Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
Witam, mój kontakt z linuxem zaczął się w sumie nie dawno, jakiś czas temu miałem kontakt z ubuntu, potem z debianem ale ze względu na małą ilość miejsca na dysku nie mogłem kontynuować przygody z linuxem, nie dawno wróciłem do tematu z chęcią całkowitej przesiadki na ów system, poczytałem trochę to tu to tam i postanowiłem zainstalować debianka
Wybrałem system plików reiserfs ze względu na bezpieczeństwo, nie wiem jak to wygląda w reiser4 aczkolwiek przetestuje reiserfs. Zrobiłem partycję w gparted wszystko ok zaczynam instalować i co? I lipa wybieram partycję ręcznie a tam nie mam systemu plików reiserfs :/ i co teraz?
Następne pytanie dotyczy boot-a czytam, że co niektórzy mają osobną partycję na boota jakie są tego plusy i minusy i jaką tą partycje zrobić?(wielkość, system plików, lokalizacja na dysku)
Obecnie mam 2 partycje ntfs + jedną reiserfs + swap wiem, że mogę zamontować te ntfs więc rodzi się pytanie czy jest sens stawiać kolejną partycje na jakimś linuxowym systemie plików czy zostawić ntfs i zamontować ? Jakie będą plusy z korzystania z linuxoowego systemu plkików?
Z góry dziękuje za pomoc.
Offline
Faktycznie Reiserfs nie ma w instalatorze Debiana... wygooglowałem jednak, że w trybie experta można załadować moduł reisferfs i wtedy będzie można wybrać sformatowanie partycji w tym systemie.
Co do partycji /boot - w niektórych systemach plików na partycji / (np. w xfs) jest wymagane. Nie wiem jak to jest z Reiserfs. Dla użytkownika domowego plus tej partycji widoczny jest przy korzystaniu z wielu Linuksów i jednej partycji /boot
Jeśli korzystać będziesz tylko z jednego Debiana możesz sobie ją podarować. Warto jednak pomyśleć o /home - nawet małej - jeśli masz partycje NTFS z danymi współdzielonymi z Windows i Linux.
Partycja ta pozwoli na zachowanie chociażby konfiguracji programów gdybyś zdecydował się na instalację innej dystrybucji.
Offline
BAH! @thalcave mnie ubiegł o 7 sekund ;p
@bulisoft:
Wybrałem system plików reiserfs ze względu na bezpieczeństwo, nie wiem jak to wygląda w reiser4 aczkolwiek przetestuje reiserfs. Zrobiłem partycję w gparted wszystko ok zaczynam instalować i co? I lipa wybieram partycję ręcznie a tam nie mam systemu plików reiserfs :/ i co teraz?
Głowy nie dam, ale wydaj mi się że RiserFS jeszcze standardowo w jajku nie jest - trzeba je ręcznie patchowac żeby dało się go pod montować, tak więc w instalatorze Debiana go nie uświadczysz raczej. Pozostaje więc wybór innego systemu plików, jeżeli na upartego chciałbyś nadal na tym instalować, to zapewne było by z tym trochę zabawy, IMHO nie warto - choć wiem że znajdą się i tacy co powiedzą inaczej. Ja na Twoim miejscu postawił bym na XFS - szybki, stabilny i niezawodny, lub EXT3/4 - jako że mogą być pod montowane pod Windos (jak doinstalujemy odpowiedni soft).
Następne pytanie dotyczy boot-a czytam, że co niektórzy mają osobną partycję na boota jakie są tego plusy i minusy i jaką tą partycje zrobić?(wielkość, system plików, lokalizacja na dysku)
Minusów nie ma raczej żadnych ;] (no... może taki ze o ile mamy już jakaś gotową strukturę partycji i są one zapełnione, to może być problem z wydzieleniem miejsca na jeszcze jedną - ale to tak jakby na siłę szukać ;] ), plusy zaś takie że:
-Na "/" możesz dać dowolny system plików - nawet taki którego standardowo GRUB czy LILO nie obsługują (np z XFS były kiedyś problemy, choć dzisiaj GRUB2 już chyba obsługuje go natywnie)
-...Yyyy no to chyba jedyny de facto plus ;p - ale sporawy, wierz mi.
IMHO, jak masz taką możliwość to wydziel od 200-1000 MB i utwórz taką partycję, system plików ext2/3.
Obecnie mam 2 partycje ntfs + jedną reiserfs + swap wiem, że mogę zamontować te ntfs więc rodzi się pytanie czy jest sens stawiać kolejną partycje na jakimś linuxowym systemie plików czy zostawić ntfs i zamontować ? Jakie będą plusy z korzystania z linuxoowego systemu plkików?
Z góry dziękuje za pomoc.
Zależy co chcesz robić - generalnie Linuksowe/Unixowe/Inne niż Windosowe systemy plików mniej się fragmentują i działają szybciej od NTFS/FAT32 pod Linuksem (różnica realne jest od niezauważalnej, do dość zauważalnej, w zależności od tego co robimy), z drugiej strony nie podepniesz ich(*) (poza EXT2/3/4 i kiedyś chyba ReiserFS właśnie) pod Windos przez co ciężko mówić o przenośności. IMHO jeżeli miałby to być dual-boot to bez partycji NTFS się nie obejdzie. Powiem tak ja u siebie mam tak że na "/" dałem 21 GB (z lenistwa nie korzystam z podziału na "/" i "/home", nad czym mógłbyś się też zastanowić) i starcza to na system + sporą ilość programów, to co się nie mieści trzymam na NTFS a nawet FAT32 - zmieniać nie widzę sensu.
*Tak realnie da się wszystko podmontować, ale poza tymi wymienionymi systemami, trzeba się mocno natrudzić np wykorzystują CoLinux.
Pozdro.
Ostatnio edytowany przez Huk (2011-04-27 22:14:50)
Offline
Huk napisał(-a):
Głowy nie dam, ale wydaj mi się że RiserFS jeszcze standardowo w jajku nie jest - trzeba je ręcznie patchowac żeby dało się go pod montować
ReiserFS — czyli Reiser3 — jest od lat. To co piszesz raczej do Reiser4 pasuje. :)
Offline
@ArnVaker:
Errr... ja już samemu nie wiem kiedy o jakim Reiserze mowa - za duże tego było ;]
Może w końcu dopracują BRTFS i można będzie wszystkie inne systemy "wywalić i zapomnieć", to już się mylić przestanę ;p
Swoją drogą - może trochę off top, ale testował ktoś może jak wygląda stabilność BRTFS na najnowszych jajach?
Offline
thalcave jeśli będę instalował z experta to nie wiem, które pakiety mam pozaznaczać.
Huk zależy mi na reiserfs ze względu na to, iż mój obecny komputer jest troszkę nie przewidywalny, jego stabilność zależy od ołówkowego grafitu i wielu podobnych czynników :) tak, że niespodziewany reset zdarza się np raz na miesiąc w cieplejsze dni może i częściej, postawienie systemu i skonfigurowanie go pod moje widzi misie zajmie mi trochę czasu i nie chcę potem, wszystko stracić przez kilka resetów nie wiem jak to wygląda na ext3/4 ale xfs z opinii jakie udało mi się znaleźć jest szybki lecz mniej odporny na nagłe resety i to go u mnie dyskwalifikuje.
Co do bootowej partycji myślę, że i tak będę musiał zrobić sobie backup choćby na DVD więc jak już nagram wszystko to z zmianami w partycjach nie będzie problemu. Jeszcze nurtuje mnie kwestia tego co napisałeś Huk
"...z drugiej strony nie podepniesz ich(*)"
Jest problem z podpinaniem ntfsowych partycji pod linuxem? Wiem, że dawniej był ale jak jeszcze używałem kubuntu jakiś odległy czas temu to później tam już nie było z tym problemu.
Ostatnio edytowany przez bulisoft (2011-04-28 00:19:56)
Offline
@bulisoft:
Tak szczerze to raczej jest "the other way around" - prędzej Reiser jest uznawany za mniej dojrzały i stabilny - o czym samemu jakiś czas temu się przekonałem. Generalnego jednak, nie ma czegoś takiego jak w 100% odporny system plików, czasami wytrzyma 10000 resetów i nic, a czasami po kilku coś się posypie - ja tak miałem już z Reifer4 (czy jak to ma się nazywać ;p), XFS, JFS, NTFS, FAT32 (z tym najwięcej ale to wiadomo czemu), nie kojarzę aby kiedykolwiek wysypał mi się ext3 ale to nie świadczy o niczym. Tak więc nie ma co wierzyć w bajki ;], oczywiście - żebyśmy się dobrze zrozumieli - wszelkie sypnięcia były związane z resetami, żaden z powyższych (no poza FAT32), nie zepsuł się sam z siebie.
"...z drugiej strony nie podepniesz ich(*)"
To się miało odnosić do podpinania Linuksowych partycji pod Windos ;].
Co do Windosowych - FAT działa out of the box, a do NTFS trzeba do kompilować ster NTFS-3G i wtedy działa bardzo stabilnie, może kiedyś ten sterownik wyląduje w jajku, ale póki co trzeba ręcznie kompilować. W jajku jest tylko ster zapewniający "read only mode".
Offline
Huk miał na myśli montowanie partycji linuksowych i nie tylko pod Windowsem właśnie. Dzięki zewnętrznym programom można ewentualnie podmontować ext2/3 (może jeszcze coś), ale nie jest to najwygodniejsze i najbezpieczniejsze dla danych. Partycje NTFS działają dosyć dobrze pod Linuksem.
Net mi nie nadąża za myślami ;)
Ostatnio edytowany przez yossarian (2011-04-28 00:42:00)
Offline
• sda1 — podstawowa — ntfs — windows
• sda2 — podstawowa — ntfs — dane współdzielone
• sda3 — rozszerzona
• sda5 — logiczna — ext2 — /boot
• sda6 — logiczna — ext4 — /
• sda7 — logiczna — ext4 — /home
• sda8 — logiczna — swap
Ot taka moja propozycja. :)
Offline
raiserfs jest w debianie na bank (raiser4 w najnowszych spaczowanych jajkach) i jak dla mnie i nie tylko dla mnie, jest to najlepszy - najszybszy system plikow, wiec stawiaj na raiserfs, nigdy mi sie nie wysypal choc laptop leciwy, bateria nie trzyma prawie wcale i twarde resety sie zdarzaja czasem.
Raiser mniej dojrzaly - 10 letni system plikow he he.
Offline
@ArnVaker, tak z ciekawości spytam. Dlaczego proponujesz wszystkie ntfs-y jako podstawowe. Z "windows" to zgoda, ale dlaczego "dane współdzielone". Już chyba lepiej "/" jako podstawowa, a "dane współdzielone" jako rozszerzona.
Ja kiedyś z raiserfs miałem niemały problem, po resecie z powodu jakiegoś skoku napięcia w gniazdku. Z ext3/4 nie miałem natomiast nigdy większych problemów. Niemniej jednak dużo ludzi poleca raiserfs jako partycję "/".
Ostatnio edytowany przez panjandrum (2011-04-28 10:28:01)
Offline
panjandrum napisał(-a):
@ArnWalker
Aua. :|
panjandrum napisał(-a):
Dlaczego proponujesz wszystkie ntfs-y jako podstawowe.
Bez żadnego szczególnego powodu, niech będzie że wizualnie taki układ przypadł mi do gustu.
panjandrum napisał(-a):
Już chyba lepiej "/" jako podstawowa, a "dane współdzielone" jako rozszerzona.
Dlaczego?
Offline
@pink:
Wiem co różni ludzie na temat różnych systemów plików piszą i nie przeczę że Reiser może i jest dobry - ale, tak szczerze - korzystałem na dwóch kompach, i na jednym po kilku dniach testów system "wyparował" praktycznie sam z siebie (no ok, po jednym resecie), na drugim z tego co pamiętam zdarzało mu się ni z gruszki, ni z pietruszki sprawdzać partycje (nie, nie na zasadzie: "mountet 30 times, time to check") tak więc nie ma co się dziwić że jestem na ten "cud techniki" cięty, a w tej krytyce nie jestem sam, wystarczy przejrzeć google.
Prawda zawsze leży po środku - jak napisałem wcześniej, nie tylko na Reiserze mi się system posypał ale i na innych również, po prostu coś takiego jak w 100% odporny system plików nie istnieje (to że jeszcze ktoś danych nie stracił - nie znaczy że kiedyś nie straci ;] ). Z tymi różnicami w prędkości też bym nie przesadzał - Reisera instalowałem właśnie żeby "zobaczyć" te różnice i IMHO bez większych zmian w stosunku do XFS czy nawet EXT3 - głównym hamulcem i tak pozostają mechaniczne komponenty dysku (ciekawe jak sporo da Reiser na SSD... tam różnica powinna być bardziej zauważalna) i na cuda nie ma co liczyć.
Zresztą możemy zajrzeć np. tutaj:
http://linuxgazette.net/122/TWDT.html#piszcz
Co prawda test sprzed paru lat ale zapewne nadal w dużej mierze aktualny (tak, wiem że inne testy pokazują że Reiser nawet z włączoną kompresją jest szybszy od konkurencji ;] ).
Pozdro.
P.S
Wie ktoś czy Reisera dało by radę używać dla "/" z włączoną kompresją?
Offline
Huk napisał(-a):
Wie ktoś czy Reisera dało by radę używać dla "/" z włączoną kompresją?
Tak — tak. Zakładając że miałeś na myśli Reiser4 i że masz osobną partycję /boot.
Offline
panjandrum napisał(-a):
@ArnVaker, tak z ciekawości spytam. Dlaczego proponujesz wszystkie ntfs-y jako podstawowe. Z "windows" to zgoda, ale dlaczego "dane współdzielone". Już chyba lepiej "/" jako podstawowa, a "dane współdzielone" jako rozszerzona
jako podstawową mam jedynie /boot... cała reszta linuksowych partycji to logiczne i tak jest dobrze. Linux nie ma wymagać co do jego instalacji na part podstawowej czy logicznej. Działa jak go zainstalujesz.
Offline
Witam, póki co postawiłem system na ext4 znajomy co prawda bardziej polecał mi ext3 aczkolwiek i tak ten system pójdzie do kasacji gdy będę zmieniał partycję.
Piszecie o różnych partycjach ale oświećcie mnie jeśli się myle, jeśli utworzę partycję logiczną i sformatuje jej "matke" podstawową to ta logiczna też mi się sformatuję? W sumie to nie wiem czy jest sens żebym robił logiczne a to z tego powodu iż obecnie mam dysk 80GB no ledwo starcza ale z 2 miesiące jeszcze go będe miał :) Pomyślałem o takim zestawie
podstawowa /boot ext2
podstawowa / - reiserfs ewentualnie ext3/4
podstawowa /home - tu zdaję się na waszę rady odnośnie systemu plików
podstawowa awaryjna windosowa - tak na wszelki wypadek ;)
aczkolwiek ArnVaker Twoja propozycja jest całkiem atrakcyjna i gdy powiększę dysk na jakiś 500GB będę musiał pomyśleć o jakiś logicznych partycjach.
pink nie wiem może mamy jakąś inną wersje instalacyjną debiana ale w mojej do instalacji sieciowej w wersji 6.0.1 standardowo nie ma niestety do wyboru reiserafs, nie do końca umiem zainstalować debiana z trybu experta więc chwilowo pozostaje mi używać ext4
Ogólnie to widzę, że nie mało czasu poświęce choćby na to jaki w końcu system plików będę używał no mam już takie halooo w głowię, że muszę mieć wszystko idealnie chociaż w takim stopniu w jakim jestem stanie to zrobić :)
A tak na marginesię troszkę się zdziwiłem gdy po instalacji kde i wpisaniu polecenia free system korzystał z całej pamięci ram (posiadam 1GB) miałem coś 3MB wolne + swap ale sie ten linux pamięcio-żerny zrobił :)
Offline
bulisoft napisał(-a):
A tak na marginesię troszkę się zdziwiłem gdy po instalacji kde i wpisaniu polecenia free system korzystał z całej pamięci ram (posiadam 1GB) miałem coś 3MB wolne + swap ale sie ten linux pamięcio-żerny zrobił :)
Linux trochę inaczej zarządza pamięcią - pamięć niewykorzystywana to pamięć stracona.
IMO jeśli nie chcesz xfs to możesz zostać przy ext3/4. Możesz też zainteresować się systemem JFS.
Co do partycji to nie jest tak:
partycja podstawowa przechowuje dane (zazwyczaj można mieć ich do 4), partycja rozszerzona przechowuje... partycje logiczne
Nie formatuje się jej. Tworzysz w jej wnętrzu inne partycje, które tak jak partycje podstawowe są formatowane i przechowuje się na nich dane.
Offline
thalcave czy istnieje różnica w ilości możliwych partycji podstawowych pomiędzy systemami 32 i 64 bitowymi?
W podziale dysku zależy mi głównie na optymalizacji chcę, żeby partycja windowsowska (nfts) była na końcu dysku więc ewentualnie widzę to tak:
- partycja rozszerzona (nie wiem jaki tu system plików dać czy musi być taki sam jak w logicznych?)
- partycja logiczna /boot exe2
- partycja logiczna /
- partycja logiczna ewentualnie podstawowa /home
- partycja podstawowa ntfs
Teraz w mojej głowie rodzi się pytanie czy partycja logiczną tworzy się z dostępnej pamięci partycji rozszerzonej? Czyli np tworze rozszeroną 100GB to wszystkie logiczne "pod" tą rozszerzoną mają maxymalnie 100GB tak?
Offline
Możesz utworzyć maksymalnie cztery partycje podstawowe lub trzy partycje podstawowe + jedna partycja rozszerzona. Na partycji rozszerzonej nie tworzy się systemu plików, wewnątrz niej tworzy się partycje logiczne, których liczba jest nieograniczona (lub wystarczająco duża, nie chce mi się sprawdzać). Systemy plików zakłada się na partycjach podstawowych oraz logicznych (tych wewnątrz rozszerzonej).
Co do tej windowsowej partycji na końcu dysku, to raczej kiepski pomysł. O ile dobrze pamiętam, Windows — przynajmniej XP — wymaga do instalacji partycji podstawowej znajdującej się na początku dysku. Nawet jeśli instalujesz go gdzie indziej, to i tak wrzuca coś na pierwszą partycję podstawową.
Offline
ArnVaker jeszcze skomentuj jeśli możesz moje pytanie odnośnie rozmiaru, czy zakładają partycję rozszerzoną wybieram jej rozmiar czy dopiero tworząc logiczną wybieram jej rozmiar?
Ostatnio edytowany przez bulisoft (2011-04-28 22:58:30)
Offline
Tworząc partycję rozszerzoną określasz jej rozmiar, niech będzie te przykładowe 100GB. Wewnątrz niej tworzysz partycje logiczne, czyli do podziału masz te przykładowe 100GB, możesz je rozdysponować dowolnie pomiędzy partycje logiczne.
Offline
ArnVaker dzięki o to mi chodziło, a co do niemożności instalacji windowsa na końcu dysku chyba się z tobą niezgodze, ponieważ nie raz miałem już sytuacje były to co prawda sytuacje awaryjne ale instalowałem windoswsa xp pro 32 na partycji innej niż pierwsza partycja podstawowa.
Offline
bulisoft napisał(-a):
instalowałem windoswsa xp pro 32 na partycji innej niż pierwsza partycja podstawowa.
/me napisał(-a):
Nawet jeśli instalujesz go gdzie indziej, to i tak wrzuca coś na pierwszą partycję podstawową.
Zatem da się zainstalować go gdzie indziej, jednak pierwsza partycja podstawowa musi mieć windowsowy system plików.
Offline
ArnVaker napisał(-a):
Tworząc partycję rozszerzoną określasz jej rozmiar, niech będzie te przykładowe 100GB. Wewnątrz niej tworzysz partycje logiczne, czyli do podziału masz te przykładowe 100GB, możesz je rozdysponować dowolnie pomiędzy partycje logiczne.
lepiej bym tego nie ujął :]
I nie ma różnicy między systemem 32bitowym a 64bitowym w ilości partycji podstawowych.
Offline
thalcave napisał(-a):
I nie ma różnicy między systemem 32bitowym a 64bitowym w ilości partycji podstawowych.
No bo to system instaluje się przecież na partycjach, a nie partycje w systemie. :)
Offline