Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
O samym wydaniu można przeczytać tutaj, natomiast w tym wątku sobie zrobię małą rozpiskę na temat nowości w tym co zostało wydane. xD
Genralnie rzecz biorąc, spróbuję sobie przeczytać ten artykuł: https://www.debian.org/releases/jessie/amd64/release-notes/ ale już nawet po pierwszych stronach można dostrzec kilka rzeczy i tu niżej w punktach sobie te ważniejsze wypiszę:
* Domyślny initem jak pewnie wszyscy wiedzą jest systemd ale to nie znaczy, że nie można sobie wrócić do sysvinit czy zainstalować czegoś innego w miejsce systemd. Info na temat jak zainstalować debiana bez systemd można znaleźć pod linkiem https://wiki.debian.org/systemd#Installing_without_systemd .
* Porzucenie SSLv3 . Z tego co piszą, to wszystkie pakiety (albo przynajmniej znaczna ich większość) zostały przekompilowane bez obsługi tego protokołu, czyli można powiedzieć, że w końcu zdechł. xD
* Domyślne ustawienie parametru protected_symlinks na 1, co ma chronić system przed pewnymi formami ataków. Problem w tym, że ręcznie kompilowane kernele ten parametr będą miały ustawione na 0 i trzeba go będzie ręcznie dostosować, np. przez dopisanie w /etc/sysctl.conf :
fs.protected_symlinks = 1
* Pakiet debian-security-support — u mnie domyślnie to nie było zainstalowane ale zalecają by zainstalować ten pakiet wszędzie tam gdzie ma znaczenie bezpieczeństwo systemu, czyli pewnie wszędzie. xD Póki co tylko ździebko przetestowałem go i na dobrą sprawę nie mam pojęcia jeszcze co zrobić z jego wyjściem, które w moim systemie wygląda mniej więcej tak:
# check-support-status Limited security support for one or more packages Unfortunately, it has been necessary to limit security support for some packages. The following packages found on this system are affected by this: * Source:kde4libs Details: khtml has no security support upstream, only for use on trusted content Affected binary packages: - kdelibs-bin (installed version: 4:4.14.2-5) - kdelibs5-data (installed version: 4:4.14.2-5) - kdelibs5-plugins (installed version: 4:4.14.2-5) - kdoctools (installed version: 4:4.14.2-5) - libkcmutils4 (installed version: 4:4.14.2-5) - libkde3support4 (installed version: 4:4.14.2-5) - libkdeclarative5 (installed version: 4:4.14.2-5) - libkdecore5 (installed version: 4:4.14.2-5) - libkdesu5 (installed version: 4:4.14.2-5) - libkdeui5 (installed version: 4:4.14.2-5) - libkdewebkit5 (installed version: 4:4.14.2-5) - libkdnssd4 (installed version: 4:4.14.2-5) - libkemoticons4 (installed version: 4:4.14.2-5) - libkfile4 (installed version: 4:4.14.2-5) - libkhtml5 (installed version: 4:4.14.2-5) - libkio5 (installed version: 4:4.14.2-5) - libkjsapi4 (installed version: 4:4.14.2-5) - libkjsembed4 (installed version: 4:4.14.2-5) - libkmediaplayer4 (installed version: 4:4.14.2-5) - libknewstuff3-4 (installed version: 4:4.14.2-5) - libknotifyconfig4 (installed version: 4:4.14.2-5) - libkntlm4 (installed version: 4:4.14.2-5) - libkparts4 (installed version: 4:4.14.2-5) - libkprintutils4 (installed version: 4:4.14.2-5) - libkpty4 (installed version: 4:4.14.2-5) - libkrosscore4 (installed version: 4:4.14.2-5) - libktexteditor4 (installed version: 4:4.14.2-5) - libnepomuk4 (installed version: 4:4.14.2-5) - libnepomukquery4a (installed version: 4:4.14.2-5) - libnepomukutils4 (installed version: 4:4.14.2-5) - libplasma3 (installed version: 4:4.14.2-5) - libsolid4 (installed version: 4:4.14.2-5) - libthreadweaver4 (installed version: 4:4.14.2-5) * Source:libv8-3.14 Details: Not covered by security support, only suitable for trusted content Affected binary packages: - libv8-3.14-dev (installed version: 3.14.5.8-8.1) - libv8-3.14.5 (installed version: 3.14.5.8-8.1) * Source:qtwebkit Details: No security support upstream and backports not feasible, only for use on trusted content Affected binary package: - libqtwebkit4:amd64 (installed version: 2.3.4.dfsg-3) * Source:webkitgtk Details: No security support upstream and backports not feasible, only for use on trusted content Affected binary packages: - libjavascriptcoregtk-3.0-0:amd64 (installed version: 2.4.8-2) - libwebkitgtk-3.0-0:amd64 (installed version: 2.4.8-2) - libwebkitgtk-3.0-common (installed version: 2.4.8-2)
* Pakiet needrestart — ten pakiet również nie był zainstalowany w moim systemie domyślnie, w każðym razie ma on za zadanie sprawdzić po dokonaniu aktualizacji systemu, które z usług wymagają restartu. Jest on automatycznie wywoływany po aptitude full-upgrade (i pewnie pozostałe też) i wyrzucane jest okienko podobne do tego poniżej:
W tym przypadku tylko lightdm wymagał restartu i lepiej nie resetować go w tej chwili. xD
Można wywołać needrestart z konsoli w dowolnym czasie:
# needrestart Scanning processes... Scanning kernel images... Running kernel seems to be up-to-date. No services need to be restarted.
* Hardening pakietów — coraz więcej pakietów jest budowanych z czymś co się nazywa "hardened compiler flags" (nie mam pojęcia jak się to tłumaczy na polski), co ma poprawić ogóle bezpieczeństwo systemu. Trzeba jednak pamiętać, że lokalnie budowane pakiety nie będą korzystać z tego ficzera, chyba, że wskaże się to wyraźnie kompilatorowi w procesie budowania.
* MariaDB versus MySQL — póki co w debianie są jeszcze dostępne oba te serwery baz danych ale w następnym debianie będzie tylko jeden z nich, który? Chyba raczej wszyscy wiemy który. xD Wsparcie dla mysql się skończy w grudniu 2017, a mariadb będzie wspierana do marca 2019, także lepiej już teraz zmigrować na mariadb, bo poza dłuższym wparciem, mariadb jest bardziej ficzerzasty. Więcej info o migracji można znaleźć pod https://mariadb.com/kb/en/mariadb/upgrading-from-mysql-to-mariadb/ — w skrócie, przejście powinno być płynne i sprowadzać się tylko do zamiany określonych pakietów ale z tym to różnie bywa, u mnie na pewno nie będzie tak łatwo. xD
------
No i to w sumie na razie tyle. Jakby ktoś coś tam ciekawego wyczytał w tych release notes, to może tutaj dopisać. Ja sobie ten dokument przeczytam cały w wolnej chwili i uzupełnię te co bardziej interesujące mnie rzeczy, chyba, że ktoś wcześniej je dopisze. (w co wątpię xD)
Offline
1892
Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 01:16:52)
Offline
Środowisko graficznie nie trzeba wybierać w menu bootowania, można to zrobić w taskselu już na etapie instalatora.
W sumie możemy zrobić później z tego wątku nius na portal „Co nowego w Jessie”.
Ostatnio edytowany przez azhag (2015-04-26 18:53:10)
Offline
Testing stoi od 2009 i części tych pakietów w ogóle na oczy nie widziałem, jak np debian-security-support, needrestart, MariaDB, mam polecane i sugerowane, czy nie powinny one się instalować razem z aktualizacjami?
Offline
Co do samych pakietów, które zostały z deka zdezaktualizowane, to tu jest chyba kompletna lista:
The list of obsolete packages includes:
postgresql-9.1, successor is postgresql-9.4. Once the operating system upgrade is finished, you should plan to also upgrade your PostgreSQL 9.1 database clusters to the new PostgreSQL version 9.4 using the pg_upgradecluster tool. For users of the PL/perl procedural language, jessie provides an updated postgresql-plperl-9.1 package linked against jessie's version of libperl in order to enable upgrading to the new perl version in jessie while keeping the old PL/perl database functions usable until the database is upgraded as well.
python3.2, successor is python3.4. (Version 2.7 is supported in both wheezy and jessie.)
ruby1.8 and ruby1.9.1; successor is ruby2.1. Please install the package ruby to automatically track the current ruby version.
mplayer; alternatives are mplayer2, and mpv (new in jessie). Whilst the former is mostly compatible with mplayer in terms of command-line arguments and configuration (and adds a few new features too), the latter adds a lot of new features and improvements, and it is actively maintained upstream.
openoffice.org; please use libreoffice.
squid, successor is squid3.
libjpeg-progs, successor is libjpeg-turbo-progs.
openjdk-6-*, successor is openjdk-7-*.
Z tym, że jak już sporo ludzi wie, mplayer2 wyleciał z obiegu jakiś czas temu i zaleca się używanie mpv ale to niesie za sobą pewne problemy. Przede wszystkim smplayer:
Depends: mplayer2 | mplayer
I nie idzie zainstalować smplayera bez obsługi mplayera lub mplayera2, a oba z nich są już przestarzałe. Na stronie projektu smplayera można przeczytać notkę:
SMPlayer 14.9.0.6812 has been released
Summary of changes:
We are very happy to announce that this version has added support for mpv, which provide very interesting new features. Please visit this link to know about mpv and how to get SMPlayer with mpv.
http://smplayer.sourceforge.net/en/changes
I mimo, że ta sama wersja jest w debianie, to przez zależności nie idzie wgrać smplayer+mpv. Ja smplayera mam z oficjalnego ppa i od jakiegoś czasu jadę tylko na mpv i wszystko zdaje się działać w należytym porządku (tyle, że na sidzie). Choć można również doinstalować mpv do posiadanego już w systemie mplayer2 i tylko zmienić ścieżkę w konfiguracji smplayera i raczej powinno wszystko działać jak trza, choć moim zdaniem trzymanie w systemie (zwłaszcza stabilnym) nierozwijanych pakietów raczej nie powinno mieć miejsca.
Inna sprawa jeśli chodzi już o sam mpv, to ffmpeg, a ten musi operać się o tę samą wersję mpv i jeśli się one różnią, to mogą być problemy. Generalnie mpv+smplayer+ffmpeg obecnie można mieć raczej tylko z repo multimedia i ppa od ubuntu, ale to tak na marginesie w sumie.
Offline
Hmm, dzisiaj wlasnie przerzucilem caly system z Wheezy na Jesse i narazie mam kilka problemow, ale ogolnie widze poprawe dzialania systemu.
Teraz walcze z Xami, bo cos nie chca wstawac z sytemem, ale z reki daja rade.
Offline
morfik napisał(-a):
I mimo, że ta sama wersja jest w debianie, to przez zależności nie idzie wgrać smplayer+mpv. Ja smplayera mam z oficjalnego ppa i od jakiegoś czasu jadę tylko na mpv i wszystko zdaje się działać w należytym porządku (tyle, że na sidzie). Choć można również doinstalować mpv do posiadanego już w systemie mplayer2 i tylko zmienić ścieżkę w konfiguracji smplayera i raczej powinno wszystko działać jak trza, choć moim zdaniem trzymanie w systemie (zwłaszcza stabilnym) nierozwijanych pakietów raczej nie powinno mieć miejsca.
Inna sprawa jeśli chodzi już o sam mpv, to ffmpeg, a ten musi operać się o tę samą wersję mpv i jeśli się one różnią, to mogą być problemy. Generalnie mpv+smplayer+ffmpeg obecnie można mieć raczej tylko z repo multimedia i ppa od ubuntu, ale to tak na marginesie w sumie.
Możesz mi to jako błąd zgłosić? To poprawie w repozytorium, bo szykuje już nową wersje: http://anonscm.debian.org/cgit/pkg-multimedia/smplayer.git
edyszyn:
Co najlepsze ostatnie commity do mplayer2 też są moje: http://anonscm.debian.org/cgit/pkg-multimedia/mplayer2.git tylko ja tego nie pamiętam.
Ostatnio edytowany przez mati75 (2015-04-26 20:23:00)
Offline
Z Mplayerem2 może być malutki problem:
The following mask changes are necessary to proceed:
(see "package.unmask" in the portage(5) man page for more details)
# required by mplayer2 (argument)
# /var/portage/gentoo/profiles/package.mask:
# Ben de Groot <yngwin@gentoo.org> (15 Mar 2015)
# These projects have been abandoned upstream. Most mplayer2 devs have moved
# on to media-video/mpv, and users are suggested to do the same. We have
# media-video/baka-mplayer and media-video/smplayer available as Qt-based GUIs.
# See bugs 452484, 485994, 512082, 519212. Removal in 30 days.
=media-video/mplayer2-2.0_p20131009
Offline
To może jeszcze niech ktoś wspomni o debian LTS.
o co kaman - jak to będzie wyglądało w praktyce - jak tego używać (sources.list itd)
Offline
* logind vs acpid — generalnie rzecz biorąc nie powinno się używać tych dwóch razem. Ja u siebie mam wywalone wszystkie pakiety od acpi ale jeśli ktoś preferuje acpid to zawsze może nakazać systemd by ten zostawił zdarzenia ACPI w spokoju przez dopisanie do /etc/systemd/logind.conf :
HandlePowerKey=ignore HandleSuspendKey=ignore HandleHibernateKey=ignore HandleLidSwitch=ignore
Z tym, że to może mieć wpływ na środowiska graficzne polegające na logind .
* Część opcji w crypttab nie jest wspierana póki co w systemd. Zaliczają się do nich: precheck, check, checkargs, noearly, loud, keyscript . Jeśli nasz system się opera o któryś z tych parametrów, lepiej zostać na sysvinit. Z tym, że też nie zawsze, bo mój system wykorzystuje keyscript i dałem radę napisać kilka usług wykorzystujące debianowe narzędzia cryptdisks_start oraz cryptdisks_stop i praktycznie system nie stracił nic ze swojej funkcjonalności. Być może w pozostałych przypadkach będzie podobnie.
* LXC — niby piszą, że by wystartować systemd w kontenerze LXC, to trzeba dodać te dwie poniższe linijki do konfiguracji LXC (np. /var/lib/lxc/CONTAINER_NAME/config):
lxc.autodev = 1 lxc.kmsg = 0
U mnie i bez tego kontenery działają pod obsługą systemd.
* Jest taka ciekawa informacja odnośnie środowiska GNOME:
The GNOME 3.14 desktop in Jessie no longer has fallback support for machines without basic 3D graphics. To run properly, it needs either a recent enough PC (any PC built in the last 10 years should have the required SSE2 support) or, for architectures other than i386 and amd64, a 3D-accelerated graphics adapter with EGL drivers.
Czyli jeśli mamy kompa starszego niż 10lat to raczej nie odpalimy tam stabilnego debiana z gnomem na pokładzie. Ciekawe czy ten PC by spełnił jego wymagania jeśli chodzi o RAM. xD
* A tu nieco inna informacja, również dotycząca gnome, z tym, że rozchodzi się o stery do grafik AMD:
Unlike other OpenGL drivers, the AMD FGLRX driver for Radeon adapters does not support the EGL interface. As such, several GNOME applications, including the core of the GNOME desktop, will not start at all when this driver is in use.
It is recommended to use the free radeon driver, which is the default in jessie, instead.
Nie mam tych grafik więc tylko to info wyżej, na wypadek gdyby ktoś miał problemy.
* Aktualizacja pakietu base-passwd przestawia shelle w pliku /etc/passwd na nologin następującym użytkownikom: daemon, bin, sys, games, man, lp, mail, news, uucp, proxy, www-data, backup, list, irc, gnats, nobody. Także jeśli jest potrzeba by któryś z tych powyższych userów miał shella, to po migracji najlepiej ustawić go konkretnemu użytkownikowi ręcznie.
* Cron doczekał się weryfikacji pliku konfiguracyjnego (via crontab -e) i działa to chyba na takiej samej zasadzie jak visudo przy sudo i jeśli są błędy, system nie będzie chciał zapisać pliku.
* Perl też ma kilka usprawnień i przy napotkaniu nieczytelnych modułów w @INC zwróci błąd — we wcześniejszych wersjach (<5.18) by te wpisy pominął.
* BUSYBOX=n , czyli jak uczynić nowo wydanego stabilnego debiana kompletnie niebootowalnym. xD Widać ten błąd ciągle jest i dotyczy ustawienia powyższej opcji w /etc/initramfs-tools/initramfs.conf . Z tego co piszą, to albo ustawić BUSYBOX=y albo zwyczajnie go odinstalować busyboxa, jeśli nie jest pożądany. Natomiast jeśli jest w systemie i się ustawi go na "n", to po wygenerowaniu initramfs i zresetowaniu maszyny, ta się nam nie odpali. xD
---
Eeee, i to tyle. Myślałem, że to jakieś dłuższe będzie. xD
Ostatnio edytowany przez morfik (2015-04-26 23:13:16)
Offline
log in napisał(-a):
To może jeszcze niech ktoś wspomni o debian LTS.
o co kaman - jak to będzie wyglądało w praktyce - jak tego używać (sources.list itd)
Offline
ArnVaker napisał(-a):
https://wiki.debian.org/LTS/
a tak własnymi słowami (za język polski dodajemy 2 pkt do lansu/skila w html/lub - dowolnego atrybutu)
Offline
Krótkie podsumowanie w PDF:
http://michael-prokop.at/slides/glt15_debian_jessie_lightning_talk.pdf
Offline
morfik napisał(-a):
mplayer2 wyleciał z obiegu jakiś czas temu i zaleca się używanie mpv ale to niesie za sobą pewne problemy. Przede wszystkim smplayer:
Od kiedy ?
aptitude search mplayer2 p mplayer2 - next generation movie player for Unix-like systems p mplayer2-dbg - Debugging symbols for mplayer2
I nie idzie zainstalować smplayera bez obsługi mplayera lub mplayera2, a oba z nich są już przestarzałe.
apt-cache policy smplayer smplayer: Installé : 14.9.0~ds0-1 Candidat : 14.9.0~ds0-1 Table de version : *** 14.9.0~ds0-1 0 500 http://debian.proxad.net/debian/ jessie/main amd64 Packages 100 /var/lib/dpkg/status
Offline
@darius:
apt-cache depends smplayer smplayer |Depends: mplayer2 Depends: <mplayer> mplayer2 Depends: libc6 Depends: libgcc1 Depends: libqt4-dbus Depends: libqt4-network Depends: libqt4-script Depends: libqt4-xml Depends: libqtcore4 Depends: libqtgui4 Depends: libstdc++6 Depends: zlib1g Recommends: smplayer-themes Recommends: smplayer-l10n Conflicts: smplayer:i386
Pokaż lepiej taki wynik:
aptitude search mplayer
Offline
Hmm wedlug moich kombinacji, to po przejsciu stworzyly sie problemy na linii systemd - gnome-login i nie wchodzi gdm3 na starcie. jak odpalam z reki to sa problemy przy, np. zablokowaniu ekranu. Musze jeszcze ogarnac gdzie w systemd sa logi bo nie uzywalem tego wczesniej.
Offline
Logi są tam gdzie zawsze były: /var/log
Offline
@yossorian
aptitude search mplayer p gnome-mplayer - GTK+ interface for MPlayer p gnome-mplayer-dbg - GTK+ interface for MPlayer (debugging symbols) p kmplayer - diffuseur multimédia pour KDE v mplayer - v mplayer-dbg - i A mplayer2 - next generation movie player for Unix-like systems p mplayer2-dbg - Debugging symbols for mplayer2 p mplayerthumbs - générateur de miniatures vidéo utilisant mplayer p python-templayer - layered template library for Python v python2.4-templayer - v python2.5-templayer - p remuco-mplayer - duplex remote control for media players - MPlayer adapter i smplayer - frontal complet pour MPlayer et MPlayer2 i A smplayer-l10n - complete front-end for MPlayer and MPlayer2 - translation files i A smplayer-themes - interface complète pour MPlayer -- thèmes d'icônes p vdr-plugin-mplayer - MPlayer playback plugin for VDR
Offline
darius napisał(-a):
Kod:
i A mplayer2 - next generation movie player for Unix-like systems
Przecież masz zainstalowany mplayer2.
Po podmianie w zależnościach na mpv smplayer nie działa wtedy. Nie pasuje składnia, przystosowana do mplayera.
Offline
1894
Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 01:16:55)
Offline
@uzytkownikubunt:
SysV → systemd
– systemd new default for fresh installs
– upgrades from jessie will by default migrate your init system to systemd via systemd-sysv package
– SysV still available
5.6. Aktualizacja instaluje nowy domyślny system init wydania Jessie
Domyślnym systemem init wydania Jessie jest systemd-sysv. Pakiet jest instalowany automatycznie przy aktualizacji.
https://www.debian.org/releases/jessie/amd64/releas … t-init-system
Offline
"yossarian" napisał(-a):
Po podmianie w zależnościach na mpv smplayer nie działa wtedy. Nie pasuje składnia, przystosowana do mplayera.
Zgadzam sie ale po co tak kombinowac na poziomie stable, ktory juz jest "opozniony" a poza tym smplayer nigdy nie byl wielkim cudem.
apt-cache depends mpv mpv Dépend: libasound2 Dépend: libass5 |Dépend: libavcodec56 Dépend: libavcodec-extra-56 Dépend: libavdevice55 Dépend: libavfilter5 Dépend: libavformat56 Dépend: libavresample2 Dépend: libavutil54 Dépend: libbluray1 Dépend: libbs2b0 Dépend: libc6 Dépend: libcdio-cdda1 Dépend: libcdio-paranoia1 Dépend: libcdio13 Dépend: libdvdnav4 Dépend: libdvdread4 |Dépend: libegl1-mesa Dépend: <libegl1-x11> libegl1-mesa Dépend: libenca0 |Dépend: libgl1-mesa-glx Dépend: <libgl1> libgl1-mesa-swx11 libgl1-mesa-glx Dépend: libguess1 |Dépend: libjack-jackd2-0 Dépend: <libjack-0.116> libjack-jackd2-0 libjack0 Dépend: libjpeg62-turbo Dépend: liblcms2-2 Dépend: liblircclient0 Dépend: liblua5.2-0 Dépend: libmpg123-0 Dépend: libpulse0 Dépend: libquvi7 Dépend: libsdl2-2.0-0 Dépend: libswscale3 Dépend: libuuid1 Dépend: libva-glx1 Dépend: libva-x11-1 Dépend: libva1 Dépend: libvdpau1 Dépend: libwayland-client0 Dépend: libwayland-cursor0 |Dépend: libwayland-egl1-mesa Dépend: <libwayland-egl1> libwayland-egl1-mesa Dépend: libx11-6 Dépend: libxext6 Dépend: libxinerama1 Dépend: libxkbcommon0 Dépend: libxrandr2 Dépend: libxss1 Dépend: libxv1 Dépend: zlib1g
Offline
1895
Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 01:16:56)
Offline