Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
<wraca do początku dyskusji>
A nie łatwiej i wogle lepiej było by zabrać się za uporządkowanie Dugowego FAQ?
Twój dokument Huk ma już 43 strony a do ukończenia (co wcale nie jest takie pewne) jeszcze trochę urośnie i jest pdf'em. Moim zdaniem szkoda Twojej pracy na tworzenie kolejnego n-set stronicowego potworka którego czytelność kończy się na stronie nr 5. Wydaje mi się że sensownie zorganizowany zbór artykółów jest o tyle lepszy że:
- zalążek już istnieje (patrz FAQ Dug)
- może być tworzony przez więcej niż jedną osobę (ale nie wyklucza obecności super Edytora)
- ułatwia wyszukiwanie informacji
- jest elastyczy w swojej formie i łatwo przekazać taki projekt komuś innemu w przypadku spadku motywacji
Obecnie Dugowe FAQ wygląda dość dziwnie. Większość kategorii jest jednoelementowa a osobną kategorią jest na przykład "Flash" albo "kodowanie" (- cokoliek by to nie znaczyło), "php", "bootloader", "bazy danych" a zaraz obok "mysql"!
Powiedzmy sobie szczerze BURDEL
Ja bym to widział tak. Zamiast tworzyć ten poradnik należało by ustalić jakąś zhierarchizowaną strukturę tematów i poprzypisywać istniejące teksty do tychże. Podstawą do stworzenia takiej struktury może/powinna stać się lista działów na forum. Każdy dział może linkować do FAQ z danej dziedziny
Następnym krokiem było by znalezienie dziur tematycznych. Załóżmy że naszym podstawowym celem jest stworzenie takiego poradnika dla początkujących. Bierzemy nasze FAQ, patrzymy czego brakuje pod tym kątemi i uzupełniamy tekstami wg potrzeb. Jeśli powstanie zapotrzebowanie na rozwój wiedzy bardziej wyspecjalizowanej po prostu rozwija się nową gałąż w hierarchi.
To taka moja propozycja co do kierunku rozwoju forum/poradników/pomocników i wogle dzielmy się wiedzą!!
</wraca do początku dyskusji>
Offline
sal_i napisał(-a):
Obecnie Dugowe FAQ wygląda dość dziwnie. Większość kategorii jest jednoelementowa a osobną kategorią jest na przykład "Flash" albo "kodowanie" (- cokoliek by to nie znaczyło), "php", "bootloader", "bazy danych" a zaraz obok "mysql"!
Powiedzmy sobie szczerze BURDEL
Moją ulubioną kategorią jest „odświerzanie”. :)
Offline
@sal_i:
Już o tym pisałem parę postów wcześniej...
Sam pomysł wziął się z ubuntuguide i dokładnie o takie coś mi chodzi. Obecnie zamieszczam to w formie PDF tylko dla tego że ODT by się rozjechał (zresztą przepisuję to do LaTeX'a - zdaje się że tam są jakieś konwertery do html... tak więc niedługo i w tym formacie powinno być...). Zawsze można to będzie pociąć i wrzucić do FAQ tak więc tutaj problemu nie widzę, jednakże IMHO: FAQ nadaje się bardziej do trzymania dłuższych pierdółek (czegoś co wymaga więcej niż jednej czy dwóch komend), zaś ten guide ma być właśnie do tych krótszych - ale zarazem łatwo zapominanych rzeczy... (oczywiście jeżeli to wyląduje gdzieś na stronie dug'a, to wszelkie "Większe" rzeczy będą się odnosić do artykułów w FAQ...).
Czy to ma sens, nie wiem - ale mam taką nadzieję, jak nie to chociaż poduczę się nieco LaTeX'a ;]
Offline
Huk napisał(-a):
Zawsze można to będzie pociąć i wrzucić do FAQ tak więc tutaj problemu nie widzę, jednakże IMHO: FAQ nadaje się bardziej do trzymania dłuższych pierdółek (czegoś co wymaga więcej niż jednej czy dwóch komend)
Wg mnie FAQ jest właśnie do krótkich rzeczy (czasem jedna-dwie komendy), zaś od dłuższych i bardziej wyczerpujących są Artykuły.
Ale to wg mnie, granica między tymi dwoma działami chyba nigdy nie była explicite wyrażona i przez to jedni w FAQ umieszczają to, co inni umieszczaliby w Artykułach.
Offline
Huk napisał(-a):
Czy to ma sens, nie wiem - ale mam taką nadzieję, jak nie to chociaż poduczę się nieco LaTeX'a ;]
Może się jednak naucz zasad pisowni polskiej (kiedy się pisze przez apostrof, kiedy przez dywiz, a kiedy bez)... bo jak będziesz ortografy sadził to wylądujesz w góglu na pierwszym miejscu pod słowem "chóy".
Bez obrazy, ale trochę przeginasz. Rozumiem że każden jeden "chómanista" za punkt honoru przyjmuje nieznajomość matematyki z tabliczką mnożenia włącznie - ale informatyk nieznający zasad ortografii to puhw nie informatyk... bo przecież jeśli nie rozumie zasad polskiej ortografii, to i nie zrozumie składni czegoś tak skomplikowanego jak Produkt Horego Programisty.
Offline
@Minio:
Być może takie były założenia ale właśnie działy Artykułów i FAQ się ze sobą zagnieżdżają ;]
@ethanak:
Od Ciebie się dowiedziałem że "-" to jakiś twór co się zwie "dywiz" ;].
Nigdy nie byłem orłem z gramatyki języka polskiego i raczej nie będę, staram się nie "sadzić byków", ale - jak widać - nie zawsze się udaje (chociaż tego LaTeXa "chyba" już pamiętać będę ;] ), błagam tylko, nie porównuj złożoności naszego ojczystego języka do PHP czy nawet C/C++/C#/Javy bo to jak porównywać złożoność F-16 do złożoności Fiata 126P (gdzie "maluchem" są języki programowania - żeby nie było). często mam wrażenie że zasady gramatyczne naszego języka były pisane właśnie po to żeby maksymalnie utrudnić ich naukę...
Ale odbiegam od tematu - krótko, postaram się poprawić, ale głowy nie daję ;]
Pozdro.
Ostatnio edytowany przez Huk (2011-04-19 01:05:35)
Offline
I jak? Coś z tego wynikło?
Offline
Obawiam się że poza instalką nic nie zostało ruszone ;] jak to zwykle bywa zapał (a raczej czas) się szybko skończył. Być może jeszcze kiedyś temat ożyje ale na razie czasu brak ;]
Offline