Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
Strony: 1
Poszukuję książki dla nowicjusza, gdzie główny nacisk będzie położony na poruszanie się w środowisku graficznym (KDE4 lub GNOME3). Jakie aplikacje, ich możliwości, ewentualna podstawowa obsługa, kopiowanie plików, nagrywanie płyt, itd. Jest kilka takich książek powiązanych z Ubuntu (kiedyś było sporo tego z Mandrivą albo Mandrake), jednakże tam opisane jest głównie Unity. Z racji tego, iż owy nowicjusz posiada Debiana (wheezy), chciałbym aby książka dotyczyła środowiska GNOME3 lub ewentualnie KDE4. Czy jest w ogóle coś takiego? W ostateczności jakiś manual w pdf, ale po polsku i ze zdjęciami (chociaż najlepsza byłaby książka).
Offline
Dla kogo to, dla Babci?
Gnome-3 za ciekawe nie jest (choć dosyć latwo je ogarnąć), ale KDE można poznać w kilka godzin zabawy, jest całe po polsku, i łatwiejsze od Windowsa.
Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2013-06-05 15:06:32)
Offline
Jacekalex napisał(-a):
Dla kogo to, dla Babci?
Gnome-3 za ciekawe nie jest (choć dosyć latwo je ogarnąć), ale KDE można poznać w kilka godzin zabawy, jest całe po polsku, i łatwiejsze od Windowsa.
SimplyOS opanujesz w 1h - Ha!
Jeśli to dla kogoś, to szybko opanuje LXDE, bo ma mało funkcji
Fervi
Offline
Jacekalex napisał(-a):
Dla kogo to, dla Babci?(...)
Powiedzmy, że dla kogoś, kto cały czas używał Windowsa (z książką instruktażową), a teraz ma stabilnego Debiana, którego nie musi już konfigurować, a chciałby móc swobodnie się poruszać po Gnome3 lub KDE4
Tak, wiem, że Gnome3 i KDE4 są łatwe do ogarnięcia, jednaże ta osoba chciałaby mieć również taką książkę, jaką miała przy Windowsie.
Taka książka, jak to ładnie się teraz nazywa "Dla Seniora".
Offline
Ja w ramach nauki latexa przymierzam się do napisania pseudo ksiązki/ebooka na temat jak zainstalować i skonfigurować archlinuxa/debiana (nie wiem czy oba będą w jednej przez skontrastowanie różnic czy zrobię 2 osobne, może jednak będą w jednej xD) , ale jeszcze trochę muszę posiedzieć w systemach i przeprowadzić setki experymentów. Będzie tam wszystko począwszy od niskopoziomowej instalacji, po graficzną konfigurację systemu i całego oprogramowania niezbędnego człowiekowi w 21 wieku bez którego się nie da żyć, szyfrowanie i inne bajery też będą ale raczej nie będzie tam ani gnoma ani kde, choć może wspomnę parę słów, bo na dobrą sprawę i w gnome i kde można wszystko sobie wyklikać z panelu sterowania czy jak to się nazywa w tych środowiskach.
Liczę na dotację -- będzie numer konta bankowego na okładce książki. xD
Offline
morfik napisał(-a):
(...)na dobrą sprawę i w gnome i kde można wszystko sobie wyklikać z panelu sterowania czy jak to się nazywa w tych środowiskach.
Tak, jak w Windowsie, jednakże książki do obsługi komputera dla seniorów sprzedają się nieźle. I takiej książki potrzebuję, ale zawierającej Gnome lub KDE. Chodzi o to, że nie wszyscy potrafią "intuicyjnie wyklikać". Potrzebują zdjęć i instrukcji.
Offline
Moj ojciec juz 60na karku uczyl sie z roznych ksiazek obslugi windowsa. Nic mu to nie dalo poki sam nie siadl i nie poklikal. Czasem nawet cos sie zepsuje i uczysz sie jak to naprawiac :)
Praktyka czyni mistrza
Ok. Wszystko rozumiem. Jeśli mimo wszystko ktoś znalazłby taką książkę, prośba o podanie tytułu:)
Offline
Radzę KDE4, może nawet dałoby radę na dolnym pasku na przycisku Menu napisać Start, menu chodzi tak samo, skróty na Pulpicie prawoklikiem.
w Gnome-2.32 (Mate) to samo, ja rodzinkę nauczyłem w ciagu 1 dnia, robiąc kilka większych i wyraźniejszych ikonek na pulpicie.
KDE ma jeszcze taką przewagę, że ma blokowaną zawartosć pulpitu.
Offline
Do tgo nie ma książki. Takie rzyczy tylkdla windowsa piszą.. Pozostaje metoda prób i błędów. Skoro masz linuxa tak trzeba się uczyć.
Offline
azhag pisał taki poradnik nie wiem czy jest aktualny i skończony Instalacja i wstępna konfiguracja Debiana — podręcznik użytkownika :)
Offline
radziojedi napisał(-a):
Jacekalex napisał(-a):
Dla kogo to, dla Babci?(...)
Taka książka, jak to ładnie się teraz nazywa "Dla Seniora".
Ale mówimy tutaj o przeglądarce internetowej i napisaniu maila, czy o czymś poważniejszym?
Fervi
Offline
http://www.publikanto.com.pl/tytul-linux-w-biurze-i … ki,linbiu.htm
To jest chyba najświeższe na papierze z 2010 roku. Jako środowisko graficzne omówione jest KDE 4 (Kubuntu).
Informacje podstawowe, czyli Linux w pigułce Instalacja systemu i pierwsze uruchomienie Kubuntu Konfiguracja KDE - wskaźnik myszy, pulpit, plasmoidy Obsługa plików i katalogów - katalog domowy, Dolphin, Konqueror Sieć lokalna i połączenia komputerów o różnych systemach operacyjnych Internet - podłączanie, używane programy i ich konfiguracja Drukarki i skanery - instalacja i udostępnianie Narzędzia internetowe - przeglądarki, programy pocztowe, Adobe Flash Player
Ostatnio edytowany przez yantar (2013-06-06 01:20:14)
Offline
yantar napisał(-a):
http://www.publikanto.com.pl/tytul-linux-w-biurze-i-nie-tylko-sergiusz-flanczewski,linbiu.htm (...)
O właśnie coś w tym stylu. Dzięki
Ostatnio edytowany przez radziojedi (2013-06-06 06:34:10)
Offline
Strony: 1