Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2010-03-10 21:22:54

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Akcja: Uwolnij Laptopa

http://uwolnijlaptopa.pl/static/img/logo_2.png

Kupno wybranego modelu laptopa bez dołączonego do niego płatnego oprogramowania jest obecnie bardzo trudne, ciężko również wyegzekwować zwrot pieniędzy od producenta w przypadku odrzucenia licencji. Autorzy akcji „Uwolnij Laptopa” chcą zmienić tę sytuację.

W tym celu chcą nakłonić Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów do rozpoczęcia postępowania administracyjnego w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów.

Więcej informacji:

  - http://uwolnijlaptopa.pl/
  - http://dug.net.pl/news/75/
  - http://osnews.pl/uwolnij-laptopa-akcja-przeciwko-zl … om-sprzedazy/

DUG objął akcję patronatem. :)
W tym wątku będziemy zdawali relacje z postępów akcji.

Ostatnio edytowany przez azhag (2010-03-10 21:30:37)


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#2  2010-03-10 21:33:10

  sidjestgit - Gość

sidjestgit
Gość

Re: Akcja: Uwolnij Laptopa

Troche oftop.
Jesli ktos szuka taniego laptopa z dobra klawiatura i takiego ktory dziala bez problemu pod linuksem to polecam :)

http://www.kmelektronik.de/shop/index.php?show=prod … p;ArtNr=25426
Laptop jest bez OSa (obecnie podniesli cene o 40 euro bo laptop ma wziecie. wlasnie zamowilem takiego dla mojej mamy jeszcze po starej cenie)

Ostatnio edytowany przez sidjestgit (2010-03-10 21:34:44)

 

#3  2010-03-10 21:45:45

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Akcja: Uwolnij Laptopa

sidjestgit - pamiętaj, że w Polsce przeciętny Kowalski kupuje w MM lub RTV EuroAGD lub w hipermarketach. Tam większość sprzętu ma preinstalowany system.
Przykład z dzisiaj. Kolega w pracy kupił sobie Acera właśnie w takiej Miejskiej Macalni z W-7 na pokładzie. Nie było bezsystemowych. Widzisz - Ty poszukasz, ja też, ale 99% narodu idzie po linii najmniejszego oporu.
A mnie jutro czeka praca ze zmniejszaniem partycji windowsowej i stawianiu Debiana, bo Go zaraziłem. Na dokładkę taka sprzedaż z preinstalowanym systemem skutkuje tym, że - jak kolega Maciek mi dzisiaj powiedział: Office'a ??? - w życiu, zainstaluję pirata.
I powiedz mi, gdzie sens kupować lapka z legalnym systemem, jak zaraz wpierdzielisz pirata na dysk.
Jestem za tą akcją.


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#4  2010-03-10 21:51:33

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Akcja: Uwolnij Laptopa

Bodzio: zaraź go OpenOffice'em — będzie miał i na Windowsie, i na Debianie to samo ;)


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#5  2010-03-10 21:59:12

  sidjestgit - Gość

sidjestgit
Gość

Re: Akcja: Uwolnij Laptopa

Moze niech kolega zainstaluje OO zamiast sciagac pirata ... no chyba ze musi ;)

W sumie nie mam nic do dodania - napisales tak jak naprawde jest - laptopa bez OSa ciężko dostac, jesli cos sie trafi to jest to najczesciej jakas slaba konfiguracja.
(im mocniejszy sprzet tym droższego windowsa instaluja)

Oczywiscie tez popieram taka akcje.

(i ubolewam jak widze Premiera Pawlaka na fotkach z szefem  polskiego oddziału Microsoft)

 

#6  2010-03-10 23:28:51

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Akcja: Uwolnij Laptopa

sidjestgit napisał(-a):

http://www.kmelektronik.de/shop/index.php?show=product_info&ArtNr=25426
Laptop jest bez OSa (obecnie podniesli cene o 40 euro bo laptop ma wziecie. wlasnie zamowilem takiego dla mojej mamy jeszcze po starej cenie)

Ponieważ link prowadzi do niemieckiego sklepu, muszę się zapytać — czy w Polsce ów model jest również dostępny bez systemu (a przynajmniej bez żadnego płatnego)?


Tymczasem Lenovo nie egzekwuje respektuje licencji Windowsa OEM:
http://uwolnijlaptopa.pl/lenovo-nie-zwraca-pieniedz … rogramowanie/

Ostatnio edytowany przez azhag (2010-03-10 23:34:42)


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#7  2010-03-10 23:46:00

  sidjestgit - Gość

sidjestgit
Gość

Re: Akcja: Uwolnij Laptopa

Poslugujac sie googlem nie znalazlem tego modelu dostepnego w polskich sklepach.
Wydawalo mi sie ze jest dostepny po obu stronach Odry. Obecnie w Polskich sklepach mozna dostac wszystko co zalega regaly w innych krajach.
Moze za kilka dni pojawi sie ten laptop na terenie Polski ?

(Ale mnie zażyłeś - bylem pewien ze jest dostepny  "tu i tu")

Ostatnio edytowany przez sidjestgit (2010-03-11 00:03:41)

 

#8  2010-03-10 23:54:34

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Akcja: Uwolnij Laptopa

Niestety, oferty potrafią się różnić. Jakiś modele nieobecne na tym czy innym rynku, jakieś modele choć obecne, to w innych konfiguracjach (np. inne oprogramowanie).

Casus słynnych Delli FLOSS sprzed kilku lat: http://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?pid=72012#p72012


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#9  2010-03-11 00:03:54

  sidjestgit - Gość

sidjestgit
Gość

Re: Akcja: Uwolnij Laptopa

Edit: "zagranica"
Po tej stronie Odry  mozna isc sobie do sklepu z "gazetka" folderem innego sklepu (konkurencyjnego) do sklepu ktory mamy np najblizej (za winklem) i mozemy sprzedawcy pokazac "gazetke" (moze byc kopia strony na pendraku) i poprosic by dal nam towar po takiej cenie jak konkurencja.
(krotko mowiac - szukamy sklepu ktory oferuje dany sprzet najtaniej - nastepnie udajemy sie do najblizszego skepu i pokazujemy im ta cene. Na 80% sprzedawca sprzeda nam taniej - po cenie od konkurencji)

Sprawa nr2. to jest cos takiego jak wysylka, DHL itp - mozna zamowic sobie np w Niemczech i DHLem sprzet dotrze w ciagu 3 dni do Polski
(do tego sklepy czasem daja znizki jesli kupujemy bezposrednio z centrali bez posrdnictwa filii - czasem zwraca sie za przesylke)


* "znizka z centrali". Dotyczy tylko tych ktorzy juz wczesniej cos kupili. (jesli kupisz cos np za 300euro to przy nastepnym zakupie dostajesz jakas znizke - znizka jest zalezna od tego za jaka kwote wczesniej dokonales zakupow.


*generalnie to w europie juz nie ma granic/podzialu (imho)

Edit2: w przypadku laptopów ten sam model moze miec inne oznaczenie choc by ze wzgledu na inny uklad klawiatury i byc moze dlatego nie znalazlem na terenie Polski tego laptopa ?

Ostatnio edytowany przez sidjestgit (2010-03-11 00:07:44)

 

#10  2010-03-11 00:17:57

  winnetou - złodziej wirków ]:->

winnetou
złodziej wirków ]:->
Skąd: Jasło/Rzeszów kiedyś Gdańs
Zarejestrowany: 2008-03-31
Serwis

Re: Akcja: Uwolnij Laptopa

sidjestgit napisał(-a):

(krotko mowiac - szukamy sklepu ktory oferuje dany sprzet najtaniej - nastepnie udajemy sie do najblizszego skepu i pokazujemy im ta cene. Na 80% sprzedawca sprzeda nam taniej - po cenie od konkurencji)

Z tym że nie koniecznie. Prawo do dawania zniżek ma tylko sprzedawca z wyższym stanowiskiem lub kierownik/właściciel sklepu. Zwykły szary sprzedawca niestety musi pytać o zgodę w/w. Poza tym w 90% przypadków gazetka ma drobniutkim druczkiem wypisane, że ulotka ta nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu prawa i ceny mogą się różnić ;]

Nie bój się sklep wie jak przyciągnąć klienta i jak się ubezpieczyć przed sprzedawaniem towaru po "promocyjnych cenach" ;]

A co do lapciaka na którym Linux działa out-of-box to polecam sprzęt Asus K50iN. Pure netinstall i wszystko idelanie od ręki wykryte łącznie z kartą wifi na chipsecie atherosa. Jedyny mankament to kamerka - obraz jest obórcony o 180stopni ale to samo jest pod windą przed instalacją sterowników. Sprzęt w zależności od konfiguracji (różnią się dyskiem, procem i ilością ramu) mieści się w przedziale 1900-2800 w sklepach. Niestety na ogół z Win7 na pokładzie. Największą zaletą tego złomu jest Grafika nVidii GeForce 102M, matryca LED i czas pracy na baterii około 3.5.


LRU: #472938
napisz do mnie: ola@mojmail.eu
Hołmpejdż | Galerie | "Twórczość" || Free Image Hosting

Offline

 

#11  2010-03-11 00:25:33

  sidjestgit - Gość

sidjestgit
Gość

Re: Akcja: Uwolnij Laptopa

W sumie to tak:
Podlinkowalem KMElektronik.de - jest to firma ktora ma siec sklepow na terenie calych Niemiec.

Zgadza sie... czasem sprzedawca "lecial" na zaplecze i sie konsultowal "czy moze" dac znizke - najczesciej nowi/praktykanci ect.

Od lat kupuje w KMElektronik po cenach z Atelco. ( :D )
(w dodatku jesli zamawiam przez internet z centrali to dostaje znizke i po doliczeniu oplaty za przesylke wychodzi taniej niz gdybym kupowal osobiscie w sklepie "za rogiem" )

 

#12  2010-03-11 07:11:15

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Akcja: Uwolnij Laptopa

A powiedz z jaką klawiaturą kupujesz sprzęt ? - typowa klawiatura QWERTY, czy niemiecka z umlautami ?


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#13  2010-03-11 09:34:16

  dowoszek - Użytkownik

dowoszek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-04-14

Re: Akcja: Uwolnij Laptopa

Ciekawi mnie tylko czy (o ile?) taki laptop byłby rzeczywiście tańszy bez systemu... Przy "hurtowej" umowie z Microsoftem i koszcie całego laptopa koszt systemu oscylować może w okolicach marży narzucanych przez wybrane sklepy.

Offline

 

#14  2010-03-11 10:44:55

  sidjestgit - Gość

sidjestgit
Gość

Re: Akcja: Uwolnij Laptopa

Laptopy sa z klawiatura QWERTZ - plus umlauty itp
wyglada to tak
http://cgi.ebay.de/Lenovo-Thinkpad-Tastatur-deutsch … 5157001r28335

Kumpel próbował na moim lapku cos pisac do dziewczyny na GG i mial problemy.

Z jest tam  gdzie Y - znaki specjalne sa troche inaczej rozmieszczone (_ - @ ! ? =)

(jesli ktos pisze sobie na czacie, GG bez ogonkow to po 2 dniach opanuje klawiature. Jesli ktos by chcial na nim pracowac - plynnie i z polskimi ogonkami pisac to z marszu nie poradzi sobie na takiej klawiaturze)

 

#15  2010-03-11 10:52:55

  ippo76 - fakam fszycho

ippo76
fakam fszycho
Zarejestrowany: 2009-02-22
Serwis

Re: Akcja: Uwolnij Laptopa

Też mam lapka z niemiecką klawą i jest to irytujące :)

Nawiasy też są poprzesuwane o jedną pozycję w lewo, tzn. pod ")" jest "(", trzeba szukać "-", cudzysłowy też są gdzieś ukryte :)

No ale sam oszukałem xorga, podając układ klawiatury pl 105


ippo76@jid.dug.net.pl

Moja składka do ZUS = 2/3, moja składka do OFE = 1/3;
Stan mojego konta w ZUS = 2XYZ, stan konta w OFE = 3XYZ.

Offline

 

#16  2010-03-11 11:41:36

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: Akcja: Uwolnij Laptopa

masakra, to jest takie coś jak polska klawiatura maszynowa.Dawniej perfekcyjnie pisałem na maszynie, ostatnio sobie siadłem i na próbę chciałem wystukać jakiś tekst. Normalnie palce mi się połamały (klawisze głęboko wciskane) i narobiłem błędów że strach :)


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#17  2010-03-11 16:35:54

  Zbooj - Dark Sith

Zbooj
Dark Sith
Skąd: Siedziba Wszelkiego Zła
Zarejestrowany: 2005-07-28

Re: Akcja: Uwolnij Laptopa

Mam lapka z Norwegii :P i nie myli mi się, pewnie przez to że piszę bezwzrokowo :P

Akcja, zacna. Trzeba mieć świadomość i nie dać sobą manipulować. Sprzedawanie lapka z systemem to przecież lobbing w najczystszej postaci.

Offline

 

#18  2010-03-11 18:59:35

  giegiel - Członek DUG

giegiel
Członek DUG
Skąd: Chrzypsko Wielkie/Poznań
Zarejestrowany: 2006-04-15

Re: Akcja: Uwolnij Laptopa

No inicjatywa dobra. Ostatnio kupiłem laptopa Sony i nie było żadnej opcji żeby wziąć bez OS'a ;/

Offline

 

#19  2010-03-12 09:27:38

  ippo76 - fakam fszycho

ippo76
fakam fszycho
Zarejestrowany: 2009-02-22
Serwis

Re: Akcja: Uwolnij Laptopa

Taka luźna propozycja - animator (?) akcji, czepol pisze, że przeprowadzał wywiady z producentami sprzętu nt. możliwości zwrotu windowsa; 2 firmy potwierdził możliwość, kilka odpowiedziało odmownie, a reszta bełkotliwie :)

Może podłączymy się do akcji w ten sposób, że będziemy po prostu wysyłać maile do producentów pytając o możliwość zwrotu windowsa i/lub zakup laptopa z linuksem?

Myślę, że dobry efekt dałoby rozłożenie akcji w czasie, czyli nie wszyscy na raz ale rozłożyć nękanie np. na kwartał - żeby prawie codziennie ktoś pytał o zwrot windowsa albo lapka z linuksem. I pytać o te 2 sprawy, choć niekoniecznie w jednym mailu - zwrotem windowsa są przecież również zainteresowani ci zadowoleni użytkownicy systemu z Redmond, którzy kupili wersję pudełkową i nie jest im potrzebny drugi windows (oem) :)

Powiem na zakończenie tyle, że brałem udział w akcji nękania sponsorów reprezentacji piłki kopanej i do wszystkich wysłałem maile, że wstyd, żeby taka firma wiązała się z pzpn itp. - efekt tej akcji był, jak pamiętacie jeden z banków ściągnął swoje reklamy, a powierzchnię udostępnił organizacji charytatywnej. Oczywiście nikt nie spodziewał się, że sponsorzy zerwą kontrakty (pzpn i tak dostałby kasę z odszkodowań) ale pewien efekt był.
Aha, no i nie kupuję od pół roku produktów jednego z browarów, a z jednym z operatorów nie przedłużyłem umowy :))

Ostatnio edytowany przez ippo76 (2010-03-12 09:29:04)


ippo76@jid.dug.net.pl

Moja składka do ZUS = 2/3, moja składka do OFE = 1/3;
Stan mojego konta w ZUS = 2XYZ, stan konta w OFE = 3XYZ.

Offline

 

#20  2010-03-12 14:54:51

  vermaden - Użytkownik

vermaden
Użytkownik
Skąd: pl_PL.lodz
Zarejestrowany: 2010-02-27
Serwis

Re: Akcja: Uwolnij Laptopa

sidjestgit napisał(-a):

Troche oftop.
Jesli ktos szuka taniego laptopa z dobra klawiatura i takiego ktory dziala bez problemu pod linuksem to polecam :)
(tutaj link do SL510)

Tyle ze seria SL to gowno a nie ThinkPad (czy porzadny laptop), porzadny ThinkPad to Seria T oraz X (a te sa dostepne juz tylko z jedynym slusznym systemem), pozatym Dell seria Latitude mozna nazwac porzadnym laptopem.

Mialem takiego SL w rekach i w zyciu bym tego nie kupil.

sidjestgit napisał(-a):

Laptopy sa z klawiatura QWERTZ - plus umlauty itp

Zmienic klawiature to nie problem, kupujesz wersje QWERTY (bez udziwnien), wymieniasz i juz.

Na przyklad ja kupilem (na alledrogo) uzywanego Lenovo X300 (za 2500 zl) z finska/szwedzka klawiatura i wymienilem sobie sama klawiature na wersje angisleka (co prawda znalazlem taka dopiero na eBay USA, ale przesylka przyszla bez najmniejszych problemow, platnosc przez PayPal i obie strony zadowolone). Klawiatury do T60/T61/T400 nie jest trudno znalezc na alledrogo wiec nie ma obaw ze trzeba bedzie sie bawic w paczke z USA.

Ogolnie z laptopami jest tak jak z samochodami, zdecydowanie bezsensowne jest kupowanie nowego, poniewaz traci sie w ten sposob mnostwo kasy, a do tego jeszcze 'Windows Tax' ...

Najlepiej kupic sobie uzywanego ThinkPada/Latituda.

Sama akcje jak najbardziej popieram, dlaczego mamy placic za cos czego nawet nie chcemy?

Dobrze tez prawi ippo76, zasypac firmy checia kupna laptopa bez systemu, ewentualnie meczyc o zwrot 'Windows Tax'.

Ostatnio edytowany przez vermaden (2010-03-12 14:55:35)


religions, worst damnation of mankind
"If 386BSD had been available when I started on Linux, Linux would probably never had happened." Linus Torvalds

Offline

 

#21  2010-03-12 15:07:19

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Akcja: Uwolnij Laptopa

Wydaje mi się, że zaspamowanie zasypanie skrzynek to nie jest najwłaściwsza metoda, ale jeśli ktoś rzeczywiście planuje zakup komputera niedługo, wtedy jak najbardziej popieram pytanie producentów.

„Odmownym” można później wysłać podziękowania, za pomoc w wybraniu sprzętu konkurencji, której zależy na klientach. ;)


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#22  2010-03-12 15:30:42

  ippo76 - fakam fszycho

ippo76
fakam fszycho
Zarejestrowany: 2009-02-22
Serwis

Re: Akcja: Uwolnij Laptopa

Właśnie chciałbym uniknąć efektu "zasypania skrzynek" (jak w przypadku akcji antypzpnowskiej) aby rzecz wyglądała na naturalny wzrost zainteresowania alternatywnymi systemami :) lub chęcią odzyskania pieniędzy, zgodnie z EULA Microsoftu :)))

Ewentualnie można napisać podziękowanie, zgodnie z sugestią azhaga - za pomoc w wyborze laptopa konkurencji :)


Wracając do akcji kibiców - orange mi odpisało, że dziękują za maila i na pewną wezmą go pod uwagę podpisując umowy sponsorskie :) to ja im odpisałem w odpowiedzi na to szyderstwo, że nie przedłużę umowy :)


ippo76@jid.dug.net.pl

Moja składka do ZUS = 2/3, moja składka do OFE = 1/3;
Stan mojego konta w ZUS = 2XYZ, stan konta w OFE = 3XYZ.

Offline

 

#23  2010-03-12 15:36:48

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Akcja: Uwolnij Laptopa

Akcja słuszna - popieram,
ale tragedii nie ma, jak ktoś chce chwilkę poszukać:
http://www.ceneo.pl/Laptopy;004+slaptop;017P8-52928P9-18586-18587.htm

Inna sprawa, że większość sympatycznych Rodaków jest zbyt mądra, żeby wiedzieć, że komputer nie znaczy windows.

A sklepy sprzedają to, co klienci kupują najchętniej.

U znajomych w sklepie był taki cyrk z NTT Corrino, ktore miały zainstalowana Mandrivę,
kto kupił takiego lapka, to albo od razu prosił - żeby mu Windowsa zainstalować,
albo za dwa dni przylatywał  z krzykiem, że nie może Windowsa zainstalować, bo się jakiś dziwny system włącza, i instalka Windows nie startuje.
:)

Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2010-03-12 15:44:10)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#24  2010-03-16 20:12:06

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Akcja: Uwolnij Laptopa

Dostępna jest wstępna wersja listu, który zostanie wysłany do UOKiK.

List można obejrzeć w sieci lub pobrać w formacie PDF (po zalogowaniu w scribd :/).

Ostatnio edytowany przez azhag (2010-03-16 20:14:34)


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#25  2010-03-26 15:26:38

  ippo76 - fakam fszycho

ippo76
fakam fszycho
Zarejestrowany: 2009-02-22
Serwis

Re: Akcja: Uwolnij Laptopa

No to ja dziś wysłałem zapytanie do hp, czy można kupić notebooka bez systemu/oddać windowsa. Jak odpiszą, że nie, to im odpiszę, że dziękuję i wybrałem della :)


ippo76@jid.dug.net.pl

Moja składka do ZUS = 2/3, moja składka do OFE = 1/3;
Stan mojego konta w ZUS = 2XYZ, stan konta w OFE = 3XYZ.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)