Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#51  2011-11-06 16:49:28

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: aptitude nie odinstalowuje wszystkiego

Chodziło o to żebyś najpierw go usunął razem z tymi pakietami, których nie chce kopnąć automatycznie. Potem sprawdził czy aptitude install -s coś zwraca. Jeżeli nie zwraca zaczął ten test od początku. No wiem, wydaje się trochę bez sensu. ;) Sorry.

Offline

 

#52  2011-11-06 17:22:10

  dominbik - Członek DUG

dominbik
Członek DUG
Zarejestrowany: 2011-07-25

Re: aptitude nie odinstalowuje wszystkiego

ok usunąłem 91,9MB wszystkie tamte pakiety zainstalowane razem z gedit i te które automatycznie nie chciały się usunąć. dałem aptitude-keep-all, potem aptitude install -s (nic nie zwraca). aptitude install gedit  zainstalował znów 91,9MB i aptitude purge --purge gedit znów chce usunąć tlyko 78.8 ;/ kurna niefajnie niefajnie to aptitude się zachowuje

Ostatnio edytowany przez dominbik (2011-11-06 17:23:12)


http://img34.imageshack.us/img34/5092/zw9m.png http://img29.imageshack.us/img29/219/pibw.png

Offline

 

#53  2011-11-06 17:32:04

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: aptitude nie odinstalowuje wszystkiego

Problem w tym, że te pakiety co zostają, zostają dlatego, że już przy instalacji dostają status zainstalowanych ręcznie. Pakiety ze statusem zainstalowanych ręcznie mają zostać, tu jest OK. Trzeba dojść do tego czemu dostają taki status… Może w sytuacji gdy włączona jest automatyczna instalacja polecanych (jak u Ciebie) oraz automatyczne usuwanie polecanych (jak u Ciebie), pakiety wciągnięte podczas instalacji jako pakiety polecane dostają status zainstalowanych ręcznie?

Zobacz czy któryś z tych pakietów zostanie zainstalowany jeżeli wyłączysz automatyczną instalację polecanych.

Offline

 

#54  2011-11-06 21:07:26

  dominbik - Członek DUG

dominbik
Członek DUG
Zarejestrowany: 2011-07-25

Re: aptitude nie odinstalowuje wszystkiego

ArnVaker napisał(-a):

pakiety wciągnięte podczas instalacji jako pakiety polecane dostają status zainstalowanych ręcznie?

A czy te pakiety które aptitude oznacza przy instalacji gedit jako ręczne i nie chce ich odinstalowywać są w jakiś sposób powiązane z pakietem gedit? Z tego co patrzyłem żadne inne pakiety nie polecają nawet w następnych "pokrewieństwach" tych pakietów.

wpisałem aptitude --without-recommends install gedit i zachowuje się lepiej.

Kod:

gedit gedit-common{a} gir1.2-clutter-1.0{a} gir1.2-cogl-1.0{a} 
  gir1.2-coglpango-1.0{a} gir1.2-gstreamer-0.10{a} gir1.2-gtksource-3.0{a} 
  gir1.2-json-1.0{a} gir1.2-peas-1.0{a} gnome-js-common{a} 
  libclutter-1.0-0{a} libcogl-pango0{a} libcogl5{a} 
  libgtksourceview-3.0-0{a} libgtksourceview-3.0-common{a} 
  libjson-glib-1.0-0{a} libpeas-1.0-0{a} libpeas-common{a} libpython2.6{a} 
  libseed-gtk3-0{a}

Jeżeli nie da się zrobić tak by instalował polecane pakiety ale i również odinstalowywał to ostatecznie mogę zrezygnować z recommends mając nadzieję że wszystko dalej będzie działać ok. Bo wszystko działa ok, system startuje w 50sekund i teoretycznie nie powinienem narzekać, ale trudno mi pogodzić się z takim działaniem aptitude. Miałem nadzieję że bezproblemowa praca aplikacji w Debianie nie będzie zapewniana (jak w niektórych $ystemach) kosztem całej reszty; burdel mi się robi z tymi pakietami, brakuje mi kontroli (póki co spisuje wszystkie pakiety przy instalacji by potem odinstalować te które nie pójdą z automatu).


tutaj zrobiłem filmik działania aptitude którego kompletnie nie rozumiem;

http://www.youtube.com/watch?v=p_qq8N3IW1g

opis;
aptitude install gedit //instaluje gedit (wcześniej wszystko ręcznie wyczyściłem) - 51 instalowanych pakietów, 91,9MB
1:26 aptitude remove gedit //aptitude chce usunąć 46pakietów. 78,8 MB resztę zostawia :(
1:34 sh geditsmieci.sh //wyczyściłem wszystko z gedita - 51 usuniętych pakietów, 91,9MB
2:35 aptitude install gnome-terminal //instaluje gnome-terminal - 12 pakietów i 34,8MB
3:10 aptitude remove gnome-terminal //what? chce usunąć gnome-terminal i mimo dobrych ustawień, dobrego polecenia, oznaczenia przy instalacji pakietów jako automatycznie zainstalowane -  do usunięcia tylko 1 pakiet czyli 774kB?
3:23 - czyszczę ręcznie
3:58 - mój konfig.


http://img34.imageshack.us/img34/5092/zw9m.png http://img29.imageshack.us/img29/219/pibw.png

Offline

 

#55  2011-11-06 22:19:59

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: aptitude nie odinstalowuje wszystkiego

gedit:

Kod:

mv /etc/apt/apt.conf.d/01autoremove /root/

:)

Kod:

# aptitude -r install gedit
Następujące NOWE pakiety zostaną zainstalowane:
  gedit gedit-common{a} gnome-mime-data{a} gnome-user-guide{a} javascript-common{a} libavahi-glib1{a} libbonobo2-0{a} libbonobo2-common{a} 
  libbonoboui2-0{a} libbonoboui2-common{a} libcanberra0{a} libfam0{a} libgail-3-0{a} libgnome2-0{a} libgnome2-common{a} libgnomeui-0{a} 
  libgnomeui-common{a} libgnomevfs2-0{a} libgnomevfs2-common{a} libgnomevfs2-extra{a} libgtk-3-0{a} libgtk-3-bin{a} libgtk-3-common{a} 
  libgtksourceview2.0-0{a} libgtksourceview2.0-common{a} libjavascriptcoregtk-3.0-0{a} libjs-jquery{a} libjs-jquery-ui{a} libpython2.6{a} 
  libwebkitgtk-3.0-0{a} libwebkitgtk-3.0-common{a} libyelp0{a} python-gconf{a} python-gnome2{a} python-gtksourceview2{a} python-pyorbit{a} 
  wwwconfig-common{a} yelp{a} yelp-xsl{a} zenity{a} zenity-common{a} 
0 pakietów aktualizowanych, 41 instalowanych, 0 do usunięcia i 0 nie aktualizowanych.
Do pobrania 0 B/47,0 MB archiwów. Zajęte po rozpakowaniu: 146 MB.

Kod:

# aptitude purge --purge gedit
Następujące pakiety zostaną USUNIĘTE:        
  gedit{p} gedit-common{pu} gnome-mime-data{pu} gnome-user-guide{pu} javascript-common{pu} libavahi-glib1{pu} libbonobo2-0{pu} libbonobo2-common{pu} 
  libbonoboui2-0{pu} libbonoboui2-common{pu} libcanberra0{pu} libfam0{pu} libgail-3-0{pu} libgnome2-0{pu} libgnome2-common{pu} libgnomeui-0{pu} 
  libgnomeui-common{pu} libgnomevfs2-0{pu} libgnomevfs2-common{pu} libgnomevfs2-extra{pu} libgtk-3-0{pu} libgtk-3-bin{pu} libgtk-3-common{pu} 
  libgtksourceview2.0-0{pu} libgtksourceview2.0-common{pu} libjavascriptcoregtk-3.0-0{pu} libjs-jquery{pu} libjs-jquery-ui{pu} libpython2.6{pu} 
  libwebkitgtk-3.0-0{pu} libwebkitgtk-3.0-common{pu} libyelp0{pu} python-gconf{pu} python-gnome2{pu} python-gtksourceview2{pu} python-pyorbit{pu} 
  wwwconfig-common{pu} yelp{pu} yelp-xsl{pu} zenity{pu} zenity-common{pu} 
0 pakietów aktualizowanych, 0 instalowanych, 41 do usunięcia i 0 nie aktualizowanych.
Do pobrania 0 B archiwów. Zwolnione po rozpakowaniu: 146 MB.

==================

gnome-terminal:

Kod:

# aptitude -r install gnome-terminal
Następujące NOWE pakiety zostaną zainstalowane:
  gnome-terminal gnome-terminal-data{a} gnome-user-guide{a} javascript-common{a} libgail-3-0{a} libgtk-3-0{a} libgtk-3-bin{a} libgtk-3-common{a} 
  libjavascriptcoregtk-3.0-0{a} libjs-jquery{a} libjs-jquery-ui{a} libvte-2.90-9{a} libwebkitgtk-3.0-0{a} libwebkitgtk-3.0-common{a} libyelp0{a} 
  wwwconfig-common{a} yelp{a} yelp-xsl{a} 
0 pakietów aktualizowanych, 18 instalowanych, 0 do usunięcia i 0 nie aktualizowanych.
Do pobrania 0 B/31,8 MB archiwów. Zajęte po rozpakowaniu: 93,5 MB.

Kod:

# aptitude purge --purge gnome-terminal
Następujące pakiety zostaną USUNIĘTE:        
  gnome-terminal{p} gnome-user-guide{pu} javascript-common{pu} libgail-3-0{pu} libgtk-3-bin{pu} libjavascriptcoregtk-3.0-0{pu} libjs-jquery{pu} 
  libjs-jquery-ui{pu} libwebkitgtk-3.0-0{pu} libwebkitgtk-3.0-common{pu} libyelp0{pu} wwwconfig-common{pu} yelp{pu} yelp-xsl{pu} 
0 pakietów aktualizowanych, 0 instalowanych, 14 do usunięcia i 0 nie aktualizowanych.
Do pobrania 0 B archiwów. Zwolnione po rozpakowaniu: 52,6 MB.

Kod:

# aptitude install
Następujące pakiety zostaną USUNIĘTE:        
  gnome-terminal-data{pu} libgtk-3-0{pu} libgtk-3-common{pu} libvte-2.90-9{pu} 
0 pakietów aktualizowanych, 0 instalowanych, 4 do usunięcia i 0 nie aktualizowanych.
Do pobrania 0 B archiwów. Zwolnione po rozpakowaniu: 40,8 MB.

Czyli w sumie pozbywa się wszystkiego… Nie wiem natomiast dlaczego nie od razu.

==================

Zostaje jeszcze przypadek z którym nic niestety chyba nie da się zrobić — wirtualne pakiety. Pakiet A wymaga pakietu B, który jest pakietem wirtualnym. Wirtualny pakiet B udostępniany jest przez wiele „prawdziwych” pakietów dostępnych w repozytorium. Jeżeli zdarzy się, że w systemie zainstalowanych jest kilka pakietów udostępniających ten sam wymagany pakiet wirtualny, żaden z nich nie zostanie automatycznie usunięty, mimo że nie wszystkie są niezbędne.

Przykład:

Kod:

# aptitude search myspell~i
i A myspell-pl                                                              - Polski słownik do myspell

Kod:

# aptitude install myspell-fi+M
Następujące NOWE pakiety zostaną zainstalowane:
  myspell-fi{a} 
0 pakietów aktualizowanych, 1 instalowanych, 0 do usunięcia i 0 nie aktualizowanych.
Do pobrania 0 B/335 kB archiwów. Zajęte po rozpakowaniu: 1556 kB.

Kod:

# aptitude search myspell~i
i A myspell-fi                                                              - The Finnish dictionary for myspell
i A myspell-pl                                                              - Polski słownik do myspell

Kod:

# aptitude why myspell-fi
i   gimp               Wymaga     libwebkitgtk-1.0-0 (>= 1.3.10)                                                  
i A libwebkitgtk-1.0-0 Wymaga     libenchant1c2a (>= 1.6)                                                         
i A libenchant1c2a     Wymaga     myspell-dictionary | aspell-dictionary | ispell-dictionary | hunspell-dictionary
i A myspell-fi         Udostępnia myspell-dictionary

Kod:

# aptitude why myspell-pl
i   gimp               Wymaga     libwebkitgtk-1.0-0 (>= 1.3.10)                                                  
i A libwebkitgtk-1.0-0 Wymaga     libenchant1c2a (>= 1.6)                                                         
i A libenchant1c2a     Wymaga     myspell-dictionary | aspell-dictionary | ispell-dictionary | hunspell-dictionary
i A myspell-pl         Udostępnia myspell-dictionary

Offline

 

#56  2011-11-08 22:14:40

  dominbik - Członek DUG

dominbik
Członek DUG
Zarejestrowany: 2011-07-25

Re: aptitude nie odinstalowuje wszystkiego

tylko, że aptitude keep-all anulowało mi wszystkie zaplanowane akcje które pokazywało wcześniej aptituide -s install. Da się to cofnąć? I co to za akcje wpadają do aptitude install prócz pakietów których od razu automatycznie nie usuwa(czyli to co napisałeś wyżej) oraz tych które wypadły z repozytorium (tak jak http://packages.debian.org/wheezy/nvidia-glx-legacy-96xx które chciało mi usunąć )?

Ostatnio edytowany przez dominbik (2011-11-08 22:25:23)


http://img34.imageshack.us/img34/5092/zw9m.png http://img29.imageshack.us/img29/219/pibw.png

Offline

 

#57  2011-11-08 22:25:58

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: aptitude nie odinstalowuje wszystkiego

dominbik napisał(-a):

tylko, że aptitude keep-all anulowało mi wszystkie zaplanowane akcje które pokazywało wcześniej aptituide -s install.

keep-all właśnie do tego służy…

dominbik napisał(-a):

Da się to cofnąć?

Jakimś magicznym poleceniem nie. Jeżeli wiesz co tam było wcześniej, to możesz najwyżej ręcznie.

dominbik napisał(-a):

I co to za akcje wpadają do aptitude install

Z tego co wiem — przerwane polecenia, polecenia z opcją -d, polecenia z opcją --schedule-only.

Offline

 

#58  2011-11-08 22:49:39

  dominbik - Członek DUG

dominbik
Członek DUG
Zarejestrowany: 2011-07-25

Re: aptitude nie odinstalowuje wszystkiego

Ok. Zaraz opiszę nowy konfig i te działanie ale jeszcze 3 małe pytania;

Wcześniej przy aptitude -s install miałem taką sytuację;

Kod:

Następujące pakiety zostaną USUNIĘTE:
  flashplugin-nonfree glx-alternative-mesa glx-alternative-nvidia 
  glx-diversions libgl1-nvidia-alternatives libgl1-nvidia-legacy-96xx-glx 
  libglx-nvidia-alternatives nvidia-alternative-legacy-96xx 
  nvidia-glx-legacy-96xx nvidia-installer-cleanup nvidia-kernel-common 
  nvidia-kernel-legacy-96xx-dkms nvidia-settings nvidia-support 
  nvidia-xconfig skype sun-java6-bin sun-java6-jre unrar 
  xserver-xorg-video-nvidia-legacy-96xx 
0 pakietów aktualizowanych, 0 instalowanych, 20 do usunięcia i 35 nie aktualizowanych.
Do pobrania 0 B archiwów. Zwolnione po rozpakowaniu: 169 MB.
Następujące pakiety mają niespełnione zależności:
  libbluray-bdj: Wymaga: default-jre-headless but it is not going to be installed. lub
                         java2-runtime-headless który jest pakietem wirtualnym.
  libreoffice-base: Wymaga: default-jre but it is not going to be installed. lub
                            gcj-jre but it is not going to be installed. lub
                            java-gcj-compat który jest pakietem wirtualnym. lub
                            openjdk-6-jre but it is not going to be installed. lub
                            openjdk-7-jre but it is not going to be installed. lub
                            sun-java5-jre który jest pakietem wirtualnym. lub
                            sun-java6-jre but it is not going to be installed. lub
                            java5-runtime który jest pakietem wirtualnym. lub
                            jre który jest pakietem wirtualnym.
  libreoffice-filter-mobiledev: Wymaga: default-jre but it is not going to be installed. lub
                                        gcj-jre but it is not going to be installed. lub
                                        java-gcj-compat który jest pakietem wirtualnym. lub
                                        openjdk-6-jre but it is not going to be installed. lub
                                        openjdk-7-jre but it is not going to be installed. lub
                                        sun-java5-jre który jest pakietem wirtualnym. lub
                                        sun-java6-jre but it is not going to be installed. lub
                                        java5-runtime który jest pakietem wirtualnym. lub
                                        jre który jest pakietem wirtualnym.
  libcommons-logging-java: Wymaga: default-jre-headless but it is not going to be installed. lub
                                   java1-runtime-headless który jest pakietem wirtualnym. lub
                                   java2-runtime-headless który jest pakietem wirtualnym.
Następujące działania rozwiążą problemy z zależnościami:

     Usunięcie następujących pakietów:                                          
1)     libbluray-bdj                                                            
2)     libcommons-beanutils-java                                                
3)     libcommons-digester-java                                                 
4)     libcommons-logging-java                                                  
5)     libreoffice                                                              
6)     libreoffice-base                                                         
7)     libreoffice-filter-mobiledev                                             
8)     libreoffice-report-builder-bin                                           

     Pozostawienie następujących problemów z zależnościami:                     
9)     libbluray1 poleca libbluray-bdj                                          
10     libreoffice-writer poleca default-jre | gcj-jre | java-gcj-compat | openj
11     liblucene2-java poleca libcommons-beanutils-java (>= 1.7.0)              
12     liblucene2-java poleca libcommons-digester-java (>= 1.7)                 
13     liblucene2-java poleca libcommons-logging-java (>= 1.0.4)                


Zaakceptować rozwiązanie? [T/n/q/?]

rozwiązaniem zależności jest prawdopodobnie zatrzymanie bieżących wersji następujących pakietów które to pojawiało się jako drugie rozwiązanie proponowane przez aptitude:
1)     sun-java6-bin [6.26-1 (now)]                     
2)     sun-java6-jre [6.26-1 (now)]       

ALE;
Co z tymi pakietami do usunięcia? Dlaczego chce je usunąć? (np. flashplugin, skype)
Co z tym fantem zrobić?
Czy 'aptitude install' wykonuje się co jakiś czas automatycznie czy trzeba dać znak?
Czy to prawda, że przy korzystaniu z aptitude nie ma sensu używać deborphanu?
Pzdr

Ostatnio edytowany przez dominbik (2011-11-08 22:51:57)


http://img34.imageshack.us/img34/5092/zw9m.png http://img29.imageshack.us/img29/219/pibw.png

Offline

 

#59  2011-11-08 23:04:26

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: aptitude nie odinstalowuje wszystkiego

dominbik napisał(-a):

Dlaczego chce je usunąć? (np. flashplugin, skype)

Nie wiem w jakich okolicznościach tam trafiły, ale z tego co widzę, wszystkie te pakiety pochodzą z sekcji contrib oraz nonfree. Ciekawe…

dominbik napisał(-a):

Co z tym fantem zrobić?

Nic. Po co miałbyś coś z tym robić? W sumie javę możesz wymienić na openjdk, bo ta ma dziury.

dominbik napisał(-a):

Czy 'aptitude install' wykonuje się co jakiś czas automatycznie czy trzeba dać znak?

Nic mi o tym nie wiadomo żeby uruchamiany był automatycznie. Wątpię…

dominbik napisał(-a):

Czy to prawda, że przy korzystaniu z aptitude nie ma sensu używać deborphanu?

Nigdy takiej teorii nie słyszałem, ale w sumie zależy to chyba od konfiguracji. Przy niezatrzymywaniu polecanych i sugerowanych nie powinien nic znaleźć. Z drugiej strony sam deborphan też nie jest nieomylny i czasem wskazuje pakiety, których niby nie powinien.

Offline

 

#60  2011-11-11 22:01:30

  dominbik - Członek DUG

dominbik
Członek DUG
Zarejestrowany: 2011-07-25

Re: aptitude nie odinstalowuje wszystkiego

Ok amigo. Dzięki wielkie ;).

Kod:

mv /etc/apt/apt.conf.d/01autoremove /root/

rozwiązuje 1 część problemu np. z geditem

aptitude -s install wyjaśnia, że np przy gnome-terminal resztę usuwa przy aptitude -s install. Jeśli chodzi o aptitude -s install - póki co nie mam problemów. Testowo przeinstalowałem flashplugin-nonfree i nie pojawił się w aptitude -s install, więc myślę, że jest ok.
Pozdrawiam
PS i ta 'bezsensowna' satysfakcja, kiedy system ze wszystkimi programami zajmuje 3.8GB przy partycji 11GB i 500GB dysku... ;P :] bezcen

Ostatnio edytowany przez dominbik (2011-11-11 22:03:51)


http://img34.imageshack.us/img34/5092/zw9m.png http://img29.imageshack.us/img29/219/pibw.png

Offline

 

#61  2011-11-12 02:52:14

  Daw - Nowy użytkownik

Daw
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2011-11-11

Re: aptitude nie odinstalowuje wszystkiego

ArnVaker napisał(-a):

Odnośnie tego wątku w /etc/apt/apt.conf mam obecnie:

Kod:

APT::Install-Recommends "false";
APT::Install-Suggests "false";
APT::AutoRemove::RecommendsImportant "false";
APT::AutoRemove::SuggestsImportant "false";

Jest to respektowane zarówno przez apt-get jak i przez aptitude i tak chyba zostawię u siebie na stałe.

Zrobiłem tak samo. Najpierw przy instalacji czegoś aptitute odinstalował masę rzeczy w tym sterowniki i zostawił system na kompletnie czarnym ekranie. Poradziłem sobie z ponowną instalacją nvidii i ustawieniem Xorg (wcześniej miałem ściągnięty skrypt sgfxi, którego nie usunęło na szczęście, a przedtem musiałem zabić gdm'a, bo cały czas próbował uruchamiać Xorg i blokował sgfxi) i teraz już jest chyba dobrze.
Za jakiś czas może dopiszę tu czy problem osieroconych pakietów znikł.

Ostatnio edytowany przez Daw (2011-11-12 02:56:58)

Offline

 

#62  2011-11-12 09:01:13

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: aptitude nie odinstalowuje wszystkiego

Daw napisał(-a):

Najpierw przy instalacji czegoś aptitute odinstalował masę rzeczy

To zrozumiałe — zmieniłeś zasady zatrzymywania pakietów ze statusem zainstalowanych automatycznie. Według nowych zasad najwyraźniej nic ich już po prostu nie trzymało. Jeżeli którychś z tych pakietów potrzebowałeś, wystarczyło zmienić im status na zainstalowane ręcznie — polecenie aptitude unmarkauto pakiet (z opcją --schedule-only żeby inne zaplanowane akcje nie zostały przy okazji natychmiast wykonane).

Offline

 

#63  2011-11-12 10:17:35

  sir_lucjan - Kierowca Bombowca

sir_lucjan
Kierowca Bombowca
Skąd: /home/sir_lucjan
Zarejestrowany: 2010-05-20
Serwis

Re: aptitude nie odinstalowuje wszystkiego

Mi po dodaniu tego wpisu wyskoczyło coś takiego:

Kod:

apt-get autoremove
Czytanie list pakietów... Gotowe
Budowanie drzewa zależności       
Odczyt informacji o stanie... Gotowe
Następujące pakiety zostaną USUNIĘTE:
  libavutil50 libclass-accessor-perl libhtml-template-perl
  libio-socket-inet6-perl libio-string-perl libmtp-runtime
  libparse-debianchangelog-perl libsocket6-perl libsub-name-perl
  libxml-simple-perl libzip1 poppler-data python-openssl xfprint4
0 aktualizowanych, 0 nowo instalowanych, 14 usuwanych i 22 nieaktualizowanych.
Po tej operacji zostanie zwolnione 16,8 MB miejsca na dysku.
Kontynuować [T/n]? n
Przerwane.

Chyba trochę przegina :)


Dell Inspiron 15-3542 (3542-2538) || Linux Register User: #536661
                                         Arch Linux

Offline

 

#64  2011-11-12 10:35:28

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: aptitude nie odinstalowuje wszystkiego

sir_lucjan napisał(-a):

Chyba trochę przegina :)

Czemu przegina? Po prostu nic tych pakietów nie trzyma w zależnościach.

Offline

 

#65  2011-11-12 11:58:25

  sir_lucjan - Kierowca Bombowca

sir_lucjan
Kierowca Bombowca
Skąd: /home/sir_lucjan
Zarejestrowany: 2010-05-20
Serwis

Re: aptitude nie odinstalowuje wszystkiego

Hm, tylko pytanie, czy system od tego nie siądzie :)


Dell Inspiron 15-3542 (3542-2538) || Linux Register User: #536661
                                         Arch Linux

Offline

 

#66  2011-11-12 12:00:27

  buri - Użytkownik

buri
Użytkownik
Skąd: Polska
Zarejestrowany: 2011-01-25

Re: aptitude nie odinstalowuje wszystkiego

sir_lucjan napisał(-a):

Hm, tylko pytanie, czy system od tego nie siądzie :)

Ja początkowy user dałem te ustawienia ... sporo się wyczyściło, ale o dziwo jeszcze działa sprawnie ;)

Offline

 

#67  2011-11-12 12:01:51

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: aptitude nie odinstalowuje wszystkiego

A czemu miałby „siąść”? Bez libmtp-runtime będzie pewnie komunikat: forum.dug.net.pl/viewtopic.php?id=19921.

PS W ogóle jeśli macie LMDE, to tam i tak większość pakietów ma status zainstalowanych ręcznie. :D

Offline

 

#68  2011-11-12 12:05:10

  sir_lucjan - Kierowca Bombowca

sir_lucjan
Kierowca Bombowca
Skąd: /home/sir_lucjan
Zarejestrowany: 2010-05-20
Serwis

Re: aptitude nie odinstalowuje wszystkiego

No dobrze, a reszta?


Dell Inspiron 15-3542 (3542-2538) || Linux Register User: #536661
                                         Arch Linux

Offline

 

#69  2011-11-12 12:05:58

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: aptitude nie odinstalowuje wszystkiego

Co reszta?

Offline

 

#70  2011-11-12 12:08:06

  sir_lucjan - Kierowca Bombowca

sir_lucjan
Kierowca Bombowca
Skąd: /home/sir_lucjan
Zarejestrowany: 2010-05-20
Serwis

Re: aptitude nie odinstalowuje wszystkiego

Reszta tych pakietów, czy są zbędne czy potem będzie potem sapało że coś jest nie tak.


Dell Inspiron 15-3542 (3542-2538) || Linux Register User: #536661
                                         Arch Linux

Offline

 

#71  2011-11-12 12:13:56

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: aptitude nie odinstalowuje wszystkiego

Usuń i sprawdź. ;) Zawsze przecież możesz je potem doinstalować jeśli okaże się, że były potrzebne do czegoś, czego używasz. Jakieś specjalnie ważne dla działania samego systemu w każdym razie nie są, skoro przeznaczone są do usunięcia, a nic grubszego wraz z nimi nie leci.

Offline

 

#72  2011-11-12 13:01:15

  dominbik - Członek DUG

dominbik
Członek DUG
Zarejestrowany: 2011-07-25

Re: aptitude nie odinstalowuje wszystkiego

Ja ten konfig ustawiam na samym początku i używam praktycznie tylko aptitude. Pakiety, które instaluje ręcznie dla innych aplikacji (np. blender dla Openshota) zapisuję ręcznie do pliku. Ale myślę, by napisać skrypt lub ustawić, aby tworzył log nt. zainstalowanego ręcznie pakietu, rozmiaru i pakietów przy, nim instalowanych.

Ostatnio edytowany przez dominbik (2011-11-12 13:02:35)


http://img34.imageshack.us/img34/5092/zw9m.png http://img29.imageshack.us/img29/219/pibw.png

Offline

 

#73  2011-11-12 18:02:52

  sir_lucjan - Kierowca Bombowca

sir_lucjan
Kierowca Bombowca
Skąd: /home/sir_lucjan
Zarejestrowany: 2010-05-20
Serwis

Re: aptitude nie odinstalowuje wszystkiego

Skasowałem to i działa póki co.


Dell Inspiron 15-3542 (3542-2538) || Linux Register User: #536661
                                         Arch Linux

Offline

 

#74  2012-04-13 09:24:01

  caViator - Użytkownik

caViator
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-02-03

Re: aptitude nie odinstalowuje wszystkiego

dominbik napisał(-a):

Apt "";
Apt::Install-Recommends "true";
Apt::Install-Suggests "false";
Apt::AutoRemove "";
Apt::AutoRemove::RecommendsImportant "true";
Apt::AutoRemove::SuggestsImportant "false";

Hey, co czynią poniższe wpisy?

Kod:

Apt "";
Apt::AutoRemove "";

Offline

 

#75  2012-04-13 09:26:08

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: aptitude nie odinstalowuje wszystkiego

Zapewne nic. ;)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)