Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2014-06-19 20:16:14

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Znikające sektory z hdd

Dziwna rzecz mi się przytrafiła dziś rano, włączyłem kompa i mi system wyrzucił krytyczne problemy przy montowaniu dysków z partycji rozszerzonej. Po chwili szukania wtf, dopatrzyłem się że wielkość dysku w sektorach jest mniejsza o jakieś 1280 sektorów od numeru ostatniego sektora partycji rozszerzonej, czyli tak jakby była za dyskiem. xD

Wlazłem w gparted, dysk wyczyszczony, no to nie chciało mi się tam za bardzo kombinować, testdisk i zobaczymy co powie. No i po wszystkim  powiedział, że wszystko ok, to zapisałem tablicę partycji. No i zobaczyłem coś takiego:

http://en.zimagez.com/miniature/zrzutekranuz2014-06-19120443.png

To jest drugi raz gdy korzystam z testdiska, poprzednio się rozmyśliłem, a teraz... też trzeba było zrobić to co poprzednio. xD

Przeciętny śmiertelnik by już skakał z okna ale mi się to udało poskładać do kupy nawet, tylko godzinę prawie mi się zeszło z wyliczaniem wszystkiego, bo backupy, jak zwykle, nie działają...

W każdym razie ktoś mi tam gadał, że to wina bad bloków. Ale raport smart jest czysty, poza tym to śmieszne by było, że wcina sektory tak z dnia na dzień. Póki co zostawiłem tam nieco ponad 1GiB wolnego miejsca na końcu dysku, na wypadek jakby te sektory miały dalej znikać. xD

Orientuje się ktoś o co tutaj chodzi z tym kurczeniem się dysku?

Offline

 

#2  2014-06-19 21:24:56

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Znikające sektory z hdd

Szklana kula powiada, że w magnetycznym to badsektory (prawdopodobnie  nie do naprawienia), w SSD to zdechłe komórki pamięci MLC/SLC.

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2014-06-19 21:44:02)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#3  2014-06-19 22:42:29

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Znikające sektory z hdd

Ja tam pierwszy raz się spotykam z taką sytuacją, że dysk się skurczył i rozwalił partycje. xD

Offline

 

#4  2014-06-19 23:01:36

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Znikające sektory z hdd

morfik napisał(-a):

Ja tam pierwszy raz się spotykam z taką sytuacją, że dysk się skurczył i rozwalił partycje. xD

W teorii każdy dysk ma wyznaczone miejsce na awaryjne sektory. Jeśli masz badsektor, to po prostu przekierowuje na inny sektor w specjalnym miejscu

Jeśli jednak w specjalnym miejscu wyczerpiesz sektory, to masz lipę. Sprawdź SMART

Fervi

Offline

 

#5  2014-06-20 00:19:59

  dominbik - Członek DUG

dominbik
Członek DUG
Zarejestrowany: 2011-07-25

Re: Znikające sektory z hdd

może morfik to przez te twoje xD :p


http://img34.imageshack.us/img34/5092/zw9m.png http://img29.imageshack.us/img29/219/pibw.png

Offline

 

#6  2014-06-20 00:48:58

  rychu - elektryk dyżurny

rychu
elektryk dyżurny
Skąd: gdańsk/kalmar
Zarejestrowany: 2004-12-28

Re: Znikające sektory z hdd

co, kaszanka w tablicy partycji? tak to jest, jak się używa gparted i innych badziewnych nakładek. nie chcesz problemów, stosuj fdisk.

ps: xD


linux regd. user #248790

Offline

 

#7  2014-06-20 00:57:48

  Huk - Smoleńsk BULWA!

Huk
Smoleńsk BULWA!
Zarejestrowany: 2006-11-08

Re: Znikające sektory z hdd

@morfik:

Zapuść long smart testa czy coś się nie pierdzieli - jak są jakieś bady to tym powinien wyłapać raczej na 100% - to że nie pokazuje bez testowania nie świadczy niestety o niczym.

Offline

 

#8  2014-06-20 08:10:43

  morfik - Cenzor wirtualnego świata

morfik
Cenzor wirtualnego świata
Skąd: ze WSI
Zarejestrowany: 2011-09-15
Serwis

Re: Znikające sektory z hdd

fervi — czytaj uważnie, raport jest czysty, może puszcze przeskanowanie powierzchni, choć moim zdaniem to bez sensu, bo jakby mi tak wcieło 1280 sektorów to smart by je raczej złapał i stosownie je oznaczył.
dominbik — prędzej by mi wcieło klawisze "x" i "D"
rychu — no to mi testdisk zrobił po tym jak zaświecił na zielono się. xD Ja używam gparted do pokazywania graficznego wyglądu dysku. jak napisałem wyżej, ja wyliczam wszystko ręcznie via kalkulator + dd i fdisk. Jeszcze nigdy danych nie straciłem także, miej trochę wiary we mnie. xD

Tu dowód, że posklejałem all:

http://oi62.tinypic.com/muvhfl.jpg

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)