Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#101  2013-05-20 18:52:47

  Bitels - Użytkownik

Bitels
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-31

Re: 224624

Ale siedliście na to ubuntu, wg mnie puki ubuntu jest open source i moge sobie na nim zainstalować/skonfigurować wszystko po swojemu to jest ok, fajnie że dodają swoje pierdoły bo jest przynajmniej złudzenie różnorodności.
Debian jest boski i cieszyć się tylko, że ubuntu czerpie z niego pełnymi garściami i to się nazywa wolność.
Mówicie, że nie wnoszą za wiele do open source, a ja się z wami nie dokońca zgodze bo każdy nowy użytkownik linuxa zaczynający od buntu jest świadectwem tego, że jednak coś wnosi. Sami mówicie, że świerzaki prędzej czy puźniej wybierają lepsze dystrybucje, ale świerzak musi się czymś zachwycić (tak jak ja compizem i "kostką" :P), a takie oczojebne unity może się właśnie świerzakom podobać i mało to istotne, że jest to przerobione gnome. Sam korzystam z ubuntu ale unity znam tylko z live cd, na codzień korzytam tera z openbox i coraz rzadziej odpalam gnoma. Nie moge się również zebrać do przesiadki na debiana tylko ze względu... hmmm na repozytoria ubuntu i brak czasu na początkową konfigurację.
Tera czekamy na waylanda i jeżeli tworzenie przez ubuntu mira chociaż przez wprowadzenie pozornej konkurencji przyspieszy choć trochę jego powstanie to dobrze.

Offline

 

#102  2013-05-20 19:37:19

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: 224624

Ja jadę po Ubuntu nie dlatego, że coś robią tak, a nie inaczej, tylko dlatego, że starają się izolować od reszty ekosystemu.

Chcą robić Unity? ok najpierw info na listach mailingowych, kto chce pomóc, kto ma takie czy inne pomysły, czy lepiej oprzeć o Gtk czy QT?
Potem źródła na GitHubie, i kto chce, sugestie i łatki tutaj albo tutaj
i mogłoby być całkiem fajne nowe środowisko graficzne, żyjące wlanym życiem.

Wayland - w 2011 mieli przejść na Waylanda, potem skręcili w stronę Mira?
A czy Buntowcy zgłosili komuś swoje uwagi do Waylanda? wskazali na takie czy inne wady, braki, napisali jakieś latki?

Nie, nagle "robimy Mira", dlaczego nie Wayland? - "bo Wayland jest Be".
A co dokładnie nie pasuje? nie dokładnie, "ale jest Be".


To zachowanie z pogranicza polityki i marketingu, więcej w nim PRu niż czegokolwiek innego.

Dlatego, jeśli ktoś chce, żeby Linuxowa społeczność traktowała poważnie pomysły Cannonical, to niech Cannonical zacznie poważnie traktować i uczestniczyć w społeczności Linuxa, bo na razie Cannonical w stosunku do reszty Linuxowego świata zachowuje się troszkę, jak rozkapryszone dziecko.

A ten świat ma swoje ustalone zasady postępowania, ma tradycję działania wspólnego, wypracowywania konsensusu w sprawach, które tego wymagają, i np może sobie być 50 środowisk graficznych i managerów okien, ale serwer obrazu jest wspólny, bo jest jednym z kluczowych dla systemu standardów.

Tak samo cały system sterowników, protokołów komunikacyjnych czy warstwy obsługi sprzętu, zdarzeń systemowych, czy choćby logowania.
Może sobie być rsyslog, syslogd czy metalog, ale logi lądują zawsze w syslogu, messages, auth.log i kernel.log po to, żeby każdy mógł ogarnąć strukturę Linuxa.

Dlatego też jest wypracowana struktura katalogów, lokalizacja i zasady stosowania bibliotek i dowiązań do bibliotek, dzięki czemu np Tlen może zrobić jeden program w pliku bin, który chodzi na wszystkich dystrybucjach, podobnie ze Skypem, FLashem, czy choćby Javą od Sun/Oracle, czy np sterownikami - Nvidia, Ati, Intel, setkami innych.

Ubuntu przy okazji Mira łamie konsensus w warstwie sterowników i kluczowych elementów systemu, za co może co najwyżej dostać po łapach, albo pożegnać się z Linuxem.
Developerzy kernela i QT/KDE już spłukali Buntowców z ich pomysłami, i to nie ostatnie "słowa uznania" za wkład Ubuntu w ekosystem Linuxa. :D

Pozdrawiam
;-)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2013-05-20 21:52:27)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#103  2013-05-20 19:37:56

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: 224624

Bitels napisał(-a):

Mówicie, że nie wnoszą za wiele do open source, a ja się z wami nie dokońca zgodze bo każdy nowy użytkownik linuxa zaczynający od buntu jest świadectwem tego, że jednak coś wnosi. Sami mówicie, że świerzaki prędzej czy puźniej wybierają lepsze dystrybucje, ale świerzak musi się czymś zachwycić (tak jak ja compizem i "kostką" :P), a takie oczojebne unity może się właśnie świerzakom podobać i mało to istotne, że jest to przerobione gnome.

Skąd założenie, że świeżak nie wywali tego dziadostwa gdy zobaczy upaćkany fioletowy ekran bo mu KMS się zbuntował. Albo odkryje nieznaną dotąd funkcję laptopa — farelkę. Albo mu się wywali przy pierwszej aktualizacji. Albo zostanie zbombardowany komunikatami o błędach. Albo mu nie wykryje sieci, nie działa mikrofon i/lub głośniki.
Można tak wypisywać dalej.

Wszelkie — mniej lub bardziej wiarygodne — statystyki wskazują ok. 1% (inne źródła wskazują czasem kilka %) użytkowników i jest tak od wielu lat. Gdzie są te tłumy nowych użytkowników, które niby przyciągnęło Ubuntu? Ten słynny 1% użytkowników już był w czasach gdy się tylko stukało jakieś magiczne literki w konsoli, nie działało wifi, kamerki, kulała obsługa monitorów.
Dziś już tak nie jest, ale to nie jest zasługą pewnej pasożytniczej firmy na C. tylko deweloperów kernela i całego linuksowego środowiska, które to wspólnie nad tym pracuje.

Pomyśl czy Ubuntu swoją bylejakością nie zniechęca do Linuksa nowych użytkowników bo trochę odstaje od „linuksowych standardów”.

PS Nie zastanawiałeś się nad instalacją słownika? ;)

Offline

 

#104  2013-05-20 19:57:11

  dominbik - Członek DUG

dominbik
Członek DUG
Zarejestrowany: 2011-07-25

Re: 224624

Jacekalex++
trudno to lepiej ująć niż w tych kilku wypowiedziach.


http://img34.imageshack.us/img34/5092/zw9m.png http://img29.imageshack.us/img29/219/pibw.png

Offline

 

#105  2013-05-20 21:30:15

  loop - Członek DUG

loop
Członek DUG
Zarejestrowany: 2013-02-23

Re: 224624

Robienie z Promu-wartego kosmonauty matki Teresy to chyba jakiś żart. Że niby prywatne środki ładuje na rozwój freesoftware? Śmiechu warte. Comical zawdzięcza WSZYSTKO społeczności freesoftware w zamian nie dając praktycznie nic. Promu-warty uprawia leecherski model biznesowy, budując swoją markę i czerpiąc zyski z pracy tysięcy pasjonatów. Przez pierwsze lata, żeby przyciągnąć darmową siłę roboczą były piękne hasła, afrykańskie słowa, bajanie o przewodniej roli społeczności itd. Co jest teraz wiadomo - ukochany przywódca wyznacza jedyny słuszny kurs.
Pierwszy z brzegu przykład jak to tam wspaniale wygląda:
https://philipballew.wordpress.com/2013/03/07/confe … unity-member/
Postępująca separacja od reszty linuxowego świata nie jest oczywiście przypadkowa - dokładnie jak pisał Mati, lada chwila pokażą środkowy palec. "Wystarczająco się już nachapaliśmy i podpaśliśmy na darmowym wikcie - mamy ładną bazę lemingowatych pseudomac fanboyów - teraz spier...."
A najśmieszniejsze są te bzdety jak to ledwo breakeven osiągnęli. Ha! A co mają mówić? "Słuchajcie jesteśmy genialni, w zeszłym roku skosiliśmy 10000000$ na darmowej pracy jeleni z linuxowego świata"?

Skonfigurowany system outofthebox dla babci Jadzi? Że to niby zasługa? Tak trudno remiks debiana zrobić i wrzucić na serwer? Litości.

Co do androida to zupełnie inna para kaloszy. Sytuacja na rynku telefonów to w ogóle jakaś komedia i przedsmak tego co będzie w przyszłości. Oczywiście, że w porównaniu z google, comical to aniołek i zbawca ludzkości - problem właśnie w tym, że na tym polu nie ma do wyboru NIC - a zamiast czegoś co dawałoby jakąś nadzieję, na arenę wkracza kolejne apple wannabe.

Offline

 

#106  2013-05-20 21:47:29

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: 224624

loop napisał(-a):

Comical (...) Promu-warty

Apeluję o utrzymywanie jakiegoś poziomy dyskusji...


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#107  2013-05-20 21:54:37

  loop - Członek DUG

loop
Członek DUG
Zarejestrowany: 2013-02-23

Re: 224624

Idę melisy z nerwosolem sobie zaparzyć :D

Offline

 

#108  2013-05-20 23:46:03

  uzytkownikubunt - Zbanowany

uzytkownikubunt
Zbanowany
Zarejestrowany: 2012-04-25

Re: 224624

44

Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 00:36:07)

Offline

 

#109  2013-05-21 00:23:29

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: 224624

Z Twojej wypowiedzi jak dla mnie wynika absurdalna hipoteza, że lepiej byłoby gdyby Canonical nie robił nic, niż robił Unity i Mira. Jakoś wiele milionów użytkowników jednak tak nie uważa, skoro używa Unity. Może i ekosystem Linuksa ma z istnienia do tej pory Ubuntu niewiele, ale za to użytkownicy zyskali dobry system.

Absurdalny mociumpanie jest twój wniosek, dotyczący hipotezy.

Serwer obrazu zależy w prostej linii od sterowników i protokołów komunikacyjnych używanych w kernelu.
Linux nie ma takiego wsparcia u producentów, jak Windows, a sterowniki się same nie piszą.

W tym kontekście jest konieczność czysto praktyczna, utrzymania konsensusu w zakresie serwera obrazu.
I nie zawracaj głwy urządzeniami mobilnymi z ARM, bo oprócz Xorga jest jeszcze FrameBurffer, jest Xvfb,
a Wayland powstaje właśnie dlatego, żeby zastąpić Xorga i ułatwić instalowanie Linuxa na urządzeniach mobilnych.

DLatego może każdy pisać latki, może wnioskować o zmiany w projekcie, może też pisać własne moduły i zgłaszać je do projektu.
natomiast Buntowcy z jednej strony ogłaszają, że do ich "wspaniałego" Mira trzeba wprowadzać zmiany w API kernela, z drugiej strony zaczynają miauczeć do Nvidii i ATI, zeby sterowniki dopasować do Mira, jakby nie wiedzieli, że raczej nie ma szans, żeby np Nvidia kombinowała nad sterownikiem, który obsługuje kilka rożnych standardów wyświetlania.

W tym kontekście to już zakrawa na sabotaż, na szczęście tylko wizerunkowy.

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2013-05-21 00:36:15)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#110  2013-05-21 00:44:44

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: 224624

uzytkownikubunt napisał(-a):

Canonical po to wydaje często Ubuntu, bo co 6 miesięcy, bo w najnowszych wydaniach oprogramowania są nowsze sterowniki, które  czasem dają lepszą obsługę sprzętu X, a czasem w końcu dają jakąkolwiek możliwość obsługi tego sprzętu. Akurat w Ubuntu zazwyczaj sterowniki do drukarek, skanerów, sieci, bluetooth działają bardzo sprawnie, akurat na to zwracają uwagę. Jednocześnie te najnowsze pakiety integrują w jedną całość, dają temu do pewnego zadowalającego poziomu stabilność. W szczególności na zachodzie użytkownicy częściej wymieniają sprzęt PC, a jak już wymieniają to generalnie na najnowszą generację (nie koniecznie najszybszy model, ale jednak nowa generacja często powoduje, że nie jest kompatybilna ze starymi sterownikami). Dlatego lepiej jest wydawać częściej mniej stabilny system, bo na nowszej generacji działa, natomiast gdy wydaje się rzadziej a stabilniejszy, to jak coś działa to nie ma problemu, ale wiele urządzeń w ogóle może być nie obsługiwanych. A na najnowszych pakietach by było. Z kolei do tej pory wydania Ubuntu były wspierane przez 18 miesięcy, co jest na prawdę długim okresem czasu, podczas którego system nabierał większej stabilności.

To tylko tak w teorii wygląda.
Umówmy się, że wystarczy zainstalować dowolną dystrybucję (z tych łatwiejszych) to obsługę sprzętu będzie miał na tym samym poziomie, a może i nawet lepszą przez brak pewnych niedociągnięć, które zazwyczaj są w Ubuntu. Konkrety? Starsze karty AMD i sterowniki Legacy, których nie ma w Ubuntu; brak nagłówków jądra w standardowo zainstalowanym systemie (w którymś z ostatnich wydań), co skutkowało wywaleniem się środowiska graficznego przy instalacji sterowników. Brak zarządzania energią w systemie kierowanym na urządzenia mobilne (laptopy, netbooki, tablety)? Jeśli dobrze pamiętam to nie działało nawet skalowanie procesora bez ręcznej instalacji dodatkowych pakietów!
Jeżeli jest tak dobrze to skąd te setki PPA w sources.list? I to bez żadnych priorytetów, co zawsze musi się zakończyć katastrofą przy aktualizacji wydania.

Tego typu rzeczy to wierzchołek góry lodowej. Na forach ubuntu można znaleźć ciekawsze szczegóły.
Poza marketingową otoczką nie ma tam niczego, czego by nie było w innych dystrybucjach dla początkujących, które nie muszą być tak niechlujnie tworzone jak to ma miejsce w przypadku Canonicala.

Jeżeli Mir będzie działał jak wszystko w Ubuntu (PA, Unity, czy wynalazku do zgłaszania błędów, plymouth + nvidia) to raczej będzie odstraszał od Linuksa nowych użytkowników.
A będzie tak samo „przenośny” jak Unity.

Offline

 

#111  2013-05-21 01:39:05

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: 224624

Takie argumenty, jak prezentuje @uzytkownikubunt, to ja kiedyś słyszałem na mszy w wielkim międzynarodowym kościele Amwaya, a ostatnio najczęściej od wyznawców nadgryzionego jablłuszka.

Buntowcy w ciągu kilku lat do wszystkich wydań wsadzali mocno spartolone PA jako standard dźwięku, nawet usunęli snd-pcm-oss i snd-mixer-oss z kernela, bo do PA nie były potrzebne, w Wydaniach od 8,04 do 12.04 nie policzę już wersji NM, które nie lapaly ustawień z DHCP po kablu, nie policzę momentów, kiedy zamiast adresu z dhcp pojawiał się adres eth0.avahi, bo Avahi wstawało wcześniej, niż komputer dostał dane z routera, i nie policzę tez cyrków z aktualizacjami, czy np grubem, który sie wywalał przy aktualizacji kernela, bo jakiś mądrala w paczce zostawił plik README w /etc/default/grub - i skrypt gruba na tym README się wywalał.

W porównaniu z Ubuntu, Debian Stable to oaza spokoju i stabilności, Squeeze jest znacznie łatwiej ogarnąć niż Ubuntu 12.04 LTS, nowy Ubuntu 13.04 też już pokazał, na co go stać, a jeśli Mira pisze 6 ludzi, i wdraża go tak, jak przez lata wdrażali PA, to ten system zniknie z powierzchni ziemi, razem ze sporą częścią użytkowników.

Jeśli natomiast te mądrale od PA/NM zaczną pisać swoje łatki na QT i GTK, to na forum Ubuntu będzie jesień średniowiecza.

I dlatego niektóre elementy systemu powstają powoli, ze takie elementy Xorg/Wayland, WPA_supplicant, Iptables, Iproute, OpenSSh,  i podobne kluczowe elementy muszą być jak "zona cezara" poza wszelkim podejrzeniem, stabilne jak skała, i maksymalnie dopracowane.

Właśnie dlatego Alsa działa zawsze, a PA czasami, Wpa_supplicant zawsze, NM czasami, Acpid zawsze, a np Gnome-power-manager czasami.

I tym się właśnie rożni Ubuntu od Linuxa, że w Ubuntu np wsadzili jajo 2.6.32 z KMS i Nouveau w momencie, kiedy nie było słowa dokumentacji na ten temat.
U mnie wywalił się  obraz,  nie moglem dojść do ładu z systemem, kilka lat później się dowiedziałem, ze Nouveau mają kartę  (NV50) zaczął obrabiać dopiero od jajka 2.6.38, dlatego przy jaju 2.6.32 nie miałem po instalacji konsoli, a po instalacji steru Nvidii ani konsoli ani Xservera.
W Debianie. takie jazdy zdarzają się w Sidzie, czasem w Testingu, ale praktycznie nigdy nie dotyczą stabilnego wydania, jakim było rzekomo Ubu 10.04 LTS.
W Gentusiu natomiast nie zdarzają się dlatego, ze ja sam decyduję, co mam w systemie, i nigdy nie zaskakuje mnie jakiś pomysł bałwanów, którzy tak traktują  swoją robotę i użytkowników.

Pozdrawiam
;-)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#112  2013-05-21 09:40:08

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: 224624

@Jacekalex

Właśnie dlatego Alsa działa zawsze, a PA czasami, Wpa_supplicant zawsze, NM czasami, Acpid zawsze, a np Gnome-power-manager czasami.

Czyli sugerujesz, by Red Hat nie dotykał się Waylanda / Mira? ;)

PulseAudio ma fajną zaletę, pozbędzie się części serwerów dźwięku, tzn. będzie je obsługiwał. W przyszłości przez to będzie można zaoszczędzić siły programistyczne na rozwój innego oprogramowania (chodzi mi o takie jak odtwarzacze muzyczne, które implementują 4342354 różnych serwerów dźwięku)

Fervi

Offline

 

#113  2013-05-21 16:50:31

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: 224624

fervi napisał(-a):

@Jacekalex

Właśnie dlatego Alsa działa zawsze, a PA czasami, Wpa_supplicant zawsze, NM czasami, Acpid zawsze, a np Gnome-power-manager czasami.

Czyli sugerujesz, by Red Hat nie dotykał się Waylanda / Mira? ;)

PulseAudio ma fajną zaletę, pozbędzie się części serwerów dźwięku, tzn. będzie je obsługiwał. W przyszłości przez to będzie można zaoszczędzić siły programistyczne na rozwój innego oprogramowania (chodzi mi o takie jak odtwarzacze muzyczne, które implementują 4342354 różnych serwerów dźwięku)

Fervi

Niczego nie sugeruję, policz sobie krytyczne błędy w NM i Wpa_supplicancie na przykład w kontekście połączeń Wifi.

PA ma fajną "zaletę"?
To u ciebie jest zaleta?

Gdzie widziałeś 4342354 serwerów dźwięku? w szkołach teraz nie uczą liczyć w zakresie 4?
System dźwięku domyślnie - Alsa - opcjonalnie OSS.
Oba zawierają warstwy kompatybilności, tzn programy korzystające z Alsy działają w środowisku OSS, programy korzystające z OSS działają w środowisku Alsy.

Serwery dźwięku, stare, obecnie nieużywane:
Esd - z Gnome
Artsd - z KDE

Obecnie używane:
Jack - Audio - w pełni zgodny z Alsą, programy korzystające wyłącznie z wyjścia Alsy bezproblemowo działają z Jack-Audio.
Jack działa zarówno w środowisku Alsy jak i OSS.

Pulseaudio - formalnie miał zastąpić Esd i Artsd,  miewa regularne kłopoty z obsługiwaniem programów korzystających z API Alsy czy OSS, ma "wieczny" problem z działaniem "system-wide" choć taki tryb ma podobno wbudowany, kilka ważnych błędów czekało na załatanie w PA około dwa lata, niektóre do tej pory nie są załatane.

Razem dwa niezależne systemy dźwięku, dwa używane kiedyś serwery dźwięku, już niedostępne, dwa dostępne obecnie serwery dźwięku, wśród których Jack-Audio działa prawie zawsze, PA  nie zawsze i nie ze wszystkimi programami działa.

Jeśli 2 + 2 = 4, to mamy dwa systemy dźwięku, dwa serwery dźwięku, razem 4 opcje.
Przy czym Alsa, Jack i OSS - tu wszystko ze wszystkim może działać w dowolnych konfiguracjach.

PA - z Alsa zazwyczaj działa, choć nie zawsze, z OSS już niekoniecznie, miał formalnie działać również z Jack-Audio, ale pluseaudio-module-jack zazwyczaj jest spieprzone, a Jack wysyła dźwięk na wyjścia Alsa lub OSS, których nie potrafi zastąpić ani emulować PA.
W ten sposób na Linii Jack-PA nie ma żadnej działającej warstwy kompatybilności od co najmniej 2008 roku, głownie przez wieczne błędy w PA.

faktycznie "niezwykle udany" ten PA, u jakichś 10% użytkowników nawet działa, reszta natomiast musi się zadowolić Alsą, OSS lub Jack-Audio  i zazwyczaj lepiej na tym wychodzi. :D

Pozdrawiam
;-)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2013-06-12 13:20:12)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#114  2013-05-21 17:05:58

  loop - Członek DUG

loop
Członek DUG
Zarejestrowany: 2013-02-23

Re: 224624

Pasjonatów jest sporo, ale nie chce im się zazwyczaj wykonywać najżmudniejszej pracy, czyli pisać system. System Gnu/Linux jest pisany głównie przez setki firm komercyjnych

To chyba nie najszczęśliwszy przykład biorąc pod uwagę, że RMS zainicjował Gnu właśnie w geście opozycji wobec dzikiej komercjalizacji, a i Torvaldsowi względy komercyjne raczej nie przyświecały:

I'm doing a (free) operating system (just a hobby, won't be big and professional like gnu) for 386(486) AT clones...

Firmy komercyjne przyszły później, gdy zwęszyły, że da się na tym zarobić.

Poza tym jak na razie wygląda na to, że Canonical ma straty, a nie zyski ze swojej działalności.

Canonical to prywatne przedsiębiorstwo, a jako takie ma tylko jeden cel - zarabiać pieniądze. Gdyby wujkowi Markowi przyświecały inne cele, mógłby założyć fundację non-profit.
Nie bardzo rozumiem jak można wierzyć w jego biadolenia o małych zyskach - gdyby ich nie miał (lub dobrze rokujących perspektyw na przyszłość) to by już dawno zwinął interes. Zresztą jak pisałem, trochę dziwnie by wyglądało obnoszenie się z zyskami przy obecnym wkładzie Canonical w rozwój GNU/Linuxa.

Wygląda na to, że ciężko jest się wzbogacić w obecnej sytuacji na Gnu/Linuksie dla przeciętnych użytkowników.

I całe szczęście - to nie microshaft - ten system nie powstał po to by ktoś się miał na nim wzbogacać.

Offline

 

#115  2013-05-21 19:05:26

  Bitels - Użytkownik

Bitels
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-31

Re: 224624

Jacekalex i twoje argumenty jak najbardziej do mnie przemawiają, Ubuntu nie jest święte i docelowo ma powiękaszać kąto Marka :P ale szczerze mówiąc zwisa mi to puki wszystko jest w zgodzie z open source, nie przeszkadzając innym. I mów co chcesz ale to chyba jedyne distro zjadliwe OOTB w którym można wszystko wyklikać, a to dla świerzaka najważniejsze. Jeżeli świerzak to tylko klikacz to przy nim zostanie, a jeżeli będzie grzebal dalej to prędzej czy puźniej i tak będzie miał debiana, archa, gento itp.
Co z kolei samo z siebie jest pozytywne. To, że nie wnoszą do świata linuxa za wiele... no cóż ja też nie wnoszę, już nie mówiąc o pozostałych distrach jak np. sunriseOS ;)
Reasumując funkcjonujemy w świecie open source gdzie każdy może brać wszystko od każdego i tylko się cieszyć puki tak jest a ubuntu jak ma ochotę niech se tworzy co chce (szkoda tylko, że nie w zgodzie z zasadami jak to Jacek zaznaczył)

Wracając do Waylanda powiedzcie jak to ustrojstwo przetestować i nie rozwalić sobie systemu?

Offline

 

#116  2013-05-21 20:10:14

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: 224624

Wracając do Waylanda powiedzcie jak to ustrojstwo przetestować i nie rozwalić sobie systemu?

sudo apt-get -y install weston
weston

sunriseOS ;)

SunriseOS służy raczej jako poligon dla Linux Mint i innych mini-dystrybucji. No i nie kryję, że to skonfigurowany Debian (bo takim ma być)

Fervi

Ostatnio edytowany przez fervi (2013-05-21 20:11:31)

Offline

 

#117  2013-06-12 12:30:16

  uzytkownikubunt - Zbanowany

uzytkownikubunt
Zbanowany
Zarejestrowany: 2012-04-25

Re: 224624

60

Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 00:36:30)

Offline

 

#118  2013-06-12 13:18:29

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: 224624

Nie wiesz przypadkiem, na jakim etapie jest pełny OpenGL dla Waylanda - WaylandGL?
Bo bez tego nie ma się nim co zajmować, a podobno WaylandGL już powstaje, kiedy będzie gotowy,
Xorg przejdzie do historii w ciągu kilku miesięcy.


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#119  2013-06-12 14:07:33

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: 224624

Jacekalex napisał(-a):

Xorg przejdzie do historii w ciągu kilku miesięcy.

Jeśli dla Boga 1000 lat to 1 dzień, to nie dożyjemy tego okresu

Fervi

Offline

 

#120  2013-06-12 14:26:24

  dominbik - Członek DUG

dominbik
Członek DUG
Zarejestrowany: 2011-07-25

Re: 224624

W ogóle to będzie wsparcie OpenGL dla Waylanda? Nie mogę nic o tym znaleźć w internecie oprócz tego, że używa OpenGL ES.

taka ciekawostka; http://www.youtube.com/watch?v=WO2L_ihO_rI
nie mogę się już tego doczekać


http://img34.imageshack.us/img34/5092/zw9m.png http://img29.imageshack.us/img29/219/pibw.png

Offline

 

#121  2013-06-12 14:37:44

  yossarian - Szczawiożerca

yossarian
Szczawiożerca
Skąd: Shangri-La
Zarejestrowany: 2011-04-25

Re: 224624

A tu coś dla wielbicieli efektów compiza:
http://www.youtube.com/watch?v=_FjuPn7MXMs

Offline

 

#122  2013-06-12 14:45:21

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: 224624

dominbik napisał(-a):

W ogóle to będzie wsparcie OpenGL dla Waylanda? Nie mogę nic o tym znaleźć w internecie oprócz tego, że używa OpenGL ES.

taka ciekawostka; http://www.youtube.com/watch?v=WO2L_ihO_rI
nie mogę się już tego doczekać

Używaj Waylanda z aplikacjami konsolowymi, bo inne nie działają - tyle przegrać.

Na razie czekamy, trzeba będzie przepisać sporo programów pod Waylanda no i sprawić, by urządzenia śmigały - nie mówiąc o OGL

Fervi

Offline

 

#123  2013-06-12 15:09:38

  mati75 - Psuj

mati75
Psuj
Skąd: masz ten towar?
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: 224624

fervi napisał(-a):

SunriseOS służy raczej jako poligon dla Linux Mint i innych mini-dystrybucji. No i nie kryję, że to skonfigurowany Debian (bo takim ma być)
i

Trololololololo, ilu sunrise ma użytkowników? Trzech?


https://l0calh0st.pl/obrazki/userbar.png

Offline

 

#124  2013-06-12 15:28:43

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: 224624

mati75 napisał(-a):

fervi napisał(-a):

SunriseOS służy raczej jako poligon dla Linux Mint i innych mini-dystrybucji. No i nie kryję, że to skonfigurowany Debian (bo takim ma być)
i

Trololololololo, ilu sunrise ma użytkowników? Trzech?

Ale dowcipniś.

Niemniej jednak jak robisz własną dystrybucję, to odkrywasz niedociągnięcia Debiana. Tobie to nie grozi, bo nic nie zrobiłeś jeszcze ;)

Fervi

Offline

 

#125  2013-06-12 18:47:00

  mati75 - Psuj

mati75
Psuj
Skąd: masz ten towar?
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: 224624

http://th04.deviantart.net/fs71/150/i/2010/171/0/c/Are_You_Fucking_Kidding_Me_HD_by_CrusierPL.png
Kto do mnie pisał dwa lata temu, żeby mu pomóc w ogarnięciu instalatora?


https://l0calh0st.pl/obrazki/userbar.png

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)