Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#51  2011-01-28 14:09:40

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: Co w Linuxie powinno być? Ankieta

marg1 napisał(-a):

Mnie 7 nie denerwuje jest, działa i nie ma prawa być inaczej, włączam, wyłączam działa...

Ja tak mam z debianem.

Z siódemką pewnie nie umiał bym sobie poradzić :)


Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Polski portal Debiana

Offline

 

#52  2011-01-28 14:57:02

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Co w Linuxie powinno być? Ankieta

marg1 napisał(-a):

Eeee, ja nie wiem skąd Wy bierzecie te problemy ja działam już grubo ponad pół roku na jednej instalce 7 :)
To jest dobry system.

To  działa też w drugą stronę — ja od ładnych kilku lat działam na jednej instalce (na kilku stanowiskach) Debiana i nie wiem skąd ludzie biorą tę zniezliczoną liczbę problemów z Debian/Linuksem (niepotrzebne skreślić).


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#53  2011-01-28 15:01:31

  mati75 - Psuj

mati75
Psuj
Skąd: masz ten towar?
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Co w Linuxie powinno być? Ankieta

marg1 napisał(-a):

Eeee, ja nie wiem skąd Wy bierzecie te problemy ja działam już grubo ponad pół roku na jednej instalce 7 :)

U mnie po pół roku po instalacji dostał kopa w 4 litery. Mielił dyskiem bez powodu, vista wróciła do łask. SP2 to praktycznie to samo co 7.


https://l0calh0st.pl/obrazki/userbar.png

Offline

 

#54  2011-01-28 15:02:43

  marg1 - Gentoowy Głupek

marg1
Gentoowy Głupek
Skąd: Bytom
Zarejestrowany: 2009-05-15

Re: Co w Linuxie powinno być? Ankieta

Tak raczej nie do końca - patrz różnego typu środowiska graficzne i co się w nich potrafi dziać - czasami zupełnie bez sensu - więc do końca symetryczne to to nie jest :)

Mieli, bo go wyłącza po 20 minutach - zdaje się - w gentoo też mam tak ustawione - z tą różnicą, że nie pamiętam w jakim pliku :) w rc.local chyba... albo w Debianie tak ustawiłem...

Ja już tyle dyskusji na ten temat przeżyłem, że nikt mnie nie przekona, kto bezmyślnie ujada na windowsa jest po prostu szalony i to samo w drugą stronę. Linuks z punktu widzenia zwykłego, czyli "naszym zdaniem" tępego użytkownika - ma tylko jedną zaletę - jest darmowy i na tym jakby niestety jego zalety się kończą.
A jeżeli ktoś jest fanatykiem, to do niego nic nie dotrze i dyskusja na ten temat jest bez sensu i zawsze zaczyna mnie wkurwiać - dotyczy ten fanatyzm tak samo użytkowników linuksa jak windowsa - każde bez opamiętania krytykowanie jednego jak i drugiego systemu, a raczej chyba "filozofii życia" jest moim zdaniem nie tyle wyrazem nonkonformizmu, czy konformizmu, co bezgranicznej głupoty jednych i drugich.
Tyle ode mnie na ten temat.

Ostatnio edytowany przez marg1 (2011-01-28 16:42:45)


marg1@jid.dug.net.pl
Linux User Registration Number: #488674
CISCO CCNA Alumni :)

Offline

 

#55  2011-01-28 16:44:42

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: Co w Linuxie powinno być? Ankieta

Ja nie krytykuję siódemki.
Używam linuxa i jest mi przyjazny.
Gdybym musiał używać windowsa pewnie bym się nauczył ale slów na K..  posypało by się wiele zanim zaczął by mnie słuchać.


Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Polski portal Debiana

Offline

 

#56  2011-01-28 17:44:31

  Minio - Użyszkodnik

Minio
Użyszkodnik
Skąd: Poznań, Polska
Zarejestrowany: 2007-12-22
Serwis

Re: Co w Linuxie powinno być? Ankieta

bns napisał(-a):

2. Cały czas na roocie jedziesz, że możesz usuwać pliki z innych profili?

Podstawowe pytanie: dlaczego, żeby usunąć głupią ikonkę z mojego pulpitu, potrzebuję usuwać plik dowiązania z katalogu innego użytkownika?

Na Linuksie przede wszystkim nie muszę usuwać plików z innych profili, ponieważ użytkownik ma pełną kontrolę nad swoim środowiskiem pracy. Nie potrzebuję uprawnień administratora do usunięcia ikonki z mojego pulpitu, bo administratorowi nic do tego jak mój pulpit będzie wyglądał.

Można powiedzieć że się czepiam, ale dla mnie to jest realny problem mało zaawansowanego użytkownika. Nie chcę mieć ikonki Opery na pulpicie, ponieważ mam ją na pasku ikon na dole ekranu. A ta nie dość że mi się na pulpit sama wtrynia, to jeszcze wymaga wg mnie naprawdę zaawansowanych czynności żeby zostać usuniętą.

Offline

 

#57  2011-01-28 17:52:35

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Co w Linuxie powinno być? Ankieta

Sam mam tfu tfu XP i jestem z niego zadowolony. :P Nawet antywirusa nie instalowałem, a i tak nie stwarza żadnych problemów... Podejrzewam jednak, że poziom mojego zadowolenia mógłby się drastycznie obniżyć, a niestwarzanie problemów szlag trafić, gdybym zaczął uruchamiać go częściej niż raz na kilka tygodni. ;)

Offline

 

#58  2011-01-28 18:03:12

  marg1 - Gentoowy Głupek

marg1
Gentoowy Głupek
Skąd: Bytom
Zarejestrowany: 2009-05-15

Re: Co w Linuxie powinno być? Ankieta

HH - a to ja tak miałem w Debianie, że nic nie mogłem usunąć z pulpitu jako user ani z kosza HH...


marg1@jid.dug.net.pl
Linux User Registration Number: #488674
CISCO CCNA Alumni :)

Offline

 

#59  2011-01-28 18:25:41

  debek - Użytkownik

debek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-01-26

Re: Co w Linuxie powinno być? Ankieta

Wydaje mi się że wystarczyło by samo środowisko graficzne w wersji minimal i jakieś narzedzie do wykrywania sieci(network-manager) A reszte by sobie każdy sam doinstalował co mu potrzebne. Np w LinuxMint który jest tylko w wersji z fluxbox , obraz iso zajmuje ponad 600MB. Powinien mieć ten obraz iso jakies 200MB góra. Dlatego ktoś kto chce mieć sam fluxbox i tak pobierze  wersję z netinstall.

Offline

 

#60  2011-01-28 18:33:13

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Co w Linuxie powinno być? Ankieta

debek napisał(-a):

Powinien mieć ten obraz iso jakies 200MB góra.

Ze własnej eksperiencji mówię, że na porządne LiveCD to trochę za mało, bardziej realna jest wielkość ok. 300–350 350–400 MB (po skompresowaniu w squashfs oczywiście, czyli „na dysku” ok. 1 GB).


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#61  2011-01-28 18:37:00

  mareq - Członek DUG

mareq
Członek DUG
Zarejestrowany: 2010-10-19

Re: Co w Linuxie powinno być? Ankieta

.

Ostatnio edytowany przez mareq (2013-11-14 05:36:26)

Offline

 

#62  2011-01-28 18:58:33

  ippo76 - fakam fszycho

ippo76
fakam fszycho
Zarejestrowany: 2009-02-22
Serwis

Re: Co w Linuxie powinno być? Ankieta

W linuksie powinien być... porządek. Czyli 2 - 3 firmy jak Red Hat czy Cannonical, które trzymają towarzystwo za twarz i pilnują tych pakietów, które składają się na biurko ew. serwer. A reszta może sobie - jak to w ewolucji - tworzyć klony, jednorożce i dinozaury, które wyzdychają. Oczywiście nie przekreślam debiana. Ale tylko w takim układzie mainstraemowych dystrybucji linux może się rozwinąć poza niszę, zainteresować wytwórców oprogramowania i sprzętu.


ippo76@jid.dug.net.pl

Moja składka do ZUS = 2/3, moja składka do OFE = 1/3;
Stan mojego konta w ZUS = 2XYZ, stan konta w OFE = 3XYZ.

Offline

 

#63  2011-01-28 19:16:23

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Co w Linuxie powinno być? Ankieta

azhag napisał(-a):

debek napisał(-a):

Powinien mieć ten obraz iso jakies 200MB góra.

Ze własnej eksperiencji mówię, że na porządne LiveCD to trochę za mało, bardziej realna jest wielkość ok. 300–350 350–400 MB (po skompresowaniu w squashfs oczywiście, czyli „na dysku” ok. 1 GB).

Slax jest całkiem przyjemny i zajmuje ~200MB z KDE. :) Ale ja się tam na livecd nie znam w sumie...

Offline

 

#64  2011-01-28 19:20:24

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Co w Linuxie powinno być? Ankieta

ArnVaker napisał(-a):

Slax jest całkiem przyjemny i zajmuje ~200MB z KDE. :) Ale ja się tam na livecd nie znam w sumie...

I prawie nic potrzebnego nie posiada.


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#65  2011-01-28 19:23:32

  debek - Użytkownik

debek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-01-26

Re: Co w Linuxie powinno być? Ankieta

azhag napisał(-a):

debek napisał(-a):

Powinien mieć ten obraz iso jakies 200MB góra.

Ze własnej eksperiencji mówię, że na porządne LiveCD to trochę za mało, bardziej realna jest wielkość ok. 300–350 350–400 MB (po skompresowaniu w squashfs oczywiście, czyli „na dysku” ok. 1 GB).

Ale mi nie chodziło o liveCD tylko o sam obraz iso z fluxbox. Tyle że w tym Linux Mint 9 Isadora Fluxbox jest zawarte dużo programów . Stąd ten obraz 615MB. Nawet taki system Elive bazowany na Debianie z fluxbox zajmuje 697MB.  http://elive.jumbef.net/stable/ Dlatego moim zdaniem najlepiej pobrać Debiana wersję z netinstall 187MB.

Ostatnio edytowany przez debek (2011-01-28 19:27:12)

Offline

 

#66  2011-01-28 19:40:06

  mati75 - Psuj

mati75
Psuj
Skąd: masz ten towar?
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Co w Linuxie powinno być? Ankieta

debek napisał(-a):

Wydaje mi się że wystarczyło by samo środowisko graficzne w wersji minimal i jakieś narzedzie do wykrywania sieci(network-manager) A reszte by sobie każdy sam doinstalował co mu potrzebne. Np w LinuxMint który jest tylko w wersji z fluxbox , obraz iso zajmuje ponad 600MB. Powinien mieć ten obraz iso jakies 200MB góra. Dlatego ktoś kto chce mieć sam fluxbox i tak pobierze  wersję z netinstall.

Jaja sobie robisz? Mint jest systemem out-in-box, czyli ma działać wszystko od początku. Jak chcesz sobie zrobić po swojemu to instaluj Debiana z netinstall.


https://l0calh0st.pl/obrazki/userbar.png

Offline

 

#67  2011-01-28 19:46:52

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Co w Linuxie powinno być? Ankieta

debek napisał(-a):

Ale mi nie chodziło o liveCD tylko o sam obraz iso z fluxbox. Tyle że w tym Linux Mint 9 Isadora Fluxbox jest zawarte dużo programów . Stąd ten obraz 615MB. Nawet taki system Elive bazowany na Debianie z fluxbox zajmuje 697MB

A Grml-medium (który zawiera nieco mniej niż bym chciał) zajmuje 220 MB, a Grml-small (który zajmuje dużo mniej niż bym chciał, ale nadal ma Fluxboksa) zajmuje 110 MB, a moja (cokolwiek zakurzona już :() Wiedźma (która ma chyba absolutnie wszystko co użytkownik mógłby chcieć, może poza pakietem biurowym i Wesnothem) zajmuje 350 MB.

Źle szukałeś. ;)


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#68  2011-01-29 00:02:00

  Treadstone - Członek DUG

Treadstone
Członek DUG
Skąd: Chorzów
Zarejestrowany: 2005-09-19

Re: Co w Linuxie powinno być? Ankieta

Co w linuksie powinno być? Moim zdaniem wszystko już jest ale prócz świetnych narzędzi konsolowych i jądra (i pewnej ilości wyjątków) wszystkie programy graficzne są mniej lub bardziej niedopracowane. Nie zrozumcie mnie źle - w mojej opinii brakuje im ostatecznego szlifu i profesjonalizmu. A jeżeli chodzi o ilość użytkowników, to tutaj pomóc może jedynie dobry marketing i kampania reklamowa opierająca się na faktach - w czym linux jest lepszy od windows a w czym dopiero go nadgania.

Offline

 

#69  2011-01-29 09:48:21

  pioki - Użytkownik

pioki
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-04-10

Re: Co w Linuxie powinno być? Ankieta

Jeśli chodzi o to, który system jest lepszy to dyskusja na ten temat nie ma najmnieszego sensu. Są to różne systemy operacyjne i tyle. Komuś może odpowiadać taki, a komuś inny - i jest to jego subiektywna ocena. Ja jestem przyzwyczajony do Linuksa i dość ciężko mi się pracuje na systemie pewnej firmy z Redmond. Rozumiem, że niektóre osoby mogą mieć odwrotną sytuację.

Co do popularyzacji Linuksa to nauczony swoim doświadczeniem stwierdzam, że nie warto nikogo przekonywać na siłę - przynosi to marne efekty. I tak naprawdę to żadna kampania marketingowa nie ma sensu i raczej nic nie zmieni. Obu systemom towarzyszy odmienna filozofia. Mi w sumie pasuje, że Linux jest systemem "niszowym".

Powracając do tematu, najbardziej brakuje mi "prawdziwie polskiej" dystrybucji Linuksa, dobrze spolonizowanej i posiadającej polską dokumentację. Przykładowo w Debianie jedynie niektóre programy są w języku polskim... (a wszelkie skrypty, komunikaty, opisy konfiguracji, coraz bardziej przestarzała dokumentacja to już w ogóle tragedia). Kiedyś taką próbą było PLD, ale później twórcy skręcili w kierunku międzynarodowym, niestety.

Pozdrawiam.

Offline

 

#70  2011-01-29 10:21:55

  debek - Użytkownik

debek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-01-26

Re: Co w Linuxie powinno być? Ankieta

Używałem kiedyś PLD 2.0. Poldek to ciekawy menadżer pakietów podobny do apt-get. Jednak w tym nowym PLD Th 3.0 żeby zainstalować system jest tylko opcja z chroota. Więc jak dla mnie już odpada. Z polskich to chyba jeszcze został Aurox i CDLinux, KateOS(już nie rozwijany)Linux-EduCD oraz wszystkie te przeróbki miętowe koliberki Ubuntu.

Ostatnio edytowany przez debek (2011-01-29 12:25:54)

Offline

 

#71  2011-01-29 12:17:11

  Minio - Użyszkodnik

Minio
Użyszkodnik
Skąd: Poznań, Polska
Zarejestrowany: 2007-12-22
Serwis

Re: Co w Linuxie powinno być? Ankieta

debek napisał(-a):

Z polskich to chyab jeszcze został Aurox i CDLinux, KateOS(już nie rozwijany)Linux-EduCD oraz wszystkie te przeróbki miętowe koliberki Ubuntu.

Aurox już od dawna nie jest rozwijany. CDLinux chwali się czteroletnim jądrem 2.6.20. Linux-EduCD ostatni nius na stronie ma z czerwca 2009 roku.

Z tych co wymieniłeś, to tylko te przeróbki Ubuntu jeszcze faktycznie są jako tako rozwijane, ale one chyba w większości są zwykłymi Ubuntu z delikatnie zmienionym oprogramowaniem na płycie. Ani tam innych plików językowych ani nic nie ma.

Offline

 

#72  2011-01-29 12:34:46

  debek - Użytkownik

debek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-01-26

Re: Co w Linuxie powinno być? Ankieta

Minio napisał(-a):

debek napisał(-a):

Z polskich to chyab jeszcze został Aurox i CDLinux, KateOS(już nie rozwijany)Linux-EduCD oraz wszystkie te przeróbki miętowe koliberki Ubuntu.

Aurox już od dawna nie jest rozwijany. CDLinux chwali się czteroletnim jądrem 2.6.20. Linux-EduCD ostatni nius na stronie ma z czerwca 2009 roku.

Z tych co wymieniłeś, to tylko te przeróbki Ubuntu jeszcze faktycznie są jako tako rozwijane, ale one chyba w większości są zwykłymi Ubuntu z delikatnie zmienionym oprogramowaniem na płycie. Ani tam innych plików językowych ani nic nie ma.

Było jeszcze coś takiego jak UW-Linux ,Xtreme OS i Jusix.

Offline

 

#73  2011-01-29 12:36:48

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: Co w Linuxie powinno być? Ankieta

Xtreme OS to upiększona lekko zmieniona płatna  mandriva.


Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Polski portal Debiana

Offline

 

#74  2011-01-29 13:50:24

  debek - Użytkownik

debek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-01-26

Re: Co w Linuxie powinno być? Ankieta

ilin napisał(-a):

Xtreme OS to upiększona lekko zmieniona płatna  mandriva.

Faktycznie, a ja myślałem że to polska wersja Mandrivy. . Coś jak PClinuxOS 2007 PL.

Offline

 

#75  2011-01-29 14:02:11

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: Co w Linuxie powinno być? Ankieta

Polska firma ją wydaje. :)


Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Polski portal Debiana

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)