Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2010-03-25 00:33:11

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Skompresowany system plików - jest jakis dla Linuksa?

Witam.

Chodzi mi albo o coś w stylu drivespace na Windos, czyli żeby kompresja/dekompresja w czasie rzeczywistym już przy wrzucaniu pliku na partycję/odczycie, albo ewentualnie mogło by być coś do podmontowywania archiwów w trybie rw do jakiegoś folderu i manipulowania bezpośrednio na plikach w archiwum, tak jakby były już rozpakowane, tak aby przy otwieraniu je przez jakiś program, były automatycznie dekompresowane a przy wrzucaniu kompresowane.

Znacie jakieś takie programy/systemu plików? Co prawda google coś tam mówi ale wszystko albo przestarzałe, albo tylko w trybie read-only...

Offline

 

#2  2010-03-25 01:40:25

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Skompresowany system plików - jest jakis dla Linuksa?

Jak kompresja w locie, to reiser4 i btrfs :)

Kompresją reiser4 się nie bawiłem, ale ludzie tego używają i podobno działa, a nawet działa całkiem fajnie :)

Kod:

# mkfs.reiser4 -l |grep compress
mkfs.reiser4 1.0.7
Copyright (C) 2001-2005 by Hans Reiser, licensing governed by reiser4progs/COPYING. 

"ccreg40"           (id:0x4 type:0x0) [Cryptcompress regular file plugin.]
"lzo1"              (id:0x0 type:0xc) [lzo1 compression transform plugin.]
"gzip1"             (id:0x1 type:0xc) [gzip1 compression transform plugin.]
"none"              (id:0x0 type:0xd) ['Don't compress' compression mode plugin.]
"latt"              (id:0x1 type:0xd) ['Check on dynamic lattice' compression mode plugin.]
"ultim"             (id:0x2 type:0xd) ['Check ultimately' compression mode plugin.]
"force"             (id:0x3 type:0xd) ['Compress evrything' compression mode plugin.]
"conv"              (id:0x4 type:0xd) ['Convert to extent' compression mode plugin.]

O ile mi wiadomo, to od razu musisz utworzyć system plików z opcjami kompresji, przykładowo:

Kod:

mkfs.reiser4 -o create=ccreg40,compress=gzip1 /dev/sda2

Aktualnie mam / wraz z /home skompresowane na partycji btrfs — niby działa, ale ten filesystem jest jeszcze w fazie mocno rozwojowej i na cokolwiek wartościowego absolutnie się teraz nie nadaje. Obecnie obsługuje tylko kompresję lzo na dwóch poziomach. Tutaj system plików tworzy się normalnie, potem dopiero montuje się go z wybraną opcją kompresji. Ja mam tak:

Kod:

/dev/root on / type btrfs (rw,relatime,compress,noacl)

System na reiserfs ważył ~4.6GB, po przeniesieniu na skompresowany btrfs waży ~2.7. Można jeszcze montować z opcją "compress-force" i urwać trochę więcej MB, ale nie próbowałem. Wydajność tego mojego skompresowanego btrfs jest (z bardzo subiektywnego punktu widzenia i bez żadnych specjalnych testów) lepsza niż jakiegokolwiek systemu plików, którego wcześniej używałem. Natomiast gdybym musiał obecnie używać filesystemu z kompresją do czegokolwiek wartościowego, to kombinowałbym z reiser4, na btrfs jest jeszcze za wcześnie...

Offline

 

#3  2010-03-26 07:42:28

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Skompresowany system plików - jest jakis dla Linuksa?

Dzięki za info ale... jak widzę reisera mogę sobie utworzyć ale pod montować to już niezbyt - przynajmniej nie bez re-kompilacji jajka, zaś btrfs jak widzę będzie (przynajmniej toolsy) dostępny dopiero w następnym wydaniu Debiana... może jest coś co działa na Lenny "out of the box"? W re-kompilacje jaja wolałbym się nie bawić bo jak dotąd z 5 prób żadna mi się nie udała :(

Offline

 

#4  2010-03-26 08:39:55

  winnetou - złodziej wirków ]:->

winnetou
złodziej wirków ]:->
Skąd: Jasło/Rzeszów kiedyś Gdańs
Zarejestrowany: 2008-03-31
Serwis

Re: Skompresowany system plików - jest jakis dla Linuksa?

Huk A w czy problem? Bierzesz jajco z kernel.org, z kernel.org patch do reiser4 kopiujesz konfig z distro make configure dodajesz tylko reisera i śmiga. Ewentualnie jajco nl Liquorix czy też Zen - tam już jest obsługa reiser4


LRU: #472938
napisz do mnie: ola@mojmail.eu
Hołmpejdż | Galerie | "Twórczość" || Free Image Hosting

Offline

 

#5  2010-03-26 10:41:58

  kresus - Użytkownik

kresus
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-01-06

Re: Skompresowany system plików - jest jakis dla Linuksa?

ZFS, w debianie jest w implementacja ZFSa w Fuse(Chyba w repozytoriach SIDa). Posiada kompresje i inne bardzo ciekawe funkcjonalnosci.

Pozdrawiam

Offline

 

#6  2010-04-04 21:27:48

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Skompresowany system plików - jest jakis dla Linuksa?

No dobra, nawet udało mi się skompilować działające jajko po raz pierwszy w życiu :D i mogę sobie pod montować reisera. Z katalogu z plikami wielkimi na 6.7 GB zrobiło się po kompresji (wg gparted bo thunar pokazywał nadal 6.7 GB) 4.9 GB średnio - same pliki dość średnio kompresowalne (choć w 7-zipie zajmowały... 600 MB - to się nazywa kompresja :) ). No nic dzięki za info - jeszcze postaram się przetestować ZFS jak będę miał chwilkę.

Offline

 

#7  2010-04-04 22:41:27

  sebcioz - Użytkownik

sebcioz
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-02-13

Re: Skompresowany system plików - jest jakis dla Linuksa?

A jak z wydajnością? Dałoby się tak cały system postawić na takiej partycji i w miarę normalnie korzystać?


Planeta Debiana: http://planeta.dug.net.pl

Offline

 

#8  2010-04-04 23:50:15

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Skompresowany system plików - jest jakis dla Linuksa?

sebcioz napisał(-a):

A jak z wydajnością? Dałoby się tak cały system postawić na takiej partycji i w miarę normalnie korzystać?

Reiser4 z kompresją? Wydajność i tak będzie pewnie lepsza niż całej reszty linuxowych systemów plików ;)

http://kerneltrap.org/node/8079
http://linuxhelp.150m.com/resources/fs-benchmarks.htm
http://forums.gentoo.org/viewtopic-t-707465.html
http://forums.gentoo.org/viewtopic-t-706171.html

Offline

 

#9  2010-07-08 13:43:58

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Skompresowany system plików - jest jakis dla Linuksa?

Co prawda wątek stary ale wypadało by "ostrzec" potencjalnych userów...

Utworzyłem sobie skompresowana partycję reiserem, coś tam powrzucałem w ramach testowania, potem przeformatowałem raz jeszcze - tym razem już bez kompresji i wrzuciłem dysk maszynki wirtualnej z Windos na której miałem parę rzeczy. Niestety jak kompilowałem nowe jajko to zapomniałem wgrać obsługi reiser4, jako że nie wiedziałem czemu nie chce się zamontować - przejechałem partycję fsck.reiser4. Wtedy przypomniałem sobie o konieczności patchowania jajka - co następnie uczyniłem. Nie wiem co zawiniło, ale po pod montowaniu partycji, zamiast pliku z dyskiem wirtualnym ukazały mi się pliki które wrzucałem kiedyś, kiedy jeszcze partycja była stworzona w trybie "do kompresji"... plik z dyskiem przepadł :/ To niestety pokazuje że reiser4 (lub narzędzie z nim związane) ma nadal poważne bugi - żeby było sprawiedliwie, dodam tylko że do czasu trefnego fsck wszystko chodziło jak należy - przy czym muszę zaznaczyć, ja różnicy w prędkości nie widzę pomiędzy większością systemów plików.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)