Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2011-01-24 15:59:51

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Co w Linuxie powinno być? Ankieta

Witajcie!

Bardzo chciałbym wiedzieć, co dla was i dla przeciętnego użytkownika powinno być w Linuxie, by przeszedł. Jak niektórzy przeczytali, robię distro, w którym ma dominować elegancja, łatwość i stabilność - Dlatego silnikiem jest Squeeze

PS. Szukam programów konsolowych, dzięki czemu będę mógł łatwo skompresować pliki graficzne (znalazłem do png), mogą powstawać grafiki ze stratą jakości. w tym PNG mogłem ustawić ilość kolorów.

Fervi

Offline

 

#2  2011-01-24 16:06:08

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Co w Linuxie powinno być? Ankieta

fervi napisał(-a):

by przeszedł

By co przeszedł? Każdy użytkownik lubi/potrzebuje czego innego. System idealny dla każdego nie istnieje...

Offline

 

#3  2011-01-24 16:07:43

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Co w Linuxie powinno być? Ankieta

Jednak Windows jest idealny, gdyby nie jego wirusy i wszystko.

Chodzi o to, by Kowalski jakoś sobie poradził i znalazł wszystko czego potrzebuje

Fervi

Offline

 

#4  2011-01-24 16:19:41

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Co w Linuxie powinno być? Ankieta

fervi napisał(-a):

Jednak Windows jest idealny, gdyby nie jego wirusy i wszystko.

Innymi słowy idealnym nie jest.

Zresztą abstrhując od wirusów i wszystkiego, nadal nie jest idealny — czego choćby ja jestem najlepszym tego  przykładem, mój ci on bynajmniej nie jest.


A bardziej na temat: aby Linux przeszedł, musi w nim być duzio dobzie.


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#5  2011-01-24 16:24:54

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Co w Linuxie powinno być? Ankieta

fervi napisał(-a):

Chodzi o to, by Kowalski jakoś sobie poradził i znalazł wszystko czego potrzebuje

Mint? Mint na bazie Debiana — LMDE? Choć w sumie to nie jest pełnoprawna dystrybucja. To jedynie upakowanie wybranych przez "deweloperów" pakietów na płycie instalacyjnej, dorzucenie zielonych kolorków i instalatora. Na podobnej zasadzie funkcjonuje Sidux, Mepis... pewnie coś jeszcze by się znalazło.

Takie dystrybucje to po prostu Debian ze zmienionym instalatorem...

Offline

 

#6  2011-01-24 16:30:01

  parrotlarch - Członek DUG

parrotlarch
Członek DUG
Skąd: Olsztyn
Zarejestrowany: 2007-06-08

Re: Co w Linuxie powinno być? Ankieta

Idealny Debian to netinstall. W zupełności odpowiada mi jego wyposażenie i pełna konfigurowalność.


Linux Registered user 437054

Offline

 

#7  2011-01-24 16:35:16

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Co w Linuxie powinno być? Ankieta

Mint jest oparty na starożytnym Gnome 2, wyjdzie Gnome 3, może będzie fajne. Moja dystrybucja ma być łatwa i przyjemna, "silnik" z KDE4, dobrze zintegrowane (w większości), ładne, dużo aplikacji upchnięte (co jest wadą i zaletą w jednym). Jednak nie chcę dopuścić do sytuacji, w której system nie ma czegoś ważnego dla ludzkości. Będą 2 wersje (narazie) Desktop i Netbook.

Fervi

Domeną IOS jest typowa dla Debiana darmowość + Używalność

Fervi

Offline

 

#8  2011-01-24 16:41:17

  mati75 - Psuj

mati75
Psuj
Skąd: masz ten towar?
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Co w Linuxie powinno być? Ankieta

fervi napisał(-a):

Mint jest oparty na starożytnym Gnome 2, wyjdzie Gnome 3, może będzie fajne.

Właśnie "może", bo się zapowiada jeszcze gorsze niż kde 4 w pierwszej wersji.


https://l0calh0st.pl/obrazki/userbar.png

Offline

 

#9  2011-01-24 16:58:18

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: Co w Linuxie powinno być? Ankieta

O jak ja lubię takie posty.
To co dobre dla Adama nie musi być dobre dla Abrahama.

W moim przypadku dystrybycja która defaultowo instaluje KDE4 odpada na starcie.
Nie są to jakieś moje widzimisię bo na moim kompie to środowisko chodzi jak żółw.
To już wolę gnome które też ma wszystko co trzeba ,chodzi 2x szybciej  i ma nie mniejsze od KDE4 możliwości konfiguracji wyglądu.


Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Polski portal Debiana

Offline

 

#10  2011-01-24 17:05:48

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Co w Linuxie powinno być? Ankieta

Według mnie KDE4 ma więcej opcji i jest ogólnie dopracowane. Gnome 2 jest stare jak ... Co prawda, sam używam Gnome, bo KDE Muli. Ale Windows chyba mocniej muli od KDE, więc ...

Czekam na Gnome 3, może będzie fajne, ale puki co, KDE4 będzie dominować

Fervi

PS. No i nie pakowałem się w Gnome, bo zaraz będzie trójka, która może się mocno zmienić na niekorzyść użytkownika

Ostatnio edytowany przez fervi (2011-01-24 17:06:32)

Offline

 

#11  2011-01-24 17:17:23

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Co w Linuxie powinno być? Ankieta

ilin napisał(-a):

O jak ja lubię takie posty.
To co dobre dla Adama nie musi być dobre dla Abrahama.

W moim przypadku dystrybycja która defaultowo instaluje KDE4 odpada na starcie.
Nie są to jakieś moje widzimisię bo na moim kompie to środowisko chodzi jak żółw.
To już wolę gnome które też ma wszystko co trzeba ,chodzi 2x szybciej  i ma nie mniejsze od KDE4 możliwości konfiguracji wyglądu.

Jak ja kocham jak ktoś mówi za mnie :) parrotlarch dobrze prawi - netinstall + to co w repo mi pasuje daje ideał.


fervi napisał(-a):

Według mnie KDE4 ma więcej opcji i jest ogólnie dopracowane. Gnome 2 jest stare jak ... Co prawda, sam używam Gnome, bo KDE Muli. Ale Windows chyba mocniej muli od KDE, więc ...

Czekam na Gnome 3, może będzie fajne, ale puki co, KDE4 będzie dominować

Fervi

PS. No i nie pakowałem się w Gnome, bo zaraz będzie trójka, która może się mocno zmienić na niekorzyść użytkownika

Windows nie muli mocniej. Mam W7 i śmiga jak złoto, gnome też, a KDE się sra. I dlatego przesiadłem się na gnoma.
Założyłęm taki wątek uczę się gnome - tam mi koledzy pomogli z tym co mi nie pasowało po przesiadce z KDE.


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#12  2011-01-24 18:16:14

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Co w Linuxie powinno być? Ankieta

Chcę trafić w różne gusta i tu mam tak:
- Wodotryski: KDE4/Gnome

To najważniejsze, z resztą sobie poradzę, problem w tym, że wychodzi Gnome3, a ci co spróbują mojego systemu z Gnome 2 i się spodoba - to mogą mieć problem z Gnome 3, które nie musi im się spodobać. Na razie z KDE jestem bezpieczny, oczywiście wyjdzie prawdopodobnie wersja z Gnome'm, ale poczekam na trójkę (Podobno ma być w Marcu 2011 roku, ale ...)

Fervi

Offline

 

#13  2011-01-24 18:46:24

  Minio - Użyszkodnik

Minio
Użyszkodnik
Skąd: Poznań, Polska
Zarejestrowany: 2007-12-22
Serwis

Re: Co w Linuxie powinno być? Ankieta

Fervi: pytasz użytkowników Debiana, który zazwyczaj uważany jest za dystrybucję dla zaawansowanych (choć to raczej etykieta z czasów woody'ego, niż stan faktyczny), o to, co jest dobre dla przeciętnego „Kowalskiego” (o ile coś takiego jak przeciętność istnieje). Pytasz ludzi, którzy są geekami, o to, co jest dobre dla „Kowalskiego”. Pytasz często wieloletnich użytkowników Linuksa (jak można przeczytać w jednym temacie, niektórzy przygodę z uniksowatymi zaczynali ponad dekadę temu) o to, co jest dobre dla „Kowalskiego”.

Mówiąc fachowo — masz tendencyjnie dobraną próbę. Mówiąc niefachowo — nie pytaj o to na tym forum. Gdyby nam (użytkownikom tego forum) w Debianie coś nie odpowiadało, to byśmy go nie używali. Niektórzy z użytkowników tego forum instalują Gentoo, Archa, Solarisa i inne, ponieważ lubią grzebać w systemie — lubią spędzać czas na czymś, czego „Kowalski” się boi i do czego nigdy nie powinien być zmuszany.

Lubimy Debiana za to, jaki jest. Mamy diametralnie inne potrzeby niż „Kowalski” i nie potrafimy Ci pomóc.

Offline

 

#14  2011-01-24 18:49:24

  ilin - Palacz

ilin
Palacz
Skąd: PRLu
Zarejestrowany: 2006-05-03

Re: Co w Linuxie powinno być? Ankieta

To najważniejsze, z resztą sobie poradzę, problem w tym, że wychodzi Gnome3, a ci co spróbują mojego systemu z Gnome 2 i się spodoba - to mogą mieć problem z Gnome 3

Nie ma co się podniecać numerkami.
Gnome 3 wcale nie musi być od razu używalne i może być z tego więcej problemów niż korzyści.

Należy brać to co dobrze działa.
Ja bym się bardziej skupił na obsłudze sprzętu.
Zwłaszcza sieciowego bo to podstawa.
Jak ktoś nie będzie sobie potrafił netu odpalić to szybko wyrzuci taki system choćby nie wiem jak był ładny.


Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Polski portal Debiana

Offline

 

#15  2011-01-24 20:54:23

  radziojedi - Gambini

radziojedi
Gambini
Skąd: Śrem
Zarejestrowany: 2008-08-08

Re: Co w Linuxie powinno być? Ankieta

ale o co w ogóle tutaj chodzi?


"Given enough eyeballs, all bugs are shallow"
Eric Raymond, The Cathedral and the Bazaar: Musings on Linux and Open Source by an Accidental Revolutionary

Offline

 

#16  2011-01-24 20:55:30

  ippo76 - fakam fszycho

ippo76
fakam fszycho
Zarejestrowany: 2009-02-22
Serwis

Re: Co w Linuxie powinno być? Ankieta

fervi napisał(-a):

...

Chodzi o to, by Kowalski jakoś sobie poradził i znalazł wszystko czego potrzebuje

Fervi

To sobie zainstaluje ubuntu, minta, susła czy fedorę. Wyważasz otwarte drzwi. Świetne distra dla klikaczy już są, nie sądzę, byś mógł zaoferować coś lepszego - po prostu nie dasz rady w pojedynkę. Debian czy ubuntu ze zmienioną tapetą to jeszcze nie nowe distro. Z drugiej strony - tapety czy ikonki można sobie zmienić samemu.
Moim zdaniem tracisz czas.


ippo76@jid.dug.net.pl

Moja składka do ZUS = 2/3, moja składka do OFE = 1/3;
Stan mojego konta w ZUS = 2XYZ, stan konta w OFE = 3XYZ.

Offline

 

#17  2011-01-24 21:41:33

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Co w Linuxie powinno być? Ankieta

Zapewne, ale spróbuję przebić te wszystkie distra :D W kupie siła jak to mówią

Fervi

Offline

 

#18  2011-01-24 22:00:31

  ippo76 - fakam fszycho

ippo76
fakam fszycho
Zarejestrowany: 2009-02-22
Serwis

Re: Co w Linuxie powinno być? Ankieta

fervi napisał(-a):

Zapewne, ale spróbuję przebić te wszystkie distra :D W kupie siła jak to mówią

Fervi

Powodzenia


ippo76@jid.dug.net.pl

Moja składka do ZUS = 2/3, moja składka do OFE = 1/3;
Stan mojego konta w ZUS = 2XYZ, stan konta w OFE = 3XYZ.

Offline

 

#19  2011-01-24 22:05:33

  Pokrzept - Nowy użytkownik

Pokrzept
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2010-12-02

Re: Co w Linuxie powinno być? Ankieta

fervi napisał(-a):

Zapewne, ale spróbuję przebić te wszystkie distra :D W kupie siła jak to mówią

Fervi

Ale mówią również, że kupy nikt nie ruszy ...

Kontynuując wywód ... pójdź za radą kolegów i odpuść sobie robienie czegoś co już zostało zrobione, chyba że masz ochotę się sprawdzić.

Offline

 

#20  2011-01-24 23:26:38

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Co w Linuxie powinno być? Ankieta

Ja bym chętnie zobaczył w Debianie (co naturalnie przełożyłoby się na jego pochodne) narzędzie automatycznie budujące aplikacje z gita, svn, bzr, itp. Automat na zasadzie, że wpisuję np. aptitude install mplayer-git lub per wersja aptitude install mplayer=9999, a on sam wszystko pobiera, konfiguruje (ewentualnie daje możliwość edycji flag z jakimi dany program ma zostać skompilowany), kompiluje, tworzy pakiet deb i go instaluje. Na takiej zasadzie funkcjonują live ebuildy w Gentoo czy niektóre pkgbuildy z AUR w Archu. W Debianie czegoś takiego nie spotkałem... Może już jest? :)

Offline

 

#21  2011-01-24 23:41:27

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Co w Linuxie powinno być? Ankieta

ArnVaker napisał(-a):

Ja bym chętnie zobaczył w Debianie (co naturalnie przełożyłoby się na jego pochodne) narzędzie automatycznie budujące aplikacje z gita, svn, bzr, itp. Automat na zasadzie, że wpisuję np. aptitude install mplayer-git lub per wersja aptitude install mplayer=9999, a on sam wszystko pobiera, konfiguruje (ewentualnie daje możliwość edycji flag z jakimi dany program ma zostać skompilowany), kompiluje, tworzy pakiet deb i go instaluje. Na takiej zasadzie funkcjonują live ebuildy w Gentoo czy niektóre pkgbuildy z AUR w Archu. W Debianie czegoś takiego nie spotkałem... Może już jest? :)

git-buildpackage
svn-buildpackage
mercurial-buildpackage
darcs-buildpackage
cvs-buildpackage


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#22  2011-01-24 23:43:05

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Co w Linuxie powinno być? Ankieta

azhag: I co się z tym robi? Ja tu chcę wpisać aptitude install mplayer-git... i to tyle wysiłku z mojej strony. ;]

Offline

 

#23  2011-01-24 23:46:14

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Co w Linuxie powinno być? Ankieta

ArnVaker napisał(-a):

azhag: I co się z tym robi?

Nie wiem, nigdy nie odczuwałem potrzeby się w to zagłębiać.


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#24  2011-01-24 23:50:59

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Co w Linuxie powinno być? Ankieta

Mnie to na pierwszy rzut oka wygląda raczej na narzędzia dla deweloperów przygotowujących pakiety, którzy chcą sobie ułatwić pracę korzystając z git, svn, itp., niż na aplikacje dla szarych użyszkodników Debiana chcących mieć kilka programów w najświeższych wersjach. :)

Offline

 

#25  2011-01-25 00:50:02

  paoolo - Oldtimer

paoolo
Oldtimer
Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2006-05-20

Re: Co w Linuxie powinno być? Ankieta

radziojedi napisał(-a):

ale o co w ogóle tutaj chodzi?

OT: cytat z Friends: Czy my dalej mówimy o sexie?

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)