisko w sprawie nowych protokołów/serwerów wyświetlania.
Pozdro
;-)
To pierwsze tak zdecydowane stanowisko producenta sprzętu:
Intel napisał(-a):
We do not condone or support Canonical in the course of action they have
chosen, and will not carry XMir patches upstream.
-The Management
http://cgit.freedesktop.org/xorg/driver/xf86-video- … source=anzwix
To pokazuje, że polityka Canonicala nie podoba się nie tylko społeczności Linuksowej, a także producentom sprzętu. W tym przypadku jednemu z najważniejszych z punktu widzenia Linuksa. To dość ważny sygnał i imho zdecydowanie ważniejszy niż to co zrobi Nvidia.
@PavloAkaLogan:
Na pewno otrzyma wsparcie wcześniej niż Mira ;)
Ostatnio edytowany przez yossarian (2013-09-08 15:58:37)
Offline
Jeśli ekostystem Linuxowy, Developerzy kernela i poszczególnych projektów, jak QT, Gtk, Gnome, KDE, do tego firmy takie jak Red Hat, czy Intel osiągnęły konsensus w sprawie wywalenia Xorga, i zastąpienia go Waylandem, to co jest dziwnego w tym, ze Cannonical obrywa po uszach?
Dla mnie to, że będzie obrywało było jasne w momencie, kiedy Cannonical domagało się zmian w sterownikach kernela, żeby były zgodne z Mirem, na co L. T. zareagował z typowym dla siebie entuzjazmem. :D
Potem były deklaracje devów QT/KDE i Gtk/Gnome - dotyczących supportu do Waylanda, i stosunku do Mira.
Reszta, to zwykła formalność.
Żaden producent czy developer poza Cannonical nie będzie sobie Mirem zawracał głowy, choćby Mareczek tańczył kankana na uszach. :D
Ubuntu buduje sobie getto, w którym samo się zamknie, na własną prośbę, jeśli nie wpuści do swojego repo Waylanda, albo Mir nie będzie kompatybilny z Waylandem.
Co ciekawe, *buntu może stracić kompatybilność z Debianem w takim stopniu, ze nie będzie już można importować części pakietów z repo Debiana, bez których na razie *buntu nie istnieje.
Pozdro
;-)
Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2013-09-08 16:11:40)
Offline
181
Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 00:39:08)
Offline
uzytkownikubunt napisał(-a):
A tutaj nagle Canonical zaczęło tworzyć Mira. I pomimo, że mają mniej liczebny zespół mniej doświadczonych deweloperów Mir powstał szybciej niż Wayland.
To nie tak wygląda jak napisałes.
Mir to nie żaden nowy, autorski projekt Canonicala.
Wszystko opiera się na pracy innych nad Waylandem (szczególnie XMir, który jest klonem XWaylanda).
No i nie ma co przesadzać z tą śmiercią zwykłych komputerów.
Tablety czy smartphony ich nie zastąpią.
I to nie żadna nowość, że telefonów się więcej sprzedaje niż komputerów. Było to tak samo widoczne 10, czy 15 lat temu.
Ostatnio edytowany przez yossarian (2013-09-08 16:58:05)
Offline
OpenGL i EGL to nie "poprzez" to są trochę inne standardy.
Mnie nie chodzi o protezy "poprzez" tylko o możliwość dopalenia np gry, czy Compiza na Waylandzie.
I w wielu miejscach czytałem, że docelowo Wayland ma mieć obok biblioteki egl także natywny opengl, czyli biblioteka waylandgl.
Ma się pojawić przed premierą stabilnej wersji, prawdopodobnie około wersji 2.0.
Po prostu nie udało się łatwo przepisać biblioteki GLX z Xorga na Waylanda, trzeba ją pisać od zera, a to musi trochę potrwać.
W każdym razie Wayland musi ją posiadać, bo nie można oczekiwać, ze wszystko, co używa OpenGL nagle będzie przepisane na Opengles czy EGL.
Pozdro
;-)
Offline
182
Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 00:39:09)
Offline
183
Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 00:39:11)
Offline
@uzytkownikubunt:
To o czym piszesz to zwykła moda na smartfony i tablety. Do tego dochodzi większa dostępność i przystępność takich urządzeń. Z urządzeń „luksusowych” stały sie zabawkami dla każdego. Teraz nawet dziecko ma telefon, który jest wydajniejszy (przynajmniej na papierze) niż starsze komputery. Stąd ten rosnący wykres. Pewnie podobnie by wyglądała sytuacja z większością urządzeń elektronicznych.
Offline
184
Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 00:39:12)
Offline
Przecież Wyaland ma działać na ARM, a nad nim również Intel pracuje.
I nie odnoszę wrażenia, że coś się wolno odbywa. Poza tym nie ma żadnego wyścigu. Nad deweloperami Waylanda nie ciąży data: kwiecień 2014.
Nie ma jeszcze sensownego sprzętu, żeby teraz w ogóle się podniecać jakimiś terminami.
A szybkość „rozwoju” Mira to złudzenie bo korzystają z wcześniejszej pracy innych.
Podobnie wrażenie jak z Debianem i Ubuntu. Sporo osób twierdzi, że Ubuntu się szybciej rozwija. Zapominają jednak o tym, że niemal wszystko pochodzi z niestabilnych pakietów Debiana i tylko przyklejana jest łatka: „Zdiełano w Canonical” ;)
Offline
Odnośnie rozwoju Waylanda kiedyś na youtube przypadkiem natrafiłem na taki filmik;
http://www.youtube.com/watch?v=Bne6LZYiPds
Offline
185
Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 00:39:13)
Offline
Ja tworząc Sunrise (tak, ten znowu o swoim systemie, co wychodzi od 30 lat), nigdy nie starałem się tworzyć własnych rozwiązań, moją domeną było trzymać się kluczowo Debiana, czemu?
Gdyż łatwiej będzie komuś z Sunrise przejść na Debiana i na resztę Linuksów, poza tym mi łatwiej, bo można stworzyć dystrybucję w 1 dzień (czy jak to niektórzy mawiają - Remix), niż tworzyć własne rozwiązania. Jeśli kiedyś stworzę system i zdobędzie popularność i może jakieś profity (reklamy, te sprawy) to wcisnę je w projekty już gotowe, zamiast tworzyć własne (chyba, że projektów gotowych jako tako nie ma, lub są w pewien sposób zależne od innych). Bo po co wymyślać koło 2 razy? Gdyby zespół Ubuntu przeszedł do Waylanda, to by jeszcze lepszy produkt wyszedł.
Fervi
PS. Poza tym nigdy nie wiem czemu X'y nie mogą iść na ARM (tzn. czemu szczególnie tam trzeba je zastąpić)
Ostatnio edytowany przez fervi (2013-09-09 10:19:19)
Offline
fervi napisał(-a):
...
PS. Poza tym nigdy nie wiem czemu X'y nie mogą iść na ARM (tzn. czemu szczególnie tam trzeba je zastąpić)
Mogą i chodzą, z tym że raczej omija się je szerokim łukiem (urządzenia embedded), aby nie zabierały zasobówi zarówno wbudowanego flasha (biblioteki od X sterowniki) jak i ramu i procesora (uruchomiony serwer X).
Ostatnio edytowany przez diabolic (2013-09-09 11:13:23)
Offline
@uzytkownikubunt:
Sztywne terminy wydań to najgorsze co mogło spotkać użytkowników Ubuntu. Całe szczęście, że nikt inny nie wpadł na tak poroniony pomysł.
Cała Twoja teoria spiskowa miała by jakikolwiek sens gdyby Intel równocześnie nie wspierał Waylanda (o współtworzeniu już nie wspominając), który ma działać również na urządzeniach mobilnych.
Same urządzenia się pojawiają lub mają pojawić: smartfony z Tizenem, SailfishOS, tablet z Plasma Active i pewnie kilka innych mniejszych, o których się jeszcze nie mówi. Na Ubuntu świat Linuksa się nie kończy i tak samo Mirze świat urządzeń mobilnych również się nie kończy.
We have integrated X, leveraging the prior XWayland work, to run on top of Mir (XMir) and started initial porting efforts for toolkits with a focus on Qt5.
http://samohtv.wordpress.com/2013/03/04/mir-an-outp … s-a-new-home/
To wypowiedź pracownika Canonical na temat XMira. Nic więcej poza XMirem nie pokazali.
Zarząd Intela odmówił wsparcia z bardzo prozaicznego powodu. Nie będą wspierać (i opłacać swoich deweloperów) jakichś egzotycznych wynalazków, dostępnych tylko i wyłącznie na jedną dystrybucję, do tego kierowaną przez człowieka, który nie potrafi z nikim współpracować. Z tego samego powodu podobne stanowisko zajęli deweloperzy jądra i reszty środowisk graficznych.
Ostatnio edytowany przez yossarian (2013-09-09 11:31:36)
Offline
Sztywne terminy wydań to najgorsze co mogło spotkać użytkowników Ubuntu. Całe szczęście, że nikt inny nie wpadł na tak poroniony pomysł.
To nie pomysł Ubuntu, o ile pamiętam, to wymyślili kiedyś (dawno temu) w Gnome.
Ubuntu połknęło ten tryb, kiedy Gnome stało się domyślnym środowiskiem.
Sztywne terminy rzeczywiście się nie sprawdzają, ale jakaś mapa drogowa z orientacyjnymi terminami jest moim zdaniem koniecznością, żeby nie było takich "sukcesów", jakim będzie wydanie Pidgina-3.0.0 dwa lata temu. ;)
Wayland - pełny support OpenGL i równocześnie gotowe wydanie stabilne (zdolne do zastąpienia Xorga) ma być w okolicach 3-4 kwartał 2014 - 1 kwartał 2015.
Będzie to prawdopodobnie wersja 2.0, obecnie jest 1.2.
Nie jest to żaden wiążący termin, ale przynajmniej developerzy rożnych programów wiedzą, ile mniej-więcej mają czasu, żeby przystosować swoje programy do nowego systemu wyświetlania.
W tym kontekście pociesznie wygląda Cannonical, które do wydania 13.10 pakuje Mira, który może chodzić tylko na Xorgu. :D
Pozdro
;-)
Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2013-09-09 11:56:38)
Offline
187
Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 00:39:16)
Offline
uzytkownikubunt napisał(-a):
Mira, który może chodzić tylko na Xorgu
Odwrotnie, X jest klientem Mira.
Zależy, którą wersję masz na myśli, ja pisałem o 13.10.
EDIT:
OpenGL i EGL nie są ze sobą zawsze w 100% zgodne.
Wayland przeprowadził się z OpenGL na EGL w 2010 roku z powodu premiery Androida, i standardu internetowego WebGL, będącego częścią html5, a także problemów, z przepisaniem libGLX na WaylandGL.
http://pl.wikipedia.org/wiki/EGL
http://pl.wikipedia.org/wiki/OpenGL_ES
http://pl.wikipedia.org/wiki/OpenGL
W Mesie OpeGL i EGL to dwie różne biblioteki.
Nvidia i chyba ATI też na Linuxie na razie obsługują tylko OpenGL.
Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2013-09-09 12:29:51)
Offline
188
Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 00:39:17)
Offline
Intel i Red Hat pracują nad dalszymi łatkami dla GNOME:
Enabling Wayland support means essentially turning the GNOME Shell into a Wayland compositor as we are not going to be using the sample compositor Weston. Porting to Wayland isn’t just about replacing X calls with Wayland calls, in many cases there is also functionality that was in X that will be done as a separate library for use with Wayland or settings that used to be handled by X that now needs to be stored elsewhere. The development work is starting to come together now and tarballs are being released with initial Wayland support or core modules such as Mutter.
http://blogs.gnome.org/uraeus/2013/09/09/fedora-wayland-update/
Offline
yossarian napisał(-a):
Intel i Red Hat pracują nad dalszymi łatkami dla GNOME:
Enabling Wayland support means essentially turning the GNOME Shell into a Wayland compositor as we are not going to be using the sample compositor Weston. Porting to Wayland isn’t just about replacing X calls with Wayland calls, in many cases there is also functionality that was in X that will be done as a separate library for use with Wayland or settings that used to be handled by X that now needs to be stored elsewhere. The development work is starting to come together now and tarballs are being released with initial Wayland support or core modules such as Mutter.
http://blogs.gnome.org/uraeus/2013/09/09/fedora-wayland-update/
Jak napiszę na Xfce4 będzie dobrze, bo Gnome nie trawię (chociaż jest na drugim miejscu [Cinnamon]), reszty nie trawię bardziej :D (nawet nie wiem czemu)
Fervi
Offline
Strasznie nam przykro z tego powodu ;)
Offline
yossarian napisał(-a):
Strasznie nam przykro z tego powodu ;)
Powinno, bo Linux zamienia się w drugiego Windowsa, ciężką kobyłę do niczego
Fervi
Offline
Nakręciłem dzisiaj filmik ze swoich zabaw Waylandem a dokładniej Westonem;
http://www.youtube.com/watch?v=FZJrCt9e7To
z antyMirowym akcentem. Jako ciekawostka; pod Xorgiem nigdy mi się nie udało uzyskać takiej jakości.
Offline