Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
Witam, po ostatniej aktualizacji Sid'a wyskakuje mi błąd w Gnome 3, a mianowicie komunikat:
"Coś poszło źle...
wystąpił problem i nie można przywrócić systemu... bla bla bla możesz spróbować wyłączyć niektóre (mam przełącznik /włącznik lub wyłącznik/ na aplikację User Themes) aplikacje wyloguj się i spróbuj ponownie"
Włącznie lub wyłącznie nie daje efektu, dodam tylko, że ekran logowania wyświetla się normalnie i dopiero po zalogowaniu coś takiego mi wyskakuje.
PS. Jak odpalam sesje na Gnome 2, nie ma żadnego problemu.
Ma ktoś jakiś pomysł? :)
Offline
Sprawdź czy na nowym użytkowniku występuje ten sam problem. Nie usunąłeś czasem czegoś ważnego dla GNOME 3 przy okazji aktualizacji? Może używasz zamkniętych sterowników, które wymagają przeinstalowania po aktualizacji czegoś co akurat aktualizowałeś?
Offline
Przy nowym użytkowniku jest to samo :/ właśnie nic nie usuwał tylko aktualizował, sterowniki mam do HD3000 Intela. I tak używam Debiana do pracy, do gier mam winde. Ale najgorsze jest to ze nie ma żadnych błędów podczas uruchamiana systemu... może poczekać do kolejnego update'u? :P
Offline
Sid (unstable) już tak ma aktualizacje mogą coś zepsuć
a zaczynają wrzucać pakiety z gnome 3.4 jest nowy libdrm
teraz to bym ci radził przejść na wheezy
na razie nie ma takich problemów
Ostatnio edytowany przez arturek (2012-03-26 23:22:09)
Offline
Masz loga z aktualizacji? Pakiety gnome-core i gnome-shell zainstalowane? Sesja „falllback” (pakiet gnome-session-fallback) działa? Pisząc o GNOME 2 masz na myśli MATE? Inaczej nie da się chyba z pakietów zainstalować obu wersji obok siebie.
Offline
Pomógł re-install gnome-core.
Dzieki wielkie!
Offline
Ciekawe, ponieważ sama reinstalacja tego pakietu nie powinna pomóc. :) To tylko metapakiet wciągający inne pakiety.
Offline
ArnVaker: być może przy reinstall dociągnął sobie coś, czego mu brakowało, i dlatego działa.
Offline
Nie bardzo rozumiem co masz na myśli… Reinstalacja przeinstalowuje już zainstalowany pakiet, nie dociąga nic ot tak sobie. Skoro dany pakiet jest zainstalowany, to jego zależności również i niczego mu nie brakuje. No chyba, że ktoś usuwał pakiety celowo wymuszając pominięcie sprawdzania zależności.
EDIT: Reinstalacja to dla mnie np. aptitude reinstall pakiet, a nie usunięcie i zainstalowanie jeszcze raz. W tym drugim przypadku dzieje się o wiele więcej, inne pakiety mogą zostać usunięte wraz ze wskazanym, przy ponownej instalacji brane są pod uwagę pakiety polecane itp.
Offline
ArnVaker: przykład:
dpkg -i --force-all /var/cache/apt/archives/codeblocks_10.05-2_amd64.deb Selecting previously unselected package codeblocks. (Odczytywanie bazy danych ... 150740 files and directories currently installed.) Rozpakowanie codeblocks (z .../codeblocks_10.05-2_amd64.deb) ... dpkg: codeblocks: problemy z zależnościami, ale zostanie skonfigurowany według żądania: codeblocks zależy od libcodeblocks0; jednakże: Pakiet libcodeblocks0 nie jest zainstalowany. codeblocks zależy od codeblocks-common (= 10.05-2); jednakże: Pakiet codeblocks-common nie jest zainstalowany. Konfigurowanie codeblocks (10.05-2) ... Przetwarzanie wyzwalaczy dla menu... Przetwarzanie wyzwalaczy dla shared-mime-info... Przetwarzanie wyzwalaczy dla man-db... Przetwarzanie wyzwalaczy dla desktop-file-utils... root@pingwin:~# aptitude reinstall codeblocks Następujące pakiety zostaną PONOWNIE zainstalowane: codeblocks{b} 0 pakietów aktualizowanych, 0 instalowanych, 1 ponownie instalowanych, 0 do usunięcia i 3 nieaktualizowanych. Do pobrania 0 B/1958 kB archiwów. Zajęte po rozpakowaniu: 0 B. Następujące pakiety mają niespełnione zależności: codeblocks: Wymaga: libcodeblocks0 ale nie ma być instalowany. Wymaga: codeblocks-common (= 10.05-2) ale nie ma być instalowany. Następujące działania rozwiążą problemy z zależnościami: Usunięcie następujących pakietów: 1) codeblocks Zaakceptować rozwiązanie? [Y/n/q/?] n Następujące działania rozwiążą problemy z zależnościami: Instalacja następujących pakietów: 1) codeblocks-common [10.05-2 (testing, unstable)] 2) libcodeblocks0 [10.05-2 (testing, unstable)] Zaakceptować rozwiązanie? [Y/n/q/?]
Właśnie o taką sytuację mi chodziło: z jakiegoś powodu nie zostały zainstalowane wszystkie zależności gnome-core. Przy jego reinstalacji, menedżer pakietów zaproponował dociągnięcie brakujących pakietów.
Oczywiście osobną kwestią jest, dlaczego gnome-core nie miał zainstalowanych wszystkich zależności i czy w ogóle właśnie z taką sytuacją mieliśmy tutaj do czynienia.
Offline
Wydaje mi się, że w takiej sytuacji (gdy jakiś zainstalowany pakiet ma niespełnione zależności) menedżer pakietów proponowałby naprawienie zależności przy wywołaniu jakiejkolwiek akcji, a nie tylko przy reinstalacji tego pakietu. Zatem ujawniłoby się to już podczas aktualizacji.
Offline
ArnVaker: mogę co najwyżej powiedzieć, że aptitude tak właśnie robi ;) .
Sytuacja, którą przedstawiłem, wydaje mi się jedynym sensownym wytłumaczeniem wiadomości nr 6 z tego wątku. Jeżeli nie ono — to ja nie wiem o co mogło chodzić.
Offline
arturek napisał(-a):
Sid (unstable) już tak ma aktualizacje mogą coś zepsuć
a zaczynają wrzucać pakiety z gnome 3.4 jest nowy libdrm
teraz to bym ci radził przejść na wheezy
na razie nie ma takich problemów
@offtop
ja po ostatnim tygodniu i mekach z gnome3 to juz nawet na xfce wyskoczylem wszedzie xd ( w domu i w pracy na desku ,, nnoo bo na lapku xfce juz od dawna mam )
Offline
Witam, korzystam z Wheezy i dzisiaj rano zrobiłem aktualizację systemu (ważne aktualizacje bezpieczeństwa). Teraz, kiedy ponownie włączyłem komputer dostaję wspomniany na początku komunikat. Na GNOME Classic mogę się zalogować. Próbowałem zrobić reinstalację gnome-core, ale nic to nie dało. Czy ktoś może mi pomóc?
Offline
Wheeler napisał(-a):
Witam, korzystam z Wheezy i dzisiaj rano zrobiłem aktualizację systemu (ważne aktualizacje bezpieczeństwa). Teraz, kiedy ponownie włączyłem komputer dostaję wspomniany na początku komunikat. Na GNOME Classic mogę się zalogować. Próbowałem zrobić reinstalację gnome-core, ale nic to nie dało. Czy ktoś może mi pomóc?
Konkrety panie, konkrety...
Jaka karta, sterowniki, co się aktualizowało.
Offline
Log z /var/log/dpkg.log z tej konkretnej aktualizacji, po której zaczęło się chrzanić: http://pastebin.com/sBRR86jh
Moja karta graficzna to AMD Radeon HD 6700 Series. Mam zainstalowane sterowniki własnościowe w wersji 12.104-130328a-155999C-ATI (wersja sterownika 2D: 12.10.05).
W linii 391 zaczyna się aktualizacja xorg.
Ostatnio edytowany przez Wheeler (2013-05-26 15:18:53)
Offline
Nie zaglądałem do loga, ale już widać, że masz jakieś radzieckie sterowniki. Skąd je masz i w jaki sposób je instalowałeś?
Dlaczego nie z repozytorium? Debian to nie Ubuntu i w nim nie trzeba szukać sterowników po internetach.
Offline
Sterownik mam ze strony AMD, własnościowy. Możesz mi powiedzieć jaki sterownik mam w takim razie zainstalować?
Offline
Wheeler napisał(-a):
Sterownik mam ze strony AMD, własnościowy.
Dlatego sterowniki będą się wywalały przy każdej aktualizacji kernela, xorga itp.
Możesz mi powiedzieć jaki sterownik mam w takim razie zainstalować?
Normalnie z repozytorium fglrx-driver, ale najpierw powywalaj obecne.
Offline
Nie chcę czegoś zepsuć. Czy mam wywalić xserver-xorg-video-ati i xserver-xorg-video-radeon?
Offline
Wheeler napisał(-a):
Nie chcę czegoś zepsuć. Czy mam wywalić xserver-xorg-video-ati i xserver-xorg-video-radeon?
Masz wywalić sterowniki ze strony AMD, a nie te.
Offline
Ok, wszedłem w /usr/share/ati, uruchomiłem fglrx-uninstall.sh i zainstalowałem fglrx-driver z repozytoriów. Komunikat się nie wyświetla, tyle, że jak zaloguję się na Gnome Shell, to uruchamia się Gnome Classic, czyli tak jak wtedy, gdy nie miałem żadnych dodatkowych sterowników grafiki.
Offline
Co konkretnie i jak zainstalowałeś?
Gdzie są wyniki z instalacji z konsoli, zawartość Xorg.0.log i xorg.conf, wynik glxinfo itp.?
Offline
Nie mam pliku xorg.conf, mam tylko xorg.conf.fglrx-0 i xorg.conf.original-0. Co do logów instalacji to instalowałem z Synaptica, ale tu mam /var/log/dpkg.log: http://pastebin.com/v5cujB7z, tutaj te dwa pliki xorg: http://pastebin.com/jtV0Fh5q. W xorg.conf.original-0 jest:
# NOXORGCONFEXISTED: No X.org configuration file existed when this backup was created.
Próbowałem zrobić tak:
dpkg-reconfigure xserver-xorg
, jest bez błędów, tyle, że jak wyłączę gdm3, i spróbuję przełączyć się do konsoli Ctrl+Alt+funkcyjny, to mogę się normalnie zalogować, bo widzę:
Loading, please wait...
INIT: version 2.88 booting
później są 3 linijki z informacjami z uruchamiania systemu, a na końcu jest:
[....] Waiting for /dev to be fully populated[ 7.287563] [drm:pch_irq_handler] *ERROR* pch poison interrupt
Offline
Przy instalacji miałeś komunikat, w którym było napisane, że masz wygenerować xorg.conf poleceniem:
aticonfig --initial
Jak po restarcie będą jakieś błędy, to wtedy pokaż to o co pytałem wcześsniej.
Na przyszłość czytaj co system do Ciebie mówi.
Offline