Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2020-12-08 19:17:25

  mark - Użytkownik

mark
Użytkownik
Zarejestrowany: 2020-09-09

Exim4 czy sendmail?

Jak to zrobić aby logi systemowe np. cron`a przekierowywać mail`em na swoją skrzynkę pocztową thunderbird? Czy do takiej komunikacji lepszy jest tytułowy exim4  czy sendmail? Oczywiście sama instalacja sprawy nie rozwiąże konieczna będzie oczywiście konfiguracja. Warto czytać logi a z tych systemowych nie każdy się otworzy bez uprawnień root. Przekierowany przez root na swoją skrzynkę pocztową nie sprawi już kłopotu i będzie dostępny ad hoc.
Jak dopiąć ten proces kiedy exim4 mam już zainstalowany?

Offline

 

#2  2020-12-08 20:03:48

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Exim4 czy sendmail?

Ja niby mam exim'a w systemie ale go nie konfigurowałem w żaden sposób poza tą domyślną konfiguracją przy instalacji pakietu, choć już nie pamiętam co tam było. xD Generalnie to masz taki plik jak /etc/aliases i tam masz przekierowania lokalnych maili generowanych przez różne procesy/userów. W zasadzie wszystko idzie do skrzynki root'a. Jak wbijesz na terminal i się zalogujesz na root, to jak wpiszesz polecenie mail, to ci te wszystkie maile wyświetli. Ja mam dodaną poniższą linijkę na końcu tego pliku /etc/aliases:

Kod:

root: morfik

I ona ma za zadanie przekierować wiadomości przeznaczone dla root do skrzynki mojego zwykłego user'a. W ten sposób nie muszę się logować na root'a by sprawdzić pocztę systemową. xD No ale i tak mało wygodne to rozwiązanie ze sprawdzaniem poczty przez terminal, to sobie podłączyłem Thunderbird'a, by monitorował plik poczty użytkownika, tj. /var/mail/morfik (pod odczytaniu waidomości były standardowo zapisywane w ~/mbox ). W TB sobie dodajesz konto typu inne (unix mailspool) i będzie ci te maile podbierać z /var/mail i prezentować je w lepsiejszej formie niż ten tekstowy klient terminalowy. xD

Ja nie konfigurowałem chyba żadnych procesów by słały maile, także to chyba działa automatycznie i nic więcej nie trza robić.

Jak coś to zawsze możesz przetestować wpisując to poniższe w terminal:

Kod:

$ echo "test mail" | mail -v -s Subject morfik
$ echo "test mail" | mail -v -s Subject root

Ostatnio edytowany przez morfik (2020-12-08 20:07:59)

Offline

 

#3  2020-12-09 10:14:12

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Exim4 czy sendmail?

Żaden z tytułowych.

Jeżeli masz stałą rurkę do internetu, i maile nie są szczególnie ważne, to dobry będzie ESTMP, który potrafi lokalną pocztę wysyłać nawet w kosmos z autoryzacją SMTP.
Ale ESTMP nie trzyma kolejki wiadomości, jak nie ma połączena to zapomina maila.

Jeżeli maile są zbyt ważne, albo rurka do netu dostaje czkawki czasami, to lepszy będzie Postfix, skonfigurowany jako lokalny, i może wysyłać maile przez dowolny zdany serwer SMTP z dowolnym trybem autoryzacji.
Jedyna wada Potfixa jest taka, ze na razie nie obsługuje autoryzacji Oauth2, dlatego np z Gmailem ożeniłem go ostatnio przez hasła jednorazowe do aplikacji.

Postfix maili nie gubi, trzyma kolejkę wiadomości na dyziu, konfiguracja zajmuje chwilę czasu,
ale do takiego zastosowania konfiguracja nie jest jakoś kosmicznie trudna.
Postfix w tej chwili jest z resztą najlepiej rozwijanym i najbezpieczniejszym serwer SMTP, jaki znam.

Poza tym jak u mnie Thunderbird sobie zsynchronizował pocztę z Gmailem, gdzie połknął jakieś 1,6 GB poczty, to jego folder spuchł do 13 GB, a program był nieużywalny.

Dlatego u mnie pocztę z netu pobiera Fetchmail, wysyła Postfix, przechowuje serwer IMAP Dovecot,
a Thunderbird tą pocztę tylko wyświetla, synchronizować nie ma prawa.

Wyszedł mi z tego taki mały i dosyć ekologiczny system pocztowy, lekki i sprawny.
Maile systemowe widzę lokalnie, nie wędrują przez net, ale lądują w skrzynce Dovecota.
Polecenie systemowe sendmail którego używa cron, smartd i inne diabelstwa, pcha maila przez Postfixa.

Przy okazji jak kiedyś Gmail zbanował całą klasę adresową Vectry, i nie moglem się po Ipv4 połączyć z SMTP, to nieprędko się o tym dowiedziałem, bo Postfix automatycznie zaczął z gmailem gadać po IPv6, bo mam tunel 6to4 na routerze.
Zauwazyłem dopiero, jak z telefonu nie moglem wysłać maila przez wifi, za to moglem przez LTE.

Patrzę wtedy w logi Postfixa na kompie, a ten próbuje po ipv4, nie udało się, to sio na ipv6.
Thunderbird i inne klient poczty takich numerów zazwyczaj nie potrafią.
Po pierwszej odmowie miauczą, że nie można się połączyć.

Pozdro


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#4  2020-12-09 16:56:44

  mark - Użytkownik

mark
Użytkownik
Zarejestrowany: 2020-09-09

Re: Exim4 czy sendmail?

Super dziękuję za zainteresowanie i odpowiedzi. Zarzuciliście mnie masą informacji. Muszę to teraz na spokojnie przetrawić. Rozmowa z Wami to czysta przyjemność i ile wnosi. Sam przez miesiąc nie dokopałbym się. Na razie dzięki w wolnej chwili przerobię temat.

Offline

 

#5  2020-12-10 21:58:08

  mark - Użytkownik

mark
Użytkownik
Zarejestrowany: 2020-09-09

Re: Exim4 czy sendmail?

morfik napisał(-a):

Ja nie konfigurowałem chyba żadnych procesów by słały maile, także to chyba działa automatycznie i nic więcej nie trza robić.

Ja również i to działa. Zrobiłem według Twoich wskazówek i to wszystko, tzn. przekierowywanie np. dzienników cron`a, działa perfekcyjnie. Miałeś rację logi w Thunderbird są bardziej przyjazne i łatwo dostępne.
Może później spróbuję skonfigurować postfix jak polecał @Jacekalex ale z tym na pewno nie pójdzie tak prosto i szybko. W każdym razie temat rozwiązany. Dzięki!

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)